Sondaż: Czy Pani/Pana zdaniem Rosja stanowi zagrożenie dla NATO?

"Czy Pani/Pana zdaniem Rosja stanowi zagrożenie dla NATO?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 03.07.2022 07:00

Zdaniem 60,1 proc. respondentów Rosja stanowi zagrożenie dla NATO

Zdaniem 60,1 proc. respondentów Rosja stanowi zagrożenie dla NATO

Foto: AFP

arb

24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę, co zapoczątkowało największy od zakończenia II wojny światowej konflikt zbrojny w Europie, który rozgrywa się w kraju graniczącym z państwami NATO - Polską, Słowacją, Rumunią i Węgrami.

Na szczycie w Madrycie, w nowej koncepcji strategicznej przyjętej przez NATO, Rosję uznano za "najbardziej bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa". W poprzedniej koncepcji, z 2010 roku, Rosja określana była jeszcze mianem partnera.

Czytaj więcej

Gen. Koziej: Jeśli Putin wygra, będzie chciał korytarza do Kaliningradu

Rosja rozpoczęła wojnę na Ukrainie jako pretekst wskazując m.in. możliwość pojawienia się na Ukrainie systemów uzbrojenia NATO, dzięki którym Sojusz mógłby dokonać ataku na cele w Rosji. Rosja nie przedstawiła jednak żadnych dowodów na potwierdzenie swoich oskarżeń.

Przed wybuchem wojny Rosja domagała się m.in. wycofania żołnierzy i systemów uzbrojenia państw NATO z krajów, które przystąpiły do Sojuszu po 1997 roku (a więc m.in. Polski) oraz deklaracji, iż Sojusz nie będzie rozszerzał się na wschód, co w szczególności miało oznaczać, że Ukraina nigdy nie zostanie państwem NATO.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy - ich zdaniem - Rosja stanowi zagrożenie dla NATO.

"Tak" odpowiedziało na to pytanie 60,1 proc. respondentów.

Odpowiedzi "nie" udzieliło 20,5 proc. ankietowanych.

19,4 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

- Federację Rosyjską za zagrożenie częściej uważają mężczyźni (64%) niż kobiety (56%). Udział procentowy respondentów uważających Rosję za zagrożenie wzrasta razem z wiekiem (47% pośród najmłodszych, 67% wśród najstarszych). Niebezpieczeństwo ze strony rosyjskiej zauważa 2/3 badanych o dochodach wynoszących od 2001 zł do 3000 zł netto i nieco niższy odsetek badanych (64%) posiadających wyższe wykształcenie - komentuje wyniki badania Adrian Wróblewski, dyrektor Działu Analiz w SW Research.

Metodologia badania:

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 28.06-29.06.2022 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.



Społeczeństwo
Kiedy wrócą opady śniegu? Najnowsza prognoza pogody IMGW na 10 dni
Społeczeństwo
Alerty IMGW i RCB dla niemal całej Polski: Uwaga na gołoledź i marznący deszcz
Społeczeństwo
Jaka będzie pogoda na początek ferii zimowych? IMGW zdradza szczegóły
Społeczeństwo
Badanie: Co drugi Polak ocenia negatywnie wpływ Ukraińców na działanie państwa
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Społeczeństwo
„Państwo w państwie”: Nieudane operacje plastyczne. Koszmar zamiast piękna
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego