Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski, na forum G7, prosi o dostawy nowoczesnych czołgów dla ukraińskiej armii.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Premier Ukrainy: Potrzebujemy 1 mld dol. na odbudowę infrastruktury krytycznej
Szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal powiedział, że Ukraina potrzebuje 500 mln dol. na szybkie odbudowanie krytycznej infrastruktury energetycznej i 500 mln dol. - na odbudowę w sektorze ciepłowniczym.
Zełenski: Rosja nie zrezygnowała z taktyki terroru
W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że po rosyjskich atakach przywracane są możliwości systemu energetycznego. - Robimy wszystko, aby sprowadzić na Ukrainę jak najwięcej sprzętu, który może zrekompensować szkody wyrządzone przez ataki rakietowe - zadeklarował.
- Ale wszyscy powinniśmy mieć świadomość, że Rosja nie zrezygnowała ze swojej taktyki terroru - oświadczył. Zełenski dodał, że obecny brak masowych uderzeń rakietowych oznacza jedynie, że Rosja się do nich przygotowuje "i może uderzyć w każdej chwili".
Hodges uważa, że Ukraina niedługo odzyska Krym
Gen. Ben Hodges ocenił, że w ciągu najbliższych kilku tygodni wojska ukraińskie stworzą warunki do rozpoczęcia "decydującej fazy kampanii".
Czytaj więcej
Były dowódca armii USA w Europie, generał Ben Hodges, ocenił, że do sierpnia Ukraina odzyska kontrolę nad Krymem, anektowanym przez Rosję w 2014 r.
Ukraiński minister: Uszkodzone zostały wszystkie elektrownie cieplne na Ukrainie
- Sytuacja w systemie energetycznym pozostaje trudna. Wszystkie elektrownie cieplne zostały trafione rosyjskimi pociskami, 44 napowietrzne linie wysokiego napięcia zostały pozbawione napięcia - powiedział minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko. Dodał, że trwają prace mające na celu ustabilizowanie zasilania.
Żywycki o ostrzale obwodu sumskiego
W poniedziałek kilkadziesiąt pocisków spadło na przygraniczne tereny obwodu sumskiego (północna Ukraina) - podał szef lokalnych władz Dmytro Żywycki, informując o rosyjskim ostrzale za pomocą granatników oraz wyrzutni Grad. Brak informacji o ofiarach.
Ukraiński sztab: w Doniecku powołują do wojska kobiety
W celu uzupełnienia strat w ludziach oraz doposażenia jednostek 1. Korpusu Armii Rosyjskiej mobilizowane są kobiety - podał ukraiński Sztab Generalny. Według tego źródła, w jednej z dzielnic kontrolowanego przez Rosjan Doniecka komenda uzupełnień powołała i wysłała na szkolenie 28 kobiet.
Uszkodzony most na przedmieściach Melitopola
Na przedmieściach kontrolowanego przez wojska rosyjskie Melitopola (obwód zaporoski) uszkodzony w wyniku eksplozji został most. Lojalny wobec władz w Kijowie mer Iwan Fedorow podał, że Rosjanie wykorzystywali przeprawę do transportu sprzętu wojskowego. Ruch na moście został wstrzymany.
Jermak: Ukraina liczy na wsparcie Watykanu
Szef kancelarii prezydenta Ukrainy, Andrij Jermak, poinformował w mediach społecznościowych, że odbył "owocną" rozmowę z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem. Dodał, że rozmowa dotyczyła sposobów pomocy Ukrainie oraz formule pokojowej przedstawionej przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Jermak oświadczył, że Kijów liczy na "skuteczne" wsparcie Watykanu w tej sprawie.
Biden: USA będą nadal wysyłać pomoc na Ukrainę, ale nie wojska
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden został zapytany, czy jego administracja planuje wysłać wojska na Ukrainę. - Czy wysyłamy wojska na Ukrainę? Nie, wysyłamy materiały, tak jak dotąd, miliony dolarów - powiedział Biden, cytowany przez CNN.
Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie
Wojska rosyjskie koncentrują swoje wysiłki na prowadzeniu działań ofensywnych na czterech kierunkach: Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Zaporoża - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w codziennym komunikacie dotyczącym sytuacji na froncie. Według tego źródła, na pozostałych kierunkach Rosjanie próbują powstrzymać działania wojsk ukraińskich.
Kreml: Nadwyżka budżetowa zwiększyła się ponad czterokrotnie
Nagle w ciągu miesiąca nadwyżka w rosyjskim budżecie wzrosła o ponad cztery razy. Z 128,4 mld rubli za 10 miesięcy do 557 mld rubli za 11 miesięcy. Tymczasem minister finansów zapowiedział na koniec 2022 r. deficyt budżetowy wysokości 2 procent PKB Rosji. Są też inne zdumiewające sprzeczności w oficjalnych danych Kremla.
Czytaj więcej
Nagle w ciągu miesiąca nadwyżka w rosyjskim budżecie wzrosła o ponad cztery razy. Z 128,4 mld rubli za 10 miesięcy do 557 mld rubli za 11 miesięcy. Tymczasem minister finansów zapowiedział na koniec 2022 r. deficyt budżetowy wysokości 2 procent PKB Rosji. Są też inne zdumiewające sprzeczności w oficjalnych danych Kremla.
Putin nie użyje broni jądrowej? Zełenski: Rozumie, co będzie, gdy naciśnie guzik
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Davidem Lettermanem.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że wojna zakończy się, jeśli umrze prezydent Rosji Władimir Putin.
Ihnat: Rosja odpala drony Shahed 129 z Morza Azowskiego
Rosjanie rozpoczęli wystrzeliwanie pochodzących z nowej dostawy irańskich dronów Shahed 129, przesunęli punkt startu na wschodnią część Morza Azowskiego - przekazał rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych, Jurij Ihnat.
W obwodzie donieckim zginęli saperzy
Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych podała, że podczas rozminowywania w rejonie kramatorskim zginęło trzech saperów, a dwóch zostało rannych.
Wereszczuk: Na terenie Polski działa 21 tys. ukraińskich przedsiębiorstw
- Jestem szczerze zaskoczona liczbą ukraińskich firm, które częściowo lub całkowicie działają w Polsce. To ponad 21 tysięcy przedsiębiorstw. Dla porównania, w Polsce działa łącznie 93 tys. firm z udziałem kapitału zagranicznego. Oznacza to, że około 23 proc. to przedsiębiorstwa z udziałem kapitału ukraińskiego. Wielkość naszych inwestycji w porównaniu z innymi krajami jest naprawdę imponująca - powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, cytowana przez ukraińską agencję Ukrinform.
Import generatorów prądu i terminali Starlink na Ukrainę. Możliwe preferencyjne przepisy
W tym tygodniu ukraiński parlament - Rada Najwyższa - może przyjąć ustawy o tymczasowym preferencyjnym imporcie generatorów prądu oraz elementów systemu Starlink - przekazał szef parlamentarnej komisji ds. finansów, podatków i polityki celnej Danyło Hetmancew.
Ukraina prosi Francję o systemy obrony przeciwlotniczej MAMBA
W wywiadzie dla francuskiego TF1 premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział, że jego kraj potrzebuje "przede wszystkim przeciwrakietowej obrony powietrznej".
W tym kontekście wymienił systemy Patriot, IRIS-T oraz Crotale. - Teraz prosimy i czekamy na pomoc francuskiego systemu MAMBA, który pomoże nam również walczyć z irańskimi dronami i rosyjskimi rakietami - dodał.
Kułeba apeluje do państw UE o poparcie powołania trybunału w sprawie agresji Rosji
- Jedyne, co sprowokowało Władimira Putina do barbarzyńskiej agresji w sercu Europy, to poczucie całkowitej bezkarności. Czuł to przez wiele lat i był przekonany, że wszystko ujdzie mu na sucho. Jedynym sposobem, aby to raz na zawsze powstrzymać jest utworzenie specjalnego trybunału do spraw zbrodni agresji przeciwko Ukrainie - powiedział szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba podczas wystąpienia (za pośrednictwem łącza wideo) na naradzie ministrów spraw zagranicznych państw UE.
- Liczymy na silne i jednolite stanowisko w sprawie specjalnego trybunału na następnym posiedzeniu Rady Europejskiej - dodał szef MSZ Ukrainy.
Obrońcy praw człowieka o liczbie naruszeń na Krymie
Na anektowanym przez Rosję Krymie odnotowano 7911 naruszeń podstawowych praw człowieka, z czego 5613 dotyczyło przedstawicieli społeczności krymskotatarskiej - podał na konferencji "Wolność, równość, sprawiedliwość - przywrócimy prawa człowieka w każdym zakątku Ukrainy" przewodniczący Krymskotatarskiego Centrum Zasobów Eksender Bariew.
Ferie w obwodzie kijowskim wydłużone
W tym roku szkolnym ferie zimowe w obwodzie kijowskim będą dłuższe niż zwykle. Uczniowie i studenci będą mieli ok. 3-4 tygodnie przerwy - podała kijowska administracja.
Nie ma zgody w UE wobec dziewiątego pakietu antyrosyjskich sankcji
Ministrom spraw zagranicznych UE nie udało się na razie uzgodnić 9 pakietu antyrosyjskich sankcji. Dokument wrócił do rozpatrzenia przez stałych przedstawicieli krajów członkowskich UE. Niektóre z nich chcą specjalnego traktowania swoich relacji gospodarczych z Rosją.
Czytaj więcej
Ministrom spraw zagranicznych UE nie udało się na razie uzgodnić 9 pakietu antyrosyjskich sankcji. Dokument wrócił do rozpatrzenia przez stałych przedstawicieli krajów członkowskich UE. Niektóre z nich chcą specjalnego traktowania swoich relacji gospodarczych z Rosją.
Nieoficjalnie: Nikita Michałkow ma zostać objęty sankcjami
Lista osób z Rosji objętych unijnymi sankcjami ma zostać rozszerzona m.in. o reżysera Nikitę Michałkowa, blogera Dmitrija Puczkowa oraz prezenterów telewizyjnych Borysa Korczewnikowa i Marinę Kim - podaje portal EUObserver, powołując się na wstępną wersję dokumentu.
Amerykańska fundacja przekazała ukraińskim siłom zbrojnym 23 pojazdy
W ramach inicjatywy "1000 samochodów wolności" organizacja charytatywna Help Heroes Of Ukraine przekazała ukraińskiemu wojsku 20 samochodów typu pick-up oraz 3 HMMWV. O darowiźnie poinformowała administracja obwodu lwowskiego.
Były szef MSZ Ukrainy mówi, że inwestycja Zachodu w Ukrainę opłaciła się
- Zniszczyliśmy jak dotąd ponad trzecią część rosyjskiej armii i broni. Według różnych szacunków, w czasie wojny, Amerykanie przekazali nam łączną pomoc w wysokości ok. 60 mld dolarów (Klimkin nie wyjaśnił skąd pochodzi ta liczba, jest to znacznie więcej niż wynosi wartość pomocy wojskowej oficjalnie przekazanej Ukrainie przez USA, być może chodzi o całą pomoc - również humanitarną - przekazaną Ukrainie nie tylko przez USA, ale i inne państwa Zachodu - red.). Może zabrzmię cynicznie, ale na Zachodzie jest coś takiego jak udana inwestycja środków. Wierzę, że to była fantastyczna inwestycja w Ukrainę i w nas wszystkich - mówił Pawło Klimkin.
Czytaj więcej
Pawło Klimkin, były szef MSZ Ukrainy w rozmowie z agencją Ukrinform stwierdził, że dla Zachodu "inwestycja w Ukrainę i wszystkich Ukraińców okazała się fantastyczna".
UE musi oszczędzać gaz
W 2023 roku może krajom UE zabraknąć gazu ziemnego. Sytuacja będzie trudna.
Czytaj więcej
Międzynarodowa Agencja Energetyczna ostrzega, że w 2023 roku krajom UE może zabraknąć gazu ziemnego.
Rosjanie ostrzelali Chersoń, są ofiary
Jarosław Januszewicz, kierujący chersońską administracją obwodową, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że "trwa zmasowany ostrzał Chersonia przez Rosjan". W wyniku ostrzelania miasta zginęły dwie osoby, a pięć kolejnych zostało rannych.
Andrzej Duda podziękował w Berlinie Niemcom za decyzję o rozmieszczeniu w Polsce baterii systemów Patriot
- Odbieramy ten gest w Polsce jako bardzo ważny gest sojuszniczy w ramach NATO i bardzo ważny gest sąsiedzki w relacjach między polskim, a niemieckim narodem - mówił w Berlinie polski prezydent.
Czytaj więcej
Niemcy były, Niemcy są wielkim mocarstwem europejskim i są także wielkim sąsiadem Polski, z którym Polska jest związana najsilniejszymi nićmi - mówił prezydent Andrzej Duda, w czasie wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Niemiec, Frankiem-Walterem Steinmeierem.
Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z premierem Armenii, Nikolą Paszynianem
Rozmowa dotyczyła m.in. bezpieczeństwa na granicy Armenii z Azerbejdżanem.
Raper OXXXYMIRON, przeciwnik Władimira Putina, wystąpi na koncercie w warszawskiej Stodole
OXXXYMIRON najszybciej ze wszystkich rosyjskich artystów zareagował na agresję Rosji na Ukrainę i - w proteście przeciwko niej - odwołał do czasu zakończenia wojny wszystkie koncerty w swoim kraju.
Czytaj więcej
OXXXYMIRON pojawi się w Warszawie i 10 marca wystąpi na koncercie w Klubie Stodoła.
Ministerstwo Finansów Rosji informuje o nadwyżce budżetowej w 2022 roku
Między styczniem a listopadem rosyjski budżet miał zostać wykonany z nadwyżką w wysokości 557 mld rubli (niespełna 9 mld dolarów) - wynika z komunikatu Ministerstwa Finansów Federacji Rosyjskiej.
Putin odwołał doroczną konferencję prasową po raz pierwszy od 10 lat
W tym roku nie planuje się dużej konferencji prasowej prezydenta Rosji Władimira Putina - poinformował jego rzecznik Dmitrij Pieskow.
Czytaj więcej
Wielka konferencja prasowa prezydenta Rosji Władimira Putina odbędzie się dopiero w przyszłym roku - poinformował rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow.
Nowa Zelandia nakłada sankcje na rosyjskich propagandystów
Władze Nowej Zelandii nałożyły sankcje na 23 Rosjan, w tym na prezesa programu telewizyjnego Kanał Pierwszy - Konstantina Ernsta i ministra rozwoju cyfrowego Rosji Maksuta Szadajewa.
Czytaj więcej
Władze Nowej Zelandii nałożyły sankcje na 23 Rosjan i rosyjskich firm, w tym na prezesa tuby propagandowej Kremla - programu telewizyjnego Kanał Pierwszy - Konstantina Ernsta i ministra rozwoju cyfrowego Rosji Maksuta Szadajewa.
Ukraińska ambasada w Grecji otrzymała "krwawą przesyłkę"
Rzecznik MSZ Ukrainy, Ołeh Nikołenko poinformował, że do ambasady Ukrainy w Grecji dotarła "krwawa przesyłka" podobna do tych, które dotarły w ostatnich tygodniach do wielu ukraińskich placówek dyplomatycznych w kilkunastu krajach Europy (w tym w Polsce). Z pojawiających się wcześniej w mediach informacji wynikało, że przesyłki zawierały m.in. zwierzęce oczy. Grecka policja wszczęła śledztwo ws. przesyłki, wysłanej do ambasady Ukrainy w Atenach.
Kreml: Nie wpłynęły do nas prośby o rozmowę ani z Paryża, ani z Waszyngtonu
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, na konferencji prasowej oświadczył, że Moskwa nie otrzymała ani z Paryża, ani z Waszyngtonu próśb o rozmowy prezydentów Francji i USA z Władimirem Putinem.
Słowacja gotowa przekazać Ukrainie myśliwce. Przeprowadzono rozmowy
Słowacki rząd rozmawiał z prezydentem Zełenskim w sprawie przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29.
Czytaj więcej
Słowacja jest gotowa, ale jeszcze nie wysłała na Ukrainę myśliwców MiG-29, ta kwestia została szczegółowo omówiona z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - powiedział słowacki minister spraw zagranicznych Rastislav Káčer.
Rosyjski Uber ma kłopoty
Kreml chce usunąć zachodnich udziałowców ze wszystkich rosyjskich firm taksówkowych.
Czytaj więcej
Rosyjski reżim szykuje zakaz działalności na terenie Rosji firm taksówkowych z udziałami zagranicznymi z krajów uznanych za „nieprzyjazne”. To będzie cios dla obywateli, bowiem większość obecnie działających firm taksówkowych ma zagranicznych udziałowców lub właścicieli.
Ambasador Rosji w Wielkiej Brytanii: Ukraina może stać się krajem upadłym
Rosyjski ambasador zarzucał w wywiadzie zachodnim politykom, że ci są jak "żyjące jeden dzień motyle" i nie myślą poważnie o przyszłości, ale "mają obsesję na punkcie ugrywania politycznych punktów". - To uniemożliwia im zrozumienie tego, co się stanie za miesiąc i za rok od dziś z Ukrainą - stwierdził dyplomata. - Jeśli sprawy będą dalej wyglądać tak, jak teraz, Ukraina stanie się krajem upadłym, czarną dziurą, która będzie musiała zostać załatana - dodał.
Czytaj więcej
Rosyjski ambasador w Wielkiej Brytanii, Andriej Kelin, w rozmowie z dziennikiem "Izwiestia" ujawnił, że "wie, iż członkom brytyjskiej rodziny królewskiej doradzono, by nie utrzymywali żadnych kontaktów z ambasadą Rosji w Londynie".
Gen. Skrzypczak: Rosja musi ustąpić. Moim zdaniem w tej chwili Ukraina ma przewagę
Zdaniem gen. Waldemara Skrzypczaka, byłego dowódcy wojsk lądowych, „deklaracje Putina o możliwości prowadzenia długotrwałej wojny "nie mają uzasadnienia". - Rosja wyczerpuje swoje zapasy, możliwości prowadzenia długotrwałej wojny. Na pomoc nie ma za bardzo od kogo liczyć. Natomiast Ukraina ma wsparcie USA, NATO, Unii Europejskiej i jeżeli to wsparcie nie osłabnie, to Ukraina będzie mogła tą wojnę kontynuować i osiągać swoje cele wojskowe. Polityczne mniej, ale to zależy, jakie będzie stanowisko Chin i USA w rozmowach z Rosją. Rosja musi ustąpić. Putin nie może stawiać takich warunków, jak do tej pory stawiał Ukrainie - powiedział. - Moim zdaniem w tej chwili Ukraina ma przewagę i atuty, które w negocjacjach mogą dać jej przewagę - dodał.
Czytaj więcej
- Wszyscy tą wojną są zmęczeni, wszyscy myślą bardziej o pokoju niż o długiej, wyczerpującej wojnie, która wyczerpuje nie tylko Rosję czy też Ukrainę, ale angażuje wszystkie państwa, wywołując kryzys gospodarczy, polityczny, a konsekwencją mogą kryzysy społeczne - podkreślił na antenie Polsat News generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych.
Wicepremier Ukrainy z wizytą w Polsce. Rozmawia o ułatwieniach w ruchu granicznym
Wicepremier Ukrainy, Iryna Wereszczuk, stoi na czele delegacji przebywającej z wizytą w Polsce. Wereszczuk i członkowie jej delegacji mają rozmawiać o ułatwieniach w ruchu granicznym, które pozwolą zwiększyć liczbę pojazdów odprawianych na granicy Polski z Ukrainą.
4,88 mln Ukraińców ma status uchodźców wewnętrznych
Wiceminister ds. polityki społecznej. rozwoju cyfrowego, cyfrowej transformacji i cyfryzacji, Kostiantyn Koszelenko poinformował, że status uchodźców wewnętrznych na Ukrainie ma obecnie 4,88 mln obywateli Ukrainy, z czego 3,5 mln musiało uciekać ze swoich domów po 24 lutego.
Polacy zaprojektowali hotel we Lwowie. Stanie w sercu miasta
Wojna nie zatrzymała inwestycji w Ukrainie. Pracownia Kuryłowicz & Associates, która będzie współprojektować Centralne Port Komunikacyjny, stworzyła projekt eleganckiego hotelu. Stanie on w historycznym centrum Lwowa, przy placu Mickiewicza.
Czytaj więcej
W historycznym centrum Lwowa powstanie hotel zaprojektowany przez architektów z cenionej polskiej pracowni Kuryłowicz & Associates, która będzie współtworzyć kompleks Centralnego Portu Komunikacyjnego razem ze słynną pracownią Foster + Partners.
Premier Ukrainy z roboczą wizytą we Francji
Denys Szmyhal, premier Ukrainy, wraz z żoną prezydenta Ukrainy, Ołeną Zełenską, przebywa z roboczą wizytą we Francji. Szmyhal, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że Ukraina potrzebuje dziś "więcej nowoczesnych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, by chronić mieszkańców kraju i infrastrukturę". Ponadto rozmowy we Francji mają dotyczyć "odtworzenia systemu energetycznego Ukrainy" i "rozpoczęcia współpracy Ukrainy z Francją na różnych polach".
Na Morzu Czarnym nie ma żadnego rosyjskiego okrętu uzbrojonego w pociski manewrujące
Ukraińska Marynarka Wojenna na swoim kanale w serwisie Telegram pisze, że zgrupowanie rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym liczy obecnie osiem jednostek w gotowości bojowej, z których żadna nie jest uzbrojona w pociski manewrujące Kalibr, zdolne razić cele na Ukrainie.
Rosyjski raper skazany na grzywnę za "dyskredytowanie armii"
Sąd w Sankt Petersburgu skazał Mirona Fedorowa (rapera znanego jako Oxxxymiron) na grzywnę w wysokości 45 tys. rubli (ok. 715 dolarów) z paragrafu mówiącego o dyskredytowaniu rosyjskiej armii. Rapera skazano za jedno z nagrań umieszczonych przez rapera w mediach społecznościowych.
USA sięgną po sankcje ws. więzionego w Rosji Paula Whelana?
Jak mówił na antenie MSNBC Roger Carstens, odpowiedzialny w administracji Bidena za negocjacje ws. uwalniania zakładników, w poniedziałek dojdzie do spotkania przedstawicieli amerykańskiej administracji, którzy omówią kolejne kroki mające doprowadzić do uwolnienia Whelana. Carstens podkreślił, że w działania mające doprowadzić do uwolnienia Amerykanina angażują się osobiście prezydent USA, Joe Biden i sekretarz stanu USA, Antony Blinken.
Czytaj więcej
Przedstawiciele administracji prezydenta USA spotkają się w poniedziałek, by omówić kolejne kroki mające doprowadzić do uwolnienia byłego żołnierza marines, Paula Whelana, który odsiaduje wyrok w Rosji, skazany w 2020 roku pod zarzutem szpiegostwa. Whelan zaprzecza stawianym mu zarzutom.
Wiktor But zaczyna w Rosji karierę polityczną
Uwolniony w ubiegłym tygodni "handlarz śmierci" został członkiem nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji.
Czytaj więcej
Wiktor But, rosyjski handlarz bronią uwolniony w czwartek po 14 latach pobytu w amerykańskim więzieniu w zamian za gwiazdę amerykańskiej koszykówki Brittney Griner, dołączył do lojalnej wobec Kremla ultranacjonalistycznej Partii Liberalno-Demokratycznej (LDPR)
Rosjanie ostrzelali miasto w obwodzie donieckim, osiem osób jest rannych
Zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram, że Rosjanie ostrzelali miasto Hirnyk, w obwodzie donieckim, z użyciem zestawów rakietowych Huragan. W wyniku ostrzału osiem osób zostało rannych. Rosyjskie pociski miały spaść na centrum miasta i targ z żywnością. Ranni zostali zabrani do szpitali.
Ukraina nie rozumie, czemu Niemcy mają opory przez wysłaniem czołgów
Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba nie widzi logiki w wysyłaniu artylerii i jednoczesnym odmawianiu przekazania czołgów Leopard II.
Czytaj więcej
Ukraina nie rozumie, dlaczego rząd niemiecki waha się, gdy chodzi o czołgi bojowe, ale jednocześnie dostarcza Ukrainie artylerię - powiedział minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba w wywiadzie dla ARD
Moskwa rozmawia z Ankarą o możliwej tureckiej operacji wojskowej w Syrii
- Nasze kontakty utrzymują się. Taka operacja lądowa jeszcze się nie zaczęła, co oznacza, że już osiągnęliśmy sukces - oświadczył Michaił Bogdanow, wysłannik prezydenta Rosji na Bliski Wschód, wiceszef MSZ Rosji. W listopadzie możliwość rozpoczęcia lądowej operacji wojskowej w Turcji sygnalizował prezydent Recep Tayyip Erdogan. Operacja miałaby być wymierzona w Kurdów z YPG (Powszechne Jednostki Ochrony), których Turcja oskarża o przeszkolenie terrorystki stojącej za zamachem w Stambule sprzed kilku tygodni.
Wiceszef MSZ Rosji mówi o możliwości negocjowania z USA w Turcji
Turcja jest członkiem NATO, ale utrzymuje też dość dobre relacje z Rosją. Ankara nie przyłączyła się m.in. do sankcji nałożonych na Rosję przez Zachód po inwazji na Ukrainę. Przed wojną Turcja - mimo sprzeciwów USA - kupiła w Rosji zestawy przeciwlotnicze S-400.
Czytaj więcej
Rosja postrzega Stambuł jako "dogodne miejsce" do prowadzenia rozmów dyplomatycznych z USA - oświadczył wiceszef MSZ Rosji, Siergiej Wierszynin, cytowany przez agencję RIA Novosti.
Obwód chersoński ostrzelany 57 razy w ciągu ostatniej doby
W wyniku rosyjskiego ostrzału obwodu chersońskiego w ciągu ostatniej doby ranna została jedna osoba - poinformował Jarosław Januszewicz, stojący na czele chersońskiej administracji obwodowej. Rosjanie mieli ostrzeliwać cele w obwodzie z użyciem wyrzutni rakiet i moździerzy.
Lider separatystów z obwodu donieckiego: Posuwamy się od 10 do 200 metrów dziennie
Denis Puszylin, lider samozwańczej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej, która została nielegalnie anektowana przez Rosję, na antenie telewizji Rossija-24 przekonywał, że Rosjanie i separatyści "przesuwają się naprzód wzdłuż całej linii frontu w Donbasie". - W niektórych miejscach trwają walki pozycyjne, pojedynki artyleryjskie. W niektórych miejscach, posuwamy się o 100-200 metrów dziennie, w niektórych - o 10-20 metrów, ale i to jest bardzo ważne, bo poprawia to pozycje naszych jednostek - mówił Puszylin.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 94 760 żołnierzy, 2 966 czołgów, 5 928 pojazdów opancerzonych, 1 929 zestawów artyleryjskich, 397 wyrzutni rakiet, 211 zestawów przeciwlotniczych, 281 samolotów, 264 śmigłowce, 1 617 bezzałogowych statków powietrznych, 592 pociski manewrujące, 16 jednostek nawodnych, 4 544 pojazdów (w tym cystern) i 169 jednostek sprzętu specjalnego.
Rosja przestała straszyć rynki?
Cena ropy naftowej spada, inwestorzy się już nie boją.
Czytaj więcej
Ceny ropy są już najniższe od prawie roku, co daje nadzieje na spadek cen paliw na stacjach. Nałożenie limitu cenowego na rosyjski surowiec nie było jednak bezproblemowe.
Na Słowacji otwarto punkt naprawczy sprzętu wojskowego dla Ukrainy
W Koszycach na wschodzie Słowacji rozpoczęła działalność baza naprawy sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych Ukrainy.
Sztab Generalny: Ukraina odpiera rosyjskie ataki w pobliżu 11 miejscowości na wschodzie kraju
W ciągu ostatniej doby siły ukraińskie odpierały rosyjskie ataki w pobliżu miejscowości Stelmachiwka, Makijiwka i Serebrianka w obwodzie ługańskim oraz Werchniokamjanśke, Miłhoriwka, Sołedar, Juriwka, Krasnohoriwka, Mariinka, Nowomychajliwka i Wremiwka w obwodzie donieckim - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Kreml może stracić kontrolę nad rosyjskimi neonazistami
Powiązana z Kremlem neonazistowska grupa paramilitarna poprosiła swoich członków o dostarczenie informacji wywiadowczych na temat działań wojskowych na Łotwie, Litwie i w Estonii. Zachód obawia się, że Rosjanie planują atak na kraje NATO.
Czytaj więcej
Neonazistowska grupa paramilitarna powiązana z Kremlem poprosiła swoich członków o przesłanie danych wywiadowczych na temat aktywności granicznej i wojskowej na Łotwie, Litwie i w Estonii, co budzi obawy, czy skrajnie prawicowe rosyjskie grupy planują atak na kraje NATO.
Brytyjski resort obrony: Minimalne cele Rosji na Ukrainy nie zmieniły się
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie pisze, że celem minimum Rosji na Ukrainie jest obecnie rozciągnięcie kontroli na całe terytorium obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego.
W ciągu doby w obwodzie donieckim, w wyniku działań wojennych Rosji, zginął jeden cywil
Informacje takie podaje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. Z jego wpisu na kanale w serwisie Telegram wynika, że ofiara była mieszkańcem miejscowości Wielika Nowosiłka.
Resort obrony Rosji zamieszcza nagranie z wystrzelenia rakiet Iskander przeciwko celom na Ukrainie
Na nagraniu publikowanym przez resort obrony Rosji widać przygotowania do ostrzału z użyciem wyrzutni Iskander oraz moment wystrzelenia pocisku.
Czytaj więcej
Rosyjska armia używa zestawów rakietowych Iskander z Zachodniego Okręgu Wojskowego, do niszczenia ukraińskich obiektów militarnych - informuje resort obrony Rosji.
W nocy Rosjanie ostrzelali rejon nikopolski
Gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko, na swoim kanale w serwisie Telegram pisze o ostrzale rejonu nikopolskiego przez Rosjan. W nocy z niedzieli na poniedziałek Rosjanie mieli ostrzelać ten rejon z użyciem ciężkiej artylerii, a także wyrzutni rakiet Grad i Huragan. Na rejon nikopolski spadło co najmniej 30 pocisków.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosjanie wciąż używają cywilów jako żywych tarcz
"Naruszając zasady międzynarodowego prawa humanitarnego, wróg nadal używa cywilów jako żywych tarcz. W wiosce Trojićke, w obwodzie ługańskim, rosyjscy okupanci rozmieścili sprzęt wojskowy i ustanowili pozycje ogniowe w pobliżu budynków mieszkalnych, zamieszkiwanych przez cywilów" - podaje ukraiński Sztab Generalny w swoim najnowszym raporcie.
Natalia Zubar: Lojalność charkowian wobec Rosji zniszczyły spadające rosyjskie rakiety
Nastroje zmieniły się radykalnie. Zwłaszcza wśród tych, którzy pozostali w Charkowie. Bo ci, którzy wyjechali, w większości mogą już nie wrócić. Obecnie w mieście panują antyrosyjskie nastroje - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Natalia Zubar, znana ukraińska działaczka społeczna.
Czytaj więcej
Nie ma paniki, ale przygotowujemy się do apokalipsy – mówi „Rz” Natalia Zubar, znana ukraińska działaczka społeczna.
Ameryka nie będzie dostarczać Ukrainie broni, która pozwoliłaby na niszczenie celów w głębi Rosji
Kijów upomina się o takie uzbrojenie od wielu miesięcy. Wskazuje, że dopóki go nie dostanie, konflikt będzie nierówny, bo Moskwa zachowa poczucie bezkarności w atakowaniu tak celów wojskowych, jak i cywilnych na Ukrainie - pisze dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej", Jędrzej Bielecki.
Czytaj więcej
Stany poważnie traktują ostrzeżenie Putina przed dostawą Ukraińcom zachodniej broni dalekiego zasięgu.
Karl Nehammer, kanclerz Austrii, gotów mediować między Rosją a Ukrainą
Nehammer zadeklarował na antenie austriackiej telewizji, że jest gotów kontynuować dialog z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem, jeśli pomoże to zakończyć wojnę na Ukrainie. - Jesteśmy neutralnym krajem, mamy szczególny status w UE i dlatego było dla mnie ważne, aby podejmować próby mediowania (między Rosją a Ukrainą) - powiedział Nehammer.
ISW: Mało prawdopodobne, by Białoruś dokonała inwazji na Ukrainę
"Białoruska armia byłaby niewielką siłą, która nie byłaby w stanie osiągnąć znaczącego sukcesu operacyjnego. ISW już wcześniej szacowało, że rosyjska i białoruska ofensywa z terytorium Białorusi nie byłaby w stanie przeciąć ukraińskich szlaków zaopatrzenia z Zachodu bez wtargnięcia głębiej w terytorium Ukrainy, niż zdołały to zrobić rosyjskie wojska w czasie bitwy o Kijów, gdy siły rosyjskie były najsilniejsze" - czytamy w analizie amerykańskiego think tanku. "Białoruska inwazja nie byłaby w stanie tego dokonać, ani zagrozić poważnie Kijowowi" - dodają analitycy ISW.
Czytaj więcej
Wsparcie Aleksandra Łukaszenki dla rosyjskiej wojny na Ukrainie i rosyjska presja, by Białoruś dołączyła do walki, prawdopodobnie doprowadzają do podziałów w białoruskiej armii - pisze w swojej najnowszej analizie amerykański think tank, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
MSZ Ukrainy apeluje do obywateli, by nie wyjeżdżali na Bałkany Zachodnie
"W związku z pogarszającymi się relacjami między Belgradem a Prisztiną, rekomendujemy obywatelom Ukrainy, aby unikali wyjazdów na Bałkany Zachodnie przez pewien czas, a ci, którzy się tam znajdują, powinni unikać miejsc zgromadzeń masowych" - głosi komunikat ukraińskiego resortu spraw zagranicznych.
Niepokoje społeczne w okupowanym Mariupolu
Doradca ukraińskiego mera okupowanego przez Rosjan Mariupola, Petro Andriuszczenko, pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że w mieście narastają niepokoje społeczne. "Propagandowe obrazki już nie działają, władze okupacyjne milczą, problemy się nawarstwiają" - przekonuje Andriuszczenko, który dodaje, że "dachy wielu domów mieszkańców Mariupola przeciekają, a deszcz pada bezpośrednio do mieszkań". Ponadto, jak podkreśla Andriuszczenko, w mieście nie ma ogrzewania.
Biden zapewnia Zełenskiego, że USA starają się wzmocnić obronę przeciwlotniczą Ukrainy
Podczas rozmowy z Joe Bidenem Wołodymyr Zełenski mówił o potrzebach Ukrainy w zakresie "skutecznych systemów obrony przeciwlotniczej w celu ochrony mieszkańców kraju".
Czytaj więcej
Wołodymyr Zełenski odbył w niedzielę rozmowy z prezydentem USA, Joe Bidenem, prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem i prezydentem Trucji, Recepem Tayyipem Erdoganem.
Zełenski: Zdołaliśmy częściowo przywrócić dostawy prądu w Odessie
W swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, mówił o pracach prowadzonych na południu Ukrainy, których celem jest przywrócenie dostaw prądu w Odessie. - Do tego momentu zdołaliśmy częściowo przywrócić dostawy do Odessy i innych miast i rejonów w obwodzie (odeskim). Robimy wszystko, by osiągnąć maksymalne możliwe (efekty), po ostrzale Rosjan - dodał. Zełenski przyznał jednocześnie, że obwód odeski jest obecnie obwodem, w którym przerwy w dostawie prądu mają największą skalę. - Sytuacja pozostaje bardzo trudna w Kijowie i obwodzie (kijowskim), obwodzie winnickim, Tarnopolu i obwodzie (tarnopolskim), Czerniowcach i obwodzie (czerniowieckim), na Zakarpaciu, w obwodzie sumskim, w obwodzie dniepropietrowskim - wyliczał ukraiński prezydent.
W niedzielę z portów ukraińskich nad Morzem Czarnym wypłynęło niemal 185 tys. ton żywności
Jak podaje Wspólne Centrum Koordynujące (JCC), organ nadzorujący realizację tzw. porozumienia zbożowego z 22 lipca, zawartego między Turcją, ONZ, Rosją a Ukrainą, 11 grudnia z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęły cztery statki na pokładzie których znajdowało się 184 900 ton zbóż i innych produktów rolnych. Statki te popłynęły do Hiszpanii, Holandii, Egiptu i Arabii Saudyjskiej oraz ZEA. Od 22 lipca z portów na Ukrainie wypłynęły 543 statki z 13 679 363 tonami żywności na pokładzie.
Przewodniczący rosyjskiej Dumy złoży wizytę w Turcji
Delegacja, na czele z przewodniczącym rosyjskiej Dumy, Wiaczesławem Wołodinem, odwiedzi w dniach 12-13 grudnia Turcję - informuje służba prasowa izby niższej rosyjskiego parlamentu. Program wizyty obejmuje spotkanie z przewodniczącym Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Republiki Tureckiej, Mustafą Şentopem.
Rosja nie chce zrywać relacji dyplomatycznych z Wielką Brytanią
Rosyjski ambasador w Wielkiej Brytanii, Andriej Kelin, wyraził opinię, że zerwanie relacji dyplomatycznych między Rosją a Wielką Brytanią nie leży w interesie żadnej ze stron. - Zerwanie relacji dyplomatycznych jest najbardziej ekstremalnym środkiem (...). Wydaje mi się, że nie jest to w interesie Londynu, ani naszym - powiedział Kelin w rozmowie z dziennikiem "Izwiestia". Jednocześnie dyplomata przyznał, że "relacje między Moskwą a Londynem są niewątpliwie na bardzo niskim poziomie", a zaczęły się psuć "w 2018 roku - po sprawie Skripala".
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.