Aktualizacja: 21.02.2025 11:46 Publikacja: 22.08.2022 14:14
Badanie śladów na miejscu eksplozji, w której zginęła Daria Dugina
Foto: AFP PHOTO / Russian Investigative Committee / handout
"Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej w rezultacie przeprowadzenia kompleksowych działań operacyjno-rozpoznawczych rozwiązała sprawę morderstwa rosyjskiej dziennikarki Darii Duginy, urodzonej w 1992 roku" - podały służby prasowe Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Według tego źródła, zamach przygotowały i przeprowadziły ukraińskie służby specjalne.
FSB podało, że sprawczynią zamachu na Duginę była 43-letnia obywatelka Ukrainy, która 23 lipca 2022 r. przybyła do Rosji wraz ze swą nastoletnią córką. Według FSB, po dokonaniu zamachu Ukrainka wyjechała do Estonii. Federalna Służba Bezpieczeństwa podała też, że Ukrainka, o której mowa w rosyjskich doniesieniach, wynajmowała mieszkanie w budynku w Moskwie, w którym mieszała Daria Dugina i przez prawie miesiąc prowadziła obserwację swego celu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Mark Rutte mówi, że od 2022 roku wydatki na obronność europejskich krajów NATO i Kanady wzrosły o 700 mld euro, ale - jak zaznaczył - to nie wystarczy.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Keir Starmer w rozmowie telefonicznej z Wołodymyrem Zełenskim wyraził poparcie dla decyzji władz Ukrainy, by nie przeprowadzać wyborów w kraju, w którym trwa wojna.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump nie wyklucza, że jeszcze w lutym spotka się z Władimirem Putinem.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. We wtorek po raz pierwszy od wybuchu wojny dojdzie do bezpośrednich rozmów USA i Rosji na poziomie szefów dyplomacji. Siergiej Ławrow i rosyjska delegacja spotykają się z Marco Rubio i amerykańską delegacją w Rijadzie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump zapewnia, że Wołodymyr Zełenski będzie brał udział w rozmowach pokojowych z Rosją.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Mark Rutte mówi, że od 2022 roku wydatki na obronność europejskich krajów NATO i Kanady wzrosły o 700 mld euro, ale - jak zaznaczył - to nie wystarczy.
Trzy źródła, na które powołuje się Reuters twierdzą, że przedstawiciele USA i Rosji od kilku miesięcy prowadzili nieoficjalne rozmowy dotyczące Ukrainy w Szwajcarii. Ostatnie takie spotkanie miało mieć miejsce w ubiegłym tygodniu.
Joe Biden: „Bądźcie silni. Zrobiłem wszystko, co w mojej mocy, aby dać wam wszystko, czego potrzebujecie do obrony i powstrzymania Putina. Jestem pełen nadziei. Przekazaliśmy nowej administracji wszelkie informacje i niezbędne zasoby. Modlę się do Boga, aby zrobili co trzeba”.
Jesteśmy z Ameryką od zawsze jednym światem. Trzeba więc bronić się razem. Przed śmiertelnym zagrożeniem. Przed Putinem.
Sojusz USA i Rosji przeciw Ukrainie – raczej nie znajdziemy w historii podobnego układu, chyba że sięgniemy do sojuszu Stalina i Hitlera przeciwko Polsce.
Karol Nawrocki – wspierany przez PiS kandydat na prezydenta – stwierdził, że choć za wybuch wojny na Ukrainie odpowiada przede wszystkim Federacja Rosyjska, to „nie można zrzucać odpowiedzialności z Unii Europejskiej”. Szef IPN powiedział też, że „jest w stanie usiąść z Putinem do stołu” oraz podać rosyjskiemu przywódcy rękę, jeśli „wymagałby tego interes Polski”.
Geografia – zarówno ta „realna”, jak i filozoficzna – nigdy nie stała po naszej stronie, tylko zawsze musieliśmy się z nią ścierać. Wynik niestety bywał różny. Może tym razem nie warto czekać, by znów nas zaskoczyła, i poszukać sojuszników tam, gdzie wcześniej sobie tego nie wyobrażaliśmy?
Ambicje imperialne Moskwy, Pekinu i Waszyngtonu zazębiają się w wielu miejscach świata. To musi pchać do konfliktu, który nie zawsze da się rozwiązać pokojowo.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas