Na najnowsze doniesienia z Ukrainy zapraszamy tutaj
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ukraińskie wojska wycofały się z Lisiczańska.
Koniec niedzielnej relacji
Na kolejne doniesienia dotyczące ukraińskiej walki o wolność zapraszamy w poniedziałek od wczesnego poranka.
Zełenski: Gospodarka rosyjska w największym kryzysie od 50 lat
- Gospodarka rosyjska znalazła się w największym kryzysie ostatnich 50 lat. Świat odmawia związków z Rosją. Słowa „upadek”, „deficyt” i „ubóstwo” będą charakteryzować rosyjskie życie tak długo, jak długo to państwo chce być państwem terrorystycznym - ocenił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy.
Banki w swoich planach mają uwzględniać możliwość braku dostaw gazu z Rosji do Europy
Europejski Bank Centralny planuje poprosić pożyczkodawców z regionu o uwzględnienie ekonomicznego wpływu potencjalnego odcięcia gazu z Rosji przy rozważaniu wypłat dywidend.
Czytaj więcej
Wśród europejskich decydentów rośnie obawa o konsekwencje embarga na rosyjski gaz. Banki w swoich planach mają uwzględniać możliwość braku dostaw gazu z Rosji do Europy.
Zełenski: To jasne dla wszystkich - dla zdrowo myślących w samej Rosji też - że Ukraina zwycięży
- Stopniowo posuwamy się naprzód – zarówno w obwodzie charkowskim, jak i w obwodzie chersońskim oraz na morzu; Wyspa Żmijowa jest tego dobrym przykładem. Nadejdzie dzień, w którym to samo powiemy o Donbasie - zapowiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Wołodymyr Zełenski, po doniesieniach o stracie przez ukraińskie wojsko Lisiczańska.
Czytaj więcej
- Jeśli dowództwo naszej armii zabiera ludzi z pewnych punktów frontu, gdzie wróg ma największą przewagę ogniową, w szczególności dotyczy to również Lisiczańska, oznacza to tylko jedno: że wrócimy dzięki naszej taktyce, dzięki zwiększeniu ilości nowoczesnej broni - powiedział w wieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Siewiersk i Bachmut kolejnymi punktami oporu ukraińskich obrońców
Po upadku Lisiczańska głównymi punktami ukraińskiego oporu będą miejscowości 20–30 kilometrów od niego na zachód: Siewiersk i Bachmut. Tam wcześniej przygotowano pozycje obronne, licząc się z możliwością odwrotu. Obecnie eksperci zastanawiają się jednak, czy ukraińskie oddziały nie pójdą w rozsypkę w czasie wycofywania się.
Czytaj więcej
Po Siewierodoniecku ukraińska armia utraciła Lisiczańsk, ostatnie już miasto obwodu ługańskiego.
W obwodzie donieckim Rosjanie zabili siedmiu cywilów, w tym dziecko
W obwodzie donieckim w wyniku ostrzału rosyjskiego w niedzielę zginęło siedmiu cywilów, w tym jedno dziecko - poinformował na Telegramie szef donieckiej administracji Pawło Kyryłenko.
„Trudna niedziela w obwodzie donieckim - ataki rakietowe i ostrzał w całym regionie. Nasze największe miasta - Kramatorsk i Słowiańsk - były tym dziś najbardziej dotknięte. Słowiańsk został w ciągu dnia poddany zmasowanemu ostrzałowi – zginęło sześć osób, w tym dziecko, a 19 osób zostało rannych. Uszkodzonych zostało około 40 budynków mieszkalnych. Wciąż ustalamy pełną skalę zniszczeń” - napisał.
W swoim wieczornym przemówieniu informację o ofiarach potwierdził Wołodymyr Zełenski. Jak przekazał prezydent Ukrainy dziecko, które zginęło w Słowiańsku, to dziewczynka o imieniu Ewa, która w sierpniu skończyłaby 10 lat.
Bogdan Klich: Ukraińcy dostają za mało ciężkiej artylerii, dronów i systemów obrony powietrznej.
- To jest typowa wojna na wyniszczenie i zdobycie terytorium - powiedział Bogdan Klich, senator Koalicji Obywatelskiej, komentując trwający piąty miesiąc rosyjskiej inwazji. - W trzeciej dekadzie XXI w. mamy wojnę, której cele są XIX-wieczne. Chodzi o przejęcie jak największej części Ukrainy przez Federację Rosyjską oraz o wyniszczenie państwa i narodu. Obawiam się, że ta agresja jeszcze długo potrwa, a nawet jeśli się skończy, to kolejna jej odsłona jest bardzo prawdopodobna - stwierdził były szef MON w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.
Czytaj więcej
Nikt nie ma już wątpliwości, że polityka Rosji zagraża sojuszowi – uważa Bogdan Klich, senator KO, były minister obrony narodowej.
Waszczykowski: Patrioty już powinny być rozlokowane koło Elbląga lub Białegostoku
- Nie możemy patrzeć na rozdrażnienie Rosji, ponieważ już jest „rozjuszona”. Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę, a teraz grozi atakiem na inne kraje tj. Mołdawię i Polskę. Musimy wyprzedzić rosyjską agresję i zacząć się bronić - mówił w TV Trwam Witold Waszczykowski, były szef polskiej dyplomacji. - NATO przede wszystkim powinno zabezpieczyć wschodnią flankę, aby nie dopuścić do ataku. Tego oczekiwałem przez ostatnie cztery miesiące. Jeśli dzisiaj NATO podejmuje decyzję, że w przyszłości będzie podwyższać poziom obecności z grup batalionowych do brygad, że zwiększy siły odpowiedzi z 40 tys. do 300 tys., to są to ważne, ale papierowe decyzje. My już dzisiaj potrzebujemy tych wojsk, żeby odstraszyć myślenie Rosji o ataku - stwierdził.
- Rosjanie straszą nas atakiem rakiet Iskander, gdzie w takiej sytuacji są natowskie antyrakiety Patriot, które już powinny być rozlokowane koło Elbląga lub Białegostoku? - pytał eurodeputowany PiS.
Podolak przedstawił warunki wznowienia rozmów pokojowych.
W odpowiedzi na wypowiedzi z Kremla o wznowieniu negocjacji, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Mychajło Podolak przedstawił listę warunków, na jakich Ukraina jest gotowa ponownie zasiąść do stołu negocjacyjnego. „Natychmiastowe zawieszenie broni. Wycofanie oddziałów z z Ukrainy. Powrót uprowadzonych obywateli. Ekstradycja zbrodniarzy wojennych. Mechanizm reparacji. Uznanie suwerennych praw Ukrainy… strona rosyjska doskonale zna nasze warunki” - napisał na Twitterze.
Jan Piekło: Być może, jeżeli wojna będzie wygrana, Ukraina zostanie członkiem NATO
- Największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy i nie tylko Europy jest Rosja i jej agresywna polityka. To co jest ważne dla Ukrainy i daje Ukrainie nadzieję, że być może jeżeli ta wojna będzie wygrana, to Ukraina zostanie członkiem NATO, a najpierw dostanie plan członkowski - powiedział Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie w programie „Gość Wiadomości” w TVP. Dyplomata dodał, że „ostatnie decyzje amerykańskie pokazują o pewnej determinacji w kwestii dozbrojenia Ukrainy i determinacji również w kwestii doprowadzenia do przegranej Putina”.
Rosyjskie linie lotnicze utraciły część swojej floty za granicą
Kreml: skoro nie chcą nam ich oddać, to będziemy przejmować zagraniczne aktywa pozostawione w Rosji.
Czytaj więcej
Witalij Sawieliew, rosyjski minister transportu przyznał, że rosyjskie linie lotnicze utraciły część swojej floty. Chodzi o maszyny należące do zachodnich firm leasingowych. Rosjanie odpowiadają: skoro nie chcą nam ich oddać, to będziemy w takim razie przejmować zagraniczne aktywa pozostawione w Rosji.
Rosjanie ponownie uderzyli na Kramatorsk
Mer Kramatorska w obwodzie donieckim Ołeksandr Honczarenko poinformował o kolejnej fali ataków Rosjan na miasto. Nie ma na razie doniesień o ofiarach.
Najeźdźcy w ostatnich dniach zwiększają intensywność i siłę ostrzału w obwodzie donieckim. Rosyjskie wojska drugi dzień ostrzeliwują Kramatorsk pociskami Smiercz, według obrońców niszcząc cywilną infrastrukturę.
Ukraińcy zestrzelili rosyjskiego drona w obwodzie dniepropietrowskim
Obrońcy Ukrainy zestrzelili w niedzielę rosyjskiego drona w obwodzie dniepropietrowskim - poinformował szef miejscowej administracji Walentyn Rezniczenko. „To już 10. dron agresorów zniszczony na niebie nad naszym obwodem” - napisał na Telegramie.
Ukraińskie dane mówią o już 654 rosyjskich bezzałogowcach, zestrzelonych od rozpoczęcia inwazji 24 lutego.
Rosyjskie wagony utknęły w Finlandii
Helsinki przejęły rosyjskie aktywa warte ponad 80 mln euro.
Czytaj więcej
Od czasu rozpoczęcia wojny Rosji z Ukrainą władze fińskie zajęły rosyjskie mienie o wartości ponad 80 mln euro – informuje portal Rynek Kolejowy. Przejęto również tysiące rosyjskich wagonów kolejowych, które utknęły w tym kraju.
Mer: Lotnisko Melitopol jako baza wojskowa Rosjan już nie istnieje
Lotnisko Melitopol jako baza wojskowa rosyjskich najeźdźców już nie istnieje - zostało zniszczone precyzyjnym ogniem, a resztki sprzętu i personelu zostały wycofane przez wroga - przekazał mer Melitopolu Iwan Fiodorow.
W nocy w Melitopolu słychać było strzały. Siły zbrojne Ukrainy unieszkodliwiły jedną z czterech baz wojskowych najeźdźców - trafiło ją ponad 30 pocisków. Melitopol jest okupowany przez rosyjskie wojsko od końca lutego.
Australia zabroni importu rosyjskiego złota
Australia zamierza wprowadzić sankcje wobec 16 kolejnych rosyjskich ministrów i oligarchów oraz zakazać importu rosyjskiego złota - zapowiedział w Kijowie premier Anthony Albanese po tym, jak w Kijowie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Ukraińska armia wycofała się z Lisiczańska
Oficjalnie poinformował o tym Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Czytaj więcej
Po ciężkich walkach o miasto Lisiczańsk w obwodzie ługańskim Siły Zbrojne Ukrainy zostały zmuszone do wycofania się z zajmowanych pozycji i granic - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Rosja przestanie dobrze zarabiać na eksporcie surowców
Premier Japonii przedstawił plan obniżek cen ropy.
Czytaj więcej
Premier Japonii Fumio Kishida zapowiedział, że ustalenie maksymalnych możliwych do zapłacenia cen rosyjskiej ropy powinno obniżyć jej cenę a tym samym wpływy do budżetu wojskowego, o połowę.
Australia zapewni Ukrainie dodatkowe 100 mln dolarów pomocy wojskowej i technicznej
Australia zapewni Ukrainie dodatkowe 100 milionów dolarów pomocy wojskowej i technicznej, a także 14 dodatkowych transporterów opancerzonych i 20 pojazdów opancerzonych Bushmaster - ogłosił w Kijowie premier Australii Anthony Albanese.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił, że jest to pierwsza w historii wizyta szefa australijskiego rządu w Kijowie. - Doceniamy i jesteśmy wdzięczni za twoją obecność tutaj z nami w tym czasie - w czasie wojny Rosji z narodem ukraińskim - powiedział pod adresem Albanese.
Zełenski: Istnieje ryzyko przejęcia obwodu ługańskiego, ale obecnie Lisiczańsk nie jest pod kontrolą Rosjan
- Istnieje ryzyko zajęcia obwodu ługańskiego przez wojska rosyjskie, ale w tej chwili nie można powiedzieć, że Rosjanie sprawują pełną kontrolę nad Lisiczańskiem, ponieważ w okolicy trwają walki - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Australii Anthonym Albanesem w Kijowie
- Istnieje ryzyko, że cały obwód ługański będzie okupowany. Jest takie ryzyko, rozumiemy je. Ale należy też zrozumieć, że sytuacja może się zmieniać każdego dnia - podkreślił Zełenski. Przyznał przy tym, że właśnie w obwodzie ługańskim jest najtrudniejsza sytuacja, ale w innych obszarach są „kroki naprzód” ukraińskich sił.
Ambasador Ukrainy: Turcja zatrzymała rosyjski statek z kradzionym zbożem
Agencja Reutera podaje, że Ukraina wcześniej zwróciła się do Turcji o zatrzymanie statku towarowego „Żybek Żoły”, pływającego pod rosyjską banderą. Jednostka była widziana kilometr od brzegu, poza portem w Karasu.
Czytaj więcej
Tureckie organy celne zatrzymały rosyjski statek towarowy przewożący zboże, który według Ukrainy zostało skradzione - poinformował w niedzielę ukraiński ambasador w Turcji.
Prezydent Czech popiera dostawy broni na Ukrainę
Prezydent Czech Miloš Zeman uważa, że słuszne jest kontynuowanie dostaw broni na Ukrainę i angażowanie Czech w szkolenie ukraińskich sił zbrojnych. Polityk przed inwazją Rosji na Ukrainę uznawany był za prorosyjskiego. Teraz w rozmowie z CNN Prima News stwierdził, że popiera zarówno dostawy broni, jak i na szkolenie ukraińskich wojskowych. - Gdyby nie było rosyjskiej agresji na Ukrainie, nie zgodziłbym się na to - zastrzegł.
Zeman wyraził przekonanie, że największym ciosem dla Rosji jest odłączenie rosyjskich banków z międzynarodowego systemu płatniczego SWIFT. Jest za to sceptyczny wobec umieszczania kolejnych osób na listach sankcyjnych. Stwierdził, że jest to „trochę komiczne”.
Ograniczenie prędkości zmniejszyłoby zależność od importu rosyjskiej energii? Scholz przeciw
Niemcy słyną z autostrad bez ograniczeń prędkości. Eksperci, na których powołuje się agencja DPA, twierdzą, że ograniczenie prędkości do 130 kilometrów na godzinę znacznie zmniejszyłoby emisje dwutlenku węgla w kraju, a także znacznie zmniejszyłoby zależność od importu rosyjskiej energii. Ale kanclerz Olaf Scholz wykluczył taką opcją.
Czytaj więcej
Kanclerz Olaf Scholz wykluczył wprowadzenie ograniczenia prędkości na niemieckich autostradach, aby zaradzić kryzysowi energetycznemu.
Zełenski wręczył odznaczenia ukraińskim marynarzom
Od początku rosyjskiej inwazji ukraińska marynarka zadała znaczne straty najeźdźcom, zmuszając flotę wroga do opuszczenia strefy przybrzeżnej i zaniechania ostrzału artyleryjskiego wybrzeża - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski na spotkaniu z ukraińskimi marynarzami.
- Walczyliśmy i nadal walczymy o każdy kawałek naszej ukraińskiej ziemi, ukraińskiego morza. Nigdy z nich nie zrezygnujemy, razem z wami będziemy chronić państwowość i walczyć o przyszłość dla następnych pokoleń - dodał prezydent Ukrainy, wręczając marynarzom odznaczenia państwowe.
Sąd nakazał izraelskiemu rządowi znieść ograniczenia wjazdu Ukraińców
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z zadowoleniem przyjął decyzję Sądu Najwyższego Izraela, który zobowiązał rząd tego kraju do zniesienia ograniczeń dotyczących wjazdu Ukraińców. „Rządy prawa i poszanowanie praw człowieka są dokładnie tym, co wyróżnia prawdziwą, rozwiniętą demokrację” - stwierdził Zełenski na Twitterze.
Ambasador Ukrainy w Izraelu Jewhen Kornijczuk ostrzegał wcześniej, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Kancelaria Prezydenta Ukrainy rozważają możliwość zniesienia ruchu bezwizowego dla Izraelczyków.
Rosyjska rakieta zniszczyła hotel w Kramatorsku
Po ostrzale Kramatorska rakietami Smiercz zniszczeniu uległ hotel i część drogi - poinformował Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu donieckiego. Na razie nie ma doniesień o ofiarach.
Łukaszenko: Nie pozwolimy strzelić Rosji w plecy
Białoruski dyktator w przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy przekonywał, że udział Mińska w "specjalnej operacji wojskowej" na Ukrainie "uzgodnił" dawno temu.
Czytaj więcej
Samozwańczy prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko powiedział, że w związku Białorusi i Rosji od dawna tworzona jest jedna armia i że "dawno temu ustalił" udział Białorusi w wojnie rosyjskiej z Ukrainą.
Ostrzał Słowiańska. Mer miasta mówi o wielu zabitych
W wyniku intensywnego rosyjskiego ostrzału w Słowiańsku zginęło co najmniej 6 osób. 15 zostało rannych - relacjonuje mer Wadym Lach.
Rakiety spadły także na Kramatorsk.
Słowiańsk i Kramatorsk to dwa największe miasta w obwodzie donieckim, które nadal znajdują się w rękach ukraińskich.
Premier Australii z wizytą na Ukrainie
Anthony Albaniz odwiedził Buczę, Hostomel i Irpień.
Heraszczenko: Ostrzał Biełgorodu? To nie Ukraina
Anton Heraszczenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy wskazuje winnych.
Czytaj więcej
Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko twierdzi, że za atak na rosyjskie miasto Biełgorod odpowiadają sami Rosjanie.
Ustawa o złagodzeniu przepisów dotyczących wyjazdu mężczyzn wpłynęła do ukraińskiego parlamentu
Autorzy projektu proponują liberalizację przepisów.
Czytaj więcej
W piątym miesiącu rosyjskiej inwazji na Ukrainę Rada Najwyższa zaproponowała rozszerzenie listy kategorii mężczyzn, którzy mogą podróżować za granicę w stanie wojennym.
Sztab Generalny podaje najnowszy komunikat o starach agresora
Od początku wojny Rosjanie mieli stracić 35 970 żołnierzy.
Szojgu przekazał raport Putinowi
Ogłasza w nim "wyzwolenie" samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej.
Czytaj więcej
"Rosyjskie siły zbrojne i Milicja Ludowa LPR ustanowiły pełną kontrolę nad Lisiczańskiem i kilkoma pobliskimi osadami" - ogłosiło w komunikacie rosyjskie ministerstwo obrony.
Lord Dannett: Wojna wejdzie w stan głębokiego zamrożenia
Były szef sztabu wojsk Wielkiej Brytanii lord Richard Dannett uważa, że jest prawie nieuniknione, że Rosja zajmie Donieck i Ługańsk.
Czytaj więcej
Lord Richard Dannett, były szef sztabu armii brytyjskiej, uważa, że Rosji uda się całkowicie zawładnąć wschodnim regionem Donbasu, wojna wejdzie w stan "głębokiego zamrożenia".
MSW Ukrainy informuje o stanie wymienionych na Rosjan pograniczników
W największej jak dotąd wymianie więźniów uwolnionych zostało 17 pograniczników.
"Wszyscy mają poważne obrażenia" - poinformowało MSW.
Ponad 30 rakiet spadło na lotnisko w okupowanym Melitopolu
W nocy Ukraińcy zniszczyli jedną z 4 baz rosyjskich w Melitopolu.
Czytaj więcej
W nocy z soboty na niedzielę ukraińskie wojsko ostrzelało bazy wojskowe w okupowanym Melitopolu. Jedna z nich została zniszczona.
Pożar w Czarnobylskiej Strefie Zamkniętej
Trzeci dzień trwa pożar w północno-zachodniej części Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej w okolicach Wilczy - informuje strona napromieniowani.pl, podkreślając, że ogień wybuchł „dokładnie na granicy ukraińsko-białoruskiej, gdzie znajduje się punkt kontrolny nieczynny od początku wojny”. Przyczyny pożaru nie są znane.
Hajdaj: Rosjanie umacniają się w Lisiczańsku
Szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj relacjonuje "brutalną taktykę" postępowania wojsk rosyjskich w Lisiczańsku.
"Jeśli w Siewierodoniecku zachowały się domy i budynki administracyjne podczas miesiąca walk ulicznych, to w Lisiczańsku te same budynki administracyjne zostały w krótkim czasie całkowicie zniszczone" - pisze Hajdaj. Przyznaje, że Rosjanie ponszą znaczne straty, ale "uparcie posuwają się naprzód".
Rosjanie bez opon. Michelin i Nokian porzucają rynek
Michelin wychodzi w "sposób kontrolowany", a Nokian po prostu zamyka swoją rosyjską fabrykę i nie zamierza tam niczego ratować.
Czytaj więcej
Dla francuskiej Grupy Michelin wyjście z Rosji oznacza rezygnację z biznesu wartego 250 mln euro rocznie. 300 mln euro, jako koszty porzucenia rosyjskiego biznesu, już wpisał sobie w straty fiński Nokian.
Eksplozje w Melitopolu. Ukraińcy zaatakowali lotnisko
W tymczasowo okupowanym Melitopolu doszło do zmasowanego ataku na lotnisko, na którym stacjonują Rosjanie.
Pierwszy ukraiński ostrzał miał miejsce o 3.15, drugi ok.5 rano.
Prawie 600 postępowań karnych za kolaborację i zdradę
Państwowe Biuro Śledcze (SBI) prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie prawie 600 postępowań karnych o zdradę stanu i kolaborację.
Putin chciał rozbić NATO. Czego nie przewidział?
Moskwa całkiem dosłownie porywa Europę, a w przyszłości podniesie rękę też na dzieci polskie, fińskie, czeskie i niemieckie. W końcu, jak wierzy Putin, Rosja nie kończy się nigdzie - pisze w "Plusie Minusie" Grzegorz Lewicki.
Czytaj więcej
Zegar biologiczny starzejącego się Putina kazał mu rozmyślać o dziejowej wielkości. Władca Kremla nie przewidział, że chcąc rozbić NATO i Unię Europejską, może je zjednoczyć.
Co piąty ankietowany Polak nie widzi zagrożenia dla NATO ze strony Rosji
Sondaż SW Research dla rp.pl.
Czytaj więcej
"Czy Pani/Pana zdaniem Rosja stanowi zagrożenie dla NATO?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Ukraińska prokuratura zarejestrowała ponad 31 tys. popełnionych przez Rosjan
Wśród nich jest 20 165 przestępstw związanych z łamaniem praw i obyczajów wojennych.
Kadyrowcy w centrum Lisiczańska
Czeczeńscy żołnierze, nazywani kadyrowcami, opublikowali w mediach społecznościowych nagranie z centrum - zajętego, jak twierdzą - Lisiczańska.
Ukraina nie potwierdziła jak dotąd wycofania się z miasta.
Eksplozje w rosyjskim Biełgorodzie. Są ofiary
Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, twierdzi, że co najmniej 3 osoby zginęły w wyniku eksplozji, które zniszczyły co najmniej 11 budynków mieszkalnych w Biełgorodzie, 40 km od granicy z Ukrainą.
Czytaj więcej
Co najmniej trzy osoby zginęły w eksplozjach w rosyjskim mieście Biełgorod, niedaleko granicy z Ukrainą - przekazał gubernator regionu Wiaczesław Gładkow.
Instytut Studiów nad Wojną: Ukraińcy celowo opuścili Lisiczańsk
W nocy siły rosyjskie podały, że całkowicie opuściły Lisiczańsk. Strona ukraińska zaprzeczała tym informacjom. Jednak w nocy amerykański Instytut Studiów nad Wojną opublikował analizę, z której wynika, że Siły Zbrojne Ukrainy dokonały celowego wycofania się z miasta, czego skutkiem było zajęcie Lisiczańska przez Rosjan 2 lipca
Łukaszenko: Europa tworzy potwora
Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko uważa, że Europa tworzy potwora w postaci Ukrainy, a państwa zachodnie otwarcie mówią o aneksji Białorusi.
Claudia Roth: Kultura Rosji nie powinna być bojkotowana
Niemiecka minister ds. kultury i mediów Claudia Roth, w wywiadzie dla gazety "Augsburger Allgemeine" powiedziała, że "rosyjska nie powinna być bojkotowana z powodu wydarzeń na Ukrainie".
Denysenko: Kluczowym celem tej wojny nie jest Donbas
Zdaniem Wadyma Denysenki, doradcy szefa MSW Ukrainy, plan maksimum Rosji w wojnie z Ukrainą zakłada rozwinięcie ofensywy na południu, zajęcie Odessy i przejęcie kontroli nad Morzem Czarnym.
Czytaj więcej
Kluczowym celem wojsk rosyjskich nie jest Donbas, lecz Odessa i pełna kontrola nad Morzem Czarnym - powiedział Wadym Denysenko, doradca szefa MSW Ukrainy.