Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja dokonała pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski zapewnia, że żywność z Ukrainy trafia do potrzebujących.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach w Ukrainie będziemy informować od rana.
Ukraina utworzy centralę koordynacyjną dla terytoriów okupowanych
Ministerstwo ds. Reintegracji Ziem Czasowo Okupowanych poinformowało, że wicepremier Iryna Wereszczuk stanie na czele nowo utworzonego organu rządowego, który będzie specjalizował się w reintegracji terytoriów wyzwolonych przez wojska ukraińskie.
Hiszpania wysłała do Ukrainy samolot z pomocą militarną
W transporcie znalazły się pociski artyleryjskie.
To piąty samolot z pomocą militarną z Hiszpanii w ciągu kilku ostatnich dni.
Urzędnicy Putina prowadzą osobisty nadzór nad obozami filtracyjnymi dla Ukraińców
- Oceniamy, że Kreml uważa operacje filtracyjne za kluczowe dla wysiłków Rosji na rzecz aneksji okupowanych obszarów Ukrainy - powiedział zastępca rzecznika Departamentu Stanu Vedant Patel.
Czytaj więcej
Departament Stanu twierdzi, że członkowie administracji prezydenta Władimira Putina „nadzorują i koordynują” rosyjskie obozy filtracyjne dla Ukraińców.
Wołodymyr Zełenski został "Człowiekiem roku" XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu
Podczas uroczystej gali Forum Ekonomicznego w Karpaczu wręczono nagrodę "Człowieka roku" prezydentowi Ukrainy. W imieniu Wołodymyra Zełenskiego wyróżnienie odebrał ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.
- Wzbudził pan podziw i stał się najbardziej znanym politykiem świata; zasługuje pan na nagrodę nieporównanie większą - powiedział w laudacji wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
Ciało Brytyjczyka zmarłego w rosyjskim więzieniu ze śladami tortur
Rosjanie zwrócili ciało Brytyjczyka, wolontariusza Paula Urie'ego, zatrzymanego w kwietniu. Mężczyzna w lipcu zmarł w więzieniu, z powodu, jak informowali Rosjanie "chorób i stresu".
Jego ciało, odesłane rodzinie, nosi ślady tortur, o czym poinformował szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.
"Torturowanie cywilów to barbarzyństwo i ohydna zbrodnia wojenna" - napisał Kułeba. Składając kondolencje bliskim napisał o Urie'em: "Był odważnym człowiekiem, który poświęcił się ratowaniu ludzi. Ukraina nigdy nie zapomni o nim i jego czynach. Zidentyfikujemy sprawców tego przestępstwa i pociągniemy ich do odpowiedzialności".
Ambasador Rosji przy UE o warunku bezpieczeństwa elektrowni w Zaporożu
- To, co jest potrzebne, aby elektrownia atomowa w Zaporożu była bezpieczna, to zaprzestanie ostrzeliwania przez siły ukraińskie tego obszaru - twierdzi Władimir Czyżow.
Czytaj więcej
Ważne jest, aby strona ukraińska przestała ostrzeliwać elektrownię i zrezygnowała z prób przejęcia jej siłą – powiedział w środę stały przedstawiciel Rosji przy Unii Europejskiej Władimir Czyżow w wywiadzie dla CNN.
Brytyjski ekspert: Kontratak jest niezbyt zmasowany. Ukraińcy nigdzie się nie spieszą
Siły ukraińskie najwyraźniej chcą po prostu maksymalnie utrudnić Rosjanom utrzymanie pozycji – ocenił brytyjski ekspert Jack Watling, komentując powolne posuwanie się ukraińskiej kontrofensywy w stepach w okolicach Chersonia.
Czytaj więcej
Mimo że cały czas trwają walki na zachodnim odcinku frontu, ukraińska armia uderzyła też na wschodzie. Natarcie było tak niespodziewane, że część rosyjskich oddziałów rzuciła się do ucieczki.
Szwajcaria bliżej NATO i UE
Po wojnie. W czasie kryzysów zachowa "tradycyjną neutralność".
Czytaj więcej
Szwajcaria zapowiedziała, że po wojnie Rosji z Ukrainą będzie dążyła do zacieśnienia więzi z NATO i Unią Europejską, aby wzmocnić swoje „zdolności obronne”, przy jednoczesnym zachowaniu tradycyjnej neutralności w czasie kryzysu.
Samozwańcza Doniecka Republika Ludowa prowadzi negocjacje w sprawie jej uznania
Doniecka Republika Ludowa (DPR) prowadzi negocjacje w sprawie uznania z siedmioma państwami w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej – powiedziała w środę Donieckiej Agencji Informacyjnej DAN tamtejsza minister spraw zagranicznych Natalia Nikonorowa.
Wcześniej Nikonorowa powiedziała TASS, że DRL pracuje nad uznaniem republiki przez niemal każdy kraj, który albo zajął neutralne stanowisko wobec "specjalnej operacji wojskowej" w Ukrainie, albo ją poparł.
"Bild": Już na początku wojny Niemcy odmówiły przekazania Ukrainie wozów opancerzonych
„Pojazdy Dingo są wykorzystywane do szkolenia i edukacji, a także w operacjach. Ewentualny transfer był rozważany na wczesnym etapie wojny na Ukrainie, ale został odrzucony ze względu na własne potrzeby” – czytamy w dokumencie, do którego dotarł "Bild".
Czytaj więcej
Już na początku wojny Niemcy odmówiły przekazania Ukrainie wozów opancerzonych Dingo. I wydaje się, że nie mają zamiaru dostarczyć ich w przyszłości - donosi "Bild".
Podolak: „Referendum 4 listopada” jak „Kijów w 3 dni” i „Donbas do 9 maja”
„»Referendum 4 listopada« to nowy projekt autorów »Kijów w 3 dni« i »Donbas do 9 maja«” - zakpił w mediach społecznościowych Mychajło Podolak. Doradca Szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego odniósł się w ten sposób do rosyjskich zapowiedzi referendów na okupowanych terenach, dotyczących przyłączenia do Rosji. Miałyby się one odbyć 4 listopada - to w Rosji Dzień Jedności Narodowej.
„Zmieńcie scenarzystów. Przed zorganizowaniem »referendów« w innych krajach powinniście spróbować przeprowadzić uczciwe wybory na terenie otoczonym »Obwodnicą B«” - dodał Podolak. Obwodnica Sadowa lub Obwodnica B to szeroka obwodnica (ma łącznie 6 pasów ruchu w obie strony, w najszerszym 18) otaczająca pierścieniem centrum Moskwy. W jego środku znajduje się Kreml.
Kadyrow ogłosił wysłanie „bojowników elitarnych jednostek” do Donbasu
Szef Republiki Czeczeńskiej Ramzan Kadyrow poinformował, że czeczeńscy bojownicy z elitarnych jednostek – pułku „Północ” i batalionu „Południe” – udali się do Donbasu. We wpisie na Telegramie nazwał ich „najlepszymi synami narodu czeczeńskiego”. „Zadania pozostają takie same: neutralizować ukraińskich nazistów, chronić ludność cywilną Donbasu i udzielać pomocy” – dodał Kadyrow, w tradycyjnym propagandowym przekazie.
Członek kolaboranckich władz: Referendum w obwodzie zaporoskim 4 listopada
Głosowanie w sprawie przyłączenia okupowanej części obwodu zaporoskiego do Rosji odbędzie się 4 listopada - zapowiedział Władimir Rogow z kolaboranckiej administracji regionu. Datę tę już wcześniej wskazywał Andriej Turczak, sekretarz Rady Generalnej kremlowskiej partii Jedna Rosja. 4 listopada to w Rosji Dzień Jedności Narodowej, co ma mieć znaczenie propagandowe.
Rosyjska propaganda: Obrona przeciwrakietowa w Chersoniu działa
W okupowanym przez najeźdźców Chersoniu słychać było w środę „więcej niż dziesięć eksplozji”, ale to efekt działania obrony przeciwrakietowej - donosi korespondent RIA Nowosti. Według niego „na niebie nie widać śladów i błysków pocisków przeciwlotniczych, ale słychać było odgłosy wybuchów”.
Kolejne rosyjskie podróbki coli i fanty
Tym razem zachodnie marki podrabia zakład w Czuwaszji nad Wołgą.
Czytaj więcej
Firma piwowarska „Bukiet Czuwaszji” znajdująca się w miejscowości Czeboksary wypuściła na rynek napoje o smaku Coca-Coli i Fanty – poinformowało Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Republiki.
Putin nie chce „zemsty” za zniesienie ułatwień wizowych
- Wiem, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych zawsze zachowuje się na zasadzie „oko za oko, ząb za ząb”, więc jeśli oni zablokowali wizy dla nas, powinniśmy zablokować wizy dla nich - powiedział Władimir Putin. - Uważam, że nie powinniśmy robić niczego, co nie służy naszym interesom - zaznaczył.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin uważa, że Rosja powinna robić to, co służy jej interesom, nie podejmując działań rewanżowych w reakcji na ograniczenia wizowe wobec obywateli Rosji.
Litwa wysłała na Ukrainę haubice
Litwa wysłała Ukrainie 105 mm haubice do obrony przed rosyjską agresją - poinformowało tamtejsze Ministerstwo Obrony. „Ukraina potrzebuje nieprzerwanych dostaw broni. Nie możemy robić przerw” - czytamy we wpisie na Twitterze.
Ukraińcy odkryli złoże gazu pod Charkowem
Perspektywy przemysłowego zagospodarowania złoża są zachęcające - informuje Naftohaz.
Czytaj więcej
Naftohaz poinformował o dużym złożu gazu odkrytym w obwodzie charkowskim. Perspektywy przemysłowego zagospodarowania złoża są zachęcające.
Konfederacja chce działań rządu ws. kolejek na granicy z Ukrainą
Na przejściu granicznym w Dorohusku trwa kolejny dzień protest polskich przewoźników. Konfederacja zwraca uwagę, że polskie ciężarówki stoją w wielokilometrowy kolejkach, czekając na wjazd do kraju i domaga się „stanowczych działań rządu w tej sprawie.
- Rząd ukraiński walczy o to, żeby ukraińscy przewoźnicy działali w sposób nieuczciwy z perspektywy rynkowej i żeby mogli w szybkim czasie wyeliminować polskich przewoźników z unijnego rynku przekonywał na konferencji prasowej Michał Wawer, skarbnik Konfederacji.
Łotwa przywraca pobór do wojska
Rząd w Rydze chce, aby procedura poboru doprowadziła do wzrostu liczebności armii do 31 tys. żołnierzy.
Czytaj więcej
Od przyszłego roku Łotwa będzie stopniowo przywracać pobór do wojska. Obowiązkowa służba wojskowa w pełni zostanie przywrócona w 2028 roku.
Ukraińcy zestrzelili dziś już dwa rosyjskie Su-25
Ukraińskie dowództwo wojsk powietrzno-desantowych poinformowało na Facebooku, że w środę Siły Zbrojne Ukrainy zestrzeliły już dwa rosyjskie samoloty szturmowe Su-25.
Opublikowano też nagranie, dowodzące skutecznego zestrzelania. Dokonano ich przy pomocy naprowadzanych na podczerwień systemów pocisków ziemia-powietrze 9K38 „Igła”.
Prezydent Zełenski rozmawiał z kanclerzem Niemiec
Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował o rozmowie telefonicznej, którą przeprowadził z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Rozmawiano na „szeroki zakres tematów”. „Podziękowałem za potwierdzenie 5 mld euro pomocy makrofinansowej z UE, podkreśliłem potrzebę pełnoprawnego programu Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Omówiliśmy plany dalszego wzmacniania zdolności obronnych Ukrainy” - przekazał Zełenski.
Komendant Główny: Wybuch wojny w Ukrainie zmienił wiele w naszej służbie
- Już w pierwszych godzinach wojny na granicę polsko-ukraińską zostały skierowane dodatkowe siły policyjne, aby wspomóc Straż Graniczną na przejściach granicznych, zapewnić bezpieczeństwo w miejscach koncentracji uchodźców z Ukrainy, tj. punktach recepcyjnych, dworcach, i pomóc im w tych pierwszych chwilach obecności na polskiej ziemi - opowiadał w rozmowie z portalem i.pl gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji.
- Fala pomocy, która pojawiła się w polskim społeczeństwie, a której częścią są również policjanci, okazała się wspaniała. Jestem przekonany, że to dzięki właśnie działaniom polskich policjantów nie doszło w tym trudnym i napiętym okresie do poważniejszych wydarzeń, które stanowiłyby zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego - przekonywał Szymczyk. Dodał, iż „nie jest tajemnicą” wsparcie polskiej policji dla ukraińskich mundurowych, m.in. przez „przekazanie im m.in.: sprzętu do ochrony osobistej, ale także kamizelek i tarcz balistycznych, strojów dla piorotechników czy wykrywaczy min, jak również obuwia, mundurów (pozbawionych polskich oznaczeń) i kurtek lub innych niezbędnych rzeczy”.
Rzecznik MSZ Ukrainy: Wydaje się, że 50 tys. zabitych rosyjskich żołnierzy to dla Putina nic
Ołeh Nikołenko, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy, nie zgodził się z tezą Władimira Putina, jakoby od początku inwazji Rosja nic nie straciła.
„Putin mówi, że Rosja nic nie straciła od inwazji na Ukrainę. Wydaje się, że 50 tys. rosyjskich żołnierzy zabitych na Ukrainie to dla nich nic. To tylko statystyka. Ale kiedy życie ludzkie w ogóle miało znaczenie dla Kremla?” - zauważył Nikołenko na Twitterze.
Ukraina ma plan odzyskania Chersonia
Według strony ukraińskiej celem jest zajęcie przynajmniej całego terytorium na północ lub zachód od Dniepru.
Czytaj więcej
Urzędnicy amerykańscy przyznają, że ukraiński cel odzyskania Chersonia do końca 2022 r. jest ambitny, ale pozostaje możliwy, jeśli Ukraina będzie nadal robić postępy w swoich bieżących operacjach.
Erdogan krytykuje "prowokacyjną" politykę Zachodu wobec Rosji
Prezydent Turcji Tayyip Erdogan skomentował propozycję UE dotyczącą ograniczenia cen rosyjskiego gazu. Stwierdził, że nie sądzi, aby „prowokacyjna” polityka Zachodu wobec Rosji była słuszna.
Decyzja Ministerstwa Obrony Ukrainy w sprawie kobiet
Termin umieszczania kobiet w ewidencji wojskowej został przesunięty - podał resort obrony Ukrainy.
Czytaj więcej
Ministerstwo Obrony Ukrainy oświadczyło, że od 1 października nie zostaną wprowadzone żadne zakazy dotyczące wyjazdu kobiet za granicę.
Estonia kupuje Pioruny. MON: Skuteczność potwierdzana przez Ukraińców
Wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak wziął udział w podpisaniu umowy między polskim i estońskim przemysłem zbrojeniowym na zakup przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. Fabryka Mesko dostarczy Estonii 300 pocisków rakietowych i 100 mechanizmów startowych. Zestawy przeznaczone są do zwalczania nisko lecących statków powietrznych. "Skuteczność bojowa zestawów Piorun potwierdzana jest przez Ukraińców podczas walk z Rosją" - podkreśla MON.
- To dzień, który daje nam świadectwo tego, że polski przemysł zbrojeniowy może produkować dobre i nowoczesne uzbrojenie, także dla naszych sojuszników - powiedział Błaszczak, cytowany przez służby prasowe MON.
Ursula von der Leyen: Udział Gazpromu w rynku UE zmniejszył się do 9 proc.
Szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała, że do 24 lutego (momentu rozpoczęcia rosyjskiej napaści na Ukrainę) na Rosję przypadało 40 proc. całego importu gazu rurociągowego Unii. Teraz udział Gazpromu spadł do 9 proc. – Musimy obciąć rosyjskie dochody, które Putin wykorzystuje do finansowania swojej brutalnej wojny z Ukrainą – powiedziała.
Czytaj więcej
Z 40 proc. w lutym do 9 proc. we wrześniu – tak zmniejszył się udział gazu z Rosji na unijnym rynku. Jeszcze trochę, a Wspólnota pozbędzie się rosyjskiej broni gazowej. Bruksela jest bliska wprowadzenia limitu cenowego na gaz z Gazpromu.
Haubice z Litwy w drodze na Ukrainę
Litwa kontynuuje wspieranie Sił Zbrojnych Ukrainy - podało w mediach społecznościowych litewskie Ministerstwo Obrony informując, że litewskie haubice kalibru 105 mm są w drodze na Ukrainę.
UE ma plan walki z kryzysem energetycznym
Komisja Europejska zaproponuje m.in. limit cen gazu z Rosji czy obowiązkową redukcję zużycia energii elektrycznej w UE w godzinach szczytu – poinformowała w środę szefowa KE Ursula von der Leyen. Działania te mają być odpowiedzią na pogłębiający się w Europie kryzys energetyczny.
Czytaj więcej
Komisja Europejska zaproponuje m.in. limit cen gazu z Rosji czy obowiązkową redukcję zużycia energii elektrycznej w UE w godzinach szczytu – poinformowała w środę szefowa KE Ursula von der Leyen. Działania te mają być odpowiedzią na pogłębiający się w Europie kryzys energetyczny.
Kreml chce stworzyć infrastrukturę wydobywczą w Arktyce
Rosyjskie złoża eksploatowane od czasów sowieckich są na wyczerpaniu, a po nowe trzeba sięgnąć do Arktyki. Kreml ogłosił program budowy infrastruktury wydobywczej w Arktyce. Problem w tym, że większość potrzebnych technologii i sprzętu rosyjskie koncerny importowały. Od rosyjskiej napaści na Ukrainę jest to niemożliwe.
Czytaj więcej
Rosyjskie złoża eksploatowane od czasów sowieckich są na wyczerpaniu, a po nowe trzeba sięgnąć do Arktyki. Kreml ogłosił program budowy infrastruktury wydobywczej w Arktyce. Problem w tym, że większość potrzebnych technologii i sprzętu rosyjskie koncerny importowały. Od rosyjskiej napaści na Ukrainę jest to niemożliwe.
Ministerstwo Obrony Rosji: Rosyjska armia zajęła wieś Kodema w obwodzie donieckim
- W wyniku działań ofensywnych w Donieckiej Republice Ludowej, jednostki sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej całkowicie wyzwoliły (w rzeczywistości zajęła - red.) wieś Kodema, w obwodzie donieckim - poinformował rzecznik rosyjskiego resortu obrony, gen. Igor Konaszenkow.
Ukraińcy ostrzegają przed potencjalną katastrofą nuklearną w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
- Możemy potencjalnie znaleźć się w sytuacji, w których paliwo się skończy, co może być źródłem wypadku obejmującego uszkodzenie rdzenia reaktorów co doprowadziłoby do uwolnienia się substancji radioaktywnych do środowiska - stwierdził Ołeh Korikow, stojący na czele Państwowego Inspektoratu Regulacji Jądrowej Ukrainy.
Czytaj więcej
Ołeh Korikow, stojący na czele Państwowego Inspektoratu Regulacji Jądrowej Ukrainy, na konferencji prasowej mówił, że Ukraina "rozważa opcję wyłączenia Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej", w związku z regularnym uszkadzaniem linii energetycznej, zasilającej w prąd m.in. systemy do chłodzenia reaktorów.
Komisja Europejska proponuje kolejne 5 mld euro pomocy makrofinansowej dla Ukrainy
Jak podkreśla Ursula von der Leyen UE przekazała już 10 mld euro w formie pomocy finansowej, humanitarnej i wojskowej Ukrainie.
Rosyjska komisarz ds. praw człowieka wzywa do moratorium na karę śmierci w tzw. Donieckiej Republice Ludowej
Tatiana Moskalkowa podkreśliła, że popiera wezwania do wprowadzenia moratorium na karę śmierci w separatystycznej, samozwańczej, Donieckiej Republice Ludowej. Jak powiedziała "wierzy, że są alternatywne kary - takie jak dożywocie".
Nad ranem Rosja ostrzelała Kramatorsk. Rakiety spadły na szpital psychiatryczny
"7 września, ok. 4 nad ranem, Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Kramatorsk. Uszkodzone zostały budynki szpitala psychiatrycznego. Rosja kontynuuje cyniczne ataki na cywilów i cywilną infrastrukturę" - czytamy na stronie rady miejskiej Kramatorska w serwisie Telegram.
Putin o sytuacji gospodarczej Rosji: Nieznacząca recesja, inflacja spada
Spadek PKB będzie w Rosji "nieznaczący" i wyniesie ok. 2,2 proc. - oświadczył w czasie Wschodniego Forum Ekonomicznego organizowanego w Rosji, prezydent Władimir Putin. - Przewidywali wielką recesję gospodarki (Rosji). To się nie stało. Będzie recesja, ale nieznacząca - ocenił rosyjski prezydent. - Przeszliśmy przez najtrudniejszą sytuację. Sytuacja gospodarcza normalizuje się - mówił też Putin, który przekonywał, że "roczna inflacja w Rosji spada" i wyniesie na koniec roku ok. 12 proc., a w I i II kwartale 2023 roku spadnie do 4-6 proc. rok do roku. - Nasze bezrobocie jest na najniższym (w historii pomiarów) poziomie - 3,9 proc. - dodał.
Rosjanie od połowy września nie wjadą na terytorium Litwy, Łotwy i Estonii
Od zakazu tego przewidywane są pewne wyjątki - Litwa, Łotwa i Estonia będą wpuszczać Rosjan przekraczających granicę z przyczyn humanitarnych lub rodzinnych, a także kierowców ciężarówek i dyplomatów - poinformował szef MSZ Łotwy, Edgars Rinkevics.
Czytaj więcej
Państwa bałtyckie osiągnęły porozumienie ws. zakazu wjazdu na terytorium Litwy, Łotwy i Estonii, rosyjskich obywateli, którzy chcieliby przekroczyć granicę tych krajów - zarazem zewnętrzną granicę UE - z Rosją lub Białorusią - informują szefowie MSZ tych państw.
Pojawiają się doniesienia o eksplozji w Mariupolu
Mariupol jest od maja w pełni kontrolowany przez Rosjan.
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła w środę śmigłowiec Ka-52
Rosyjski śmigłowiec Ka-52 zestrzeliła, ok. 8:30, w obwodzie chersońskim, jednostka obrony przeciwlotniczej Sił Powietrznych Ukrainy - informuje ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych na swoim kanale w serwisie Telegram. Ponadto ukraińskie Siły Powietrzne miały zestrzelić dwa rosyjskie bezzałogowe statki powietrzne na froncie wschodnim.
Papież mówi, że żyjemy w czasach "wojny światowej"
- Mierząc się ze wszystkimi scenariuszami wojennymi naszych czasów, wzywam wszystkich do bycia budowniczymi pokoju i modlitwy, by myśli i projekty harmonii i pojednania szerzyły się na świecie. Dziś żyjemy w czasach wojny światowej, zatrzymajmy ją proszę - mówił papież Franciszek w czasie audiencji generalnej na Placu Św. Piotra.
Czytaj więcej
Papież Franciszek w czasie środowej audiencji generalnej, na Placu Św. Piotra w Watykanie, wezwał do zakończenia toczącej się "światowej wojny" i zaapelował, by "wszyscy byli budowniczymi pokoju". Zaapelował też o modlitwy za "męczeńską Ukrainę".
Brytyjski resort obrony: Na Ukrainie ciężkie walki na trzech frontach
W ciągu ostatniej doby ciężkie walki toczyły się na trzech frontach: północnym, niedaleko Charkowa; na wschodzie Donbasu i na południu w obwodzie chersońskim. "Rosja prawdopodobnie planuje skupić swoje główne wysiłki na natarciu na Bachmut w Donbasie, ale rosyjscy dowódcy mają dylemat czy wspierać tę ofensywę rezerwami operacyjnymi czy użyć ich do obrony wobec postępów Ukrainy na południu" - pisze brytyjski resort obrony w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na ukraińskich frontach.
Litwa, Łotwa i Estonia osiągnęły porozumienie ws. zakazu wjazdu dla Rosjan
Szef MSZ Łotwy, Edgars Rinkevics poinformował, że Litwa, Łotwa i Estonia osiągnęły porozumienie ws. zakazuj wjazdu na terytorium tych krajów obywateli Rosji z terytorium Rosji i Białorusi.
Ukraina: Nie ma powodów do rewizji porozumienia ws. zboża
Minister rolnictwa Ukrainy, Mykoła Solski, stwierdził, że widział wypowiedzi Putina, ale Rosja nie przekazywała Ukrainie żadnych obiekcji na temat realizacji porozumienia z 22 lipca.
Czytaj więcej
Doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak oświadczył, że nie ma podstaw do rewizji porozumienia z 22 lipca ws. eksportu zboża i produktów żywnościowych z portów ukraińskich nad Morzem Czarnym.
W nocy Rosjanie dwa razy ostrzelali Charków i raz miasto Zmijiw
Stojący na czele administracji wojskowej obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że ubiegłej nocy dwa razy przeprowadzono atak rakietowy na Charków i raz na miasto Zmijiw, w rejonie czuhujewskim. W Charkowie jedna z rakiet trafiła w dwupiętrowy budynek, w wyniku ataku zapaliła się pobliska myjnia samochodowa. Uszkodzone zostały też pobliskie kawiarnie i sklepy. W wyniku ataku na Zmijiw uszkodzona została placówka ochrony zdrowia.
Piłkarska reprezentacja Rosji zagra mecze towarzyskie z Kirgistanem i Iranem
Rosja, zawieszona przez FIFA i UEFA w międzynarodowych rozgrywkach piłkarskich, zagra z Kirgistanem 24 września w Biszkeku. Z Iranem zagra w listopadzie. Rosyjska Federacja Piłkarska stara się o organizację jeszcze jednego meczu towarzyskiego jesienią.
Nieoficjalnie: Ukraińska 128. Brygada zajęła wieś Nowowoznesenśke w obwodzie chersońskim
Putin: Potęga Zachodu słabnie
Prezydent Rosji przekonywał, że jego kraj radzi sobie z zachodnimi sankcjami i widzi możliwość wejścia na rynki Bliskiego Wschodu.
Czytaj więcej
Władimir Putin powiedział, że Rosja przeciwstawi się próbom zepchnięcia jej z globalnej sceny przez Zachód oraz że zachodnie sankcje zastąpiły COVID-19 jako główne zagrożenie dla światowej gospodarki.
Roger Waters domaga się, by Zełenski „zakończył wojnę domową”
Muzyk napisał list do Ołeny Zełenskiej, w którym wyraża opinie, tożsame z poglądami prezydenta Rosji. Żona prezydenta Ukrainy odpowiedziała zdecydowanie.
Czytaj więcej
Roger Waters w liście otwartym do Ołeny Zełenskiej, pisząc że jego serce krwawi na myśl o jej życiu oraz ukraińskich i rosyjskich rodzina niszczonych przez wojnę w Ukrainie, odniósł się do wywiadu, jakiego żona prezydenta Ukrainy udzieliła na antenie BBC, mówiąc że wsparcie dla walczącego o niepodległość narodu skróci czas kryzysu.
W przyszłym tygodniu dojdzie do spotkania Władimira Putina z Xi Jinpingiem
Putin i Xi mają spotkać się w Uzbekistanie - podają rosyjskie agencje informacyjne.
W nocy Rosjanie dwa razy ostrzelali obwód dniepropietrowski
Walentyn Rezniczenko, stojący na czele wojskowe administracji obwodu zaporoskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że w nocy Rosjanie, przy użyciu wyrzutni rakiet Grad, moździerzy i ciężkiej artylerii, ostrzelali Nikopol i rejon Margańca. Według Rezniczenko ostrzał nie pociągnął za sobą ofiar. Skala zniszczeń jest obecnie szacowana.
MSZ Rosji żąda od MAEA dodatkowych wyjaśnień w kwestii raportu ws. Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
Rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa, oskarżyła Zachód o wywieranie nacisku na misję MAEA wizytującą elektrownię.
Czytaj więcej
Rosja domaga się "dodatkowych wyjaśnień" od Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w związku z opublikowanym we wtorek raportem na temat sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, którą w ubiegłym tygodniu wizytowała misja MAEA.
Putin: Możliwe ograniczenie eksportu zboża z Ukrainy do Europy
Władimir Putin oświadczył, że zamierza rozmawiać z prezydentem Turcji, Recepem Tayyipem Erdoganem, o możliwości ograniczenia eksportu zboża i żywności z Ukrainy do Europy, ponieważ zboże to i żywność nie są wysyłane do "najbiedniejszych krajów, które ich potrzebują". - Niemal całe zboże eksportowane z Ukrainy trafia do krajów UE - oświadczył Putin na forum ekonomicznym we Władywostoku.
Rosjanie rano ostrzelali Słowiańsk
W wyniku ostrzału Słowiańska, miasta w obwodzie donieckim, jak poinformował szef wojskowej administracji, Wadym Liach, zawaliło się wejście do jednego z budynków. "Ludzie mogą być pod gruzami" - podkreślił Liach. Rosjanie trafili też budynek jednej z miejskich szkół.
Sztab Generalny Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Z informacji przekazanych przez ukraiński Sztab Generalny wynika, że od 24 lutego Rosjanie stracili na Ukrainie 50,6 tys. żołnierzy, 2097 czołgów, 4520 pojazdów opancerzonych, 1194 zestawy artyleryjskie, 300 wyrzutni rakiet, 156 zestawów przeciwlotniczych, 237 samolotów, 208 śmigłowców, 880 bezzałogowych statków powietrznych, 214 pociski manewrujące, 15 jednostek nawodnych, 3320 pojazdów (w tym cystern) i 109 jednostek sprzętu specjalnego.
Od początku wojny zginęło 383 dzieci
Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 383 dzieci, a 742 zostało rannych.
Ostrzał w obwodzie dniepropietrowskim
W nocy wojska rosyjskie ostrzelały za pomocą wyrzutni Grad, moździerzy i ciężkiej artylerii rejon nikopolski; uderzyły w Nikopol i Marganiec. Nie było ofiar w ludziach, rozmiar zniszczeń jest ustalany - przekazał w mediach społecznościowych szef władz lokalnych Wałentyn Rezniczenko.
Trzy ofiary ostrzału w obwodzie donieckim
We wtorek w obwodzie donieckim w wyniku ostrzału zginęły trzy osoby, a dwie zostały ranne - podał szef obwodowej administracji wojskowej Pawło Kyryłenko.
W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 7 ataków rakietowych i 25 powietrznych na cele na Ukrainie
Sztab Generalny armii ukraińskiej informuje, że aby wykonać te ataki rosyjskie lotnictwo wykonało 20 lotów. W wyniku rosyjskich ataków ucierpiała ukraińska infrastruktura m.in. w rejonie Chersonia, Kostromki, Biłohirki.
Prokuratura generalna Ukrainy: 32 093 rosyjskie zbrodnie wojenne
Z danych ukraińskiej prokuratury generalnej wynika, że od początku wojny na Ukrainie, w związku z rosyjską agresją popełniono 47 025 przestępstw, w tym 32 093 zbrodni wojennych i 14 932 przestępstw przeciwko bezpieczeństwu narodowemu Ukrainy. W wyniku działań wojennych zginęło 382 dzieci a 741 zostało rannych.
Rząd Japonii sprawdza czy rosyjscy hakerzy stoją za atakiem na rządowe strony
W mediach społecznościowych do ataku przyznała się rosyjska grupa hakerów Killnet - poinformował japoński nadawca publiczny, NHK.
Czytaj więcej
Ponad 20 internetowych stron należących do czterech ministerstw japońskiego rząd, było niedostępnych we wtorek wieczorem w związku z atakiem hakerskim. Japonia sprawdza obecnie, czy za atakiem nie stali rosyjscy hakerzy.
Zdaniem rządu Bułgarii sytuacja jest dramatyczna i trzeba negocjować z Gazpromem
Moskwa jest otwarta na takie rozwiązanie pod warunkiem, że Sofia wyrazi „polityczną wolę”, jak to określiła rosyjska ambasador w Bułgarii. Oczywiście należności za gaz mają być regulowane w rublach.
Czytaj więcej
Tymczasowy rząd w Sofii stara się o poprawę relacji z Moskwą, zabiegając o wznowienie dostaw rosyjskiego gazu.
Mosbacher: Jeśli Trójmorze nie zaangażuje się w odbudowę Ukrainy, mogą to zrobić Chiny
Myślę, że USA zamierzają wziąć udział w odbudowie, tak jak wzięły udział we wspieraniu obrony Ukrainy przed Rosją. Uważam też jednak, że będzie to szansą dla krajów Inicjatywy Trójmorza, dla 12 krajów leżących w sąsiedztwie Ukrainy, którym Ukraina może ufać. Mają one szansę tworzyć plan, według którego Ukraina będzie się odbudowywać. Chciałabym zobaczyć te kraje w czołówce działań, gdyż są one przede wszystkim sąsiadami - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" była ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher.
Czytaj więcej
Bardzo niepokoi mnie to, że nie słychać dyskusji na temat planów działania wobec Rosji po jej klęsce – mówi Georgette Mosbacher, była ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie.
Putin liczy, że z powodu braku dostaw energii pogorszy się sytuacja gospodarcza Europy
To, wraz z brakiem ogrzewania, ma doprowadzić zimą do ulicznych protestów i destabilizacji sytuacji politycznej przynajmniej w części państw.
Czytaj więcej
Władze Rosji żądają zniesienia sankcji w zamian za wznowienie dostaw gazociągiem Nord Stream.
Badanie: W Indiach 56 proc. osób przyznaje rację Rosji
Sondaż Open Society: Już teraz 49 proc. mieszkańców RPA, 54 proc. Nigerii czy 56 proc. Hindusów uważa, iż „Rosja miała rację, domagając się większych wpływów w Kijowie, niż ma Zachód”. W krajach, które nie należą do OECD, a więc tych uboższych w Ameryce Łacińskiej, Afryce Subsaharyjskiej czy południowo-wschodniej Azji, 68 proc. respondentów twierdzi też, że „Zachód zbyt mocno angażuje się finansowo we wsparcie Ukrainy”, zapominając o innych potrzebach krajów rozwijających się.
Czytaj więcej
Wywołany przez Rosję kryzys energetyczny i żywnościowy spycha zainteresowanie Ukrainą na dalszy plan.
Niemcy przekażą dodatkowe zestawy przeciwlotnicze Ukrainie
Radar COBRA, do prowadzenia ognia kontrabateryjnego i pięć zestawów przeciwlotniczych Gepard przekażą Ukrainie Niemcy - poinformował 6 września niemiecki rząd.
USA: Rosja zamierza zakupić miliony naboi, pocisków i rakiet od Korei Północnej
- To kolejna przesłanka wskazująca na to, jak zdesperowany stał się (Władimir) Putin. To wskazuje, jak bardzo jego branża zbrojeniowa cierpi w wyniku wojny oraz pokazuje poziom desperacji - mówił rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu, John Kirby.
Czytaj więcej
Rosja zamierza zakupić "dosłownie miliony" pocisków artyleryjskich i rakiet od Korei Północnej - twierdzą przedstawiciele Białego Domu (o takim zakupie informował jako pierwszy "New York Times").
Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje o rosyjskich stratach
We wtorek na froncie południowym ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 13 ataków na wroga, a jednostki artylerii i wojsk rakietowych zrealizowały ponad 250 zadań ogniowych - podaje Dowództwo Operacyjne "Południe" w swoim najnowszym raporcie z frontu. Rosjanie mieli stracić w ciągu doby 83 żołnierzy, pięć czołgów, 12 samobieżnych haubic Msta-B i Msta-S oraz trzy armatohaubice Hiacynt-B i trzy inne pojazdy. Ukraińska armia zniszczyła też trzy składy amunicji. Nad południową Ukrainą zestrzelono rosyjski samolot Su-25.
Zełenski: Zacięte walki toczą się na całym froncie długim na 1 300 km
Jest niesprawiedliwe, że mnóstwo mówi się o konkretnych odcinkach frontu, gdy inne zdają się zapomniane. Chociaż nasi wojownicy na wielu odcinkach wykonują świetną robotę, są bohaterami - powiedział ukraiński prezydent.
Czytaj więcej
Pięć z sześciu rosyjskich rakiet Ch-101 zostało zestrzelonych w pierwszej połowie dnia (we wtorek - red.). To kosztowna strata dla Rosji - i ocalenie wielu ukraińskich żyć - mówił w swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Rosatom deklaruje gotowość do współpracy z MAEA ws. Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
Dyrektor generalny Rosatomu, Aleksiej Lichaczew, zadeklarował gotowość do współpracy rosyjskiej państwowej spółki z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej ws. bezpieczeństwa okupowanej przez Rosjan ukraińskiej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. - Zrobimy co w naszej mocy, by zapewnić bezpieczne działanie elektrowni - zadeklarował Lichaczew. Ukraińcy oskarżają Rosjan o regularne ostrzeliwanie rejonu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.
FSB opublikowała archiwalne dokumenty o rzezi wołyńskiej
Publikacja tych dokumentów w czasie trwającej wojny Rosji z Ukrainą ma, zapewne, na cele poróżnienie Polaków i Ukraińców.
Czytaj więcej
Rosyjska FSB opublikowała archiwalne dokumenty radzieckiego wywiadu na temat rzezi wołyńskiej na swojej stronie internetowej.
Krzywy Róg został we wtorek zaatakowany znad Morza Kaspijskiego
6 września na Krzywy Róg spadła rakieta Ch-101 wystrzelona przez rosyjski strategiczny bombowiec znad Morza Kaspijskiego - informuje Ołeksandr Wikuł, szef wojskowej administracji Krzywego Rogu, na swoim kanale w serwisie Telegram. W kierunku Krzywego Rogu wystrzelono jeszcze trzy inne rakiety, ale zostały one zestrzelone przed trafieniem w cel. Rakieta Ch-101, która spadła na Krzywy Róg, wywołała duży pożar w składzie paliw. Nikt nie został ranny. Pożar został opanowany do 15:00.
Zełenski rozmawiał z Liz Truss. Zaprosił ją na Ukrainę
"Byłem pierwszym zagranicznym przywódcą, który rozmawiał z nowo wybranym brytyjskim premierem, Liz Truss. Zaprosiłem ją na Ukrainę. Podziękowałem Brytyjczykom za ich znaczne wsparcie militarne i gospodarcze dla Ukrainy. To ważne, że Wielka Brytania jest gotowa nadal je zwiększać" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Joe Biden i Liz Truss rozmawiali o współpracy USA i Wielkiej Brytanii m.in. we wspieraniu Ukrainy
Prezydent USA Joe Biden odbył rozmowę telefoniczną z Liz Truss, w czasie której obie strony potwierdziły gotowość do dalszej bliskiej współpracy w zakresie wspierania Ukrainy, stawiania czoła wyzwaniom stwarzanym przez Chiny i przeciwdziałania pozyskaniu przez Iran broni atomowej. Liz Truss została we wtorek formalnie nowym brytyjskim premierem.