Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski wzywa do demilitaryzacji Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.
Kończymy czwartkową relację
Na najnowsze doniesienia z Ukrainy zapraszamy jutro, od wczesnego rana.
W szkołach na terenie okupowanego obwodu chersońskiego wprowadzono rosyjski program nauczania
Płk Lewandowski o ukraińskiej ofensywie: Kształtowanie pola walki
Warto zauważyć, że w tej chwili obie strony skupiły się - jeżeli chodzi o uderzenia artyleryjskie - bardziej na swoich zapleczach, niż na linii styczności walk - mówił płk Piotr Lewandowski, komentując przebieg walk na Ukrainie.
Czytaj więcej
Rażenie logistyki wyrzutniami HIMARS, uderzenia w stanowiska dowodzenia, niszczenie mostów i przepraw oraz operacje na tyłach wojsk rosyjskich - takie działania siły ukraińskie przeprowadziły, rozpoczynając ofensywę - powiedział w Polsat News płk Piotr Lewandowski, komentując kontrofensywę na południu Ukrainy.
Ławrow i Kułeba zaproszeni na posiedzenie RB ONZ
Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęcone sytuacji na Ukrainie, które zaplanowano na 22 września, odbędzie się na poziomie ministerialnym. Na posiedzenie zaproszono szefów MSZ Rosji i Ukrainy - Sergieja Ławrowa i Dmytro Kułebę - poinformował Nicolas de Riviere, stały przedstawiciel Francji przy ONZ. De Riviere wyraził nadzieję, że obaj ministrowie będą obecni na posiedzeniu.
Wicepremier Ukrainy: Do 120 tys. ukraińskich dzieci na ziemiach okupowanych przez Rosjan
Iryna Wereszcuk, wicepremier Ukrainy, minister ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów, na antenie ukraińskiej telewizji szacowała, że na terytoriach okupowanych przez Rosjan przebywa obecnie od 100 do 120 tys. ukraińskich dzieci. - W obwodzie donieckim są dziesiątki tysięcy dzieci. W obwodzie chersońskim też są dziesiątki tysięcy dzieci. To samo jest w obwodzie zaporoskim - mówiła wicepremier. Według Wereszczuk nie wszyscy rodzice dzieci, którzy pozostali z nimi na okupowanych częściach Ukrainy, chcą posłać dzieci do szkół otwartych przez Rosjan. Wicepremier dodała, że Rosjanie zmuszają rodziców, by wysyłać dzieci do rosyjskojęzycznych szkół z rosyjskim programem.
Zełenski: Niezależnie od tego, co zniszczą, odbudujemy wszystko
- Niezależnie od tego, jak bardzo chcą zniszczyć Ukrainę i wszystko co ukraińskie, nasze dzieci nadal będą chodzić do swoich szkół i na swoje uczelnie i uczyć się całkowicie swobodnie. To narodowa edukacja. Humanistyczna edukacja. Edukacja nie oparta na kłamstwach i propagandzie szerzonej przez państwo terrorystyczne, ale na prawdziwej wiedzy, otwartości na świat i najważniejsze ludzkie wartości - mówił Zełenski w wieczornym wystąpieniu.
Dwóch przedstawicieli MAEA może być stale obecnych w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
Minister energii Ukrainy, German Haluszczenko oświadczył, że do dwóch przedstawicieli Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej może stale być obecnych w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. - Nie jesteśmy przeciw stałej obecności MAEA, ale jest ważne dla nas, by elektrownia była pod krajową kontrolą - stwierdził Haluszczenko na antenie ukraińskiej telewizji.
MSZ Mołdawii wzywa p.o. ambasadora Rosji w związku ze słowami Ławrowa
Ławrow, w kontekście żądań Mołdawii, by Rosja wycofała swoje wojska z Naddniestrza stwierdził, że "każdy powinien rozumieć, iż wszelkie zagrożenie dla bezpieczeństwa naszych żołnierzy (w Naddniestrzu), będzie uważane, w świetle prawa międzynarodowego, jako atak na Rosję, tak jak było to w przypadku Osetii Południowej, gdzie nasze siły pokojowe zostały zaatakowane (przez byłego gruzińskiego prezydenta Michaiła) Saakaszwilego".
Czytaj więcej
Siergiej Ławrow, szef MSZ Rosji, przestrzegł władze Mołdawii, że jakiekolwiek zagrożenie dla bezpieczeństwa rosyjskich żołnierzy w Naddniestrzu narazi Kiszyniów na konfrontację wojskową z Moskwą.
Zełenski powołał administrację wojskową w rejonie pokrowskim, w obwodzie donieckim
Na podstawie prezydenckiego dekretu 620/2022 administracja wojskowa została powołana w czterech miejscowościach w rejonie Pokrowskim, w tym w stolicy rejonu, w Pokrowsku.
Szwecja dostarczy Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej
Minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow, napisał na Twitterze, że minister obrony Szwecji, Peter Hultqvist, podczas wideokonferencji potwierdził, że Szwecja przekaże Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej. "Nasze jednostki na linii frontu otrzymają pewne ważne i cenne narzędzia. Droga Szwecjo, pomagasz nam jak robią to starzy przyjaciele" - napisał Reznikow na Twitterze.
Scholz: Nawet jeśli zrobi się ciężko, prawdopodobnie przejdziemy przez zimę
Scholz zapowiedział, że jeśli rosyjski gaz przestanie płynąć do Niemiec, Berlin może sięgnąć po zmagazynowany gaz i otrzymać większe dostawy gazu z Norwegii i Holandii.
Czytaj więcej
Niemcy prawdopodobnie przejdą przez zimę bez kryzysu energetycznego, nawet jeśli rosyjski gaz przestanie płynąć - oświadczył kanclerz Niemiec, Olaf Scholz.
Doniesienia o eksplozjach w Charkowie
W Charkowie słychać wybuchy - podaje ukraiński portal Suspilne.
Przewodniczący parlamentu Ukrainy: Europa musi wzmacniać sankcje wobec Rosji
Rusłan Stefanczuk, przewodniczący Rady Najwyższej (ukraińskiego parlamentu) w czasie spotkania z wiceszefem Komisji Europejskiej, Margaritisem Schinasem w Kijowie mówił, że "gdy ukraińscy żołnierze bronią ukraińskiej ziemi, Europa powinna każdego dnia myśleć o wzmocnieniu sankcji wobec Rosji". - Embargo na energię, uznanie Rosji za sponsora terroryzmu (...), kompletny zakaz działania rosyjskich mediów w Europie, całkowity zakaz wydawania wiz (Rosjanom). Jest wiele do zrobienia - mówił.
UE przeznaczy 10 mln euro na wsparcie dla ukraińskich uczniów i studentów
Wiceprzewodniczący KE, Margaritis Schinas, ogłosił to w czasie konferencji prasowej w Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej. Schinas podkreślił, że w krajach UE przebywa obecnie ok. pół miliona ukraińskich dzieci w wieku szkolnym oraz studentów, a jednocześnie miliony uczniów i studentów zaczynają naukę na Ukrainie. Aby ich wesprzeć - zarówno poza granicami Ukrainy, jak i na Ukrainie, UE przeznaczyła 10 mln euro na wsparcie ukraińskiego systemu edukacyjnego.
Policja ukraińska zarejestrowała dotychczas 32.000 przypadków zaginięcia ludzi
Do dzisiaj nie odnaleziono 14.500 osób, przy czym liczba ta dotyczy nie tylko aresztowanych, lecz także ludzi z terenu całego kraju. Jednak z powodu trwających walk liczba ta może być „znacznie wyższa”.
Czytaj więcej
Wywózki, tortury podczas przesłuchań i bezpodstawne aresztowania: Human Rights Watch posiada zeznania ponad setki świadków dokumentujące łamanie konwencji międzynarodowych na terenach okupowanych w Ukrainie.
Problemy przewoźników na granicy Polski i Ukrainy
Przewoźnicy stoją w nawet 40-kilometrowych kolejkach i zarzucają służbom opieszałość. Ukraińcy nie przywrócą ułatwień dla ciężarówek wracających na pusto, dokąd polskie służby nie zwiększą tempa odpraw.
Czytaj więcej
Przewoźnicy stoją w nawet 40-kilometrowych kolejkach i zarzucają służbom opieszałość. Ukraińcy nie przywrócą ułatwień dla ciężarówek wracających na pusto, dokąd polskie służby nie zwiększą tempa odpraw.
Ukraińska armia zmusiła Rosjan do odwrotu na czterech kierunkach w Donbasie
Z najnowszego raportu Sztabu Generalnego armii Ukrainy wynika, że Ukraińcy zmusili Rosjan do odwrotu w rejonie Słowiańska, Bachmutu, Nowopawłiwki i Awdijiwki.
Tłumacz Gorbaczowa: Nie wywołałby wojny, aby odbudować ZSRR
- Oczywiście w jego sercu, tak jak w przypadku większości ludzi z jego politycznego pokolenia, nadal istniało wymarzone państwo, które obejmuje większość byłego ZSRR - mówił Paweł Pałażczenko, tłumacz Michaiła Gorbaczowa, który jednak dodał, że Gorbaczow "nie wypowiedziałby wojny, aby odbudować państwo, którym rządził w latach 1985-1991.
Czytaj więcej
Paweł Pałażczenko, tłumacz Michaiła Gorbaczowa stwierdził, że w ostatnich miesiącach życia były przywódca ZSRR był "zszokowany i oszołomiony" wojną na Ukrainie oraz czuł się "psychicznie zdruzgotany" z powodu pogorszenia się relacji Moskwy z Kijowem w ostatnich latach.
Po ostrzałach wyłączono blok w zaporoskiej elektrowni, z którego prąd cały czas płynął na Ukrainę
Ukraiński wywiad twierdzi, że strzelały rosyjskie helikoptery szturmowe Ka-52.
Czytaj więcej
1 września o 4.57 wybuchła strzelanina wokół elektrowni atomowej koło Zaporoża. Do siłowni okupowanej przez Rosjan dotarli jednak międzynarodowi inspektorzy.
Rzecznik MSZ Ukrainy z "pełnym wsparciem dla suwerenności i integralności terytorialnej Mołdawii
"Ławrow stwierdził, że Moskwa będzie podejmować wszelkie wysiłki, by chronić rosyjskojęzyczną ludność Mołdawii. My już to widzieliśmy" - napisał Ołeh Nikołenko.
Czytaj więcej
"Wyrażamy pełne wsparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Mołdawii" - napisał na Twitterze rzecznik MSZ Ukrainy, Ołeh Nikołenko.
Chiński Chery chce produkować auta w Rosji
- Przede wszystkim w naszych planach jest zlokalizowanie produkcji w Rosji. Chery ma projekty, które zakładają montowanie samochodów w Rosji. Z różnych powodów nie doszło do ich realizacji. Dziś za kwestię lokalizacji odpowiada przede wszystkim centrala i prowadzi intensywne negocjacje z wieloma rosyjskimi producentami - powiedział Władimir Szmakow, dyrektor generalny JSC Chery Automobiles Rusia.
Czytaj więcej
Chiński producent samochodów Chery rozmawia w Rosji z kontrahentami o podjęciu produkcji — podały agencja TASS i dzienniki „Moscow Times” i „Kommersant” cytując Władimira Szmakowa, dyrektora generalnego JSC Chery Automobiles Rusia.
Szef MAEA opuścił Zaporoską Elektrownię Jądrową
Ukraiński operator elektrowni atomowych, Energoatom, poinformował, że Rafael Grossi, szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, opuścił teren Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Na terenie elektrowni pozostało pięciu przedstawicieli MAEA, którzy prawdopodobnie pozostaną tam do 3 września.
Ukraina wyeksportowała w sierpniu 4,5 mln ton zbóż i roślin oleistych
Dane podał ukraiński wiceminister rolnictwa Taras Wysocki. Zaznaczył, że eksport z wyłączeniem portów czarnomorskich wynosił 3 mln ton.
Rosyjski polityk: Referendum ws. włączenia Donieckiej Republiki Ludowej do Rosji w tym roku
Wiceprzewodniczący rosyjskiej Rady Federacji (izba wyższa rosyjskiego parlamentu), Andriej Turczak, w czasie spotkania z uczniami w Szachtiorsku, na terenie samozwańczej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej, oświadczył, że "nikt nie powinien mieć wątpliwości: referendum odbędzie się w tym roku i znów będziemy jedną wielką rodziną". Turczak odnosił się do referendum, w którym mieszkańcy mają wyrazić wolę dołączenia do Federacji Rosyjskiej (od 21 lutego Rosja uznaje niepodległość samozwańczych republik w Donbasie).
Szef MSZ Ukrainy: Doceniamy każdą pomoc, ale potrzebujemy broni
Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba, w czasie konferencji prasowej z szefem MSZ Danii, Jeppe Kofodem w Kijowie mówił, że Ukraina "docenia wszelką pomoc, jaką otrzymuje - wsparcie finansowe, pomoc humanitarną, pomoc w rozminowaniu, pomoc w odbudowie kraju". - To wszystko jest bardzo ważne. Ale podstawowa zasada obecnie brzmi: jeśli nie będzie sukcesu na froncie, to wszystko inne jest pozbawione znaczenia. Jeśli chcemy żyć w kraju, który może być odbudowany, który może się dalej rozwijać, musimy go najpierw obronić i musimy wygrać tę wojnę. Więc wszędzie, gdzie się udaje, każda rozmowa zaczyna się i kończy od dostaw broni - podkreślił Kułeba.
370 ostrzałów w obwodach sumskim i czernihowskim
W sierpniu wojska rosyjskie 370 razy ostrzelały przygraniczne tereny obwodów sumskiego i czernihowskiego - podał dyrektor Departamentu Ochrony Granic Państwowej Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Leonid Baran.
Putin w czasie spotkania z dziećmi mówi, że "do czasów ZSRR nie było państwa Ukraina"
Po rewolucji z 1917 roku, różnego rodzaju quasipaństwa były tworzone i wtedy Ukraina pojawiła się w czasie tworzenia ZSRR. Komunistyczna partia, która była przy władzy, tworzyła republiki związkowe, przekazując Ukrainie znaczącą część historycznie rosyjskich ziem, w tym Donbas, chociaż Donbas tego nie chciał. Dokumenty to potwierdzają - przekonywał rosyjski prezydent w czasie spotkania z dziećmi w Kaliningradzie.
Czytaj więcej
Celem specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji określają wojnę, którą prowadzą na Ukrainie - red.) jest wyeliminowanie antyrosyjskiej enklawy, która jest tworzona na Ukrainie - mówił prezydent Rosji, Władimir Putin, w czasie otwartej lekcji "Porozmawiajmy o rzeczach ważnych" zorganizowanej dla dzieci w wieku szkolnym w Kaliningradzie.
Część inspektorów MAEA opuściła zaporoską elektrownię
Część członków delegacji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej opuściła po kilku godzinach teren pozostającej pod kontrolą Rosji Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - podała agencja Reutera. Według Interfaksu, teren siłowni opuściły 4 z 9 pojazdów misji.
Misja MAEA pozostanie na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej co najmniej do 3 września
Informację taką przekazał Wołodymyr Rogow, członek kolaboracyjnych władz obwodu zaporoskiego, w rozmowie z telewizją Rossija-1. Według Rogowa przedstawiciele MAEA chcą wypracować mechanizm, w ramach którego obserwatorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej mogliby być obecni stale na terenie elektrowni.
Kasparow: Putin obnażył to, że Rosja jest słaba
- To, na co teraz czekamy to głośna wojskowa klęska Rosji. Tylko tak można wyrwać Rosjan z ich strefy komfortu, w której mają permanentnie prane przez kremlowską propagandę mózgi - powiedział w rozmowie z Interią Garri Kasparow, były szachowy mistrz świata.
Czytaj więcej
- W Polsce co najwyżej marginalne grupy wspierają Rosję i inwazję na Ukrainę, ale jesteście w mniejszości. W Europie mógłbym wskazać zaledwie trzy państwa, w których nie ma istotnych agentów wpływu Kremla - powiedział Interii były szachowy mistrz świata Garri Kasparow.
Więcej gazu płynie z Rosji na Węgry
Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto poinformował o podpisaniu umowy z Gazpromem, zgodnie z którą od 1 września Węgry dostają dodatkowe 5,8 mln m3 gazu dziennie (we wrześniu i październiku będzie to 353,8 mln m3), gazociągiem Turecki Potok przez Serbię.
Czytaj więcej
Komisja Europejska nie dostała informacji o nowej umowie na dostawy gazu z Rosji na Węgry od 1 września. Bruksela przypomina węgierskim władzom, że kraje członkowskie Unii zgodziły się zmniejszyć zależność od rosyjskiej energii.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosja kieruje 3. Korpus Armijny do Donbasu
Jednostki Federacji Rosyjskiej dostosowują plany i działania do polecenia prezydenta Federacji Rosyjskiej, Władimira Putina, by dotrzeć do administracyjnych granic obwodu donieckiego do 15 września - poinformował zastępca szefa Głównego Departamentu Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych, Ołeksij Gromow. Gromow dodał, że nowo utworzony 3. Korpus Armijny Federacji Rosyjskiej, jest obecnie kierowany do obwodu donieckiego. - Zakładamy obecnie, że będą próby prowadzenia działań ofensywnych w obwodzie donieckim, bezpośrednio z udziałem tej formacji - stwierdził.
Putin: Celem operacji na Ukrainie likwidacja antyrosyjskiej enklawy
Władimir Putin oświadczył w czasie otwartej lekcji dla uczniów w Kaliningradzie, że celem "specjalnej operacji wojskowej" na Ukrainie (tak rosyjskie władze określają wojnę Rosji z Ukrainą - red.) jest "wyeliminowanie antyrosyjskiej enklawy na terytorium Ukrainy, która zagraża Rosji". - Dlatego nasi chłopcy, którzy walczą tam w obronie mieszkańców Donbasu, bronią samej Rosji. I to, oczywiście, zasługuje na wsparcie całego społeczeństwa - powiedział rosyjski prezydent.
Rosjanie ostrzelali szkołę i budynki mieszkalne w obwodzie charkowskim
Nad ranem, 1 września, osiedle Peczenichy, na terenie obwodu charkowskiego, zostało ostrzelane przez rosyjskie wyrzutnie rakiet Grad. Pociski spadły na szkołę, budynki mieszkalne i elementy infrastruktury. W wyniku ostrzału w bloku mieszkalnym wybuchł pożar - napisał stojący na czele lokalnych władz, Ołeksandr Husarow.
Pogrzeb Gorbaczowa bez udziału Putina
Prezydent Rosji nie weźmie udziału w uroczystościach pogrzebowych ostatniego przywódcy ZSRR - podał rzecznik Kremla.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin nie będzie uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych Michaiła Gorbaczowa, ostatniego przywódcy ZSRR - poinformował Kreml.
Rumunia zawrze wart 300 mln dolarów kontrakt z turecką firmą Baykar
Kontrakt obejmuje dostawę trzech bezzałogowych statków powietrznych wraz ze wsparciem logistycznym.
Czytaj więcej
Rumunia planuje kupić trzy bezzałogowe statki powietrzne od tureckiej firmy Baykar, wraz ze wsparciem logistycznym. Wartość kontraktu ma wynieść 300 mln dolarów - poinformował resort obrony Rumunii.
Wielka Brytania przekaże Ukrainie podwodne drony do usuwania min
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że sześć autonomicznych urządzeń do usuwania min zostanie przekazanych Ukrainie przez Wielką Brytanię, aby pomóc w rozminowaniu ukraińskiego wybrzeża. Trzy będą pochodzić z magazynów brytyjskiej armii, trzy zostaną zakupione na potrzeby armii ukraińskiej od producenta.
W ciągu tygodnia rezerwy walutowe Rosji zmniejszyły się o 7,2 mld dolarów
Informacje takie przekazał rosyjski bank centralny. 26 sierpnia rezerwy walutowe Rosji wynosiły 566,8 mld dolarów. 19 sierpnia wynosiły 574 mld dolarów.
Żołnierze z Indii dotarli do Rosji. Wezmą udział w ćwiczeniach
Ministerstwo Obrony Indii poinformowało, że żołnierze z tego kraju wylądowali w Rosji, gdzie wezmą udział w trwających od 1 do 7 września ćwiczeniach Wostok-2022. Indyjscy żołnierze wezmą udział w ćwiczeniach pomimo obiekcji USA - zauważa Reuters. Indyjski rząd podkreślił, że żołnierze z tego kraju regularnie biorą udział w wielostronnych ćwiczeniach organizowanych w Rosji. Rosja jest największym dostawcą sprzętu wojskowego dla indyjskiej armii.
Łukaszenko: Putin nigdy nie powiedział mi: "Słuchaj, dołącz do Rosji"
- Nie ze mną. Z wami (młodszą generacją - red.) - nie wiem. Nie będzie dołączenia (Białorusi do Federacji Rosyjskiej). Jak można zdradzić to, co sklejało się razem przez dekady własnymi rękoma? To jest niemożliwe pod rządami obecnego prezydenta - mówił w czasie otwartej lekcji historii Aleksandr Łukaszenko.
Czytaj więcej
Aleksandr Łukaszenko, białoruski dyktator, w czasie otwartej lekcji historii, którą prowadził dla młodych w Pałacu Republiki w Mińsku zapewniał, że w czasie, gdy sprawuje on urząd prezydenta, Białoruś nie straci niepodległości i nie stanie się częścią Rosji.
Gazprom z rekordowym zyskiem w pierwszym półroczu
Rekordowe ceny gazu będące wynikiem sankcji i traktowania paliw jako narzędzia wojny ekonomicznej dały Gazpromowi rekordowe zyski. Koncern w pierwszym półroczu 2022 roku zarobił 2,5 biliona rubli netto, czyli ponad 195 mld złotych.
Czytaj więcej
Rekordowe ceny gazu będące wynikiem sankcji i traktowania paliw jako narzędzia wojny ekonomicznej dały Gazpromowi rekordowe zyski.
Misja MAEA przybyła do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Przyjazd, opóźniony o kilka godzin ze względu na rosyjski ostrzał trasy, potwierdził Energoatom.
Misja może być krótsza, niż wcześniej planowano.
MAEA wcześniej informowała, że planuje wizytę na kilka dni, Rosjanie z kolei stwierdzili, iż spodziewają się, że potrwa tylko jeden dzień.
Putin złożył kwiaty przy trumnie Michaiła Gorbaczowa
Prezydent Rosji nie weźmie udziału w pogrzebie, który odbędzie się w sobotę w Moskwie. Putin odwiedził dziś Centralny Szpital Kliniczny, aby złożyć hołd Gorbaczowowi, składając kwiaty na trumnie.
Rosjanie wywieźli z Ukrainy 557 tys. dzieci
Spośród nich zidentyfikowano 7000 dzieci deportowanych do Federacji Rosyjskiej, 53 dzieci powróciło.
Czytaj więcej
Według szefa tymczasowej komisji śledczej Rady Najwyższej dotyczącej łamania praw dzieci, Pawła Suszki, Rosjanie wywieźli z Ukrainy 557 tysięcy dzieci.
Instytut Psychologii w Sankt Petersburgu przygotował ulotki dotyczące konsekwencji udziału w nielegalnych protestach
Kolejny cel Rosji? "Obrona interesów rosyjskojęzycznej ludności Mołdawii"
- Zarówno administracja Naddniestrza, jak i my jesteśmy za wznowieniem bezpośredniego dialogu. Administracja Naddniestrza jest na to gotowa. Wzywamy również administrację w Kiszyniowie. Jednak sądząc po oświadczeniach prezydent Mołdawii i jej administracji, nie chcą tego dialogu, kierowani instrukcjami USA i Unii Europejskiej. Wygląda na to, że mają nadzieję, że ta sprawa zostanie rozwiązana niedyplomatycznie - powiedział Ławrow.
Czytaj więcej
Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby interesy ludności rosyjskojęzycznejw Mołdawii nie zostały w żaden sposób naruszone - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.
Jeden z reaktorów w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej znów zamknięty
„Dzisiaj 1 września 2022 r. o godz. 4:57, w wyniku kolejnego ostrzału moździerzowego przez rosyjskie siły okupacyjne na terenie zaporoskiej elektrowni jądrowej, uruchomiono zabezpieczenie awaryjne i zamknięto działający V blok energetyczny” - pisze w oświadczeniu Energoatom.
Czytaj więcej
Jeden z dwóch pracujących reaktorów elektrowni atomowej w Enerhodarze ponownie został zamknięty z powodu rosyjskiego ostrzału.
Krytykował wojnę. Rosyjski biznesmen wypadł z okna szpitala
Nie żyje Rawil Maganow. Wypadł z okna Centralnego Szpitala Klinicznego w Moskwie.
Czytaj więcej
Rawil Maganow, prezes zarządu Łukoil, największego prywatnego producenta ropy w Rosji, zmarł po upadku ze szpitalnego okna.
Sąd w Teksasie wydał nakaz przejęcia Boeinga należącego do Łukoilu
Amerykański Sąd Okręgowy dla Południowego Okręgu Teksasu zezwolił na konfiskatę samolotu Boeing 737-7EM, należącego do Łukoilu, rosyjskiego międzynarodowego koncernu naftowo-gazowego, w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję po inwazji na Ukrainę.
Wartość maszyny to 45 mln dolarów.
Rosjanie ostrzeliwują elektrownię atomową i trasę przejazdu misji MAEA
W czwartek mer Enerhodaru Dmytro Orłow przekazał, że "1 września 2022 r. o godz. 4:57, w wyniku kolejnego ostrzału moździerzowego przez rosyjskie siły okupacyjne na terenie zaporoskiej elektrowni jądrowej uruchomiono zabezpieczenie awaryjne i zamknięto działający V blok energetyczny".
Czytaj więcej
Inspektorzy z MAEA nie mogą dotrzeć do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej z powodu rosyjskiego ostrzału trasy przejazdu - poinformował na Telegramie mer Enerhodaru Dmytro Orłow.
Szefowa MSZ Niemiec: Sankcje na Rosję nie zostaną zniesione, nawet jeśli zimą zaczną się protesty
- Sankcje przeciwko Rosji nie zostaną zniesione, nawet jeśli zimą będą protesty z powodu wysokich cen energii - powiedziała minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock.
Inspektorzy MAEA będą dążyć do stałej obecności w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Inspektorzy ONZ poinformowali , że będą dążyć do ustanowienia stałej obecności przedstawicieli MAEA w okupowanej przez Rosję elektrowni atomowej na południu Ukrainy, aby uniknąć „wypadku nuklearnego” w obiekcie na linii frontu walk.
Czytaj więcej
- Naszą misją jest zapobieżenie awarii jądrowej i zachowanie największej elektrowni w Europie – powiedział dziennikarzom dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi.
Ukraińska prokuratura zarejestrowała ponad 45,5 tys. przestępstw popełnionych przez Rosjan
Ukraińscy funkcjonariusze organów ścigania udokumentowali 45 547 przestępstw związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę na pełną skalę.
Jest to m.in. 31 059 przestępstw agresji i zbrodni wojennych, w tym 29 877 przestępstw związanych z naruszeniem praw i zwyczajów wojennych oraz 14 488 przestępstw przeciwko bezpieczeństwu narodowemu, w tym 10 074 przestępstw związanych z naruszeniem integralności terytorialnej Ukrainy.
Od początku wojny Rosjanie zniszczyli ponad 200 budynków religijnych
Od 24 lutego do 23 sierpnia 2022 r. co najmniej 205 obiektów sakralnych w co najmniej 14 regionach Ukrainy zostało całkowicie zniszczonych lub ucierpiało w różnym stopniu w wyniku zbrojnego ataku Federacji Rosyjskiej: kościoły, meczety, synagogi, placówki oświatowe i budynki administracyjne wspólnot religijnych Ukrainy.
W Ukrainie zginął brytyjski wolontariusz medyczny
Siostra Craiga Mackintosha, Lorna, powiedziała, że stracił życie „na służbie”.
Rodzina zorganizowała zbiórkę na platformie GoFundMe, by sprowadzić ciało ochotnika do Wielkiej Brytanii - międzynarodowa firma pogrzebowa wyceniła koszt takiej akcji na około 4 tys. funtów.
W środę wieczorem zbiórka przekroczyła cel, udało się zgromadzić 4590 funtów.
Ławrow: W obecnej epoce Rosja może polegać tylko na sobie
Rosja przeżywa długi okres historyczny, kiedy nie może polegać tylko na sobie, powiedział w środę rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.
Czytaj więcej
Rosja doskonale zdaje sobie sprawę z niezdolności Zachodu do negocjowania i honorowania zobowiązań, a jej obietnice nierozszerzania NATO na wschód i przestrzegania zasad niepodzielnego bezpieczeństwa poszły na śmietnik - powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.
Interfax: Enerhodar intensywnie ostrzeliwany w czwartek rano
Enerhodar, do którego zmierza misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, która ma dokonać inspekcji na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, został ciężko ostrzelany w czwartek rano - informuje rosyjska agencja informacyjna Interfax. Z depeszy Interfaksu wynika, że ostrzał rozpoczął się o 6 rano, a pociski spadły m.in. na dzielnice mieszkaniowe oraz w pobliżu budynków władz w centrum miasta.
Ukraińskie dowództwo informuje o zniszczeniu sześciu składów amunicji na południu kraju
Dowództwo Operacyjne "Południe" wzywa też, aby "nie filmować i nie komentować" działań ukraińskich sił zbrojnych. "Pamiętajcie, że szczęście kocha ciszę" - czytamy w raporcie.
Czytaj więcej
"Sytuacja w naszej strefie operacyjnej pozostaje złożona, ale jest kontrolowana przez nasze siły zbrojne" - głosi najnowszy komunikat ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe". Od 29 sierpnia na południu Ukrainy trwa kontrofensywa sił ukraińskich.
Duda: Rosja, już nie sowiecka, wraca do swoich wielkoruskich, imperialistycznych pragnień
Ukraina została bestialsko zaatakowana - najpierw skrycie, w 2014 r., pod pozorem działań separatystów. A w tym roku otwarcie, 24 lutego, poprzez brutalną napaść, którą z przerażeniem obserwował cały świat - mówił polski prezydent w czasie obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Czytaj więcej
Uroczystościami na Westerplatte i w Wieluniu rozpoczęły się w Polsce obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Dowództwo Operacyjne "Południe" podaje dane o rosyjskich stratach
W ciągu ostatniej doby Rosjanie mieli stracić na południu 201 żołnierzy, 12 czołgów T-72 i 18 pojazdów wojskowych.
Błaszczak w rocznicę wybuchu II wojny światowej: Na Ukrainie, toczy się kolejna straszna wojna
Rosja w barbarzyński sposób zabija tysiące ludzi, rujnuje miasta i wsie. Odrodziło się imperialne zło. Historia się powtarza, a część Europy nadal nie wyciąga wniosków z tragedii wojny - mówił na Westerplatte szef resortu obrony w czasie uroczystych obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Czytaj więcej
Uroczystościami na Westerplatte i w Wieluniu rozpoczęły się w Polsce obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Sąd w Teksasie wydał nakaz zajęcia samolotu należącego do rosyjskiego koncernu Łukoil
Wart 45 mln dolarów Boeing 737-7EM ma być zajęty w związku z naruszeniem sankcji nałożonych przez amerykański Departament Handlu na Rosję. Ostatni raz Boeing 737-7EM należący do Łukoilu wleciał do USA w marcu 2019 roku. Samolot ma obecnie znajdować się w Rosji.
W Rosji rozpoczynają się ćwiczenia wojskowe Wostok-2022
W ćwiczeniach Wostok-2022, które będą mieć miejsce na poligonach znajdujących się na terenie Wschodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej, weźmie udział ponad 50 000 żołnierzy i ponad 5 tys. sztuk sprzętu, w tym 140 samolotów, 60 okrętów, łodzi i jednostek wsparcia. Ćwiczenia potrwają do 7 września.
W ciągu ostatniej doby na obwód sumski spadło ponad 50 pocisków
Gubernator obwodu sumskiego, Dmytro Żywicki, na swoim profilu na Facebooku pisze, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie ostrzelali trzy miejscowości w obwodzie sumskim, na które spadło ponad 50 pocisków. Ok. 15 Rosjanie ostrzelali Białopole, z wykorzystaniem moździerzy, o 18 rosyjska artyleria ostrzelała Krasnopole. Rosyjskie pociski spadły też na Szałychyne.
Zełenski dziękuje za pomoc mieszkańcom Krymu
- W imieniu naszego wywiadu, chciałbym podziękować naszym obywatelom, którzy wspierają nas mocno na południu kraju, a zwłaszcza na Krymie. Oficerowie wywiadu są wdzięczni za dostarczone informacje i wykorzystają je do maksimum. Nie pozwólmy wrogom zapomnieć na czyim półwyspie przebywają. Tymczasowo przebywają - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Od 22 lipca do 31 sierpnia z ukraińskich portów wypłynęły 63 statki z żywnością
Wspólne Centrum Koordynujące (JCC), organ nadzorujący realizację porozumienia między Ukrainą, Rosją, ONZ i Turcją z 22 lipca podało, że do 31 sierpnia 77 statków wpłynęło do ukraińskich portów, a 63 z nich wypłynęły. Łącznie z Ukrainy, drogą morską, wyeksportowano w tym czasie 1 546 516 ton żywności. 31 sierpnia ukraińskie porty opuszczą cztery statki przewożące na pokładzie ponad 125 tys. ton żywności - "Eneida" (35 470 ton pszenicy i 8 560 ton kukurydzy), "Helga" (27 tys. ton kukurydzy) i "Daytona Dynamic" (25 850 ton kukurydzy) płyną do Turcji. Czwartym statkiem, który wypłynie w czwartek z ukraińskiego portu, będzie Massa J., który przewozi 28,5 tys. ton pszenicy. ONZ nie podaje, dokąd płynie ten statek.