Najnowsze wiadomości z Ukrainy można przeczytać tutaj
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach z Ukrainy będziemy informować od rana.
Sekretarz Obrony USA oskarża Rosję o celową brutalność wobec cywilów
Zełenski: 60-dolarowy pułap ceny baryłki ropy jest wygodny dla rosyjskiego budżetu.
Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że długa dyskusja, która doprowadziła do ograniczenia ceny rosyjskiej ropy do 60 dolarów za baryłkę, zakończyła się „bez ważnych decyzji”.'
- To tylko kwestia czasu, zanim i tak trzeba będzie użyć silniejszych narzędzi. Szkoda, że ten czas zostanie stracony - powiedział Zełenski.
Nuland: Naciski na Putina w sprawie broni nuklearnej zmuszają go do zmiany taktyki wojennej
Sekretarz stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland powiedziała w Kijowie, że ostrzeżenia innych państw przekonały rosyjskiego dyktatora Władimira Putina, że reakcja na użycie przez Moskwę broni nuklearnej będzie dla Rosji bezprecedensowa i trudna.
Czeczeński bloger zaginął w Szwecji
Miszkający w Szwecji Tumso Abdurakhmanow, który na swoim blogu krytykował czeczeńskiego przywódcę Ramzana Kadyrowa, zniknął.
Na kanałach w Telegramie pojawiają się informacje, że został zabity przez kadyrowców.
Macron: Jednym z tematów rozmów pokojowych będą obawy Rosji
Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że jeśli prezydent Władimir Putin zgodzi się na negocjacje w celu zakończenia wojny, Zachód powinien rozważyć zapewnienie Rosji gwarancji w przyszłej architekturze bezpieczeństwa na świecie.
Czytaj więcej
Zachód musi przemyśleć, co jest gotów zrobić, jak chronić sojuszników i państwa członkowskie oraz jak dać gwarancje bezpieczeństwa Rosji w dniu jej powrotu do stołu negocjacyjnego - powiedział prezydent Francji dla francuskiej stacji telewizyjnej TF1.
Były szef Roskosmosu o końcu wojny
W rozmowie z propagandową telewizją RT Dmitrij Rogozin mówił m.in., jakie rodzaje broni są testowane na froncie i określił termin dostaw nowej broni dla armii rosyjskiej.
Czytaj więcej
Były szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin, stwierdził, że "specjalna operacja wojskowa" nie skończy się, dopóki Rosja nie „weźmie Kijowa” i „nie pokona Ukrainy”.
Sąd skazał kolaboranta na 15 lat więzienia
Skazany miał przeprowadzić akcję rozpoznawczą, która miała pomóc Rosjanom w przeprowadzeniu ofensywy na Zaporożu.
Od 24 lutego SBU ujawniła około 700 prokremlowskich kolaborantów, z których 53 usłyszało już wyroki - powiedział 10 listopada rzecznik SBU Artem Dechtiarenko.
Czeska firma modernizuje czołgi dla Ukrainy
Excalibur Army modernizuje 90 czołgów T-72.
Rosyjski oligarcha zatrzymany w Londynie
Nazwisko biznesmena nie zostało ujawnione w komunikacie prasowym NCA. Według mediów ma to być Michaił Fridman (Alfa bank) jeden z najbogatszych Rosjan, objęty sankcjami.
Czytaj więcej
Brytyjskie służby zatrzymały 58-letniego „majętnego rosyjskiego biznesmena” podejrzanego o pranie brudnych pieniędzy oraz zmowę w celu złożenia fałszywych zeznań przed brytyjskim MSW. Według mediów ma to być Michaił Fridman (Alfa bank) jeden z najbogatszych Rosjan, objęty sankcjami. Jego bank zaprzeczył tym doniesieniom.
Hiszpania. Wstępne wyniki postępowania ws. przesyłek z materiałem wybuchowym
Policja podejrzewa, że przesyłki nadała jedna osoba.
Czytaj więcej
Hiszpańska policja podejrzewa, że sześć kopert z materiałami pirotechnicznymi wysłanymi w ostatnich dniach do siedziby premiera i ambasad w Madrycie nadała ta sama osoba. Wysłano je w prowincji Valladolid.
Ukraińcy zestrzelili rosyjski bombowiec Su-34
Bombowiec zestrzelili żołnierze Straży Granicznej w okolicach Bachmutu.
Bloomberg: Rosja ukradła ukraińskie zboże o wartości co najmniej miliarda dolarów
Kradzież graffiti Banksy'ego. Zatrzymano 8 osób
Osiem osób zostało zatrzymanych w związku z kradzieżą muralu autorstwa brytyjskiego artysty ulicznego - Banksy'ego.
Czytaj więcej
Policja w Kijowie zatrzymała osiem osób w związku z kradzieżą muralu Banksy'ego pod Kijowem.
Rosja tworzy "flotę cieni"
Rosja, aby złagodzić skutki sankcji naftowych, zakupiła ponad 100 starych tankowców
Czytaj więcej
Rosja skupuje stare, wycofane z eksploatacji tankowce i tworzy „flotę cieni”, która ma dostarczać ropę omijając sankcje.
Szojgu na Białorusi
Spotyka się ze swoim białoruskim odpowiednikiem, Wiktarem Chreninem.
Czytaj więcej
Wiktar Chrenin i Siergiej Szojgu prowadzą rozmowy w stolicy Białorusi. Dyskusja koncentruje się na aktualnych kwestiach współpracy w sferze wojskowej i wojskowo-technicznej.
W Petersburgu płonie sklep z olejami silnikowymi
W gaszeniu pożaru na terenie targu samochodowego na Irinowskim Prospekcie bierze udział kilka jednostek straży pożarnej.
Trwa ustalanie dokładnych informacji na temat pożaru i ewentualnych ofiar.
Putin wybiera się do Donbasu
"We właściwym czasie".
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin odwiedzi Donbas - powiedział dziennikarzom sekretarz prasowy Kremla Dmitrij Pieskow. - To region Federacji Rosyjskiej - dodał.
Szwecja dokonała ekstradycji do Turcji mężczyzny podejrzanego o powiązania z terroryzmem
Mahmut Tat starał się o azyl w Szwecji w 2015 roku po tym, jak został skazany w Turcji na sześć lat i 10 miesięcy za domniemane powiązania z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK).
Turecka telewizja państwowa TRT poinformowała, że Tat został dziś wysłany do więzienia w Stambule.
W maju Szwecja i Finlandia złożyły wniosek o członkostwo w NATO w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, ale spotkały się ze sprzeciwem Turcji, która oskarżyła oba kraje o ukrywanie bojowników z PKK i innych ugrupowań.
Przechwycona rozmowa SBU. „Zmobilizowani wracają. W trumnach”
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała w mediach społecznościowych nagranie przechwyconej rozmowy. Na nagraniu można usłyszeć, kobietę, która rozmawia z mężczyzną walczącym na kierunku donieckim o tym, że zmobilizowani jesienią Rosjanie przywożeni są martwi, a ich bliscy są zdziwieni komunikowaną im oficjalną przyczyną śmierci.
Czytaj więcej
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przechwyciła rozmowę telefoniczną rosyjskiego oficera, dotyczącą ukrywania przez rosyjskie dowództwo przyczyn śmierci zmobilizowanych.
Podolak: Rosjanie, zapomnijcie o Bachmucie. Szykujcie się do Jałty
„Bachmut. Kreml eliminuje tysiące swoich poborowych, jeńców, najemników i wojskowych w pobliżu miasta, które nie ma strategicznego znaczenia. Wszystko po to, aby się udowodnić: wciąż możemy coś zrobić! Nie, nie możecie. Zapomnijcie o Bachmucie. Rozpocznijcie przygotowania do Jałty – trybunału jałtańskiego” - napisał na Twitterze Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy.
Litwini naprawili dwie haubicoarmaty PzH 2000 i oddali je Ukrainie
Arvydas Anušauskas, minister obrony Litwy, poinformował, że jego kraj naprawił dwie uszkodzone PzH 2000, samobieżne haubicoarmaty kalibru 155 mm, i zwrócił je Ukrainie wraz z dodatkową amunicją.
Najazd rosyjskich turystów na Bangkok, Pattayę i Phuket
Tajowie są szczęśliwi z powrotu rosyjskich turystów, którzy chętnie wydają pieniądze pomagając im w odbudowanie gospodarki po pandemii
Czytaj więcej
Bangkok, Pattaya i Phuket — to trzy miejsca w Tajlandii, gdzie najczęściej można spotkać rosyjskich turystów. Przylatują czarterem Azur Air, bądź rejsowymi rejsami Aerofłotu.
18 rosyjskich okrętów wyszło w morze. Na pokładzie mają rakiety Kalibr
Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego „Południe”, poinformowało, że w morze wyszło w sobotę 18 rosyjskich okrętów. 4 z nich to jednostki posiadające rakiety Kalibr, z czego 2 to okręty podwodne. W sumie na Morzu Czarnym Rosja ma 24 Kalibry gotowe do użycia, ale - jak określiła Humeniuk - „Morze Czarne znajduje się obecnie po stronie ukraińskiej” z uwagi na trudne warunki pogodowe.
Kolejne kraje kupią ropę poniżej 60 dolarów za baryłkę
USA, Wielka Brytania, Kanada, Japonia i Australia dołączają do unijnego limitu cenowego na rosyjską ropę.
Czytaj więcej
Kolejne kraje przyłączają się do unijnego limitu cenowego na rosyjską ropę. Dziś zrobiły to państwa G7 spoza Unii - USA, Wielka Brytania, Kanada i Japonia a także Australia. Na tych rynkach nikt nie zapłaci za rosyjski surowiec więcej niż 60 dolarów za baryłkę. Zachód wprowadza mocne narzędzia. m.in. zakaz ubezpieczanie tankowców i ładunków kupionych drożej niż ustanowiony pułap.
Estonia podpisała umowę z USA na zakup systemów HIMARS
Estonia podpisała umowę na zakup systemów artylerii rakietowej HIMARS produkowanych przez firmę Lockheed Martin w Stanach Zjednoczonych - poinformowały estońskie media. Łączna wartość kontraktu to ponad 200 milionów dolarów. Będzie to największa umowa dotycząca sprzetu wojskowego w historii Estonii.
„FAZ”: Biały Dom nie chce wykluczać rozwiązania konfliktu na drodze negocjacji
Fakt, że Biden występuje z ofertą bilateralnych rozmów zmienia konflikt na korzyść Rosji - ocenił Nikolas Busse w komentarzu „Sygnał Bidena w kierunku Putina” opublikowanym w sobotnim wydaniu „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ).
Czytaj więcej
Prezydent USA Joe Biden po raz pierwszy tak otwarcie wypowiedział się o ewentualnych negocjacjach z Rosją. Pominął przy tym Ukrainę. Czy obalenie prezydenta Władimira Putina przestało być celem Zachodu?
O. Rydzyk: Rzymscy katolicy mają wciąż duże trudności we Lwowie
- Władze nie zwróciły żadnego kościoła zabranego przez komunistów, są problemy z budową nowych świątyń. Myślę, że potrzeba tu dialogu i zrozumienia również ze strony grekokatolików i decydentów greckokatolickich - powiedział o. Tadeusz Rydzyk, w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” opowiadając o swojej listopadowej podróży na Ukrainę. - Dziękuję ks. abp. Mieczysławowi Mokrzyckiemu za zaproszenie, nie pierwszy zresztą raz, i za życzliwe przyjęcie. (...) Ci ludzie się modlą, mają poczucie świętości Boga i Jego miłości. To są giganci ducha, od nich powinniśmy się uczyć wiary. Takich księży, takich sióstr życzę Kościołowi w Polsce, a nie takich, którzy idą niemiecką drogą synodalną. Uchowaj nas, Boże - mówił.
Wojska rosyjskie zabiły na Ukrainie 443 dzieci
„Do rana 3 grudnia 2022 r. ponad 1295 dzieci zostało poszkodowanych na Ukrainie w wyniku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na pełną skalę. Według oficjalnych informacji prokuratorów ds. nieletnich zmarło 443 dzieci a ponad 852 zostało rannych” - przekazała w sobotę Prokuratura Generalna.
Duży pożar w centrum Dniepra
Lokalne kanały na Telegramie donoszą o silnym pożarze, który wybuchł w centrum miasta Dniepr. Nad miastem unoszą się gęste kłęby dymu. Nie wiadomo na razie, co było przyczyną pożaru - w mieście słychać było wybuchów po atakach rakietowych.
Szef kancelarii Zełenskiego: Limit ceny rosyjskiej ropy powinien wynosić nie 60 dolarów, a 30
Przyjęty przez UE, G7 i Australię limity ceny na rosyjską ropę naftową na poziomie 60 dolarów za baryłkę powinien zostać obniżony do 30 dolarów, by szybciej zniszczyć gospodarkę Rosji - ocenił na swoim kanale na Telegramie Andrij Jermak. Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy zaznaczył, że „ gospodarka Rosji i tak zostanie zniszczona, a sama Rosja zapłaci i odpowie za wszystkie swoje zbrodnie”.
Niemcy dalej darzą sympatią byłą kanclerz, mimo jej polityki wobec Rosji
62 proc. Niemców jest zadowolonych lub bardzo zadowolonych z pracy Angeli Merkel na stanowisku kanclerza – wynika z badania ARD-Deutschlandtrend, które przeprowadził instytut infratest-dimap.
Czytaj więcej
Koalicja rządząca traci, chadecja zyskuje. Wyniki badania ARD Deutschlandtrend wskazują także, że Niemcy nie tolerują radykalnych działań aktywistów klimatycznych.
Trzech dyrektorów placówek oświatowych w obwodzie charkowskim z zarzutami kolaboracji
Śledczy podejrzewają o kolaborację trzech dyrektorów placówek oświatowych, zlokalizowanych w rejonie kupiańskim na terenie obwodu charkowskiego. „Z przeprowadzonego śledztwa wynika, że pedagodzy aktywnie wdrażali standardy nauczania państwa-agresora w kierowanych przez siebie placówkach” - informuje Prokuratura Okręgowa w Charkowie. „Edukacja miała być prowadzona wyłącznie w języku rosyjskim i przy użyciu rosyjskich podręczników” - podkreślono.
Mer Charkowa: Rosyjski ostrzał spowodował w mieście straty na ok. 9 mld dolarów
- Jeśli chodzi o szkody wyrządzone przez rosyjskiego agresora, są one bardzo znaczące. Teraz nie można powiedzieć na pewno, że jest to 6, 7, 8, 9 miliardów dolarów. Można powiedzieć, że dziś jest to około 9 miliardów. Ale to bardzo przybliżona liczba, ponieważ są rzeczy, których nie można jeszcze oszacować - powiedział na konferencji prasowej mer Charkowa Ihor Terechow
Według niego nie da się wyremontować około 500 budynków. Ponadto 109 szkół i 110 przedszkoli zostało zniszczonych lub uszkodzonych w mniejszym lub większym stopniu. Niektórych z nich nie da się już odbudować. Wojska rosyjskie uszkodziły także budynki 53 placówek medycznych, kotłowni czy obiektów infrastruktury krytycznej.
Ukraińcy zaktualizowali dane o rosyjskich stratach
Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w piątek Rosjanie stracili na wojnie ok. 510 żołnierzy.
Ukraiński politolog: Do wszystkiego można się przyzwyczaić
- Na początku odgrzewaliśmy barszcz na świecach, później zaopatrzyliśmy się w turystyczne paliwo w postaci tabletek. Podstawą też są powerbanki. Nie słyszałem na razie, by dochodziło do jakichś protestów czy zamieszek z powodu przerw w dostawach prądu, ale wiem, że Rosja próbuje je sprowokować, zwłaszcza w rosyjskojęzycznych regionach - stwierdził w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Wołodymyr Fesenko czołowy ukraiński politolog.
Czytaj więcej
Ukraińcy nie nadążają z naprawami sieci energetycznej, kraj mierzy się też z bezrobociem i wysoką inflacją.
Alarm powietrzny w trzech regionach Ukrainy
W obwodach donieckim, charkowskim i dnipropietrowskim w sobotni poranek zawyły syreny alarmowe, ostrzegające przed możliwym atakiem rakietowym - informują ukraińskie media.
Rosjanie ostrzeliwali obwód zaporoski
Rosyjscy najeźdźcy w nocy ostrzeliwali cywilne tereny obwodu zaporoskiego - przekazał na Telegramie Ołeksandr Staruch, szef administracji obwodu zaporoskiego. Jak poinformował, w wyniku eksplozji dwóch rakiet w jednej ze społeczności na Zaporożu, w pobliskich budynkach zniszczone zostały dachy i wybite zostały szyby. Według wstępnych informacji nie ma poszkodowanych.
Kanada rozszerza sankcje wobec Iranu za drony
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kanady poinformowało, że nakłada dodatkowe sankcje na cztery osoby fizyczne i pięć podmiotów prawnych z Iranu „za ich rolę w rażących i systematycznych naruszeniach praw człowieka przez reżim oraz działania, które zagrażają międzynarodowemu pokojowi i bezpieczeństwu”. Na liście znajduje się irańska firma Baharestan Kish, która pomaga rozwijać drony Shahed-136, dostarczone przez Iran Rosji. Sankcje dotyczą też irańskich linii lotniczych Safiran, ukaranych za koordynację lotów samolotów wojskowych, które dostarczyły drony Moskwie.
Ambasador Ukrainy w Watykanie twierdzi, że jego dom został zdewastowany
Andrij Jurasz, ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej, powiedział w piątek, że wejście do jego domu w Rzymie zostało wysmarowane przez nieznanych sprawców czymś, co jego zdaniem było prawdopodobnie zwierzęcymi odchodami.
Zełenski podziękował tym, którzy przywracają normalne życie na wyzwolonych terenach
- Dziękuję wszystkim, którzy mimo ciągłego rosyjskiego ostrzału i różnych prób przeszkadzania nam przez terrorystów, robią wszystko, aby Ukraińcy mogli żyć - żyć normalnie - mówił wczoraj w swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski nazwał piątek „wyjątkowym dniem wyjątkowego tygodnia”, ponieważ tego dnia spotkał się w Kijowie z uwolnionymi z rosyjskiej niewoli ukraińskimi obrońcami i wręczył im odznaczenia państwowe. - 1331 osób - tyle zostało już uwolnionych podczas wojny. I nie zostawimy ani jednego Ukraińca w rosyjskich więzieniach, obozach i „izolacjach”. O wszystkich pamiętamy - zapewnił.
Zapis piątkowej relacji
Wydarzenia z 282. dnia wojny Rosji z Ukrainą można prześledzić w naszej wczorajszej relacji.
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, poinformował, że od 24 lutego z rosyjskiej niewoli wróciło 1 300 Ukraińców.