Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 r. rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi, że Rosja musi poczuć, iż nie osiągnie niczego na Ukrainie. - Wypełnienie tego zadania zależy od różnych elementów, zarówno obronnych, jak i politycznych. Ale jednym z najważniejszych elementów są czołgi. Nowoczesne, zachodnie czołgi - podkreśla.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach w Ukrainie będziemy informować od rana.
Szef CIA z tajną wizytą w Kijowie
William Burns miał spotkać się z prezydentem Zełenskim i przekazać Ukraińcom przewidywane ruchy rosyjskich wojsk - informuje "Washington Post".
Czytaj więcej
Dyrektor CIA William Burns udał się w tajemnicy do Kijowa pod koniec ubiegłego tygodnia, aby spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim - informuje "Washington Post".
Pentagon: Wysłanie abramsów Ukrainie nie ma w tej chwili sensu
Rzeczniczka Pentagonu wskazała, że Ukrainie obecnie bardziej przydadzą się brytyjskie i niemieckie czołgi z powodu wykorzystywanego przez nie paliwa.
Czytaj więcej
Pentagon nadal uważa za niepraktyczne przekazywanie Ukrainie amerykańskich czołgów Abrams, ponieważ są one napędzane trudniej dostępnym paliwem odrzutowym. Ukraińcy mieliby również problem z ich utrzymaniem i konserwacją.
Amerykanie badają sprawę dotyczącą szpiegowania przez obywatela USA w Rosji
Waszyngton przygląda się sprawie "niepotwierdzonych" doniesień, mówiących o tym, że Rosja otworzyła sprawę karną przeciwko obywatelowi Stanów Zjednoczonych pod zarzutem szpiegostwa- powiedział zastępca rzecznika Departamentu Stanu Vedant Patel.
FSB nie podała nazwiska obywatela USA ani innych szczegółów. Nie przekazano również, czy podejrzany został aresztowany.
Zgoda ws. Leopardów po wysłaniu Abramsów? Minister obrony Niemiec nie słyszał o takim warunku
Nowy minister obrony Niemiec Boris Pistorius został zapytany o możliwość wysłania Leopardów na Ukrainę.
Czytaj więcej
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius powiedział przed piątkowym spotkaniem, na którym będą omawiane przyszłe dostawy sprzętu wojskowego dla Kijowa, że nie wie o żadnym wymogu, aby Ukraina otrzymała jednocześnie amerykańskie i niemieckie czołgi.
UNESCO szuka sposobu, by zablokować wywóz dóbr kultury z Ukrainy
UNESCO rozpoczęło szkolenie funkcjonariuszy organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości z krajów położonych na granicach Ukrainy, aby zidentyfikować i zapobiec przekraczaniu granic przez osoby wywożące dzieła sztuki.
Krista Pikkat, dyrektor UNESCO ds. kultury i sytuacji kryzysowych, powiedziała, że ponad 230 obiektów kulturalnych zostało uszkodzonych lub zniszczonych na Ukrainie od czasu inwazji Rosji.
Trybunał dla Putina? MTK w Hadze nie może sądzić agresji
Unia Europejska popiera stworzenie nadzwyczajnego trybunału dla osądzenia zbrodni dokonanych podczas rosyjskiej agresji na Ukrainę. Potrzebne jest jednak poparcie światowych graczy.
Czytaj więcej
UE apeluje o powołanie międzynarodowego sądu do zbadania zbrodni agresji Rosji na Ukrainę. Przed takim trybunałem mógłby stanąć rosyjski przywódca.
Rosyjscy specjaliści z branży IT będą mogli odroczyć służbę wojskową
Rosyjskie Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że będzie przyjmować wnioski o odroczenie wiosennego poboru dla pracowników z sektora IT.
Holandia deklaruje gotowość do zapłacenia za Leopardy dla Ukrainy
Czytaj więcej
Minister obrony Holandii Kajsa Ollongren powiedziała w rozmowie z Bloombergiem, że jej kraj jest gotowy zapłacić za czołgi Leopard 2, które trafią na Ukrainę.
Prezydent Serbii: Krym jest częścią Ukrainy, Donbas jest częścią Ukrainy
Aleksandar Vucić na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos odniósł się do twierdzeń, że jest "marionetką Putina".
Czytaj więcej
Prezydent Serbii Aleksandar Vucić nazwał kłamstwem to, że jest określany w światowych mediach jako marionetka Putina i podkreślił, że Krym i Donbas są terytorium Ukrainy.
Szef MAEA ostrzega, że katastrofa atomowa w elektrowni w Zaporożu "może zdarzyć się w każdej chwili
Rafael Grossi, szef ONZ-owskiej agencji nadzoru jądrowego, powiedział, że martwi się, iż świat staje się samolubny w kwestii zagrożeń, jakie stwarza kontrolowana przez Rosjan elektrownia atomowa w Zaporożu na Ukrainie.
Rzecznik rządu Niemiec: Nie wpłynęła żadna prośba o reeksport czołgów
Wypowiedź rzecznika władz w Berlinie pojawiła się w momencie, gdy premier Mateusz Morawiecki powiedział dziennikarzom, że jest "umiarkowanie pesymistyczny" w kwestii udzielenia przez Niemcy innym krajom pozwolenia na reeksport czołgów Leopard 2 na Ukrainę.
Szef Rady Europejskiej: Ukraina to UE, a UE to Ukraina
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział podczas wizyty w Kijowie, że UE "nie może szczędzić wysiłków", aby pomóc Ukrainie w przystąpieniu do UE.
Michel wygłosił przemówienie w ukraińskim parlamencie, chwaląc odpowiedź kraju na inwazję Rosji i mówiąc: "Ukraina to UE, a UE to Ukraina".
Ukraina mówi o antysemickiej wypowiedzi Ławrowa
Ławrow powiedział, że USA utworzyły koalicję krajów europejskich "dla ostatecznego rozwiązania 'kwestii rosyjskiej'", tak jak nazistowski przywódca - Adolf Hitler "chciał rozwiązać 'kwestię żydowską."
Czytaj więcej
MSZ Ukrainy potępiło niedawną wypowiedź ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, który porównał Rosjan do Żydów zabitych przez nazistów w czasie Holokaustu, a Zachód do Adolfa Hitlera.
Do końca roku Unia bez ropy i gazu z Rosji
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zapowiedział, że "do końca roku wszystkie państwa całkowicie pozbędą się surowców energetycznych z Rosji. Wyjątkiem mogą być najprawdopodobniej Węgry" - cytuje agencja RIA Nowosti.
Czytaj więcej
Wszystkie kraje Unii, poza Węgrami, planują zrezygnować z rosyjskich nośników energii do końca tego roku.
W piątek kilka państw ogłosi przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2
- Niektóre z krajów na pewno wyślą czołgi Leopard na Ukrainę, to jest pewne - poinformował litewski minister obrony Arvydas Anusauskas.
Czytaj więcej
Grupa 11 krajów NATO, w tym Wielka Brytania i Polska, zadeklarowała w czwartek szereg nowych środków pomocy wojskowej dla Ukrainy. W piątek ma zostać ogłoszona dostawa czołgów Leopard 2.
Morawiecki: Leopardy dla Ukrainy? Jestem umiarkowanie pesymistyczny
Dzisiaj, w ostatnich dniach właściwie, daje się zauważyć taka bardzo duża presja na Niemcy, jeśli chodzi o wysłanie tych nowoczesnych czołgów, Leopardów na Ukrainę, ale powiem, że jestem tutaj umiarkowanie sceptyczny, umiarkowanie pesymistyczny, ponieważ Niemcy bronią przed tym, jak diabeł przed święconą wodą. Nie chcą posyłać swojego nowoczesnego sprzętu, w szczególności tych Leopardów – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas sesji Q&A na TweetUpie w KPRM.
Mołdawia zwróciła się do swoich sojuszników o systemy obrony powietrznej
Prezydent Maia Sandu zwróciła się do partnerów Mołdawii o wsparcie jej kraju w zakresie obrony przeciwlotniczej.
Szef mołdawskiego wywiadu Alexandru Musteata ostrzegł w zeszłym miesiącu przed "bardzo wysokim" ryzykiem nowej rosyjskiej ofensywy na wschód kraju i powiedział, że Moskwa nadal dąży do zabezpieczenia korytarza lądowego przez Ukrainę do separatystycznego mołdawskiego regionu Naddniestrza.
Ławrow: Zrobimy wszystko, aby nasi koledzy z NATO i Unii Europejskiej otrzeźwieli jak najszybciej
- Mamy wspólne stanowisko co do tego, jakie cele należy osiągnąć i jak zapewnić, że ani Rosja, ani Białoruś nie będą zagrożone przez naszych sąsiadów - powiedział szef MSR Rosji po spotkaniu z Aleksandrem Łukaszenką.
Czytaj więcej
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w czwartek, że Moskwa zrobi wszystko, aby "otrzeźwić" Unię Europejską i NATO, które oskarżył o dążenie do osłabienia i pokonania Rosji.
Ukraiński siatkarz otrzymał zakaz gry z Rosjaninem w jednym klubie
Ukraińska federacja siatkówki wydała zakaz gry Timofiejowi Połujanowi w tureckim klubie Hekimoglu Gct, ponieważ gra już w nim rosyjski zawodnik Aleksiej Nałobin - twierdzi RIA Nowosti. Klub miał się nie zgodzić na rezygnację z Rosjanina, czego żądała strona ukraińska, powołując się na „ducha sportu”.
Iran nie uznaje aneksji Krymu i Donbasu przez Rosję
O stanowisku władz w Teheranie poinformował szef MSZ Iranu.
Czytaj więcej
- Iran nie uzna Krymu oraz republik ludowych Donieckiej i Ługańskiej za część Rosji, mimo że Teheran i Moskwa mają doskonałe relacje - powiedział minister spraw zagranicznych Iranu Hosejn Amir Abdollahijan.
Litwa przekaże Ukrainie działa przeciwlotnicze L-70 i dwa śmigłowce Mi-8
"Dziś mam dobrą wiadomość z Litwy dla Ukrainy. Nowy pakiet litewskiego wsparcia dla Ukrainy składa się z kilkudziesięciu systemów przeciwlotniczych L-70, amunicji i dwóch śmigłowców Mi-8" - napisał minister obrony Litwy Arvydas Anušauskas.
Dania wyśle 19 samobieżnych haubicoarmat Caesar
- Byliśmy w ciągłym kontakcie z Ukraińcami w szczególności w sprawie artylerii Caesar i jestem szczęśliwy, że otrzymaliśmy teraz szerokie poparcie duńskiego parlamentu, aby przekazać je na rzecz walki o wolność Ukrainy - powiedział minister obrony Jakob Ellemann-Jensen.
Do 46 wzrosła liczba ofiar ataku w Dnieprze
Władze Ukrainy poinformowały o kolejnej ofierze ataku rakietowego na blok mieszkalny w Dnieprze.
11 osób nie zostało zidentyfikowanych, tyle samo jest zaginionych.
Holenderski parlament poparł dostarczenie Ukrainie systemów Patriot
Premier Mark Rutte zapowiedział we wtorek podczas wizyty u prezydenta USA Joe Bidena, że Holandia planuje wysłać na Ukrainę Patriota wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi i Niemcami.
Wielka Brytania wyśle Ukrainie 600 rakiet Brimstone
- Mogę powiedzieć, że zamierzamy wysłać kolejne 600 pocisków Brimstone, które będą niewiarygodnie ważne w pomaganiu Ukrainie w zdominowaniu pola walki - powiedział w Estonii sekretarz obrony Ben Wallace.
Czytaj więcej
Wielka Brytania planuje wysłać 600 pocisków Brimstone na Ukrainę, aby wesprzeć ten kraj w walce z Rosją - powiedział w czwartek sekretarz obrony Ben Wallace.
Zełenski naciska na Niemców w sprawie zgody na przekazanie czołgów
- Polska jest gotowa, podobnie jak Finlandia, Portugalia, Hiszpania i wystarczająca liczba innych krajów, które są gotowe dostarczyć Ukrainie nawet niewielką liczbę czołgów, które mają w służbie. I byli gotowi zrobić to wcześniej. Wszyscy czekamy na zgodę państwa, które ma prawa do pewnych istotnych licencji - powiedział prezydent Ukrainy.
Czytaj więcej
Prezydent Wołodymyr Zełenski nalega na konieczność dostarczenia Ukrainie czołgów przez partnerów zagranicznych i wymienił, które kraje są gotowe to zrobić, pod warunkiem uzyskania zgody od producenta - Niemców.
Bloomberg: W Singapurze omijają sankcje na rosyjską ropę
Jak donosi Bloomberg, uczestnicy rynku energii w Singapurze odnotowują wzrost zapotrzebowania na wynajem zbiorników do przechowywania ropy. Wynika to z faktu, że eksporterzy mieszają tanie produkty naftowe z Rosji z droższymi i niesankcjonowanymi paliwami w singapurskich magazynach, dzięki czemu udaje im się ominąć ograniczenia i zwiększyć własne i rosyjskie zyski.
Czytaj więcej
W Singapurze tania rosyjska ropa jest mieszana z innymi droższymi gatunkami. Tak handlarze obchodzą sankcje na rosyjski surowiec. A sprzyja temu dwuznaczne zachowanie władz Singapuru. Czy mają świadomość, że w ten sposób wspierają rosyjskie zbrodnie na Ukrainie?
Szef MON: Liczę, że Niemcy zmienią zdanie
- Wszyscy doskonale wiemy, że są państwa realnie zaangażowane w pomoc i są państwa, które tylko symbolicznie pomagają albo może nawet markują pomoc - powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak, odnosząc się do pomocy militarnej dla Ukrainy.
Czytaj więcej
- Ukraina powinna być wsparta poprzez przekazanie czołgów w sile przynajmniej brygady. Aby realnie wesprzeć Ukrainę potrzebna jest koalicja państw - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. - Liczę, że Niemcy, którzy są producentem czołgów Leopard, zmienią zdanie i do tej koalicji się przyłączą - dodał.
Wielka Brytania dostarczy Ukrainie trzy baterie haubic AS-90
Informacje takie przekazał na konferencji prasowej minister obrony Wielkiej Brytanii, Ben Wallace. Wielka Brytania ma też wysłać Ukrainie pewną liczbę pojazdów opancerzonych, w tym transporterów opancerzonych FV430 Mk3 Bulldog.
Lotnictwo Rosji i Białorusi ćwiczy rozpraszanie samolotów po różnych lotniskach
Białoruski resort obrony podał, że w ramach ćwiczeń sił powietrznych Rosji i Białorusi, które odbywają się na terenie Białorusi, siły powietrzne obu krajów ćwiczą rozpraszanie samolotów po lotniskach wojskowych.
Nowy minister obrony Niemiec: Musimy nadal wspierać Ukrainę, w tym sięgając do rezerw Budeswehry
Boris Pistorius, nowy minister obrony Niemiec, w swoim pierwszym publicznym wystąpieniu stwierdził, że Niemcy muszą "nadal wspierać Ukrainę" w tym "sięgając do rezerw Bundeswehry". Pistorius mówił też, że choć Niemcy nie są stroną wojny to jednak też mierzą się z wyzwaniami dla bezpieczeństwa, w związku z czym konieczne jest "szybkie uczynienie Bundeswehry silną", konieczne jest "skuteczne odstraszanie" i "gotowość bojowa".
Siergiej Szojgu rozmawiał z ministrem obrony Białorusi
Szojgu, w czasie rozmowy z Wiktorem Chreninem, mówił o środkach strategicznego odstraszania i przygotowaniach do działania regionalnego zgrupowania wojsk Rosji i Białorusi - podaje rosyjski resort obrony.
Bank Centralny Rosji: Zadłużenie zewnętrzne Federacji Rosyjskiej w 2022 r. spadło o 100,4 mld dol.
Według danych przekazywanych przez Bank Centralny Rosji zadłużenie zewnętrzne Federacji Rosyjskiej spadło w 2022 r. o 100,4 mld dol., czyli o 20,8 proc. Rosja ma być zadłużona na rynkach międzynarodowych na 381,4 mld dolarów.
Gen. Skrzypczak mówi, że czołgi Leopard powinny wysłać Ukrainie przede wszystkim Niemcy i Hiszpania
- Polska leży w pobliżu linii frontu, nie może dać wiele czołgów. Ale mogą to zrobić Niemcy i Hiszpanie, którzy są daleko od frontu. Powinni wnieść największy wkład i razem przekazać ok. 150 czołgów - stwierdził gen. Waldemar Skrzypczak.
Czytaj więcej
Większość czołgów Leopard 2, które trafiłyby na Ukrainę, powinno pochodzić od państw, położonych daleko od frontu. W szczególności mówimy o Niemczech i Hiszpanii, które mogłyby przekazać 150 czołgów Kijowowi - mówi, w rozmowie z agencją Ukrinform, gen. Waldemar Skrzypczak.
Trwa wizyta przewodniczącego RE, Charlesa Michela, w Kijowie
Według brytyjskiego resortu obrony na Ukrainę mogą trafić rosyjskie czołgi T-14
Resort obrony Wielkiej Brytanii pisze, że "wyzwaniem będzie dla Rosji dostosowanie łańcucha dostaw do obsługi T-14, ponieważ jest on większy i cięższy niż inne rosyjskie czołgi".
Czytaj więcej
Według brytyjskiego Ministerstwa Obrony Rosja "prawdopodobnie wyśle na Ukrainę swoje nowe czołgi podstawowe, T-14 Armata".
Na Morzu Czarnym jest obecnie 11 rosyjskich okrętów, sześć z nich jest uzbrojonych w pociski Kalibr
Łącznie okręty rosyjskie, znajdujące się obecnie na wodach Morza Czarnego, są uzbrojone w 40 pocisków Kalibr.
Szułdrzyński: Nieufność, która jest konsekwencją postawy Niemiec, pozostanie w naszym regionie na lata, jeśli nie dekady
Kraje naszego regionu widzą, że ich bezpieczeństwo zależy od USA, a nie od Niemiec, a francusko-niemieckie marzenia o strategicznej autonomii Europy i uniezależnieniu się od USA należy uznać nie tylko za bajki, ale wręcz niebezpieczne dla stabilności regionu majaki. Długo zajmie leczenie tej traumy - pisze zastępca redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej", Michał Szułdrzyński.
Czytaj więcej
Olaf Scholz podkreślał, że nie chce, by Niemcy stały się nagle samotnym liderem pomocy Ukrainie. Ale samotności nie uniknął, tyle tylko, że dziś jest osamotniony jako hamulcowy tej pomocy.
Parlament Europejski poparł rezolucję w sprawie utworzenia trybunału, który miałby osądzić zbrodnie wojenne popełniane przez Rosję
Za powołaniem Trybunału zagłosowało 472 europarlamentarzystów, przeciw było 19, 33 wstrzymało się od głosu.
Ołeksij Reznikow dziękuje Estonii za pomoc wojskową
Reznikow napisał, że "bardzo ceni wsparcie, które wzrosło do poziomu 1 proc. PKB Estonii".
Do Kijowa jedzie przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel
Michel we wpisie na Twitterze przekonuje, że Ukraińcy "walczą o swoją ziemię i przyszłość naszych dzieci, ale także walczą o wspólne, europejskie wartości".
Cyryl I: Wierzymy, że Bóg nie zostawi Rosji, naszego prawosławnego prezydenta, naszej armii
- Módlmy się, aby Bóg oświecił tych szaleńców, pomógł im zrozumieć, że chęć zniszczenia Rosji będzie oznaczać koniec świata - powiedział patriarcha wygłaszając kazanie z okazji Dnia Objawienia Pańskiego.
Czytaj więcej
Patriarcha Moskwy i Wszechrusi, Cyryl I uważa, że porażka Rosji, w obecnych warunkach, może prowadzić do katastrofalnych konsekwencji dla całej ludzkości - podaje Interfax.
Dwóch Szwedów skazanych na więzienie za szpiegostwo na rzecz Rosji
Dwóch szwedzkich braci, w wieku 35 i 42 lat, zostało skazanych na więzienie za działalność wywiadowczą na rzecz Rosji - informuje szwedzkie radio. Radio informuje, że skazani mieli "uzyskiwać dostęp do informacji, starszy brat (...) pracował w strukturach bezpieczeństwa sił zbrojnych (Szwecji - red.)". 42-latek miał zostać skazany na dożywocie, młodszy - na dziewięć lat i dziesięć miesięcy więzienia. Skazani mieli szpiegować na rzecz Rosji między marcem 2011 roku, a wrześniem 2021 roku. Bracia nie przyznają się do winy.
16 osób rannych po katastrofie śmigłowca w Browarach, przebywa w szpitalach. Sześcioro z nich to dzieci
W katastrofie śmigłowca, do której doszło rankiem, 18 stycznia, zginęło 14 osób, w tym szef MSW Ukrainy, Denys Monastyrski oraz pierwszy wiceminister spraw wewnętrznych i sekretarz stanu w MSW. Ołeksij Kułeba, gubernator obwodu kijowskiego na antenie ukraińskiej telewizji poinformował, że obecnie 16 rannych w wypadku przebywa w szpitalach (w tym sześcioro dzieci). Stan wszystkich rannych jest stabilny. Życie żadnego rannego nie jest zagrożone.
W ciągu doby na Ukrainie, w wyniku działań wojennych, rannych zostało ośmiu cywilów
Informacje takie przekazuje zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko.
Pieskow mówi, że konflikt na Ukrainie może zostać podniesiony na "nowy jakościowo poziom"
Rzecznik Kremla mówił, że sama "dyskusja na temat dopuszczalności dostaw Ukrainie broni, która umożliwi uderzenia na terytorium Rosji... jest potencjalnie ekstremalnie groźna".
Czytaj więcej
Dostarczenie Ukrainie broni, która pozwalałaby razić cele na terytorium Rosji, może przenieść konflikt na nowy poziom - oświadczył rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Gazprom ma pretensje do Kijowa o gaz
Mniej surowca płynie przez rurociągi na terenie Ukrainy.
Czytaj więcej
Przez Ukrainę do odbiorców europejskich płynie dziś (19 stycznia) o 23 proc. mniej gazu niż dzień wcześniej. To celowe działanie Gazpromu.
Estonia przekaże Ukrainie pomoc wojskową wartą 113 mln euro
Estoński rząd, w czasie swojego posiedzenia, poparł propozycję ministra obrony Estonii, Hanno Pevkura, w sprawie przekazania Ukrainie pomocy wojskowej wartej łącznie 113 mln euro. Na pakiet ten będą składać się haubice, amunicja, pojazdy wsparcia i granatniki. Łączna wartość pomocy wojskowej, której Estonia udzieliła Ukrainie, wzrośnie do 113 mln euro.
Ukraina szykuje rewolucyjne zmiany na kolei
Władze w Kijowie chcą szerokie, poradzieckie tory zamienić na węższe,
Czytaj więcej
Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) i Koleje Ukraińskie (Ukrzaliznyca), podpisały trzyletnie porozumienie o współpracy podczas Railway Direction Days w Warszawie.
Na Ukrainę trafią - oprócz szwedzkich haubic Archer - również wozy bojowe CV90
Deklarację taką złożył na konferencji prasowej premier Szwecji.
Czytaj więcej
Premier Szwecji, Ulf Kirstersson poinformował, że Szwecja - do czasu wojny na Ukrainie pozostająca krajem neutralnym - przekaże Ukrainie haubice samobieżne Archer ( FH77BW L52) i bojowe wozy piechoty CV90
W Niemczech rozpoczyna się spotkanie szefa Pentagonu, Lloyda Austina z nowym ministrem obrony Niemiec
Do spotkania dochodzi dzień przed spotkaniem tzw. grupy Ramstein, zrzeszającej 50 państw - pod wodzą USA - które udzielają wsparcia militarnego Ukrainie.
Szwecja zamierza wysłać zestawy artyleryjskie Archer Ukrainie
Poinformował o tym premier Szwecji.
FSB wszczęło postępowanie karne przeciw obywatelowi USA
Amerykanin, którego personaliów nie ujawniono, jest podejrzany o szpiegostwo.
Czytaj więcej
W Rosji otwarto postępowanie karne przeciwko obywatelowi USA, podejrzanemu o szpiegostwo - informuje rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB).
Ławrow: Rosja i Białoruś mają wspólne stanowisko w kwestii celów na Ukrainie
Szef MSZ Rosji po spotkaniu z prezydentem Białorusi, Aleksandrem Łukaszenką powiedział, że "Rosja i Białoruś mają wspólne stanowisko ws. celów, które powinny być osiągnięte w czasie specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie". - Mamy wspólne stanowisko w sprawie tego jakie cele powinny być osiągnięte i jak powinno to zostać zapewnione, tak aby ani Rosja, ani Białoruś nie były zagrożone przez sąsiadów - dodał.
Prigożyn twierdzi, że jego najemnicy zajęli przedmieścia Bachmutu
Jewgienij Prigożyn, na swoim kanale w serwisie Telegram oświadczył, że najemnicy z Grupy Wagnera zajęli Kleszczejewkę, "jedno z najważniejszych przedmieść Bachmutu". - Wciąż toczą się ciężkie walki wokół Kleszczejewki. Wróg walczy o każdy metr - dodał. Prigożyn zaprzeczył też pogłoskom, że Ukraińcy wycofują się z Bachmutu.
Miedwiediew pisze, że "mocarstwa nie przegrywają konfliktów, od których zależy ich los"
Były prezydent Rosji grozi światu wojną atomową.
Czytaj więcej
Były prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew, na swoim kanale w serwisie Telegram pisze, że "porażka mocarstwa nuklearnego w wojnie konwencjonalnej może wywołać wojnę atomową".
Prezydent Niemiec: Niemcy nie są na wojnie, ale lata dywidendy pokojowej są skończone
Frank-Walter Steinmeier, powołując na stanowisko ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriousa, powiedział, że choć "Niemcy nie są na wojnie, ale lata dywidendy pokojowej, z której korzystali Niemcy tak długo, skończyły się". - Musimy odpowiedzieć na zagrożenia, które dotyczą także nas - dodał Steinmeier. Prezydent Niemiec zapowiedział jednocześnie militarne wsparcie Niemiec dla Ukrainy, a także pomoc Ukraińcom w odbudowie kraju.
Rosja nakłada sankcje na 31 obywateli Nowej Zelandii
MSZ Rosji poinformował, że Rosja zakazuje wjazdu na swoje terytorium 31 obywatelom Nowej Zelandii - przedstawicielom władz, dziennikarzom i osobom publicznym.
Morawiecki: Byliśmy pierwszymi, którzy zaoferowali Ukrainie czołgi Leopard
- Wysłaliśmy już na Ukrainę 250 naszych czołgów. Czołgi Leopard są teraz w kolejnym pakiecie naszej pomocy dla Ukrainy - powiedział CNN premier Mateusz Morawiecki.
Czytaj więcej
- Gdyby Francja, a zwłaszcza Niemcy i inne kraje dały po 20-30 czołgów, to dla Ukrainy mogłaby być duża różnica - ocenił premier Mateusz Morawiecki.
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii: Rosja rozważa wysłanie swoich nowych czołgów na Ukrainę
Resort obrony Wielkiej Brytanii, w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie pisze, że Rosja może rzucić do walki pewną liczbę swoich nowych czołgów T-14 Armata.
Ukraina domaga się dostępu do ChatGPT. Jest traktowana jak Rosja i Iran
Ukraińskie Ministerstwo Transformacji Cyfrowej wystąpiło do OpenAI, firmy stojącej za popularnym chatbotem ChatGPT, z oficjalnym wnioskiem o odblokowanie tego narzędzia. Sztuczna inteligencja może być wykorzystana do celów wojskowych.
Czytaj więcej
Ukraińskie Ministerstwo Transformacji Cyfrowej wystąpiło do OpenAI, firmy stojącej za popularnym chatbotem ChatGPT, z oficjalnym wnioskiem o odblokowanie tego narzędzia. Na razie Ukraina jest traktowana jak Rosja i Iran.
Czubarow: Na Krymie rośnie liczba wojsk rosyjskich
W ostatnich tygodniach na Krymie wyraźnie wzrosła liczba rosyjskich oddziałów - napisał w mediach społecznościowych jeden z liderów Tatarów krymskich, Refat Czubarow. Dodał, że większość żołnierzy stacjonuje na północy.
Rosyjskie firmy cofnięte do lat 90. zeszłego wieku
Rosyjski biznes znów musi sobie radzić w ciężkich warunkach gospodarczych, tym razem z powodu wojny i sankcji.
Czytaj więcej
Konsekwencje rozpętanej przez Rosję wojny na Ukrainie odbiły się negatywnie na rosyjskim biznesie, który zmuszony był szukać alternatywnych rozwiązań logistycznych i komunikacyjnych, aby kontynuować pracę w warunkach międzynarodowej izolacji. „Kreatywne sposoby” małych rosyjskich firm na przywracanie łańcuchów dostaw w obliczu szoku gospodarczego są w dużej mierze powtórzeniem praktyk z lat 90.
Staruch o ostrzale w obwodzie zaporoskim
Szef obwodowej administracji zaporoskiej Ołeksandr Staruch podał, że wojska rosyjskie wciąż prowadzą ostrzał w regionie. Według jego relacji, w ciągu ostatniej doby odnotowano 153 ostrzały wymierzone w teren 17 osad. Zgłoszono 28 przypadków zniszczeń.
Staruch napisał w mediach społecznościowych, że w nocy Rosjanie próbowali trafić pociskiem S-300 w "niezwykle ważny obiekt strategiczny", ale rakieta nie trafiła w cel, "a jej eksplozja wysadziła wszystkie okna w lokalnej placówce oświatowej i pobliskich budynkach". Nie było ofiar w ludziach.
"Politico": Francja rozważa przesłanie czołgów Leclerc Ukrainie
Serwis "Politico" cytuje przedstawiciela francuskich władz, który mówi, że choć temat przekazania czołgów Leclerc Ukrainie jest "skomplikowany" i "nie ma co do tego porozumienia w Paryżu", to jednak Francuzi "myślą o tym". - Zobaczymy co zostanie postanowione na wspólnym posiedzeniu rządów Francji i Niemiec - dodaje rozmówca "Politico".
Uchodźcy z Ukrainy ratują polski handel
W nadszarpniętych pandemią i spowolnieniem gospodarczym centrach handlowych widać coraz więcej klientów z Ukrainy.
Czytaj więcej
Niemal co piąty gość w takich obiektach pochodzi już właśnie z Ukrainy. Polacy odwiedzają je coraz rzadziej, ale pomaga napływ cudzoziemców, także z innych państw.
Prezydent Kuby spotkał się z grupą rosyjskich przedsiębiorców
Miguel Diaz-Canel napisał na swoim profilu na Twitterze, że spotkał się z delegacją rosyjskich przedsiębiorców, z którymi rozmawiał o wdrożeniu porozumień osiągniętych w czasie jego wizyty w Moskwie, gdzie spotkał się w listopadzie 2022 roku z Władimirem Putinem.
Pentagon poprosił wojska USA stacjonujące w Korei Płd. o przekazanie broni Ukrainie
Informacje takie przekazał rzecznik Sił USA w Korei (USFK), płk Isaac Taylor, w wydanym oświadczeniu. Płk Taylor zapewnił przy tym, że nie wpłynie to na działania amerykańskich wojsk na Półwyspie Koreańskim.
Ambasador Rosji w USA krytykuje rzecznika Departamentu Stanu za słowa "Krym to Ukraina"
"Departament Stanu USA, przez oświadczenia, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, że 'Krym jest Ukrainą' a siły zbrojne Ukrainy mogą używać amerykańskiej broni do obrony swojego terytorium, w rzeczywistości popycha reżim w Kijowie do popełniania aktów terroru w Rosji" - pisze Anatolij Antonow.
Czytaj więcej
Wypowiedzi przedstawicieli Departamentu Stanu o Krymie, w rzeczywistości, stanowią zachętę dla ukraińskich władz, by popełniać akty terroru w Rosji - oświadczył ambasador Rosji w USA, Anatolij Antonow, cytowany przez agencję TASS.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 118 530 żołnierzy, 3 136 czołgów, 6 235 pojazdów opancerzonych, 2 122 zestawy artyleryjskie, 442 wyrzutnie rakiet, 220 zestawów przeciwlotniczych, 287 samolotów, 277 śmigłowców, 1 882 bezzałogowe statki powietrzne, 749 pocisków manewrujących, 17 jednostek nawodnych, 4 896 pojazdów (w tym cystern) i 190 jednostek sprzętu specjalnego.
W nocy Rosjanie ostrzelali rejon nikopolski
Rosyjskie wyrzutnie rakiet Grad i ciężka artyleria ostrzelały w nocy rejon nikopolski - poinformował gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko. Rezniczenko napisał, że na terenie rejonu nikopolskiego spadło ponad 30 pocisków. Uszkodzone zostały budynki mieszkalne i usługowo-handlowe.
ISW: Słowa Siergieja Ławrowa ważniejsze niż wystąpienie Władimira Putina w Petersburgu
"Celem oburzających i absurdalnych porównań Ławrowa było prawdopodobnie uzupełnienie retoryki Putina i innych rosyjskich działań, które mają przekonać Rosjan, że Ukraina i jej zachodni sojusznicy stwarzają realne i rychłe zagrożenie dla terytorium Rosji i Rosjan (...)" - pisze ISW.
Czytaj więcej
Siergiej Ławrow twierdzi, że Ukraina i Zachód dokonują ludobójstwa Rosjan, aby zwiększyć poparcie Rosjan dla długiej wojny - ocenia ostatnie wypowiedzi szefa MSZ Rosji amerykański think tank, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydatki na obronę miały poszybować w Niemczech do 2 proc. PKB. Jednak zrobiono w tym celu niewiele
– Najważniejszą przyczyną katastrofalnego stanu armii było przekonanie, że należy bezwzględnie wykorzystać „pokojową dywidendę”, jaka pojawiła się po rozpadzie Związku Radzieckiego. Jechaliśmy więc na gapę, zasadniczo opierając bezpieczeństwo kraju na wysiłku zbrojnym Ameryki. Owszem, od dawna dostrzegaliśmy proces rozbudowy sił zbrojnych zainicjowany przez Kreml, jednak panowało przekonanie, że Rosja nie zaatakuje krajów NATO. To odstręczało od poważniejszych prób modernizacji armii – mówi „Rz” niemieckie źródła dyplomatyczne.
Czytaj więcej
W tegorocznej edycji rankingu Global Firepower niemieckie siły zbrojne spadły daleko za armię Polski. Po zapowiedzi sprzed roku kanclerza dogłębnej modernizacji armii niewiele się zdarzyło.
Sztab Generalny armii Ukrainy: W ciągu doby zestrzeliliśmy śmigłowiec Ka-52 i dron Merlin-VR
Z najnowszego raportu Sztabu Generalnego armii Ukrainy wynika, że w ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo zaatakowało 13 razy zgrupowania sił rosyjskich i trzy stanowiska zestawów przeciwlotniczych. Ponadto nad Ukrainą zestrzelono myśliwiec Ka-52 i bezzałogowy dron Merlin-VR. Wojska rakietowe i artyleryjskie Ukrainy ostrzelały pięć zgrupowań wroga, trzy stanowiska dowodzenia, jeden skład amunicji i "dwa inne ważne obiekty".
Nowy pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy ma być wart nawet 2,6 mld dolarów
W skład pakietu wejdą wozy bojowe Bradley i kołowe transportery opancerzone Stryker, ale nie czołgi M1 Abrams - podają amerykańskie media.
Czytaj więcej
USA kończą formowanie nowego pakietu pomocy militarnej dla Ukrainy, który - zdaniem przedstawicieli administracji USA - może być wart nawet 2,6 mld dolarów - podaje AP.
"NYT": USA mogą pomóc Ukrainie atakować cele na Krymie, by wzmocnić przyszłą pozycję negocjacyjną Kijowa
"NYT" pisze, że administracja Bidena ie uważa, iż Ukraina nie może zdobyć Krymu środkami militarnymi - i wciąż obawia się, że atak na Krym mógłby doprowadzić do eskalacji ze strony Władimira Putina. Jednak, jak mówią rozmówcy "NYT", sama presja na Krym może poprawić pozycję Ukrainy w przyszłych negocjacjach z Rosją.
Czytaj więcej
Administracja Joe Bidena od początku wojny Rosji z Ukrainą zdecydowanie odmawiała dostarczenia Kijowowi broni, która mogłaby zostać użyta do ataku celów na Krymie, który USA uważają za część Ukrainy, a który - w 2014 roku - został nielegalnie anektowany przez Rosję. Obecnie jednak Stany Zjednoczone łagodzą swoje stanowisko w tym temacie - pisze "New York Times".
Zełenski: Sytuacja na froncie pozostaje trudna, epicentrum walk w Donbasie
W swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski mówił, że "sytuacja na froncie pozostaje trudna", a epicentrum walk znajduje się w Donbasie. - Odnotowaliśmy wzrost liczby ostrzałów i prób szturmów podejmowanych przez okupantów - mówił Zełenski. - Jestem wdzięczny wszystkim naszym wojownikom, którzy utrzymują swoje pozycje! Dziękuję wojownikom 68. Samodzielnej Brygady i 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej za skuteczne zwalczanie przeciwnika i odporność, której potrzebujemy w Donbasie - dodał. Prezydent podziękował też wywiadowi wojskowemu za "działania, które mają zmniejszyć szanse okupantów".
19-latka, ciężko ranna w ataku rakietowym na blok w Dnieprze, będzie leczona za granicą
Dniepropietrowska Rada Obwodowa napisała na swoim kanale w serwisie Telegram, że 19-latka, ranna w ataku rakietowym na blok w mieście Dniepr, została przetransportowana do Lwowa. "Ministerstwo Zdrowia, wraz z odpowiednim departamentem obwodowym porozumiało się ws. leczenia jej za granicą" - czytamy w komunikacie. W wyniku ataku na blok w Dnieprze zginęło 45 osób, w tym sześcioro dzieci. 24 ranne w wyniku ataku osoby pozostają w szpitalach.
MSZ Kanady wezwał do siedziby resortu rosyjskiego ambasadora
O wezwaniu do MSZ ambasadora Olega Stepanowa poinformowała szefowa MSZ Kanady, Melanie Joly. W czasie wspólnej konferencji z szefem MSZ Wielkiej Brytanii, Jamesem Cleverleyem, Joly poinformowała o "wezwaniu rosyjskiego ambasadora na rozmowę". Jak dodała rozmowa ma dotyczyć "wydarzeń na Ukrainie i niektórych wypowiedzi rosyjskiego ministra spraw zagranicznych, Siergieja Ławrowa".
W środę z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęły dwa statki z żywnością
Wspólne Centrum Koordynujące (JCC), organ nadzorujący realizację tzw. porozumienia zbożowego, zawartego 22 lipca między ONZ, Turcją, Rosją a Ukrainą, poinformowało, że w czwartek, z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęły dwa statki, na pokładach których znajdowało się łącznie 64,2 tys. ton zbóż i innych produktów żywnościowych. Statki udały się w rejs do Niemiec i Libii. Łącznie, od 22 lipca, z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęło 660 statków z 17 821 511 ton żywności na pokładzie.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 r. rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi, że Rosja stała się wrogiem całej ludzkości.