Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski przekonuje, że Rosja powinna być uznana za państwo-sponsora terroryzmu.
Kończymy czwartkową relację
Na kolejne doniesienia, dotyczące rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zapraszamy w czwartek od wczesnego poranka.
Minister obrony Niemiec wysłała list do Błaszczaka
Christine Lambrecht apeluje o wyrozumiałość w sprawie uzupełnienia polskiego wyposażenia w związku z przekazaniem czołgów T-72 Ukrainie.
Czytaj więcej
Polska w kwietniu przekazała Ukrainie swoje czołgi T-72. Braki w wyposażeniu naszej armii miał wypełnić niemiecki sprzęt, ale nie doszło do porozumienia między Warszawą a Berlinem. Sytuację chce załagodzić niemiecka minister obrony. Wysłała w tym celu list do szefa MON Mariusza Błaszczaka.
Departament Stanu zatwierdza potencjalną sprzedaż myśliwców F-35 i amunicji do Niemiec
Departament Stanu USA zatwierdził możliwą zagraniczną sprzedaż wojskową do Niemiec myśliwców F-35, amunicji i powiązanego sprzętu za szacunkową kwotę 8,4 mld dolarów - poinformował Pentagon.
Niemcy poinformowały w marcu, że kupią 35 amerykańskich myśliwców F-35, by zastąpić swoje wysłużone odrzutowce Tornado.
Miedwiediew zapowiada reakcję na rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię
Zdaniem byłego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, po przystąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO nastąpi militarna odpowiedź Rosji.
- Jeśli na terytorium tych krajów powstaną bazy NATO i będzie stacjonować broń, to nasza reakcja będzie symetryczna - powiedział.
Zdaniem Miedwiediewa decyzja o przystąpieniu obu krajów do NATO pogarsza poziom bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego, "ponieważ Morze Bałtyckie staje się teraz właściwie morzem zdominowanym przez kraje NATO."
Kułeba: Nie ma sygnałów, że Rosja jest gotowa do negocjacji. Chce walczyć
- Nie ma sygnałów gotowości do negocjacji ze strony Rosji, która tak naprawdę chce walczyć. Ukraina tłumaczy niektórym partnerom, dlaczego ich nadzieje na konstruktywne stanowisko Rosji są bezpodstawne - powiedział szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.
Kiedy dojdzie do rozmowy Blinken - Ławrow? "Napięty harmonogram" szefa MSZ Rosji
Czytaj więcej
Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa poinformowała, że minister Siergiej Ławrow "zwróci uwagę" na prośbę Departamentu Stanu USA o rozmowę z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem, kiedy "czas na to pozwoli".
Niemieckie miasta przygotowują się na kryzys energetyczny
Wyłączanie świateł, zamykanie basenów i wyłączanie ciepłej wody w budynkach publicznych. Miasta w Niemczech w obawie przed kryzysem, ograniczają zużycie energii.
Czytaj więcej
Miasta w Niemczech wyłączają światła punktowe na pomnikach , wyłączają fontanny i wprowadzają zimne prysznice na miejskich basenach i halach sportowych, ponieważ kraj próbuje zmniejszyć zużycie energii w obliczu nadchodzącego rosyjskiego kryzysu gazowego.
Mołdawia przedłuża stan wyjątkowy o kolejne 60 dni
Mołdawia wprowadziła stan wyjątkowy 24 lutego, gdy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Był on kilkakrotnie przedłużany i miał zakończyć się 7 sierpnia. Premier Mołdawii powiedziała, że z powodu wojny ceny energii nadal rosną, a "blokowanie ukraińskich portów wpływa na nasz import i eksport."
UEFA wszczyna dochodzenia w sprawie zachowania kibiców Fenerbahce. Skandowali "Władimir Putin"
Czytaj więcej
UEFA poinformowała w czwartek, że rozpocznie dochodzenie dyscyplinarne przeciwko tureckiemu Fenerbahce w związku z tym, że grupa kibiców skandowała imię prezydenta Rosji Władimira Putina po bramce Dynama Kijów w meczu kwalifikacyjnym do Ligi Mistrzów.
Ukraina: Statek ze skradzioną żywnością z Ukrainy jest w Libii
Ambasada Ukrainy w Bejrucie twierdzi, że statek przewożący 5 tys. ton jęczmienia i 5 tys. ton mąki skradzionych z Ukrainy zacumował w północnym w porcie w Trypolisie.
Syryjski statek, który jest objęty amerykańskimi sankcjami, miał rozpocząć swój transport z Krymu.
Mieszkańcy okupowanych przez Rosję obszarów na wschodzie Ukrainy zostali wezwani do ewakuacji
Wicepremier Iryna Wereszczuk ostrzega, że pozostają w Donbasie, grozi im brak dostępu do prądu, wody, żywności, zaopatrzenia medycznego, ogrzewania i komunikacji.
Rosja rozmawia z USA na temat wymiany więźniów
Kreml potwierdził w czwartek, że prowadzi rozmowy z Waszyngtonem na temat możliwej wymiany więźniów, ale poinformowano, że nie ma "jeszcze" konkretnego porozumienia w tej sprawie.
Kreml odrzuca informację o USA o licznie ofiar wśród Rosjan
Czytaj więcej
Amerykańscy urzędnicy szacują, że liczba ofiar wojny na Ukrainie po stronie rosyjskiej od dawna liczona jest w dziesiątkach tysięcy.
Przygotowania do przewozów zboża z ukraińskich portów
Zawarte pod egidą ONZ porozumienie Rosji z Ukrainą pozwala na wywóz zboża z dużych portów Ukrainy, jednak rozruch portów potrwa kilka dni. Minister transportu Ukrainy Kubrakow tłumaczy na portalu Ukrinform, że koleje muszą przestawić się z przewozów na zachód na kierunek południowym do Odessy i innych portów Ukrainy.
Czytaj więcej
Armatorzy przygotowują się do przewozów zboża z ukraińskich portów, które są właśnie rozminowywane. Samochody stoją blisko tydzień na zakorkowanej granicy.
Orban: Obecna strategia NATO nie zapewni Ukrainie zwycięstwa
Czytaj więcej
Premier Węgier Viktor Orban uważa, że strategia NATO polegająca na wysyłaniu broni na Ukrainę nie doprowadzi do sukcesu.
Litwa przekaże Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda ogłosił wysłanie amunicji, pojazdów opancerzonych i sprzętu do walki z dronami.
Rosja na długo przed inwazją budowała na Ukrainie sieć agentów. Mieli pomóc w zdobyciu Kijowa
Czytaj więcej
Otoczenie prezydenta Rosji Władimira Putina wierzyło, że szybkie przejęcie władzy w Kijowie powiedzie się dzięki współpracy z siecią tajnych agentów. Śledztwo agencji Reutera wykazuje, że Rosjanie działali w tym zakresie długo przed rozpoczęciem inwazji.
Pięciu zabitych i 25 rannych w wyniku rosyjskiego uderzenia na miasto Kropywnycki
Rosyjskie rakiety uderzyły w hangary przedsiębiorstwa lotniczego w mieście Kropywnycki, zabijając pięć osób i raniąc co najmniej 25 innych - poinformował szef kirowohradzkiej administracji obwodowej Andrij Rajkowicz.
Miasto Kropywnycki leży na północ od Mikołajowa.
Do sądu w Moskwie wpłynął wniosek o anulowanie rejestracji "Nowej Gaziety"
Redaktor naczelny w ubiegłym roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.
Czytaj więcej
Rosyjski regulator medialny Roskomnadzor złożył w moskiewskim sądzie wniosek o cofnięcie rejestracji niezależnej gazety "Nowaja Gazieta" w niecały rok po tym, jak jej redaktor naczelny Dmitrij Muratow otrzymał w 2021 roku Pokojową Nagrodę Nobla.
Cichanouska potępiła wystrzelenie rakiet z terytorium Białorusi
" Z przerażeniem obserwuję, jak Rosja nadal wykorzystuje Białoruś do ataku na Ukrainę" - napisała na Twitterze Swiatłana Cichanouska. "Co najmniej 25 rakiet zostało wystrzelonych z Białorusi w kierunku Kijowa, Czernihowa i innych miast dziś rano. Łukaszenka nie może nikogo oszukać. Jest winny zbrodni przeciwko Białorusinom i Ukraińcom. Musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności."
Brytyjski wywiad: Ukraińska kontrofensywa jest coraz silniejsza
Brytyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało mapę, z której wynika, że kontrofensywa Ukrainy w rejonie Chersonia jest coraz mocniejsza.
Estonia ograniczy wydawanie wiz Rosjanom i Białorusinom
Czytaj więcej
Estoński rząd ograniczył przyznawanie zezwoleń na pobyt czasowy obywatelom Rosji i Białorusi oraz wstrzymał wydawanie wiz studenckich obywatelom Rosji - poinformował estoński serwis informacyjny ERR
Kaliningrad jednak zablokowany
Litwa znalazła sposób by powstrzymać dostawy do rosyjskiej enklawy nad Bałtykiem
Czytaj więcej
Wilno znalazło sposób, by pomimo zaleceń Brukseli i uniemożliwić tranzyt towarów do obwodu kaliningradzkiego. Jedyny bank obsługujący cały tranzyt, od września wstrzyma wszystkie transakcje.
Ołeksandr Kłymenko stanął na czele ukraińskiej Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej
Nowy prokurator generalny Ukrainy, Andrij Kostin w ramach jednej z pierwszych decyzji po powołaniu go na stanowisko, podpisał nominację dla Ołeksandra Kłymenki, który został wyznaczony na stanowisko szefa Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej. W ten sposób Ukraina wypełniła wymóg stawiany jej przez UE w związku ze staraniem się przez Ukrainę o członkostwo w Unii Europejskiej.
Liczba ofiar ataku rakietowego na hotel w Bachmucie wzrosła do trzech
O wyższej liczbie ofiar ataku, do którego doszło w środę, informuje na swoim kanale w serwisie Telegram Ukraińska Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. W najnowszym komunikacie czytamy, że w ruinach zniszczonego hotelu nadal pracują ratownicy, a pod gruzami znaleziono kolejną ofiarę. Tym samym liczba ofiar ataku wzrosła do trzech. Pięć osób zostało rannych w związku z atakiem.
Rosyjska dziennikarka, która protestowała na wizji, stanęła przed sądem w Moskwie
Marii Owsiannikowej grozi 15 lat więzienia. Kobieta nazywa zarzuty wobec niej absurdalnymi.
Czytaj więcej
Maria Owsiannikowa, była dziennikarka rosyjskiej telewizji, która zasłynęła z antywojennego protestu w czasie programu emitowanego na żywo w rosyjskiej telewizji, stanęła przed sądem w Moskwie. Owsiannikowa przekonywała sąd, że zarzuty przeciwko nie są "absurdalne".
Ukraińskie dowództwo pokazuje nagranie ze zniszczenia pojazdu opancerzonego
Dowództwo Wojsk Aeromobilnych Sił Zbrojnych Ukrainy umieściło na swoim profilu na Facebooku nagranie, na którym widać jak żołnierze "samodzielnej jednostki rozpoznania" wojsk aeromobilnych niszczą pojazd opancerzony BTR-82.
Generał Wiktor Goremykin został nowym wiceministrem obrony Rosji
Gen. Goremykin został wiceministrem obrony - szefem Głównego Militarno-Politycznego Zarządu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.
W okolicach Lwowa właśnie otwarto ogromny całoroczny stok narciarski
Liczący 19 tysięcy metrów kwadratowych stok to największy tego rodzaju obiekt w Europie. Jest on częścią całorocznego ośrodka wypoczynkowego. Od centrum Lwowa dzielą go cztery kilometry, zaś najbliższe lotnisko znajduje się w odległości dziesięciu kilometrów.
Czytaj więcej
Poza codzienną walką z rosyjskim agresorem, Ukraińcy walczą również o względną normalność tam, gdzie nie spadają bomby. Jednym z tych miejsc są okolice Lwowa, gdzie właśnie otwarto ogromny całoroczny stok narciarski.
Rakiety hipersoniczne Cyrkon mogą trafić do wyposażenia rosyjskiej floty już we wrześniu
Amerykański "Newsweek" zwraca uwagę, że pociski Cyrkon, zdolne do przenoszenia głowic atomowych, podobnie jak inne pociski hipersoniczne, mają być wykorzystywane do przełamywania obrony powietrznej opartej na zaawansowanych systemach rakietowych, którymi Ukraina nie dysponuje. Nie jest więc pewne czy Rosjanie użyją nowej broni w czasie trwającej wojny z Ukrainą - choć w pierwszej fazie wojny Rosjanie użyli pocisków hipersonicznych do atakowania celów na Ukrainie.
Czytaj więcej
Hipersoniczne rakiety, które Rosja testuje od dwóch i pół roku, pociski 3M22 Cyrkon, mogą trafić na wyposażenie rosyjskich okrętów o kilka miesięcy wcześniej, niż pierwotnie planowano - podaje TASS.
Pięć osób zostało rannych w wyniku porannego ataku Rosjan na obwód kijowski
Z wpisu gubernatora obwodu kijowskiego, Ołeksandra Kułeby w serwisie Telegram wynika, że "ze wstępnych danych pięciu cywilów zostało rannych" w porannym ataku rakietowym na rejon wyszgorodzki. Kułeba dodał, że "na szczęście nikt nie został zabity".
Putin spotka się w czwartek ze stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej
O udziale Putina w "operacyjnym spotkaniu" ze stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa, poinformował rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Rosyjskie rakiety spadły na jednostkę wojskową w obwodzie kijowskim
Oleksij Hromow, zastępca szefa Głównego Departamentu Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w czwartek Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy z użyciem pocisków Kalibr, wystrzelonych z rejonu Morza Czarnego, na jednostkę wojskową w obwodzie kijowskim. Jedna z wystrzelonych rakiet została zestrzelona nad Buczą.
Rosyjski resort obrony podał dane o ukraińskich stratach
Według informacji przekazanych przez rzecznika rosyjskiego Ministerstwa Obrony, w czasie działań zbrojnych na Ukrainie ukraińska armia straciła 260 samolotów, 145 śmigłowców, 359 zestawów przeciwlotniczych, 4 172 czołgi i pojazdy opancerzone, 764 wyrzutnie rakiet, 3 207 zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 4 515 innych pojazdów.
Izrael wysłał do Charkowa 25 tys. racji żywnościowych
O przekazaniu pomocy humanitarnej Ukrainie poinformował ambasador Izraela na Ukrainie, Michael Brodsky.
Kongresmeni z USA usłyszeli, że 75 tys. Rosjan zginęło lub zostało rannych na Ukrainie
Kongresmenka Elissa Slotkin z Michigan, która zasiada w komisji ds. sił zbrojnych Izby Reprezentantów, w rozmowie z CNN powiedziała, że na niejawnym posiedzeniu komisji przedstawiciele administracji Bidena poinformowali parlamentarzystów, że Rosjanie stracili jak dotąd 75 tys. żołnierzy w czasie walk na Ukrainie (liczba ta obejmuje zabitych i rannych).
Zełenski: Nie znamy słowa "niewola". Jest w naszych słownikach, ale nie w głowach
- Dla nas życie w niewoli, to nie życie. Bycie zależnym, to nie bycie. Ponieważ pozbawiona niepodległości, zniewolona Ukraina nie jest Ukrainą - mówił Wołodymyr Zełenski w nagraniu, umieszczonym na jego kanale w serwisie Telegram.
Czytaj więcej
Ukraińcy będą walczyli o swoje państwo do końca i nie zatrzymają się, dopóki nie wyzwolą ostatniego metra ukraińskiej ziemi - oświadczył prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w orędziu wygłoszonym w związku z obchodzonym 28 lipca Dniem Ukraińskiej Państwowości.
Prezydent Litwy przebywa z wizytą w Kijowie
Gitanas Nauseda, prezydent Litwy, przybył do Kijowa w dniu, w którym Ukraińcy po raz pierwszy obchodzą Dzień Ukraińskiej Państwowości. Podczas wizyty w Kijowie Nauseda spotka się z Wołodymyrem Zełenskim i wręczy mu Order Witolda Wielkiego - najwyższe litewskie odznaczenie państwowe.
W Rosji wzbiera fala epidemii - najwięcej zakażeń od 13 kwietnia
W ciągu doby w Rosji, po raz pierwszy od połowy kwietnia, wykryto ponad 11,5 tys. zakażeń koronawirusem.
Czytaj więcej
W ciągu doby w Rosji wykryto 11 515 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 - najwięcej od 13 kwietnia.
Na Ukrainie w wyniku działań wojennych zginęło od 24 lutego 358 dzieci
Prokuratura generalna Ukrainy na swoim kanale w serwisie Telegram podaje, że liczba dzieci rannych w wyniku działań wojennych wzrosła do 693. 27 lipca dwóch chłopców, w wieku 14 i 12 lat, zostało rannych w wyniku ostrzału dwóch wsi w rejonie mikołajowskim. 12-latek został też ranny w wyniku moździerzowego ostrzału wsi Prudianka, w obwodzie charkowskim. Z danych prokuratury generalnej wynika też, że w wyniku działań wojennych na Ukrainie uszkodzono jak dotąd 2 197 placówek edukacyjnych, z czego 223 zostały całkowicie zniszczone.
Rosjanie nad ranem ostrzelali Mikołajów. Rakiety zniszczyły szkołę
Ukraińska Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych opublikowała rankiem zdjęcia, które mają przedstawiać szkołę w Mikołajowie, niemal kompletnie zniszczoną nad ranem w wyniku rosyjskiego uderzenia na miasto. Witalij Kim, gubernator obwodu mikołajowskiego napisał na Telegramie, że nad ranem doszło do "zmasowanego ataku rakietowego na Mikołajów". "W wyniku trzech uderzeń rakietowych szkoła średnia w dzielnicy Korabielny została niemal całkowicie zniszczona. Jedna osoba została ranna" - napisał Kim.
Dowódca Floty Czarnomorskiej: Dominujemy na Morzu Azowskim
"Aktywność bojowa Floty Czarnomorskiej w czasie specjalnej operacji wojskowej (tak Rosjanie określają wojnę, którą prowadzą na Ukrainie - red.) sprawiła, że możliwe było zdobycie dominacji nad wrogiem na Morzu Azowskim i ustanowienie kontroli nad północno-zachodnią częścią Morza Czarnego. Okręty i samoloty floty niszczą kluczowe cele wroga uderzeniami broni precyzyjnej dalekiego zasięgu, wspierają działania ofensywne lądowych zgrupowań wojsk" - napisał adm. Igor Osipow, który złożył gratulację marynarzom z okazji Dnia Rosyjskiej Marynarki Wojennej.
Czytaj więcej
Flota Czarnomorska Federacji Rosyjskiej zdobyła dominację na Morzu Azowskim i ustanowiła kontrolę nad północno-zachodnią częścią Morza Czarnego - twierdzi dowódca Floty Czarnomorskiej, admirał Igor Osipow.
Sierakowski: Pieniądze ze zbiórki na Bayraktara pójdą na cele humanitarne
Sławomir Sierakowski w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem oświadczył, że firma Baykar drona, który miał być kupiony ze środków zebranych przez Polaków, przekaże Ukraińcom za darmo.
Czytaj więcej
Firma Baykar przekaże naszego drona, pomalowanego w nasze barwy, bez kosztów, a ta suma, którą zebraliśmy zostanie przeznaczona na pomoc humanitarną - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem Sławomir Sierakowski, dziennikarz i publicysta, który zorganizował w internecie zbiórkę na zakup drona Bayraktar dla ukraińskiej armii. W niedzielę udało się w ramach zbiórki zgromadzić 22,5 mln zł wymagane na zakup Bayraktara.
Haidai: Na froncie w Donbasie Ukraińcy odparli sześć z siedmiu ataków
"W czterech z nich okupanci użyli czołgów, by zwiększyć siłę ognia, ale niemal wszędzie byli zmuszeni wycofać się po poniesieniu strat. W szczególności wróg wycofał się znów z rejonu między Biłohoriwką i Werchnokamianką (z którego Rosjanie próbują rozpocząć szturm na Siewiersk - red.)" - relacjonuje gubernator obwodu ługańskiego.
Czytaj więcej
Rosjanie próbują przełamać linię frontu w Donbasie, by uzyskać dostęp do dużych miast obwodu donieckiego, ale ukraińska armia "zatrzymuje ich niemal w miejscu" - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai.
Szef MON: Stawiamy na artylerię, na wojska pancerne
- Cel jest taki, żeby wykorzystać doświadczenia z wojny na Ukrainie, a one mówią, jaką bronią posługuje się agresor, jaka broń jest skuteczna, jeżeli chodzi o Ukraińców, jeżeli chodzi o obronę - dlatego stawiamy na artylerię, na wojska pancerne. Uważam, że będziemy mieć najsilniejsze wojska lądowe w Europie, oczywiście w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego - oświadczył szef MON Mariusz Błaszczak w rozmowie z Polskim Radiem.
Czytaj więcej
- Dążymy do tego, żeby polskie siły lądowe były najsilniejsze w Europie, najsilniejsze jeżeli chodzi oczywiście o Sojusz Północnoatlantycki, i to zrobimy - zadeklarował szef MON Mariusz Błaszczak, komentując w Polskim Radiu umowę na zakup czołgów, haubic i samolotów z Korei Południowej.
11 rosyjskich lotnisk nadal zamkniętych dla samolotów cywilnych
Rosyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (Rosawiacja) przedłużył okres zamknięcia 11 lotnisk w środkowej i południowej części Federacji Rosyjskiej do 5 sierpnia - informuje Interfax. Lotniska - m.in. w Biełgorodzie, Briańsku, Woroneżu, Krasnodarze, Kursku i Rostowie nad Donem - zostały zamknięte dla samolotów cywilnych 24 lutego, w momencie rozpoczęcia przez Rosję wojny z Ukrainą.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosjanie mieli stracić na Ukrainie ok. 40 230 żołnierzy, 1 742 czołgi, 3 979 pojazdów opancerzonych, 894 zestawy artyleryjskie, 258 wyrzutni rakiet, 117 zestawów przeciwlotniczych, 222 samoloty, 190 śmigłowców, 729 bezzałogowych statków powietrznych, 174 pociski manewrujące, 15 jednostek nawodnych, 2 584 pojazdy (w tym cysterny) i 75 jednostek sprzętu specjalnego.
Doradca szefa kancelarii Zełenskiego: Rosjanie mogą kraść lodówki, ale nie naszą historię
Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, zauważa na Twitterze, że w dniu, w którym Ukraińcy obchodzą nowe święto - Dzień Ukraińskiej Państwowości, który przypada w rocznicę chrztu Rusi Kijowskiej, Rosja wystrzeliła ponad 20 rakiet przeciwko ukraińskim miastom. "Rosjanie mogą kraść lodówki, ale nie naszą historię. Kiedy Kijów był ośrodkiem kultury, Moskwa była bagnem. Jakim pozostaje dziś" - napisał Podolak.
W projekcie budżetu Japonii nie zapisano górnego pułapu wydatków na obronność
W ciągu pięciu lat Japonia chce zwiększyć wydatki na obronność do poziomu 2 proc. PKB.
Czytaj więcej
Japoński rząd nie ustanowi maksymalnego pułapu wydatków na obronność w kolejnym roku fiskalnym - wynika z projektu budżetu, z którym zapoznała się agencja Reutera.
Rosjanie ostrzelali miasto w obwodzie charkowskim
W czwartek rano rosyjska armia ostrzelała Czuhujew, miasto położone w obwodzie charkowskim. W wyniku ostrzału uszkodzone zostały budynki mieszkalne - informuje mer miasta, Galina Minajewa, na swoim kanale w serwisie Telegram. Minajewa wezwała mieszkańców miasta, by ci ograniczyli przemieszczanie się po nim tak bardzo, jak to możliwe.
Ukraińska armia: Z terytorium Białorusi wystrzelono ok. 20 rakiet
Z informacji ukraińskiej armii wynika, że atak rakietowy na Ukrainę z terytorium Białorusi trwał od 5:20 do 6:30.
Czytaj więcej
Z informacji przekazanych przez gubernatora obwodu czernihowskiego, Wiaczesława Czausa wynika, że Rosjanie przeprowadzili "zmasowany atak rakietowy" na północną Ukrainę z terytorium Białorusi.
Brytyjski resort obrony: Ukraina uszkodziła co najmniej trzy mosty na Dnieprze
Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii w najnowszym raporcie na temat sytuacji na ukraińskich frontach pisze, że kontrofensywa Rosjan w obwodzie chersońskim "nabiera rozpędu". W raporcie czytamy, że Ukraińcy "utworzyli przyczółek" na południe od rzeki Ingulec. Brytyjski resort obrony odnotowuje też, że Ukraina, wykorzystując przekazaną jej przez Zachód artylerię dalekiego zasięgu, uszkodziła co najmniej trzy mosty na Dnieprze - w tym Most Antonowski w Chersoniu - których Rosja używa do zaopatrywania sił na okupowanych przez siebie terenach.
Sekretarz stanu USA twierdzi, że w najbliższym czasie dojdzie do jego rozmowy z Ławrowem
Doniesień tych nie potwierdza strona rosyjska.
Czytaj więcej
USA przedstawiły "poważną propozycję" Rosji, dotyczącą wymiany zatrzymanych w Rosji obywateli USA - poinformował sekretarz stanu, Antony Blinken, w czasie konferencji prasowej. Blinken dodał, że w najbliższym czasie zamierza rozmawiać na ten temat z Siergiejem Ławrowem.
Ukraina obchodzi dziś po raz pierwszy nowe święto
28 lipca Ukraina obchodzi Dzień Ukraińskiej Państwowości - święto, którego ustanowienie zaproponował w 2021 roku prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Święto obchodzone jest w rocznicę przejścia Rusi Kijowskiej na chrześcijaństwo (chrzest Rusi Kijowskiej odbył się w 988 roku). Ukraińska Rada Najwyższa przyjęła ustawę wprowadzającą nowe święto państwowe do kalendarza 31 maja 2022 roku.
Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Ukrainę z terytorium Białorusi
O ataku poinformował gubernator obwodu czernihowskiego, Wiaczesław Czaus.
Czytaj więcej
Z informacji przekazanych przez gubernatora obwodu czernihowskiego, Wiaczesława Czausa wynika, że Rosjanie przeprowadzili "zmasowany atak rakietowy" na północną Ukrainę z terytorium Białorusi.
Władimirowi Putinowi udało się kupić milczenie krewnych poległych w Ukrainie żołnierzy
Ranny żołnierz, który nie będzie mógł wrócić do służby, otrzymuje 3 mln rubli (równowartość 240 tys. złotych). W przypadku śmierci wojskowego najbliżsi krewni otrzymują 7,4 mln rubli (równowartość 590 tys. złotych) w ramach odszkodowania z ubezpieczenia społecznego oraz wsparcia państwowego. Dodatkowo rodzina może liczyć na 5 mln rubli (równowartość 400 tys. złotych) pomocy z budżetu państwa.
Czytaj więcej
Rodzinom poległych rosyjskich żołnierzy Kreml wypłaca hojne odszkodowanie, kupując w ten sposób milczenie i lojalność, zwłaszcza w najbiedniejszych regionach.
Niemal co piąty Polak starał się pomagać uchodźcom z Ukrainy angażując się w wolontariat
Aż 7 proc. badanych deklaruje, że udostępniło uchodźcom własne mieszkanie - wynika z raportu PIE zatytułowanego „Pomoc polskiego społeczeństwa dla uchodźców z Ukrainy”.
Czytaj więcej
Polacy z prywatnej kieszeni przeznaczyli nawet 9–10 mld złotych na pomoc dla uciekających przed wojną w Ukrainie.
Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje o stratach zadanych Rosjanom
W ciągu doby ukraińskie siły powietrzne dokonały pięciu ataków na pozycje rosyjskich wojsk na południu Ukrainy - wokół wsi w rejonach berysławskim i chersońskim. Z kolei ukraińska artyleria i wojska rakietowe przeprowadziły na tym kierunku frontu 271 misji ogniowych w ciągu doby. Strona ukraińska zniszczyła na południu jeden bezzałogowy statek powietrzny prowadzący rozpoznanie, a Rosjanie stracili ponadto 66 żołnierzy, trzy czołgi T-72, trzy stawiacze min, dwie haubice Msta-S, jedną samobieżną haubicę 2S1 Goździk. Ukraińcy zniszczyli także dwa składy amunicji.
Nad ranem Rosjanie dokonali ataku rakietowego na cel w obwodzie kijowskim
Gubernator obwodu kijowskiego, Ołeksij Kułeba, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na obiekt w rejonie wyszogrodzkim obwodu kijowskiego.
Think tank z USA: Cele ofensywy Rosjan to Siewiersk i Bachmut
"Rosyjskie siły zgromadziły wystarczająco dużo zasobów, by prowadzić niemal całodniowe natarcie i zajmować terytorium na dwóch osiach, ale nie są w stanie utrzymać takiego samego tempa ofensywy i uzyskiwać podobnych zdobyczy w jakiejkolwiek innej części Ukrainy" - wynika z analizy think tanku.
Czytaj więcej
W najnowszej analizie think tanku z USA, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), na temat sytuacji na ukraińskim froncie czytamy, że "rosyjskie siły są w stanie obecnie nadal prowadzić tylko dwie znaczące operacje ofensywne na Ukrainie".
BBC: Uszkodzenie mostu w Chersoniu oznacza, że kontrofensywa Ukrainy nabiera tempa
W nocy z wtorku na środę Ukraińcy przeprowadzili udany atak rakietowy na Most Antonowski w Chersoniu, który - w wyniku uszkodzeń - musiał zostać zamknięty dla ruchu pojazdów cywilnych.
Czytaj więcej
Ukraińska kampania, której celem jest odbicie okupowanego przez Rosjan Chersonia, "nabiera tempa" - podaje BBC, powołując się na źródła wojskowe na Zachodzie.
Gwardia Narodowa Ukrainy pokazuje, jak zniszczyła rosyjski pojazd opancerzony
Na profilu Gwardii Narodowej Ukrainy na Facebooku pojawiło się nagranie, na którym widać zniszczenie rosyjskiego bojowego wozu piechoty, BMP-2, przez żołnierzy Gwardii Narodowej, przy użyciu ukraińskiego zestawu przeciwpancernego Stugna-P. Nagranie ma pochodzić z obwodu donieckiego.
Rosja: Nie otrzymaliśmy prośby o rozmowę Blinkena z Ławrowem
Strona rosyjska nie otrzymała żadnej prośby z Waszyngtonu ws. rozmowy pomiędzy sekretarzem stanu USA, Anthonym Blinkenem a szefem rosyjskiego MSZ, Siergiejem Ławrowem - poinformowało w oświadczeniu rosyjskie MSZ. "Pomimo doniesień medialnych, nie było żadnych takich apeli" - czytamy w komunikacie. Wcześniej Blinken, w czasie konferencji prasowej, stwierdził, że spodziewa się rozmowy z Ławrowem w ciągu najbliższych dni - byłaby to pierwsza rozmowa szefów dyplomacji USA i Rosji od czasu wybuchu wojny na Ukrainie. Ze słów Blinkena wynikało, że tematem rozmów miałby być los obywateli USA uwięzionych przez Rosję oraz kwestia eksportu zboża z Ukrainy.
Zełenski: Ukraina przygotowuje się do zwiększenia eksportu prądu do UE
W swoim ostatnim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Ukraina "przygotowuje się do zwiększenia eksportu energii elektrycznej do UE". - Pomimo wojny, zapewniliśmy połączenie ukraińskiej sieci energetycznej z systemem energetycznym całej Europy w rekordowym czasie - podkreślił prezydent Ukrainy. - Nasz eksport pozwoli nam nie tylko pozyskać zagraniczne waluty, ale także pomoże naszym partnerom przeciwstawić się rosnącej rosyjskiej presji energetycznej - dodał. Zełenski przekonywał też, że będzie możliwe, by - stopniowo - uczynić z Ukrainy jednego z gwarantów europejskiego bezpieczeństwa energetycznego.