Na niedzielne doniesienia zapraszamy tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Koniec sobotniej relacji
Na kolejne doniesienia, dotyczące walki Ukraińców o wolność i niepodległość, zapraszamy w niedzielę od wczesnego poranka.
Departament Skarbu USA: Rosja próbuje ominąć zachodnie sankcje, wykorzystując Turcję
Departament Skarbu USA jest zaniepokojony, że rosyjskie podmioty i osoby fizyczne próbują wykorzystać Turcję do uniknięcia sankcji nałożonych przez USA i 30 innych krajów. Departament opublikował komunikat o wynikach rozmów wiceszefa resortu Wally'ego Adeyemiego z wiceministrem finansów Turcji Yunusem Elitasem. „Wiceminister Adeyemi wyraził zaniepokojenie, że rosyjskie osoby prawne i osoby fizyczne próbują wykorzystać Turcję, aby uniknąć sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone i 30 krajów” – czytamy w dokumencie.
Zełenski: W tym tygodniu Rosja może zrobić coś szczególnie okrutnego
- Aktywnie przygotowujemy się do nowego tygodnia, który jest bardzo ważny dla nas wszystkich, dla naszego kraju - mówił w wieczornym przemówieniu prezydent Wołodymyr Zełenski. Na Ukrainie 24 sierpnia obchodzony jest Dzień Niepodległości. Dodatkowo Zełenski zapowiedział, że „planowane są ważne negocjacje i wizyty prawdziwych przyjaciół Ukrainy”. Ostrzegał też, że „w tym tygodniu Rosja może spróbować zrobić coś szczególnie paskudnego, coś szczególnie okrutnego”. - Taki jest nasz wróg. Ale w każdym innym tygodniu w ciągu tych sześciu miesięcy (wojny - red.) Rosja robiła cały czas to samo - rzeczy obrzydliwe i okrutne - powiedział.
Rosyjski deputowany chce przywrócenia kary śmierci na czas wojny
Michaił Szeremet, deputowany do rosyjskiej Dumy z okupowanego Krymu, zaproponował wprowadzenie kary śmierci dla „zbrodniarzy wojennych” na okres tzw. „operacji specjalnej” - jak w rosyjskiej nowomowie mówi się o zaatakowaniu Ukrainy. - Uważam za konieczne na okres specjalnej operacji wojskowej zniesienie moratorium na wykonywanie kary śmierci dla zbrodniarzy wojennych, aby pozbawić ich możliwości ucieczki przed represyjną ręką sprawiedliwości - powiedział w rozmowie z agencją RIA Nowosti. Przekonywał przy tym, że Ukraina atakuje elektrownię atomową w Zaporożu (którą wcześniej Rosjanie ostrzelali, zajęli i zaminowali) i używają broni chemicznej.Nie przedstawił na to żadnych dowodów.
Jędrzej Bielecki, Co wiemy po pół roku ukraińskiego koszmaru?
Największym zaskoczeniem jest niewątpliwie katastrofalny stan rosyjskiej armii.
Czytaj więcej
Wojna w Ukrainie wywróciła globalny porządek polityczny i gospodarczy. Na naszych oczach rodzi się zupełnie nowy układ sił, choć wciąż nie wiadomo, na ile trwały.
Agencja S&P podwyższyła rating kredytowy Ukrainy
Międzynarodowa agencja ratingowa S&P Global podniosła rating kredytowy Ukrainy w walucie obcej, odnotowując, że Kijów zakończył proces restrukturyzacji swojego kłopotliwego zadłużenia. Długoterminowe i krótkoterminowe ratingi kredytowe państwa w walutach obcych zostały podniesione do CCC+/C z SD/SD.
Czeski parlament popiera „zakaz wizowy” dla Rosjan
Senacka Komisja Polityki Zagranicznej, Obrony i Bezpieczeństwa oraz Komisja Polityki Zagranicznej parlamentu Republiki Czeskiej poparły ideę zaprzestania wydawania wiz wszystkim obywatelom Rosji przez kraje Unii Europejskiej.
Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę Czechy całkowicie przestały wydawać Rosjanom wizy krótkoterminowe, z wyjątkiem wiz humanitarnych. Teraz - jak przekazał szef MSZ Jan Lipavský - popierają podobne rozwiązanie całej UE.
Czechy w trwającym półroczu sprawują przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.
Ukraińskie lotnictwo zaatakowało rosyjską „twierdzę” na południu
Ukraińskie lotnictwo na południu zaatakowało rosyjską twierdzę w pobliżu Iwanówki - poinformowało Dowództwo Operacyjne „Południe”. „O świcie nasze lotnictwo zaatakowało silny punkt wroga w okolicach Iwanówki, a jednostki rakietowe i artyleryjskie, wykonując swoje zadania, zmniejszyły armię wroga o 10 Rosjan i 2 jednostki wozów pancernych. Sprawdzane są ostateczne straty wroga” - czytamy w komunikacie.
Sekretarz Generalny ONZ wziął udział w Stambule w inspekcji statku płynącego do Ukrainy
Sekretarz generalny ONZ António Guterres wziął udział w inspekcji statku płynącego do Ukrainy. Inspekcja odbyła się w stambulskim porcie Zeyport. Statek ma płynąć do portu w Czarnomorsku w obwodzie odeskim.
Obrona przeciwlotnicza intensywnie operuje nad Sewastopolem
W mediach społecznościowych opublikowane zostały nagrania wskazujące na aktywne działanie obrony przeciwlotniczej w Sewastopolu na Krymie. Na razie brak jest doniesień o powodach tych działań.
Rosyjski system radarowy zniszczony przez Ukraińców w Zaporożu
W obwodzie zaporoskim siły ukraińskie zniszczyły system radarowy najeźdźców - poinformowało Dowództwo Operacyjne „Południe”.
Zniszczeniu uległ system radarów rozpoznania i kierowania ogniem „Zoopark-1” oraz cztery samochody i pojazdy opancerzone — poinformowało ukraińskie wojsko, podkreślając, że rosyjski sprzęt całkowicie nie nadaje się do użytku.
Selcuk Bayraktar - przyszły prezydent Turcji?
Dla wielu młodych Turków jest idolem. Niektórzy nazywają go „tureckim Elonem Muskiem”, inni widzą w nim przyszłego prezydenta. Sylwetka Selcuka Bayraktara w najnowszym magazynie „Plus Minus”.
Czytaj więcej
Bayraktary TB2 stały się najbardziej rozpoznawalną marką dronów na świecie. Ich twórca, Selcuk Bayraktar – utalentowany inżynier, żarliwy muzułmanin i zięć prezydenta Erdogana – ma w Turcji status bohatera narodowego.
Na Chreszczatyku „parada” zniszczonego rosyjskiego sprzętu
W Kijowie odbywa się wystawa zniszczonego rosyjskiego sprzętu wojskowego. „Wróg planował zorganizować »paradę« na Chreszczatyku w kilka dni (od rozpoczęcia inwazji - red.). Rosjanom się nie udało. Nasze siły zbrojne odpowiedziały” - skomentował wiceszef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.
Ukraiński wywiad: Z powodu znacznych strat rosyjscy spadochroniarze odmawiają walki
Po ogromnych stratach poniesionych przez rosyjskich spadochroniarzy w wyniku starć z obrońcami Ukrainy, dowództwo sił powietrznodesantowych stara się przynajmniej częściowo odbudować morale tych jednostek oraz ich zdolność bojową. Główny nacisk kładziony jest na jednostki, w których ponad 60 proc. personelu zostało zniszczonych oraz jednostki, w których personel jest zdemoralizowany i odmawia dalszej służby - podał ukraiński wywiad.
Eksplozje w okupowanej Czornobajiwce
W mediach społecznościowych opublikowane zostały nagrania, pokazujące chmurę czarnego dymu po eksplozjach, do których miało dojść w pobliżu wsi Czornobajiwka w obwodzie chersońskim.
Przed wojną Czornobajiwka, przylegająca od północnego zachodu do granic Chersonia, była największą wsią na Ukrainie. Obecnie znajduje się pod rosyjską okupacją.
Litwa ogłosiła dwie kolejne partie pomocy wojskowej dla Ukrainy
Litwa przekazała Ukrainie 28 pakietów pomocy wojskowej i przygotowuje dwa kolejne - poinformował na Twitterze Arvydas Anušauskas, szef litewskiego resortu obrony.
„Od początku wojny na Ukrainę wysłano z Litwy 28 transportów wsparcia wojskowego. 29. i 30. transporty są już na etapie przygotowań” - napisał minister, nie wskazując, jaka pomoc zostanie przekazana do Kijowa.
Prorosyjscy urzędnicy nie mieszkają w Mariupolu - codziennie rano przylatują helikopterem
Urzędnicy, którzy reprezentują Rosję w okupowanym Mariupolu, nie mieszkają w tym mieście, a są każdorazowo przywożeni helikopterami z obwodu rostowskiego w Rosji - zwrócił uwagę Petro Andruszczenko, doradca mera miasta.
Agresja Rosji spowodowała w Mariupolu jedną z największych katastrof humanitarnych. Miasto zostało prawie całkowicie zniszczone w wyniku ostrzału wroga. Obecnie nie ma tam normalnych dostaw prądu, wody ani gazu.
MSZ Ukrainy: Austria powinna wydalić rosyjskiego ambasadora
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wezwało Austrię do wydalenia Mychajło Uljanowa, stałego przedstawiciela Rosji przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu, który zdaniem Kijowa wzywał do eksterminacji Ukraińców.
„Rosyjski ambasador Mychajło Uljanow wzywa do zniszczenia narodu ukraińskiego. Ten język ludobójstwa nie może być tolerowany. Wzywamy całą społeczność dyplomatyczną w Wiedniu do bojkotu Uljanowa, a kraj goszczący, Austrię, do ogłoszenia go persona non grata” – napisał Ołeh Nikołenko, rzecznik MSZ.
Uljanow w odpowiedzi na wpis prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który dziękował za kolejny pakiet pomocy wojskowej od Stanów Zjednoczonych, opublikował post na Twitterze z apelem, aby „nie szczędzić ludności ukraińskiej”.
27 statków opuściło ukraińskie porty w ramach „korytarzy zbożowych”
W ciągu 20 dni od uruchomienia „korytarza zbożowego” z ukraińskich portów morskich wypłynęło 27 statków z produktami rolnymi - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy. Na eksport trafiło dotąd 670 tys. ton ukraińskich produktów rolnych. Kolejnych 18 statków jest załadowywanych, a rozpatrywane jest następne 40 wniosków.
Nieudany zamach na kolaboracyjnego „mera” Mariupola
W okupowanym Mariupolu dokonano zamachu na samozwańczego „mera” miasta, Konstantyna Iwaszczenkę - napisał na Twitterze Petro Andruszczenko, doradca mera miasta. Zastrzegł on, że zamach był „niestety jeszcze niezbyt udany”. „Ale to dopiero początek. (...) Ciąg dalszy nastąpi. Chwała Ukrainie – napisał.
Ministerstwo Cyfryzacji uruchamia charytatywny projekt „24 000 przyjaciół Ukrainy”
O inicjatywie poinformował na Telegramie Mychajło Fedorow, minister ds. transformacji cyfrowej. Darczyńcy mogą zapisać się na miesięczny abonament na United24 za symboliczną opłatę 24 dolarów. „Dlaczego dokładnie 24? W końcu ta liczba ma ogromne znaczenie dla każdego Ukraińca” - tłumaczył minister. Zwrócił uwagę, że 24 sierpnia obchodzony jest na Ukrainie Dzień Niepodległości, 24 lutego rozpoczęła się rosyjska inwazja, a 24 godziny na dobę ukraińskie wojsko broni kraju.
Uruchomiony na początku maja program United24 to internetowy serwis przeznaczony do zbierania funduszy na pomoc Ukrainie w wojnie z Rosją.
Chorwacja dostarczyła Ukrainie działa polowe
Chorwacja dostarczyła Ukrainie co najmniej 15 holowanych dział polowych M-46 kal. 130 mm z czasów zimnej wojny, poinformował portal shephardmedia. Pewna liczba dział M-46 i M-46H1 pozostaje w rezerwie w Chorwacji, chociaż ich brak współdziałania ze standardami NATO oznacza, że nie mogą być używane przez siły aktywne. M-46 to radziecka armata polowa kal. 130 mm produkowana w latach 1951-1971.
Miedwiediew o "wściekłych Polakach"
Były rosyjski prezydent w mediach społecznościowych po raz kolejny zaatakował Polskę. "Rządy państw europejskich, zwłaszcza zubożałych Bałtów, wściekłych Polaków i uciekających do NATO Finów, walczą o to, kto będzie bardziej gniewnie mówił o chęci zerwania wszelkich stosunków z Rosją" - napisał na Telegramie. Skarżył się na pogardę dla Rosjan i wszystkiego, co rosyjskie: "Anuluj wizy. Zapomnij o książkach i muzyce. Gaz i ropa - nie weźmiemy. Chociaż nie… to drugie jest trudniejsze, zwłaszcza w oczekiwaniu na mroźną zimę".
Wizz Air Abu Dhabi nie poleci do Moskwy
Oficjalna przyczyna to „ograniczenia w łańcuchu dostaw”
Czytaj więcej
Emiracka linia Wizz Aira — Wizz Air Abu Dhabi jednak nie wznowi rejsów do Rosji. Jako powód podaje „ograniczenia w łańcuchu dostaw”.
Unia oszczędza gaz. Magazyny zapełnione w 75,88 proc.
Rosyjscy eksperci, z którymi rozmawiała RIA Nowosti, są zgodni, że Unii udaje się utrzymać tempo pompowania gazu do PMG dzięki wprowadzonym w UE środkom oszczędnościowym i mimo bezprecedensowo niskich dostaw z Rosji.
Czytaj więcej
Upał i rosyjski szantaż gazowy nie przeszkadza krajom Unii oszczędzać gaz i napełniać podziemne magazyny. Jak? Szybko uczymy się oszczędzać prąd.
Wywiad brytyjski: W ostatnim tygodniu niemal bez zmian na froncie na Ukrainie
W ostatnim tygodniu niemal nie zmienił się przebieg linii frontu na Ukrainie. W Donbasie, po niewielkich przesunięciach do przodu na początku sierpnia, rosyjskie wojska okupacyjne zatrzymały się na przedmieściach Bachmutu, ale nie weszły do miasta. Okupanci nie podejmowali poważnych prób ataku i terytorialnych przesunięć w rejonach Zaporoża i Charkowa. Na południowym zachodzie żadna ze stron nie zmieniła pozycji na chersońskim odcinku frontu. Jest mało prawdopodobne, aby sytuacja zmieniła się w nadchodzącym tygodniu - twierdzi brytyjski wywiad.
Popiersie Lenina stanęło w szkole w Mariupolu
"W odremontowanej szkole nr 65 w Mariupolu okupanci ustawiają odnalezione popiersie Lenina" - napisał lojalny wobec Kijowa doradca mera Petro Andriuszczenko na komunikatorze Telegram.
Andriuszczenko zasugerował także by władze okupacyjne przywróciły Mariupolowi dawną sowiecką nazwę Żdanow, aby "nie hańbić imienia bohaterskiego miasta Maripola".
Uszkodzone rosyjskie pojazdy opancerzone w centrum Kijowa
W sobotę w centrum Kijowa wystawiono dziesiątki znacznie uszkodzonych rosyjskich pojazdów opancerzonych. „Parada rosyjskich czołgów w centrum Kijowa. Ale jest niuans…” - ironicznie skomentował ukraiński parlamentarzysta Roman Hryszczuk.
Gen. Hodges: Ukraińcy przygotowują się do kontruderzenia
Ukrainie trzeba teraz dostarczyć wszystko, co możliwe. Wówczas, do końca roku, Ukraińcom mogłoby się udać wyzwolić terytoria zajęte przez Rosjan po 24 lutego - uważa emerytowany generał USA Ben Hodges.
Czytaj więcej
Do końca roku Ukraińcy mogą odbić okupowane tereny – uważa emerytowany generał USA Ben Hodges. Ale Zachód musi dostarczyć im dostatecznie dużo sprzętu.
Dwa statki ze zbożem z Ukrainy wypłynęły z portu Czornomorsk
Na pokładzie statków znajduje się 6,3 tys. ton oleju słonecznikowego i 25 tys. ton pszenicy. Łącznie 27 jednostek z ukraińskimi produktami rolnymi opuściło już porty nad Morzem Czarnym w ramach porozumienia o eksporcie zboża.
Dron uderzył w dach sztabu Floty Czarnomorskiej
Wybuch nastąpił w sobotę wczesnym rankiem w budynkach dowództwa rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu na Krymie. Rosyjski gubernator Sewastopola Michaił Razwożajew poinformował na Telegramie, że dron uderzył w dach kwatery głównej. W innym poście napisał, że Obrona Powietrzna Floty Czarnomorskiej zestrzeliła drona „tuż nad kwaterą główną. „Spadł na dach i zapalił się”. Nie było ofiar, a szkody były niewielkie – dodał.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Żołnierze rosyjscy są zdemoralizowani
Rosyjska armia kieruje główne uderzenie poprzez front w Donbasie. Celem jest zdobycie Bachmutu, Słowiańska i Kramatorska. Ukraińcy blokują rosyjskie uderzenia na zachód od Doniecka. Atakują Rosjan na południu kraju, w obwodzie chersońskim. Rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że żołnierze rosyjscy są zdemoralizowani z powodu braku wypłat i ciągłego przenoszenia ich z miejsca na miejsce. Wojsko ma odmawiać walki.
Rosjanie tworzą regionalne „jednostki ochotnicze”
Na froncie siły rosyjskie przeprowadziły ograniczone ataki lądowe na północ od Charkowa, na południowy zachód i południowy wschód od Iziumu, na wschód od Siewierska oraz na południe i wschód od Bachmutu. Atakowały też miejscowości na froncie południowym. W Rosji wciąż tworzone są regionalne „jednostki ochotnicze”, w celu wysłania ich na południe Ukrainy.
Szef ukraińskiego MSZ: Zależność od rosyjskiego gazu zabija
Minister spraw zagranicznych Ukrainy przyrównał uzależnienie Niemiec od rosyjskiego gazu do uzależnienia od narkotyków. Dymitro Kułeba. „Wezwania niektórych niemieckich polityków do uruchomienia Nord Stream 2 na krótki czas, a następnie do jego zamknięcia, są irracjonalne. Przypomina to uzależnienie od narkotyków, gdy ktoś mówi: <Tylko ostatni raz!>, nie zdając sobie sprawy z niszczycielskich konsekwencji każdego <ostatniego razu>."
Rosyjskie władze planują pokazowe procesy obrońców Azowstalu
Według informacji ukraińskiego wywiadu wojskowego, Rosjanie chcą urządzić pokazowe procesy obrońców Azowstalu, prawdopodobnie 24 sierpnia, w Dniu Niepodległości Ukrainy. Procesy miałyby się odbyć w pomieszczeniach filharmonii kameralnej w Mariupolu.
Panika wśród Rosjan po ataku na rosyjskie obiekty wojskowe na Krymie
Ukraińskie ataki na rosyjskie obiekty wojskowe na Krymie i w okupowanym obwodzie chersońskim wywołały panikę wśród Rosjan – poinformował amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Rosyjskie władze zacieśniają środki bezpieczeństwa na Krymie, co świadczy o rosnącym zaniepokojeniu ukraińskimi uderzeniami na obszarach, które uznawano wcześniej za bezpieczne. W Sewastopolu Rosjanie w specjalnych punktach kontrolnych przeszukiwane są ukraińskie samochody.
Antony Blinken: Rząd USA będzie nadal wspierał Ukrainę
Powołując się na słowa prezydenta Joe Bidena, sekretarz stanu USA Antony Blinken zapewnił, że Stany Zjednoczone będą nadal „wspierać naród ukraiński w obronie ich kraju przed rosyjską agresją tak długo, jak będzie to konieczne”. Przypomniał, że zgodnie z dekretem amerykańskiego prezydenta o przyznaniu pomocy w wysokości 775 mln dolarów Ukraina otrzyma „dodatkową broń, amunicję i sprzęt z zasobów Departamentu Obrony USA”.
Czytaj więcej
Najnowszy pakiet pomocy Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy obejmuje drony obserwacyjne i po raz pierwszy opancerzone wozy bojowe.
Wybuchy na dawnym rosyjskim lotnisku w Melitopolu
Iwan Fedorow, mer okupowanego przez Rosjan Melitpola na Zaporożu, poinformował w mediach społecznościowych, o serii wybuchów. Eksplozje wywołały pożar na terenie byłej rosyjskiej lotniczej bazy wojskowej. Została ona zniszczona podczas serii ukraińskich ataków na początku lipca. Rosjanie ewakuowali wtedy personel, a dziś starają się odbudować infrastrukturę.
Wołodymyr Zełenski: Trwają przygotowania do misji ONZ w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Prezydent Ukrainy poinformował, że przedstawiciele misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na Ukrainie mają odwiedzić Zaporoską Elektrownię Atomową w okupowanym przez wojska rosyjskie Enerhodarze. Zełenski wyraził nadzieję, że misja oddali ryzyko katastrofy w elektrowni i zapewni bezpieczeństwo Enerhodarowi i całej Europie. "Jeśli rosyjski szantaż atomowy będzie nadal trwał, tegoroczne lato może zapisać się w historii wielu państw europejskich jako jedno z najtragiczniejszych" - ostrzegał.
Czytaj więcej
Przedstawiciele misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na Ukrainie mają odwiedzić Zaporoską Elektrownię Atomową w okupowanym przez wojska rosyjskie Enerhodarze. Poinformował o tym prezydent Ukrainy.