Ukraiński analityk wojskowy: Jeden kontratak to za mało, by zwyciężyć

Serhij Zguriec, redaktor naczelny Defense Express, w felietonie na stronie ukraińskiej telewizji internetowej Espreso TV przekonuje, że "w politycznych kręgach amerykańskich i europejskich aktywnie dyskutuje się o ukraińskim kontrataku". - Być może nadmiernie - dodał.

Publikacja: 05.04.2023 05:29

Ukraińscy żołnierze w rejonie Bachmutu

Ukraińscy żołnierze w rejonie Bachmutu

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 406

Kontratak sił zbrojnych Ukrainy spodziewany jest wiosną, po tym jak na Ukrainę dotrą wszystkie obiecane jej zachodnie czołgi podstawowe Leopard 2 i Challenger II (część z nich jest już na Ukrainie). Kontratak miałby doprowadzić do odzyskania przez Ukrainę części utraconego na rzecz Rosji terytorium - na południu lub wschodzie kraju.

W ciągu ostatniej doby - jak informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy - ukraińska armia odparła 45 ataków Rosjan. Walki toczą się głównie wokół Bachmutu, a także w rejonie Awdijiwki i Marijinki w obwodzie donieckim. Dotarcie do granic administracyjnych obwodu donieckiego miało być celem zimowej ofensywy Rosjan na wschodzie Ukrainy - plan ten jednak nie został zrealizowany, a Rosjanie od miesięcy bezskutecznie starają się zająć Bachmut, bez zdobycia którego nie mogą rozwinąć ofensywy w kierunku Kramatorska i Słowiańska.

Czytaj więcej

Finlandia jest już w NATO. Jej armia jest jedną z najlepszych w Europie

Ukraińscy dowódcy wojskowi sygnalizują obecnie, że kontrofensywa armii ukraińskiej nie jest odległa, ale podkreślają też znaczenie utrzymania Bachmutu i zadawania Rosjanom tak dużych strat, jak to możliwe.

W niedzielę Jewgienij Prigożyn, twórca Grupy Wagnera, której najemnicy stanowią trzon sił walczących o Bachmut, przekonywał, że "z prawnego punktu widzenia" miasto zostało zdobyte, ponieważ Rosjanie mieli zająć siedzibę władz miasta. Doniesieniom tym zaprzeczają Ukraińcy. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w najnowszym raporcie podał, że choć ataki Rosjan w Bachmucie nie ustają, to jednak ukraińska armia odpiera tu ataki wroga - we wtorek miała ich odeprzeć 20 na tym odcinku frontu.

20

Tyle ataków w rejonie Bachmutu mieli we wtorek odeprzeć Ukraińcy

Zguriec w swoim felietonie przekonuje tymczasem, że ukraińska dyplomacja musi przekonać sojuszników, że "jedno natarcie, które ma odepchnąć Rosjan nie wystarczy do zwycięstwa".

W kontekście ukraińskiego kontrataku Zguriec pisze, że wymaga on dalszego szkolenia ukraińskich żołnierzy w państwach NATO, "zapewnienie sprzętu i amunicji, których Ukraina potrzebuje" oraz "ustalenia gdzie rozpocząć kontratak i czy prowadzić go w kilku miejscach jednocześnie".

We wtorek USA poinformowały o przekazaniu kolejnego pakietu pomocy wojskowej Ukrainie, wartego 2,6 mld dolarów. W skład pakietu wchodzą trzy zestawy radarowe, pociski przeciwpancerne i cysterny. Łączna pomoc wojskowa USA dla Ukrainy, od początku rosyjskiej inwazji, osiągnęła wartość ponad 35 mld dolarów.

Rosyjska ambasada w Waszyngtonie po ogłoszeniu informacji o przekazaniu kolejnego pakietu pomocy wojskowej Ukrainie, oskarżyła USA o to, że chcą przedłużyć konflikt tak bardzo, jak to możliwe. 

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy