Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja dokonała pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. 6 kwietnia dwudniową wizytę w Turcji rozpoczyna Siergiej Ławrow - szef rosyjskiej dyplomacji ma rozmawiać z szefem MSZ Turcji o "sposobach pokojowego rozwiązania" wojny na Ukrainie.
Koniec środowej relacji
Na kolejne doniesienia dotyczące wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy w czwartek od wczesnego poranka.
Grecja nie przekaże Ukrainie leopardów
Grecja nie dostarczy Ukrainie zmodernizowanych czołgów Leopard 2A6 i systemów rakietowych S-300 - zapowiedział minister obrony narodowej Nikolaos Panajotopulos na posiedzeniu parlamentarnej komisji ds. obrony. - Wysłaliśmy kilka bojowych wozów piechoty, powinniśmy wysłać jeszcze kilka. Wysłaliśmy amunicję różnych kalibrów (...) . Nasze stanowisko jest jasne i jednoznaczne: dajemy tyle, ile możemy, nie dajemy niczego, co mogłoby w najmniejszym stopniu osłabić nasze własne zdolności obronne, biorąc pod uwagę wyzwania dla naszego własnego bezpieczeństwa narodowego - mówił szef greckiego resortu obrony..
Chrabota: Trzy poziomy relacji Polski z Ukrainą
Malkontentom narzekającym, że jesteśmy jako Polska dalszym wyborem Zełenskiego, przypomnę, że to jego pierwsza oficjalna wizyta państwowa. Dotąd, przy okazji swoich niezapowiedzianych, „technicznych” wizyt za granicą, mobilizował wielkich tego świata do wsparcia, bez którego jego kraj by nie przetrwał - pisze redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” w komentarzu po wizycie w Polsce prezydenta Ukrainy.
Czytaj więcej
Polska racja stanu jest lustrzanym odbiciem interesów Kijowa. Bez przesady można mówić, że otrzymaliśmy od historii szansę na awans do grupy liderów demokratycznej Europy.
Morawiecki po wizycie Zełenskiego: Przyszłość zależy od nas
„Dziś w Warszawie potwierdziliśmy, że przyszłość Polski, Ukrainy, Europy i świata Zachodu zależy wyłącznie od nas!” - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki po wizycie w Warszawie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Zełenski: Polska i Ukraina ramię w ramię we wszystkim
„Ukraina i Polska. Razem! Ramię w ramię we wszystkim” - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, dołączając krótkie nagranie sprzed Zamku Królewskiego w Warszawie.
Rosjanie korzystają ze starych, radzieckich bomb, bo nie chcą marnować rakiet Kalibr
Rosyjska armia nie dysponuje najnowocześniejszymi systemami walki, dlatego obecnie na kierunku bachmuckim wykorzystują bomby lotnicze FAB-500, których pierwszą linię opracowano jeszcze w czasach II wojny światowej - powiedział na antenie ukraińskiej telewizji Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniej Grupy Wojsk Sił Zbrojnych Ukrainy. - Rosjanie ulepszają i używają starej radzieckiej broni, w tym bomb FAB-500, wyposażając ją w skrzydła i nawigację GPS - przekonywał. Według niego ma na celu ominięcie ukraińskich systemów systemu obrony powietrznej i nie marnowanie drogich pocisków typu Kalibr czy Iskander. - Idealnym środkiem zaradczym byłoby oczywiście dostarczenie nam najnowszego samolotu typu F-16 z potężnymi pociskami powietrze-powietrze, które mogą zestrzelić samoloty wroga, gdy próbują zrzucić bomby - dodał rzecznik.
Szkody w ukraińskiej infrastrukturze energetycznej przekroczyły wartość 10 mld dolarów
Według danych Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) i Banku Światowego szkody wyrządzone infrastrukturze energetycznej, gazowej i ciepłowniczej na Ukrainie przekraczają już 10 mld dolarów. UNDP poinformował o najnowszych wyliczeniach w opublikowanym właśnie komunikacie. Sporządzona ocena zawiera szczegółowy przegląd katastrofalnych szkód, wyrządzonych infrastrukturze energetycznej Ukrainy. Same naprawy awaryjne szacuje się obecnie na 1,2 mld dolarów.
Rosjanie ostrzelali Nikopol, są zniszczenia
Najeźdźcy ostrzeliwali w środę Nikopol w który w obwodzie dniepropietrowskim. Zniszczonych zostało 14 domów, Rosjanie uszkodzili też gazociąg i przerwali linię energetyczną - poinformował w mediach społecznościowych Serhij Łysak, szef dniepropietrowskiej administracji wojskowej.
Łukaszenko obiecał, że dzisiejsze rozmowy z Putinem nie będą długie
Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko, który przebywa z wizytą w Moskwie, zapowiedział, że jego dzisiejsze spotkanie z Władimirem Putinem nie potrwa długo. - Długo nas tu nie będzie: jutro jeszcze cały dzień będziemy musieli pracować – powiedział, pytany, kiedy rozmowy mogą się zakończyć, skoro zaczynają się tak późno wieczorem.
Jasny przekaz Dudy i Zełenskiego do Rosji: Już nigdy nas nie skłócicie
- Jesteśmy wielkimi narodami i nie boimy się rozmów o najtrudniejszych tematach historii - nasze relacje będziemy budować w oparciu o prawdę i wzajemne zaufanie - mówił prezydent RP Andrzej Duda podczas wspólnego wystąpienia z Wołodymyrem Zełenskim na Zamku Królewskim. - Dlatego wspólnie wysyłamy jasny sygnał do Rosji: Już nigdy więcej nie uda się wam nas skłócić. już nigdy nie uda się wam nas podzielić - zapowiedział.
Czytaj więcej
Ukraina bohatersko się broni ponad 400 dni, a my dotrzymaliśmy słowa: na Polskę zawsze możecie liczyć - powiedział prezydent Andrzej Duda, który jako pierwszy przemówił podczas wspólnego wystąpienia z Wołodymyrem Zełenskim na Zamku Królewskim.
Biały Dom twierdzi, że Stany Zjednoczone nie „umożliwiają ani nie zachęcają” Ukraińców do atakowania celów Ukrainą
Koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu ds. komunikacji strategicznej John Kirby odpowiedział na niedawne zarzuty prezydenta Rosji Władimira Putina, że „zachodnie służby wywiadowcze” są zaangażowane w „ataki terrorystyczne” przeprowadzane w Rosji.
W rozmowie z dziennikarzami w środę Kirby podkreślił, że zaangażowanie amerykańskiego wywiadu ma na celu pomóc Ukraińcom w obronie ich terytorium.
- Od początku tej wojny dostarczaliśmy ukraińskim siłom zbrojnym wsparcie wywiadowcze i informacyjne, aby umożliwić im lepszą obronę i dalsze próby odzyskania terytorium, które Rosjanie bezprawnie zaanektowali – właściwie nawet od 2014 roku. Nie będę wchodził w szczegóły tego, czym są te dane wywiadowcze ani w jaki sposób są dostarczane, ale mają na celu pomóc im w obronie ich terytorium – powiedział Kirby.
Ukraina nadal stara się wspólnie z Hiszpanią, Portugalią i Marokiem o organizację mundialu w 2030 roku
Poinformował o tym premier Portugalii António Costa.
- Mamy ambicję – razem z Hiszpanią, Marokiem i Ukrainą – zorganizować Mistrzostwa Świata 2030 we wspólnej walce, między dwoma brzegami Morza Śródziemnego, o organizację pierwszego w historii Pucharu Świata, który łączy sport i najlepsze wartości dwóch kontynentów: Europy i Afryki – powiedział Costa. .
Moskwa. Pożar w jednym z budynków Ministerstwa Obrony
Według wstępnych komunikatów źródło ognia znajduje się na 3. lub 5. piętrze. Na miejscu są służby ratunkowe.
W obwodzie briańskim rozbił się lekki ukraiński samolot. Pilot zatrzymany przez rosyjską straż graniczną
„Z nieznanych przyczyn samolot rozbił się w pobliżu wsi Butowsk”, cytuje RIA Nowosti informację otrzymaną od funkcjonariusza straży granicznej FSB.
Co trzeci jacht w Czarnogórze należy do Rosjanina
Rząd Czarnogóry opublikował listę jachtów, które znajdują się w rejestrze Administracji Bezpieczeństwa Morskiego i Zarządzania Portem kraju. Dokument zawiera nazwy statków, nazwiska ich właścicieli i inne dane. Według stanu na kwiecień na liście znajdują się 363 jachty, z czego 110 należy do Rosjan .
Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie Rosjanie ustanowili rekord „złotych paszportów” w Czarnogórze. W obliczu zakończenia unijnych zezwoleń na pobyt i programów obywatelskich, Rosjanie kupili 42 procent wszystkich paszportów inwestycyjnych Czarnogórze.
Łotwa przywraca pobór do armii
Parlament Łotwy przyjął w środę niezbędne zmiany w ustawodawstwie. Od połowy 2023 r. ma być stopniowo przywracana służba wojskowa, początkowo na zasadzie dobrowolności. Od przyszłego roku będzie to obowiązkowe.
- Od czasu brutalnego ataku Rosji na wielką skalę na Ukrainę żyjemy w nowej rzeczywistości geopolitycznej – powiedziała minister obrony Inara Murniece.
Łotwę zniosła obowiązkową służbę wojskową w 2007 roku, przekształcając siły zbrojne w armię zawodową, wspieraną przez armię ochotniczą.
Łotwa graniczy z Rosją i Białorusią.
Rosja zignoruje apel mediów o uwolnienie amerykańskiego dziennikarza
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że Moskwa zignoruje list od mediów wzywających do uwolnienia amerykańskiego reportera oskarżonego o szpiegostwo, ponieważ nie okazały one takiego samego szacunku rosyjskiemu prowojennemu blogerowi Władlenowi Tatarskiemu - red.) który zginął w wyniku wybuchu bomby w Petersburgu.
- Dlaczego, u licha, mielibyśmy ustosunkować się do listu, skoro widzimy ich absolutną hipokryzję? — powiedziała Zacharowa na konferencji.
Dodała, że Władlen Tatarski również był dziennikarzem, „ale nie widziała żadnej reakcji, ani zbiorowej, ani indywidualnej, od nikogo z tych, którzy podpisali ten list". - I jeśli mam być szczera, ten apel zupełnie stracił dla mnie jakiekolwiek znaczenie - stwierdziła Zacharowa.
Rosyjskie MSZ: Dostęp konsularny dla uwięzionego amerykańskiego dziennikarza „jest ustalany”
- Kwestia dostępu konsularnego do zatrzymanego dziennikarza Evana Gershkovicha została wzięta pod uwagę. Jest to rozstrzygane z uwzględnieniem istniejącej praktyki konsularnej i rosyjskiego ustawodawstwa – powiedziała rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa podczas briefingu prasowego.
Amerykańskim dyplomatom nie udało się jeszcze odwiedzić Gershkovicha. Według "The Wall Street Journal", pracodawcy Gershkovicha, jego prawnicy mogli się z nim spotkać we wtorek.no pewnie
Łukaszenko przybył do Rosji na spotkanie z Putinem
Aleksander Łukaszenko przybył do Moskwy na spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, poinformowały białoruskie media państwowe Belta.
Politycy maja rozważyć "szeroki zakres kwestii stosunków białorusko-rosyjskich, w tym te, które nie są przedmiotem dyskusji na posiedzeniu Najwyższej Rady Państwa".
Wcześniej w środę Kreml poinformował, że propozycja Łukaszenki dotycząca zamrożenia „działań wojennych” na Ukrainie – odrzucona zarówno przez Rosję, jak i Ukrainę – prawdopodobnie zostanie przedyskutowana.
Szef MAEA spotkał się z rosyjskimi urzędnikami wysokiego szczebla
Rafael Grossi, szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, spotkał się w środę w Kaliningradzie z urzędnikami wysokiego szczebla z rosyjskich agencji
Grossi przekazał, że kontynuuje wysiłki na rzecz ochrony Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Enerhodarze na Ukrainie.
Zaporoska Elektrownia Jądrowa jest okupowana przez siły rosyjskie od marca 2022 roku i jest obecnie zarządzana przez rosyjską agencję atomową Rosatom.
- Moja ostatnia wizyta w Zaporożu potwierdziła pilną potrzebę osiągnięcia tego ważnego celu, który leży w interesie wszystkich – dodał Grossi.
Szef UEFA: Zniesienie zawieszenia Rosji bardzo trudne, dopóki trwa wojna
Ponownie wybrany szef UEFA Aleksander Ceferin powiedział dziś, że zniesienie zawieszenia Rosji w rozgrywkach europejskich do czasu zakończenia wojny na Ukrainie będzie „bardzo trudne”.
Zakaz został wprowadzony w lutym ubiegłego roku.
- Osobiście uważam, że dopóki wojna się nie skończy, będzie nam bardzo trudno cokolwiek zmienić - powiedział Ceferin na konferencji prasowej podczas Zwyczajnego Kongresu UEFA w Lizbonie.
Zakaz do tej pory skutkował wykluczeniem z rozgrywek UEFA wszystkich rosyjskich drużyn klubowych, wykluczeniem Rosji z Euro 2024 oraz przeniesieniem zeszłorocznego finału Ligi Mistrzów z Petersburga do Paryża.
Szijjártó o Ukrainie w NATO: Nierealistyczne
Szef węgierskiej dyplomacji zaapelował przeciwko działaniom, które mogą prowadzić do eskalacji konfliktu NATO z Rosją.
Czytaj więcej
Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó powiedział w środę, że decyzja o zaproszeniu Ukrainy na spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO „podważa zasadę jedności sojuszu”
Bank VTB wraca do publikacji wyników finansowych
W 2022 roku rosyjski bank zaliczył stratę netto o wartości 40,5 mld zł.
Czytaj więcej
Państwowy bank VTB, po ponad roku od umieszczenia na listach sankcyjnych, wraca do publikacji wyników finansowych. W roku rosyjskiej agresji na Ukrainę bank zaliczył stratę netto o wartości 40,5 mld zł.
Putin odebrał od ambasadorów listy uwierzytelniające. Mówił o "otwartej Rosji"
Stosunki między Federacją Rosyjską a Stanami Zjednoczonymi, od których bezpośrednio zależy globalne bezpieczeństwo i stabilność, przechodzą niestety głęboki kryzys – powiedział Putin.
Czytaj więcej
Stosunki między Federacją Rosyjską a Stanami Zjednoczonymi przeżywają głęboki kryzys, a polityka zagraniczna Waszyngtonu doprowadziła do dzisiejszego kryzysu ukraińskiego - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin podczas ceremonii przyjęcia listów uwierzytelniających od ambasadorów, w tym nowej ambasador USA w Rosji, Lynn Tracy.
Duda o zmodernizowanych MiG-ach: Będą nam jeszcze na razie potrzebne
W najbliższym czasie Polska jest w stanie przekazać Ukrainie jeszcze sześć samolotów MiG-29 - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Czytaj więcej
Polska przekazała Ukrainie osiem samolotów typu MiG-29, w najbliższym czasie może przekazać jeszcze sześć - poinformował prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej z udziałem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Ambasador Chin przy UE: Nie dostarczamy i nie dostarczymy broni, której Rosja miałaby użyć na Ukrainie
Dyplomata wyjaśnił, że Pekin nie potępił inwazji Rosji na Ukrainę, ponieważ Chiny "rozumieją stanowisko Rosji ws. działań obronnych wobec zagrożenia okrążeniem przez NATO" oraz dlatego, że rząd Chin uważa, że źródła wojny są "bardziej skomplikowane", niż twierdzi Zachód.
Czytaj więcej
Fu Cong, ambasador Chin przy Unii Europejskiej, w rozmowie z "New York Times" stwierdził, że "bezgraniczne partnerstwo" Chin z Rosją jest "niczym więcej niż retoryką".
Zełenski w czasie konferencji prasowej z Dudą mówił, że "Rosjanie nie kontrolują Bachmutu"
Ukraiński prezydent przyznał, że Bachmut jest miejscem na froncie, w którym sytuacja jest "najtrudniejsza". - Jesteśmy w Bachmucie, wróg nie kontroluje Bachmutu - zaznaczył.
Piasecki: Decyzja o dostawie 100 wyprodukowanych w Polsce rosomaków na Ukrainę jest bardzo dobrą wiadomością
Przypadek rosomaków jest modelowy, po prostu tak to powinno wyglądać. Pamiętajmy też, że mamy do czynienia z produktem licencyjnym, który polski przemysł potrafił rozwijać i unowocześniać. Zatem dysponujemy nowoczesną bronią, która spełnia oczekiwania Ukraińców – oraz powstała odpowiednia konstrukcja finansowa, która umożliwi produkcję. Pozostaje tylko kwestia zgody licencjodawcy, czyli fińskiej Patrii, ale w obecnych warunkach trudno sobie wyobrazić, żeby tej zgody zabrakło - pisze dziennikarz działu ekonomicznego "Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej
Przypadek przekazania Ukrainie rosomaków jest modelowy, ale iloma przykładami takiego modelowego działania jest w stanie pochwalić się polski przemysł zbrojeniowy? Nie jest tego dużo, na pewno zbyt mało w stosunku do potencjału Polski.
Badanie: 94 proc. Ukraińców ma pozytywny stosunek do Polski, taki sam odsetek negatywnie myśli o Rosji
Z wyników badania opublikowanego przez Centrum Razumkowa wynika, że pozytywny stosunek do Polski ma 94 proc. Ukraińców, do Wielkiej Brytanii - 91 proc., do Litwy - 91 proc., do Estonii - 90 proc., do Łotwy - 90 proc. i do Kanady - 90 proc. 94 proc. Ukraińców negatywnie ocenia Rosję, 81 proc. - Białoruś, 73,5 proc. - Iran, 60 proc. Chiny i 46,5 proc. - Węgry.
Rosjanie ostrzelali wieś w obwodzie donieckim przy użyciu amunicji kasetowej
W wyniku ostrzału wsi Ołeksiewo-Drużkiwka dwie osoby zginęły, a cztery zostały ranne - podaje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.
Niezwykłe zachowanie koncernu Cisco w Rosji
Amerykański producent sprzętu sieciowego i oprogramowania Cisco Systems „fizycznie zniszczył” całe swoje zapasy sprzętu w Rosji i wycofał się z rynku
Czytaj więcej
Amerykański producent sprzętu sieciowego i oprogramowania Cisco Systems „fizycznie zniszczył” całe swoje zapasy sprzętu w Rosji. Bez łatek i aktualizacji sprzęt wcześniej sprzedany może też być zagrożony.
Rosyjska firma Norilsk Nickel otrzymała zgodę na rozbudowę zakładów zlokalizowanych w fińskim Harjavalta
Firma zajmuje się wydobyciem niklu i kobaltu potrzebnego do produkcji baterii samochodów elektrycznych.
Czytaj więcej
Norilsk Nickel – czołowy producent niklu i kobaltu na świecie, otrzymał zgodę na rozbudowę zakładów zlokalizowanych w fińskim Harjavalta. Wytwarzane są tam metale wykorzystywane do produkcji baterii samochodów elektrycznych.
89 proc. Ukraińców ma pozytywny stosunek do UE
Wyniki badania opublikowane przez ukraińskie Centrum Razumkowa wskazują, że odsetek Ukraińców mających pozytywny stosunek do UE wynosi 89 proc., do NATO - 79 proc., a do ONZ - 70 proc. MFW pozytywnie ocenia 64,5 proc. Ukraińców, Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża - 63 proc, a OBWE - 58 proc. Z kolei 65 proc. Ukraińców ma negatywny stosunek do Wspólnoty Niepodległych Państw - organizacji zrzeszającej byłe republiki radzieckie.
Nieoficjalnie: Ursula von der Leyen wśród kandydatów na nowego sekretarza generalnego NATO
"Politico" pisze o plotkach, które krążą po korytarzach w Brukseli.
Czytaj więcej
"Politico" pisze, że w Brukseli krążą plotki, iż Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, może zostać nowym sekretarzem generalnym NATO, po zakończeniu kadencji obecnego sekretarza, Jensa Stoltenberga.
Kwaśniewski: Trzecia wojna światowa może się wydarzyć
Jak powiedział w rozmowie z Polsat News były prezydent Aleksander Kwaśniewski, „trzecia wojna światowa się może wydarzyć”. - Eskalacja wojny Putina jest możliwa. Nie wiemy na ile można wierzyć, że Putin wycofał się – nawet wobec chińskich ostrzeżeń – z myśli o wykorzystaniu broni atomowej - powiedział.
Czytaj więcej
Na miejscu prezydenta Dudy podjąłbym trudne tematy. Historia nie, ale zboże już tak - powiedział w Polsat News były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce.
Hiszpania dostarczy Ukrainie sześć czołgów Leopard 2A4 w drugiej połowie kwietnia
Poinformowała o tym na antenie telewizji TVE minister obrony Hiszpanii, Margarita Robles. Wcześniej Hiszpania deklarowała, że dostarczy czołgi tuż po Wielkanocy. Hiszpania ma dostarczyć Ukrainie łącznie 10 czołgów Leopard 2A4 - cztery są obecnie przywracane do sprawności bojowej.
Rosyjskie czołgi ostrzelały miejscowość Wielika Nowosiłka w obwodzie donieckim
W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne - informuje szef kancelarii Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak.
U wybrzeży tureckiego miasta Kumluca zatonął statek towarowy o nazwie Joe 2 pod banderą Gwinei Bissau
Na pokładzie statku znajdowało się 14 osób. Jednostka płynęła do Ukrainy z tureckiego portu Iskenderun.
Czytaj więcej
Jak informuje agencja Associated Press, u wybrzeży tureckiego miasta Kumluca na Morzu Śródziemnym trwają obecnie poszukiwania dziewięciu osób. Zatonął tam statek handlowy, który płynął do Ukrainy.
Tomasz Grzegorz Grosse: Polscy specjaliści doradzają odbudowę historycznej Rzeczypospolitej
Chodzi o pogłębioną współpracę państw naszego regionu, na początku przede wszystkim Polski i Ukrainy - pisze publicysta.
Czytaj więcej
Są trzy scenariusze zakończenia wojny na Ukrainie i jeden dobry pomysł, jak powstrzymać Moskali – pisze politolog.
Kreml nie widzi perspektyw wznowienia negocjacji z władzami Ukrainy
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, pytany o to czy Moskwa rozważa wznowienie negocjacji z Kijowem, odparł, iż Rosja "nie widzi na razie perspektyw" na takie rozmowy. - Nie ma nic do dodania do tego - dodał.
Zełenski odznaczony Orderem Orła Białego przez Andrzeja Dudę
- Nie porzuciłeś ani Ukrainy, ani swoich Rodaków. Jesteś wzorem przywódcy państwa i narodu - powiedział Andrzej Duda, który wręczył Wołodymyrowi Zełenskiemu Order Orła Białego.
Czytaj więcej
W uznaniu zasług w pogłębianiu stosunków między Polską a Ukrainą oraz za rozwijanie współpracy na rzecz bezpieczeństwa w Europie prezydent Andrzej Duda odznaczył prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Orderem Orła Białego. - Jesteś człowiekiem absolutnie wyjątkowym, jesteś wzorem przywódcy państwa i narodu - mówił do Zełenskiego Duda.
MSW Ukrainy szkoli osiem brygad szturmowych, które mają wesprzeć ukraińską kontrofensywę
- Ich celem jest wyzwolenie Ukrainy - mówi szef MSW, Ihor Kłymenko o ochotnikach - Piszemy wspaniałą historię naszego kraju na wiele przyszłych dekad - dodaje.
Czytaj więcej
Osiem nowych brygad szturmowych składających się z 40 tysięcy żołnierzy jest szkolonych przez Ukraińców do przeprowadzenia kontrofensywy - podaje Reuters.
Zełenski rozpoczął oficjalną wizytę w Polsce. W Pałacu Prezydenckim spotyka się z Andrzejem Dudą
Czytaj więcej
Wołodymyr Zełenski 5 kwietnia przybył do Polski z oficjalną wizytą. Prezydentowi towarzyszy Pierwsza Dama Ukrainy, Ołena Zełenska.
Grupa rosyjskich parlamentarzystów proponuje ustanowienie dni wolnych między 1 a 9 maja
Deputowani proponują aby skrócić okres ferii noworocznych - w tym czasie wolne byłyby tylko dni od 1 do 3 stycznia.
Różański: Niedługo na froncie ukraińskim powinniśmy obserwować efekty działania naszych MiG-ów
- Samoloty, które przekazaliśmy, wzmocnią potencjał sił zbrojnych (Ukrainy - red.) i pozwolą m.in. prowadzić kontrofensywę bardziej skutecznie - powiedział w Radiu Zet gen. Mirosław Różański, odpowiadając na krytyczne wobec oddanych przez Polskę samolotów MiG-29 słowa rzecznika ukraińskich Sił Powietrznych Jurija Ihnata.
Czytaj więcej
Samoloty MiG-29, które Polska przekazała Ukrainie, wzmocnią potencjał ukraińskich sił zbrojnych - ocenił gen. Mirosław Różański, pytany w Radiu Zet o opinię rzecznika Sił Powietrznych Ukrainy, że myśliwce, które Ukraina otrzymała od Polski, są przestarzałe i mają słabe parametry techniczne.
W Estonii zablokowano dostęp do kolejnych 53 stron internetowych, które umożliwiają oglądanie rosyjskich kanałów telewizyjnych
Łącznie, w Estonii zablokowano jak dotąd dostęp do 195 stron internetowych i 51 kanałów telewizyjnych, by "chronić przestrzeń informacyjną i zapewnić przestrzeganie sankcji".
Rodziny z dziećmi mają zakaz wjazdu do regularnie ostrzeliwanych przez Rosjan miejscowości w obwodzie chersońskim
Informację taką przekazał na swoim profilu na Facebooku Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.
Rzecznik MSZ: Zełenski chce podziękować Polsce. Nie przyjeżdża po broń
Istnieje ogromna szansa zbudowania czegoś w relacjach polsko-ukraińskich w oparciu o polską pomoc dla Ukrainy - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Czytaj więcej
Jak powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik MSZ Łukasz Jasina, "relacje polsko-ukraińskie, bezpieczeństwo, współpraca gospodarcza i kwestie historyczne, które przez wiele lat były drażliwe w naszych stosunkach", będą tematami środowych rozmów prezydentów Polski i Ukrainy w Warszawie.
Ukraińcy hakerzy twierdzą, że wydali 25 tys. dol. zebranych przez Rosjanina na drony, na seks-zabawki
"Jest zbrodniarzem wojennym, blogerem, ochotnikiem, a teraz posiadaczem sztucznych penisów" - napisali hakerzy w wydanym oświadczeniu, publikując kadry z konta Łuczina w AliExpressie. Ukraińcy twierdzą, że wydali 25 tys. dolarów na seks-zabawki z konta Michaiła Łuczina.
Czytaj więcej
Ukraińscy aktywiści z grupy Cyber Opór włamał się na konto w serwisie AliExpress należące do Michaiła Łuczina, przyjaciela Władlena Tatarskiego (Maksyma Fomina) i kupiła za zgromadzone przez niego środki seks-zabawki zamiast dronów, które zamierzał kupić Łuczin - podaje serwis Politico.eu.
Soloch: Wizyta Zełenskiego ma wzmocnić wsparcie dla Ukrainy
Paweł Soloch, doradca społeczny prezydenta i były szef BBN, mówił w RMF FM o wizycie Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. - Informacje o tym, że może dojść do ofensywy i że ta wizyta ma być tego początkiem, należy traktować jako przejaw gry informacyjnej i walki prowadzonej przez obie strony. Nie tylko przez Rosję, również przez Ukrainę i państwa wspierające Ukrainę - powiedział.
Czytaj więcej
Jak ocenił w RMF FM Paweł Soloch, doradca społeczny prezydenta, informacja o rozmieszczeniu broni jądrowej na terytorium Białorusi może być "zagrywką pokerową". - Może ta karta padnie, czyli może rzeczywiście ta broń zostanie tam rozlokowana. A może są oczekiwania na przykład na to, że pojawi się jakiś ruch ze strony Zachodu w kierunku ustępstw - powiedział.
Strona ukraińska twierdzi, że w okupowanej części obwodu ługańskiego sprzedawane są produkty z Iranu
Centrum Narodowego Oporu, rządowy portal opisujący sytuację w okupowanych częściach Ukrainy podaje, że w sklepach w okupowanej części obwodu ługańskiego sprzedawane są produkty z Iranu.
Minister obrony Litwy odwiedził Charków
Ołeksij Reznikow poinformował o "goszczeniu odważnego przyjaciela (...), ministra obrony Litwy, Arvydasa Anusauskasa w Charkowie i na jego przedmieściach". "Nasze drugie największe miasto znajduje się zaledwie 40 km od granicy z państwem terrorystycznym. Żyje pod ostrzałem. Z takimi przyjaciółmi, jak Litwa, przywrócimy pokój i odbudujemy nasze miasta" - podkreślił.
RIA: Ukraiński dron, polskiej produkcji, spadł w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
RIA podaje, że dron "polskiej produkcji", o wadze "ponad 2 kg", spadł w pobliżu elektrowni. Rosjanie nie podają jednak kiedy dokładnie doszło do incydentu.
Czytaj więcej
Dron polskiej produkcji rozbił się w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - informują rosyjskie media państwowe, cytując agencję RIA.
Rosjanie próbowali przełamać ukraińskie linie obronne w rejonie Kreminnej
Informacje o nieudanej próbie przełamania podjętej przez Rosjan przekazuje Ługańska Obwodowa Administracja Wojskowa.
Przydacz: Zełenski ma wygłosić historyczne wystąpienie
Prezydencki minister Marcin Przydacz przedstawił szczegóły programu wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce.
Czytaj więcej
Składający wizytę w Polsce prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotka się w środę w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Wieczorem ukraiński prezydent ma wygłosić "historyczne" przemówienie na Zamku Królewskim.
Hiszpańskie zestawy przeciwlotnicze NASAMS w środę dotrą do Estonii
Hiszpańskie NASAMS-y mają pozostać w Estonii co najmniej cztery miesiące. Gotowość bojową mają osiągnąć jeszcze w tym tygodniu.
Brytyjski resort obrony: Rosja spodziewa się, że kraje uznawane przez nią za przyjazne, będą finansować jej zadłużenie
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, w swoim najnowszym raporcie na temat Ukrainy zwraca uwagę, że Rosja zamierza umożliwić zagranicznym inwestorom skupowanie jej obligacji, a więc - pośrednio - finansować wojnę na Ukrainie.
Dostawy rosomaków
O godz. 15.55 ma nastąpić podpisanie przez premiera Polski i prezydenta Ukrainy listu intencyjnego w sprawie współpracy w zakresie dostaw sprzętu obronnego, w szczególności KTO Rosomak.
Plan spotkania Morawiecki-Zełenski
Kancelaria Premiera poinformowała, że o godz. 14:45 rozpocznie się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Na godz. 15:15 przewidziano początek spotkania delegacji. Dwadzieścia minut później podpisane mają zostać umowy międzynarodowe.
O godz. 15:40 Morawiecki i Zełenski wygłoszą oświadczenia dla mediów.
Wysokie straty rosyjskich rolników
- Łączne straty producentów z tytułu wprowadzenia ceł wyniosły ponad bilion rubli (53,5 mld zł). Nawet gdyby cofnięte cło zostało w całości zwrócone tym, którym je odebrano, zrekompensowałoby to tylko jedną czwartą strat - powiedział w wywiadzie dla gazety "Wiedomosti" prezes Rosyjskiej Unii Zbożowej Arkadij Złoczewski.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 10,882 mln osób
4 kwietnia granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 20,2 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 27,8 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 9,074 mln osób.
Spokojna noc w obwodzie sumskim
Portal Suspilne podał, powołując się na lokalne władze, że w nocy na terenie przygranicznego obwodu sumskiego na północy Ukrainy nie odnotowano ostrzału.
Od początku wojny zginęło 467 dzieci
Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 467 dzieci, a 944 zostało rannych. W ciągu ostatniej doby nie przybyło ofiar wojny wśród nieletnich. Dwa dnie temu Catherine Russell, dyrektor generalna UNICEF, zaznaczając, że rzeczywista liczba ofiar jest prawdopodobnie znacznie wyższa oświadczyła w mediach społecznościowych, że od początku inwazji Rosji rozpoczętej w lutym 2022 r., na Ukrainie zginęło co najmniej 501 dzieci. "Wojna jest zawsze najgorszym wrogiem dzieci" - podkreśliła we wpisie.
Obwód chersoński ostrzelany przez Rosję 50 razy w ciągu doby
Na obwód chersoński spadło w ciągu doby 299 pocisków - informuje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin. W wyniku ostrzału ranne zostały trzy osoby, uszkodzony został m.in. budynek szkoły.
Marcin Przydacz: Prezydent Zełenski przekroczył granicę Polski
Prezydencki minister poinformował o tym na antenie TVN24.
Czytaj więcej
Ważne wydarzenia będą się działy na Ukrainie w najbliższym czasie - mówił w TVN24 szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Marcin Przydacz.
Dmitrij Ryłow, mąż Darii Trepowej, nie przekroczył granicy z Uzbekistanem
Informacje takie przekazuje biuro prokuratora generalnego Uzbekistanu. Wcześniej pojawiły się informacje, że Trepowa, oskarżona o przeprowadzenie zamachu terrorystycznego w Petersburgu, miała przy sobie bilety do Uzbekistanu w momencie aresztowania. Prokuratura z Uzbekistanu informuje, że Ryłowa nie ma na terytorium tego kraju.
Relację z wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Polsce można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
Wołodymyr Zełenski 5 kwietnia przybył do Polski z oficjalną wizytą. Prezydentowi towarzyszy Pierwsza Dama Ukrainy, Ołena Zełenska.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 176 240 żołnierzy, 3 629 czołgów, 7 005 pojazdów opancerzonych, 2 707 zestawów artyleryjskich, 532 wyrzutnie rakiet, 280 zestawów przeciwlotniczych, 306 samolotów, 291 śmigłowców, 2 283 bezzałogowe statki powietrzne, 911 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 573 pojazdy (w tym cysterny), 299 jednostek sprzętu specjalnego.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Ruchy rosyjskiego sprzętu ciężkiego w obwodzie chersońskim
We wsi Wielika Kardasziwka w obwodzie chersońskim, w związku z ruchami rosyjskiego, ciężkiego sprzętu w rejonie tej miejscowości, zabroniono jej mieszkańcom opuszczać domów. "Sprawdzane są dokumenty i telefony komórkowe" - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
ISW: Szojgu wzmacnia rosyjskie groźby atomowe
Think tank z USA cytuje ministra obrony Rosji, Siergieja Szojgu, który "usprawiedliwiał decyzję Rosji o rozmieszczeniu taktycznej broni atomowej na Białorusi, oskarżając NATO o intensyfikowanie szkolenia bojowego i działań rozpoznawczych w pobliżu granic Rosji i Białorusi oraz oskarżając Zachód o eskalowanie wojny na Ukrainie, przez dostarczanie dodatkowej pomocy wojskowej Ukrainie".
Czytaj więcej
"Kreml nadal próbuje stosować groźby nuklearne, aby powstrzymać napływ zachodniej pomocy wojskowej na Ukrainę przed zaplanowaną (ukraińską) kontrofensywą" - pisze w swojej najnowszej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną.
Wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce powinna przynieść poprawę we wzajemnych stosunkach gospodarczych
Na taki scenariusz nadzieję mają firmy. – Liczymy na nowe otwarcie w naszych relacjach z zaangażowaniem się przedsiębiorców po polskiej i ukraińskiej stronie. Ich udział, obok polityków, powinien być stałą praktyką w rozwiązywaniu polsko-ukraińskich problemów, ale nie zawsze tak jest – stwierdza Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej (PUIG).
Czytaj więcej
Polsko-ukraińskie obroty handlowe rosną w imponującym tempie, ale konflikty dzielące przedsiębiorców po obu stronach granicy wciąż pozostają nierozwiązane.
We wtorek przed kwaterą główną NATO zawisła flaga 31. już państwa członkowskiego
Finlandia złożyła wniosek o akcesję razem ze Szwecją w maju 2022 r., niespełna trzy miesiące po inwazji Rosji na Ukrainę. Przez dekady dumne ze swojej neutralności oba kraje nordyckie uznały, że w obliczu agresywnego zachowania Rosji znacznie bezpieczniejsze będą wewnątrz sojuszu.
Czytaj więcej
Putin, najeżdżając Ukrainę, osiągnął efekt odwrotny do zamierzonego: przybliżył sojusz do granic Rosji.
Zełenski będzie chciał w wystąpieniu w Warszawie okazać wdzięczność Polakom za wsparcie na wszystkich frontach tej wojny
Pytanie, na ile prezydent Ukrainy będzie potrafił ustawić oczekiwania, jeśli chodzi o kolejny etap wojny. Nie tylko o kontrofensywę. Ale również o to, o czym mówił w Warszawie prezydent USA Joe Biden – że wojna będzie prowadzona do zwycięstwa, ze wszystkimi tego politycznymi konsekwencjami. Również w Polsce - pisze w analizie dziennikarz działu krajowego "Rzeczpospolitej", Michał Kolanko.
Czytaj więcej
Przyjazd prezydenta Ukrainy to najważniejsze wydarzenie polityczne przed Wielkanocą. Zdominuje debatę publiczną. Ale w nowych warunkach.
Macron ma w Chinach przekonywać Pekin, by pomógł przyspieszyć koniec wojny na Ukrainie
Chiny nie potępiły inwazji Rosji na Ukrainę, a tuż przed rozpoczęciem wojny przez Rosję oba kraje ogłosiły "partnerstwo bez granic". W marcu Xi Jinping przebywał w Rosji z trzydniową wizytą, co powszechnie odebrano jako wsparcie dla Putina.
Czytaj więcej
Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA, Joe Bidenem, przed rozpoczynającą się w środę wizytą Macrona w Chinach.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: 47 uderzeń powietrznych na Ukrainę w ciągu doby
Rosjanie w ciągu ostatniej doby przeprowadzili trzy ataki rakietowe i 47 uderzenia powietrzne na cele na Ukrainie - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosjanie przeprowadzili też 42 ostrzały artyleryjskie celów na Ukrainie - wynika z komunikatu.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o odparciu 20 rosyjskich ataków w rejonie Bachmutu
W niedzielę Jewgienij Prigożyn, twórca Grupy Wagnera, której najemnicy stanowią trzon sił walczących o Bachmut, przekonywał, że "z prawnego punktu widzenia" miasto zostało zdobyte, ponieważ Rosjanie mieli zająć siedzibę władz miasta. Doniesieniom tym zaprzeczają Ukraińcy. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w najnowszym raporcie podał, że choć ataki Rosjan w Bachmucie nie ustają, to jednak ukraińska armia odpiera tu ataki wroga - we wtorek miała ich odeprzeć 20 na tym odcinku frontu.
Czytaj więcej
Serhij Zguriec, redaktor naczelny Defense Express, w felietonie na stronie ukraińskiej telewizji internetowej Espreso TV przekonuje, że "w politycznych kręgach amerykańskich i europejskich aktywnie dyskutuje się o ukraińskim kontrataku". - Być może nadmiernie - dodał.
We wtorek Rosjanie ostrzelali trzy miejscowości w obwodzie sumskim
W wyniku ostrzału pogranicza Rosji i Ukrainy w obwodzie sumskim jedna osoba została ranna. Uszkodzone zostały dwa domy i linie wysokiego napięcia - podaje sumska wojskowa administracja obwodowa na swoim kanale w serwisie Telegram.
W środę z oficjalną wizytą państwową w Polsce przebywać będzie Wołodymyr Zełenski
Prezydent Ukrainy spotka się w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim.
Czytaj więcej
Przyjazd prezydenta Ukrainy to najważniejsze wydarzenie polityczne przed Wielkanocą. Zdominuje debatę publiczną. Ale w nowych warunkach.
Zełenski gratuluje Finlandii wstąpienia do NATO
- Rosyjska agresja jasno dowiodła, że tylko kolektywne gwarancje, tylko prewencyjne gwarancje (bezpieczeństwa) mogą być wiarygodne. O tym zawsze mówiliśmy. Mówiliśmy też o szybkości - szybkości podejmowania decyzji w kwestiach bezpieczeństwa. Teraz widzimy, jak szybkie mogą być procedury - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, komentując błyskawiczną akcesję Finlandii do NATO (kraj ten został członkiem Sojuszu po niespełna roku od złożenia formalnego wniosku o przyjęcie do NATO).
Dowództwo Operacyjne "Południe": Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym uzbrojone w 40 pocisków Kalibr
Rosyjskie zgrupowanie okrętów na Morzu Czarnym powiększyło się do 15, sześć z tych okrętów jest uzbrojonych w pociski Kalibr - poinformowało ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe". Łącznie okręty te (dwa z uzbrojonych w pociski Kalibr okrętów to okręty podwodne), uzbrojone są w 40 pocisków Kalibr, co wskazuje na wysokie ryzyko rosyjskiego ataku rakietowego.
Rośnie śmiertelność w okupowanym przez Rosjan Mariupolu
Mariupolska Rada Miejska na swoim kanale w serwisie Telegram pisze, że wskaźnik śmiertelności w okupowanym Mariupolu rośnie, o czym świadczy powiększająca się nowa Cmentarza Starokrymskiego, na której wciąż pojawiają się nowe groby. "A obok niej - pozostałości rosyjskich pocisków, które wciąż nie zostały rozbrojone i usunięte" - czytamy we wpisie.
W środę odbędzie się posiedzenie rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa ws. okupowanych części Ukrainy
Posiedzeniu będzie przewodniczył, za pośrednictwem wideołącza, Władimir Putin. Posiedzenie ma dotyczyć kwestii bezpieczeństwa w okupowanych i nielegalnie anektowanych przez Rosję częściach obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego - poinformował Kreml.
Putin przyjmie w środę listy uwierzytelniające od 17 nowych ambasadorów
Wśród nowych ambasadorów, którzy w środę formalnie zaczną misję dyplomatyczną w Rosji, jest nowa ambasador USA, Lynne Tracy oraz ambasador UE, Roland Galharague.
Dziś spotkanie Putin-Łukaszenko w Moskwie
O sprawach międzynarodowych i kwestiach zapewnienia bezpieczeństwa Rosji i Białorusi, mają w środę po południu rozmawiać w Moskwie Władimir Putin i Aleksandr Łukaszenko. Łukaszenko składa dwudniową wizytę w Moskwie, w związku z posiedzeniem Rady Najwyższej Związku Białorusi i Rosji. Posiedzenie tej Rady - organu kierowniczego Związku - odbędzie się 6 kwietnia. 5 kwietnia Putin i Łukaszenko mają rozmawiać o "kwestiach, które nie są przedmiotem dyskusji na Radzie Najwyższej". Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, nie wykluczył, że jednym z tematów rozmów będzie propozycja natychmiastowego zawieszenia broni na Ukrainie, przedstawiona przez Łukaszenkę. Propozycja ta przewiduje, że rosyjskie wojska stacjonujące obecnie w okupowanych częściach Ukrainy, nie opuszczą jej terytorium. Rozmowa może też dotyczyć kwestii rozmieszczenia taktycznej broni atomowej na Białorusi, co zapowiedział wcześniej Putin.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski zapowiada, że Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za zbrodnie, których dopuszcza się na Ukrainie.