Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Gubernator obwodu ługańskiego poinformował, że Rosjanie kontrolują 80 proc. Siewierodoniecka, w tym wschodnie dzielnice miasta.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
NATO nie przewiduje rosyjskiego odwetu po decyzji USA
Nie przewiduję tego, ponieważ to, co robi NATO i jego sojusznicy, to udzielanie wsparcia Ukrainie w jej prawie do samoobrony, a jest to prawo zapisane w traktacie ONZ – powiedział Jens Stoltenberg.
Czytaj więcej
NATO nie przewiduje żadnego rosyjskiego odwetu za decyzję Stanów Zjednoczonych o dostarczaniu Ukrainie zaawansowanej broni - powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg.
Węgry znów blokują szósty pakiet sankcji UE wobec Rosji
Powodem jest objęcie sankcjami patriarchy Cyryla. Węgry chcą też wydłużenia mozliwości sprzedaży sprzedaży
Czytaj więcej
Węgry wstrzymały finalizację pakietu sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji, domagając się usunięcia z listy osób sankcjonowanych patriarchy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Cyryla.
Duńczycy rezygnują z klauzuli opt-out w sprawie obronności
W Danii odbyło się dziś referendum, w którym Duńczycy zdecydowali, czy chcą zrezygnować z klauzuli opt-out (wyłączenia) w sprawie obronności.
Czytaj więcej
Duńczycy rezygnują z klauzuli opt-outu chcą włączenia kraju do wspólnej polityki obronnej UE. Zdecydowali o tym w referendum.
Władze Ukrainy: 80 proc. Siewierodoniecka w rekach Rosjan
Szef regionalnej administracji wojskowej obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował, że w mieście wciąż trwają walki uliczne.
Czytaj więcej
Pozostałe części obwodu ługańskiego, które nadal znajdują się pod kontrolą Ukrainy, są pod ciągłym ostrzałem - przekazał Serhij Hajdaj, szef regionalnej administracji wojskowej obwodu.
USA chcą sprzedać Ukrainie drony MQ-1C Gray Eagle
Administracja Bidena planuje sprzedać Ukrainie cztery drony MQ-1C Gray Eagle, które mogą być uzbrojone w pociski Hellfire.
Czytaj więcej
Administracja Joe Bidena chce sprzedać Ukrainie cztery drony MQ-1C Gray Eagle. Ale zamiary te może storpedować Kongres.
Ukraina kupi od Polski kolejne haubice Krab
Ukraina kupi około 60 polskich samobieżnych artylerii haubic AHS Krab, które dołączą do 18 przekazanych już przez Polskę.
Parlament Irlandii uznał inwazję Rosji na Ukrainę za akt ludobójstwa
Rosjanie ostrzelali Ławrę Świętogórską. Zginęły trzy osoby
W wyniku ostrzału Świętogórska zniszczona została część zabudowań ławry. Wśród ofiar jest archimandryta (opiekun klasztoru) Galaktikon.
Czytaj więcej
W wyniku rosyjskiego ostrzału zniszczone zostały budynki Ławry Świętogórskiej, zginęły trzy osoby.
Wielka Brytania zabiega o zgodę USA ws. systemów rakietowych dla Ukrainy
Londyn chce wysłać Ukrainie zaawansowane systemy rakietowe średniego zasięgu.
Czytaj więcej
Propozycja wysłania amerykańskich wieloprowadnicowych systemów rakietowych pojawia się po tym, jak Biały Dom oficjalnie ogłosił, że wysyła Ukrainie podobną broń.
Ukraina i Polska chcą wspólnie produkować broń. Premierzy podpisali memorandum
Minister spraw zagranicznych Niemiec o systemie ochrony powietrznej dla Ukrainy
- Jej dostarczenie zajmie miesiące - powiedziała minister Annalena Baerbock.
Czytaj więcej
Dostawa obiecanych przez kanclerza Scholza Ukrainie systemów obrony przeciwlotniczej Iris-T potrwa miesiące - powiedziała niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock.
Kanclerz Scholz zapowiada dostarczenie Ukrainie systemów rakietowych
Podczas debaty generalnej w Bundestagu kanclerz Olaf Scholz (SPD) zapowiedział także dostarczenie Ukrainie nowoczesnego systemu przeciwlotniczego.
Czytaj więcej
Niemcy chcą wysłać na Ukrainę cztery wyrzutnie rakiet Mars II produkcji grupy zbrojeniowej Krauss-Maffei-Wegmann - dowiedział się niemiecki dziennik "Tagesspiegel”.
Prezydent Biden ogłosił szczegóły kolejnego pakietu pomocy dla Ukrainy
Kijów dostanie m.in. systemy rakietowe średniego zasięgu.
Czytaj więcej
Administracja Bidena zapowiedziała, że wyśle na Ukrainę niewielką liczbę zaawansowanych technologicznie systemów rakietowych średniego zasięgu, kluczowej broni, o którą apelowali przywódcy Ukrainy.
Rosyjski deputowany: Operacja specjalna się skończy, kiedy Kijów dojrzeje do negocjacji
Andriej Kartapołow, przewodniczący Komitetu Obrony Dumy Państwowej, powiedział, że „operacja specjalna” na Ukrainie zakończy się wtedy, gdy Kijów "dojrzeje do negocjacji".
Morawiecki i Kaczyński odznaczeni przez prezydenta Zełenskiego
Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński otrzymali z rąk prezydenta Ukrainy ordery Jarosława I Mądrego.
Odznaczenie zostało ustanowione w 1996 roku i nadawane jest za odwagę i bohaterstwo.
Drony Bayraktar sprawdziły się na Ukrainie
Teraz turecki sprzęt chce kupować cały świat.
Czytaj więcej
Skuteczność dronów Bayraktar TB2 w niszczeniu rosyjskich czołgów, stanowisk artylerii i pojazdów wojskowych przez Ukraińców sprawiła, że chce je kupować cały świat — mówi ich projektant.
Polsko-ukraińskie konsultacje w Kijowie
Ambasador Rosji w Polsce: Rosyjsko-polskie relacje osiągnęły historyczny dołek
- Nasze relacje we wszystkich sferach, w tym w kulturze, dążą do zera - powiedział Siergiej Andriejew.
Czytaj więcej
Stosunki rosyjsko-polskie spadły do minimum - powiedział ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew
Rośnie nacisk na eksport zboża z Ukrainy
Bruksela przekaże 9 mld euro pomocy dla Kijowa jeszcze w tym roku.
Czytaj więcej
Rośnie nacisk na eksport zboża z Ukrainy po wczorajszym szczycie Rady Europejskiej. UE przekaże 9 mld euro pomocy dla Kijowa jeszcze w tym roku.
Ławrow: Amerykańska broń grozi rozprzestrzenieniem się konfliktu
Szef rosyjskiej dyplomacji oświadczył, że istnieje ryzyko zaangażowania krajów trzecich.
Czytaj więcej
Do Moskwy docierają sygnały rozsądnych ocen Waszyngtonu w sprawie dostaw broni do Kijowa - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.
Sieć Jysk wraca na Ukrainę
Duńska sieć ponownie otworzyła swój sklep w Buczy pod Kijowem.
Czytaj więcej
Rosyjskie wojska tę i inne placówki sieci kompletnie zniszczyły, ale duńska firma po szybkiej odbudowie ponownie otwiera je dla klientów.
Belgia nie dostarczy Ukrainie haubic M109
Według dobrze poinformowanych źródeł negocjacje między resortem obrony a wschodnioflamandzkim koncernem technologicznym OIP załamały się w związku z ceną M109 oczekiwana przez sprzedawcę - informuje dziennik demorgen.be.
Czytaj więcej
Resort obrony Belgii zrezygnował z zakupu haubic M109, które miały wzmocnić Siły Zbrojne Ukrainy.
Szefowa MSZ Niemiec o taktyce Rosji: Najpierw rakiety, potem samoloty i artyleria, a potem wjeżdżają czołgi
Annalena Baerbock mówiła w Bundestagu, że Niemcy muszą wysłać "więcej artylerii, dronów i środków obrony przeciwlotniczej, by pomóc obronić się Ukrainie przed tą rzezią".
Czytaj więcej
- Miasto po mieście, wioska po wiosce, Rosjanie niszczą Donbas - mówiła w Bundestagu szefowa MSZ Niemiec, Annalena Baerbock.
Były mieszkaniec Chersonia: Tam wciąż trwa wojna, tylko że bez bomb
- W Chersoniu ludzie cały czas znikają - mówi BBC były mieszkaniec miasta, którego rodzice nadal pozostają w Chersoniu.
Czytaj więcej
BBC informuje o licznych doniesieniach płynących z Chersonia, okupowanego przez Rosjan od początku marca, na temat tortur jakim mają być poddawani Ukraińcy.
OPEC może wyłączyć Rosję z limitów eksportowych
Rosjanie, którzy zarabiają krocie na eksporcie ropy i gazu, mają kłopoty z wydobyciem i eksportem ropy naftowej i nie są w stanie wypełnić limitów przyznanych im w ramach umowy OPEC Plus. Dlatego kartel rozmawia o wyłączeniu Rosji z obowiązku wykorzystania limitów — dowiedział się „Wall Street Journal”.
Czytaj więcej
Rosjanie, którzy zarabiają krocie na eksporcie ropy i gazu, mają kłopoty z wydobyciem i eksportem ropy naftowej i nie są w stanie wypełnić limitów przyznanych im w ramach umowy OPEC Plus. Dlatego kartel rozmawia o wyłączeniu Rosji z obowiązku wykorzystania limitów — dowiedział się „Wall Street Journal”.
Morawiecki: Trzeba wyrzucić wojska rosyjskie z Ukrainy
- Wszyscy dzisiaj żyjemy w cieniu barbarzyńskiego, bestialskiego ataku Rosji - mówił w Borodziance pod Kijowem premier Mateusz Morawiecki.
Czytaj więcej
- Musimy przebudować porządek polityczny w taki sposób, żeby Rosja więcej już swoim tzw. ruskim mirem nie zagrażała pokojowi innych krajów - oświadczył premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty na Ukrainie.
Doradca szefa kancelarii Zełenskiego: Dla Rosji Ukraina jest symbolem, który trzeba zniszczyć
Mychajło Podolak stwierdził, że dla Rosjan "Ukraina jest symbolem wolnego świata". - Ukraina ich drażni do tego stopnia, że zmusza ich do zlekceważenia wszelkich praw człowieka i prowadzenia tak brutalnej wojny, jaką prowadzi na Ukrainie - stwierdził Podolak. Doradca szefa kancelarii Wołodymyra Zełenskiego mówił też, że Rosja "stara się przedstawić się jako naród, którego trzeba się bać i dlatego trzeba się z nim zgadzać". - Nasza misja jest prosta. Pokazać światu, że Rosja jest małym krajem, nie w sensie terytorialnym, nie w sensie fizycznym, ale małym krajem z małym sercem i małą duszą. Tak jest, to państwo, które nie ma wartości dla świata - przekonywał.
Mer Siewierodoniecka: Mamy nadzieję, że - mimo wszystko - wyzwolimy miasto
Ołeksandr Striuk wyliczał, że w mieście przebywa ok. 12-13 tys. cywilów, którym nie można dostarczyć żywności, pomocy, ani wydostać ich z miasta. Dodał, że władze nie mają informacji na temat tego jak wielu cywilów zginęło w ostatnich dniach.
Czytaj więcej
Mer Siewierodoniecka, Ołeksandr Striuk, w rozmowie z agencją Reutera stwierdził, że ukraińskie wojsko kontroluje obecnie 20 proc. Siewierodoniecka, największego miasta w obwodzie ługańskim, które nie znajduje się jeszcze w rękach Rosjan.
Ukraiński wywiad: Protest matek, studenci z milicji separatystów puszczeni do domu
Milicjant z Donieckiej Republiki Ludowej mówi swojemu rozmówcy, rosyjskiemu żołnierzowi, o protestach, które wybuchły w 115. batalionie milicji Donieckiej Republiki Ludowej.
Czytaj więcej
Główny Dyrektoriat Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy na swoim kanale w serwisie Telegram publikuje nagranie rozmowy między członkiem milicji Donieckiej Republiki Ludowej, a rosyjskim żołnierzem, w którym członek milicji mówi o proteście w jednym z batalionów przeciwko ukrytej mobilizacji studentów na terenie samozwańczej, separatystycznej republiki
Bosak: Ceny węgla szybują. Czy premier tego nie przewidywał?
- Powinna być jakaś kalkulacja ekonomiczna za prowadzoną polityką gospodarczą rządu, a w tej chwili jest wyłącznie kalkulacja polityczna i to nie na korzyść polskiego społeczeństwa, tylko na korzyść państwa ukraińskiego i dawania gestów w polityce europejskiej. Nie jesteśmy tak bogatym społeczeństwem, żeby w gestach przelicytowywać Niemców czy Szwajcarów - powiedział poseł Konfederacji Krzysztof Bosak, odnosząc się do polityki rządu Mateusza Morawieckiego w sprawie importu surowców z Rosji oraz do wzrostu cen węgla.
Czytaj więcej
- Rząd PiS nie pomaga, tylko niszczy gospodarkę - ocenił poseł Konfederacji Krzysztof Bosak, komentując rekordową inflację i gwałtowny wzrost cen węgla. W rozmowie z Radiem Plus mówił, że za polityką gospodarczą rządu Morawieckiego stoi kalkulacja polityczna "dawania gestów" na forum europejskim. - Nie jesteśmy tak bogatym społeczeństwem, żeby w gestach przelicytowywać Niemców czy Szwajcarów - przekonywał.
Szef kancelarii Zełenskiego: Zróbmy coś, czego Rosja się nie spodziewa
Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego mówił na forum komisji spraw zagranicznych i obrony irlandzkiego parlamentu, że "UE odpowiada na agresję Rosji zwiększając sankcje w kolejnych pakietach i stopniowo zwiększając sprzedaż broni na Ukrainę". - To trwa za długo i jest niewydajne. Proponujemy zmianę podejścia. Powinniśmy zrobić coś, czego Rosjanie się nie spodziewają. Nie tylko pomoże to ocalić tysiące istnień, ale także pomoże uniknąć przedłużającej się wojny, na którą Rosja już się szykuje - mówił Jermak. Jak dodał równie ważne jest to, że ciągła presja poprzez sankcje na Rosję służy jako ochrona Ukrainy przed kolejnym próbom agresji ze strony Rosji.
Nie tylko Władimir Putin lubi długie stoły. Brytyjczycy przyćmią niebawem rosyjskiego prezydenta
Karykaturalnie długie stoły, przy których Władimir Putin przyjmował europejskich polityków czy spotykał się z podwładnymi, stały się obiektem drwin na całym świecie. Brytyjczycy odbiorą niebawem rosyjskiemu prezydentowi palmę pierwszeństwa w tym względzie, z okazji jubileuszu 70-lecia wstąpienia na tron Elżbiety II w Windsorze stanie stół dla gości mierzący ponad 4 kilometry.
Czytaj więcej
W Wielkiej Brytanii rozpoczyna się świętowanie 95. urodzin oraz 70. rocznicy wstąpienia na tron Elżbiety II. Z tej okazji zaplanowano wielki piknik. Jego centralnym elementem będzie stół mierzący... ponad 4 kilometry.
Kreml: Jeśli Putin spotka się z Zełenskim to po to, aby podpisać określony dokument
Jednak - jak zaznaczył Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla - "prace nad takim dokumentem zostały przerwane dawno temu i nie zostały od tego czasu wznowione".
Czytaj więcej
- Uważamy, że USA celowo dolewają benzyny do ognia - tak rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, skomentował doniesienia, że USA ogłoszą dziś dostarczenie zestawów artylerii rakietowej HIMARS Ukrainie. Zestawy te mają być dostarczone wraz z amunicją, która pozwoli razić cele na odległość 80 km.
Erdogan: Żadnych propozycji w związku z wątpliwościami Turcji ws. członkostwa w NATO Finlandii i Szwecji
Przemawiając na forum tureckiego parlamentu prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan stwierdził, że Ankara nie zmieni swojego stanowiska ws. członkostwa w NATO Finlandii i Szwecji dopóki nie zobaczy "konkretnych i wiążących posunięć" będących odpowiedzią na jej zastrzeżenia wobec przyjęcia do NATO obu krajów nordyckich. Jak dotąd - jak mówił - Turcja nie otrzymała żadnych konkretnych propozycji w tej sprawie. Erdogan mówił też, że sprzeciw Turcji wobec członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO nie jest wyrazem "oportunizmu", ale raczej kwestią bezpieczeństwa narodowego.
Na ulicach Siewierodoniecka trwają walki
Charyton Starskij, rzecznik 4. Brygady Szybkiego Reagowania Ukraińskiej Gwardii Narodowej, mówił na antenie ukraińskiej telewizji, że Siewierodonieck jest "poważnie zniszczony przez rosyjskie bombardowania, a także ostrzał artyleryjski i rakietowy".
Czytaj więcej
Rzecznik 4. Brygady Szybkiego Reagowania Ukraińskiej Gwardii Narodowej na antenie ukraińskiej telewizji mówił, że sytuacja w Siewierodoniecku jest obecnie trudna, miasto jest poważnie zniszczone przez rosyjskich najeźdźców, a na ulicach miasta toczą się obecnie walki.
Fatalne wyniki Gazpromu. Eksport się skurczył
Gazprom poinformował, że eksport gazu do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw (organizacja złożona z niektórych postsocjalistycznych rosyjskich republik) w okresie styczeń-maj zmniejszył się aż o 27,6 proc.
Czytaj więcej
O blisko 30 proc. gazu mniej sprzedał za granicą Gazpromu w ciągu pięciu miesięcy tego roku.
Dowódca rosyjskiej Floty Północnej zapowiada zwiększenie jej zdolności bojowych
W 2022 roku Flota Północna ma otrzymać 530 sztuk nowoczesnych systemów uzbrojenia, w związku z czym "do końca roku udział tego typu systemów (w ogólnym uzbrojeniu - red.) sięgnie 63,5 proc."
Czytaj więcej
Flota Północna Federacji Rosyjskiej planuje zwiększyć skład zgrupowania swoich oddziałów przybrzeżnych i wyposażyć je w nowoczesne systemy uzbrojenia - poinformował admirał Aleksander Moisiejew, dowódca Floty Północnej, cytowany przez Interfax.
Wizyta premiera Morawieckiego w Borodziance
Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jacek Sasin składają wizytę w podkijowskiej Borodziance.
Fregata Admirał Gołowko będzie pierwszym rosyjskim okrętem w pełni uzbrojonym w rakiety "Cyrkon"
Admirał Aleksandr Moisiejew, dowódca Floty Północnej zapowiedział, że okręt Admirał Gołowko, nowa fregata Floty Czarnomorskiej, do końca roku stanie się pierwszym rosyjskim okrętem w pełni wyposażonym w rakiety "Cyrkon". Rosja ukończyła już testy tej hipersonicznej rakiety - w ubiegłym tygodniu pocisk ten był testowany na Morzu Barentsa i w czasie testu trafił w cel oddalony o ok. tysiąc kilometrów.
Scholz w Bundestagu: Niemcy od początku wojny dostarczają pomocy wojskowej Ukrainie
Kanclerz Niemiec wymienił w tym kontekście 15 mln sztuk amunicji, 100 tysięcy granatów i ponad 5 tysięcy min przeciwczołgowych, które Niemcy wysłali Ukrainie.
Czytaj więcej
Niemcy dostarczą Ukrainie zestawy przeciwlotnicze IRIS-T - oświadczył kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Eksport rosyjskiego gazu w okresie styczeń-maj spadł o 27 proc.
Dane na temat eksportu gazu z Rosji poda rosyjski Gazprom.
Rosja podaje dane o stratach armii Ukrainy
Od 24 lutego ukraińska armia miała stracić 185 samolotów, 129 śmigłowców, 1 077 bezzałogowych statków powietrznych, 326 zestawów przeciwlotniczych, 3 363 czołgów i pojazdów opancerzonych, 457 wyrzutni rakiet, 1 744 zestawów artyleryjskich i moździerzy, a także 3 329 jednostek sprzętu specjalnego - poinformował rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow.
Papież: Nie blokujcie zboża z Ukrainy. Życie milionów od tego zależy
Papież, który unika bezpośredniej krytyki Rosji jako odpowiedzialnej za wojnę na Ukrainie, po raz pierwszy mówił o kryzysie żywnościowym, jaki wojna ta wywołuje.
Czytaj więcej
Papież Franciszek zaapelował o odblokowanie eksportu pszenicy z Ukrainy podkreślając, że "zboże nie może być wykorzystywane jako broń na wojnie".
Polacy są największymi zwolennikami zerwania gospodarczego z Rosją
Po raz pierwszy zapytano świat o opinię na temat wywołanej przez Rosję wojny na Ukrainie. Obywatele 31 krajów są gotowi całkowicie zerwać więzy gospodarcze z Rosją. Najwięcej zwolenników takiego postępowania jest w Polsce.
Czytaj więcej
Po raz pierwszy zapytano świat o opinię na temat wywołanej przez Rosję wojny na Ukrainie. Obywatele 31 krajów są gotowi całkowicie zerwać więzy gospodarcze z Rosją. Najwięcej zwolenników takiego postępowania jest w Polsce.
Haidai: Rosjanie kontrolują 70 proc. terenu Siewierodoniecka
Gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai poinformował w środę, że Rosjanie kontrolują obecnie 70 proc. powierzchni Siewierodoniecka, a część ukraińskich żołnierzy "wycofuje się na wcześniej przygotowane pozycje", podczas gdy pozostali kontynuują "walkę w mieście". Nadal niemożliwa jest ewakuacja mieszkańców miasta, ani dostarczenie im pomocy humanitarnej - podkreślił Haidai. Gubernator zaznaczył, że Lisiczańsk, położony po drugiej stronie Dońca Siewierskiego, znajduje się pod pełną kontrolą sił ukraińskich, ale "wolne miejscowości" obwodu ługańskiego znajdują się pod "stałym ostrzałem".
Węgry krytykowane w sprawie embarga na rosyjską ropę
Eksperci związani wcześniej z węgierskim potentatem naftowym MOL skrytykowali postawę rządu w kwestii embarga na rosyjską ropę. Podkreślono, że nie można jej traktować jako podstawy do negocjacji.
Czytaj więcej
Zdaniem ekspertów związanych wcześniej z węgierskim koncernem paliwowym MOL, “stanowisko rządu węgierskiego w sprawie embarga na ropę jest niepoważne”.
Szwajcarski rząd nie zgadza się na reeksport na Ukrainę swoich bojowych wozów piechoty
Z prośbą o możliwość wysłania 20 wozów Piranha-III szwajcarskiej produkcji Ukrainie zwróciła się do szwajcarskich władz Dania.
Czytaj więcej
Szwajcarski rząd odrzucił prośbę Danii o zgodę na wysłanie szwajcarskich bojowych wozów piechoty Ukrainie - podaje szwajcarski nadawca SRF.
Ćwiczenia rosyjskich sił jądrowych w obwodzie iwanowskim
Według resortu obrony Rosji, w manewrach bierze udział ok. tysiąca żołnierzy i ponad 100 pojazdów.
Czytaj więcej
Rosyjskie siły jądrowe przeprowadzają ćwiczenia w obwodzie iwanowskim na północny wschód od Moskwy - donosi agencja Interfax, powołując się na Ministerstwo Obrony Rosji.
Szef MSZ Danii prosi parlament o wsparcie dla członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO
O prośbie Jeppe Kofoda poinformował duński MSZ.
Brytyjski resort obrony: Rosjanie koncentrują siłę ognia w niewielkiej części obwodu ługańskiego
"30-31 maja doszło do intensywnych walk na ulicach Siewierodoniecka, rosyjskie wojska prą w kierunku centrum miasta. Ponad połowa miasta jest okupowane przez Rosjan, w tym przez bojowników z Czeczenii" - czytamy w nowym raporcie brytyjskiego resortu obrony o sytuacji na ukraińskim froncie. "Poza Donbasem Rosja kontynuuje uderzenia rakietowe przeciw obiektom infrastrukturalnym na całej Ukrainie" - dodaje resort obrony Wielkiej Brytanii.
Po raz pierwszy w historii Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Niemiec
Od 1 czerwca Rosjanie zakręcili kurek dla Shell Energy, który dostarcza do Niemiec 1,2 mld m sześc. gazu rocznie. Gazu nie otrzymuje też od dziś duński operator Orsted. Oba odmówiły płacenia w rublach.
Czytaj więcej
Po raz pierwszy w historii Gazprom wstrzymał dostawy swojego gazu na rynek niemiecki. Od 1 czerwca Rosjanie zakręcili kurek dla Shell Energy, który dostarcza do Niemiec 1,2 mld m sześc. gazu rocznie. Gazu nie otrzymuje też od dziś duński operator Orsted. Oba odmówiły płacenia w rublach.
Wiceszef MSZ Rosji krytykuje USA za zapowiedź dostarczenia zestawów HIMARS Ukrainie
- Próby pokazania tej decyzji jako zawierającej element samoograniczenia są bezużyteczne - stwierdził Siergiej Riabkow nawiązując do tego, że USA przekażą Ukrainie zestawy wraz z amunicją, której zasięg nie przekracza 80 km (USA dysponują wieloprowadnicowymi wyrzutniami rakiet i pociskami do nich, które mają zasięg do 300 km - red.). - Fakt, że USA stoją na czele grupy państw, które angażują się w celowe pompowanie broni dla reżimu kijowskiego, jest oczywisty - dodał.
Dowództwo Operacyjne "Południe": W wyniku burzy dwie rosyjskie miny zaczęły dryfować po morzu
Jedną z nich, po wyrzuceniu na brzeg, zdetonowali ukraińscy saperzy. Druga wybuchła w bezpiecznej odległości od brzegu.
Czytaj więcej
Rosjanie rozmieścili nowoczesne zestawy przeciwlotnicze, systemy rozpoznania i walki elektronicznej oraz inne rodzaje uzbrojenia na Wyspie Węży - informuje ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe".
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 3,749 mln osób
31 maja na granicy Polski z Ukrainą Straż Graniczna odprawiła 22,5 tys. osób wjeżdżających do Polski. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 24,2 tys. osób, a od początku wojny - 1,744 mln osób.
Gazprom wstrzymuje dostawy gazu dla duńskiej spółki Orsted
Gazprom przestał też dostarczać gaz oddziałowi spółki Shell w Niemczech. Wstrzymanie dostaw ma związek z odmową tych spółek, by za rosyjski gaz płacić w rublach czego obecnie Rosja domaga się od państw uznawanych za nieprzyjazne.
Serhij Haidai publikuje zdjęcia zniszczonych przez Rosjan domów w obwodzie ługańskim
Na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu ługańskiego pisze, że "domy mieszkalne nadal są cynicznie niszczone" przez Rosjan. "Rosjanie zniszczyli co najmniej sześć domów w miejscowości Hirśke (i uszkodzili lokalną szkołę plastyczną), sześć domów w miejscowości Wrubiwka, pięć w Nowoiwaniwce, cztery w Siewierodoniecku, trzy w Lisiczańsku i dwa w Mykołajiwce" - napisał Haidai. Gubernator obwodu ługańskiego pisze, że Rosjanie prowadzą natarcie w kierunku centrum Siewierodoniecka i nadal niszczą w mieście infrastrukturę i obiekty przemysłowe.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 30,7 tys. żołnierzy, 1 361 czołgów, 3 343 pojazdy opancerzone, 659 zestawów artyleryjskich, 207 wyrzutni rakiet, 94 zestawy przeciwlotnicze, 208 samolotów, 175 śmigłowców, 519 bezzałogowych statków powietrznych, 120 pocisków manewrujących, 2 290 pojazdów (w tym cystern), 13 jednostek nawodnych, 49 jednostek sprzętu specjalnego.
Nalot na Słowiańsk, ostrzał Awdijiwki
W obwodzie donieckim wojska rosyjskie przez całą noc ostrzeliwały pozycje wokół Awdijiwki, a rano ostrzelały okolice miejscowej koksowni - podała administracja obwodu. Nad ranem Rosjanie przeprowadzili nalot na Słowiańsk - zniszczeniu uległy trzy domy, nie ma ofiar - przekazał Ukrinform.
32 dziennikarzy zginęło od początku wojny
Ukraiński parlament, Rada Najwyższa, podał, że w czasie inwazji wojsk rosyjskich rozpoczętej 24 lutego na Ukrainie zginęło 32 dziennikarzy.
Ewakuacja z obwodu donieckiego
Ukraińskie państwowe przedsiębiorstwo kolejowe Ukrzaliznycia zaplanowało na dziś jeden pociąg ewakuacyjny. Skład z miasta Pokrowsk w obwodzie donieckim ma odjechać przez Dniepr do Lwowa o godz. 16:30 czasu lokalnego.
Druga misja ekspercka MAEA w Czarnobylu
Agencja Interfax-Ukraina podaje, powołując się na szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej podaje, że w tym tygodniu misja ekspercka MAEA odwiedza teren elektrowni jądrowej w Czarnobylu. To druga taka misja w ciągu sześciu tygodni. Wizyta jest związana ze zwiększaniem zabezpieczeń na terenie obiektu, przekazał Rafael Grossi. O pomoc techniczną w tej sprawie zwróciła się do agencji Ukraina.
Rosjanie ostrzelali miasto w obwodzie dniepropietrowskim
W środę nad ranem rosyjska artyleria ostrzelała Zełenodolśk, miasto w obwodzie dniepropietrowskim - informuje gubernator obwodu, Walentyn Rezniczenko. Rezniczenko podkreślił, że w wyniku ataku żaden z mieszkańców miasta nie został ranny.
Ukraiński Sztab Generalny: Krążownik uzbrojony w pociski Kalibr gotów do ataku na cele na Ukrainie
W rejonie Zaporoża Rosjanie umacniają zajmowane pozycje na drugiej linii obrony. Z Wasyliwki przesunięto tu batalion czołgów T-62 i batalion piechoty zmotoryzowanej - podaje w najnowszym komunikacie rosyjski Sztab Generalny.
Czytaj więcej
Ukraiński Sztab Generalny informuje, że w rejonie Siewierodoniecka Rosjanie prowadzą natarcie na północne, południowe i wschodnie dzielnice miasta.
ONZ: W wyniku działań wojennych na Ukrainie zginęło co najmniej 4 113 cywilów
Z danych Biur Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka wynika, że do 31 maja potwierdzono śmierć 4 113 cywilów na Ukrainie - w tym 1 550 mężczyzn, 1 023 kobiet, 95 dziewcząt i 100 chłopców, a także 69 dzieci i 1 276 dorosłych, których płci nie ustalono. Rannych zostało co najmniej 4 916 cywilów - w tym 521 dzieci. Najwięcej ofiar wśród cywilów potwierdzono w Donbasie (2 337 zabitych, 2 808 rannych).
Jak przełamywano weto Viktora Orbána ws. sankcji na Rosję
Przywódcy 27 państw członkowskich po ciężkich negocjacjach jednomyślnie przyjęli plan embarga na rosyjską ropę. To element szóstego już pakietu sankcji wobec Rosji po jej inwazji na Ukrainę.
Czytaj więcej
UE blokuje dostawy ropy z Rosji, ta w rewanżu zakręca gaz. Szczyt krajów członkowskich w Brukseli przyjął plan energetycznej niezależności wspólnoty.
Od 1 lipca rząd nie będzie już wypłacać 40 zł za uchodźcę
Poinformował o tym w TVP Info wiceszef MSWiA oraz pełnomocnik rządu ds. uchodźców Paweł Szefernaker. – Jesteśmy przekonani, że wiele osób w Polsce jest w stanie się usamodzielnić i zaadaptować – stwierdził i dodał, że będą też wyjątki. Niektórym osobom świadczenia będą przedłużane: „osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży albo z wieloma dziećmi”.
Czytaj więcej
Za miesiąc skończą się rządowe pieniądze na mieszkania dla ukraińskich uchodźców. Rządzący chcą, by się usamodzielnili.
Zagrożonych niedożywieniem jest 862 mln ludzi na świecie
Pandemia, zmiany klimatu i konflikty zbrojne – przede wszystkim na te zagrożenia wskazuje „Mapa głodu”. Wśród krajów o największej liczbie ofiar śmiertelnych związanych z konfliktami pierwsze miejsce zajmuje Ukraina – 5,19 na 100 tys. mieszkańców, drugie miejsce zajmuje Mjanma (wcześniej: Birma), gdzie liczba ofiar sięga 2,76 na 100 tys., głoduje zaś 14 mln osób. W Syrii liczba ofiar wynosi 2,43, głoduje 9,3 mln.
Prokurator generalna Ukrainy: Ok. 15 tys. zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie
Iryna Wenediktowa w czasie rozmowy z dziennikarzami w Hadze wyliczała, że prokuratura otrzymuje codziennie 200-300 doniesień o kolejnych zbrodniach wojennych. Jak dotąd zidentyfikowano ok. 600 podejrzanych o popełnienie zbrodni wojennych, otwarto też 80 śledztw.
W rozmowie z Newsmax Zełenski zapewnia, że Ukraina nie chce atakować terytorium Rosji
- Wojna toczy się na naszym terytorium. Oni przyszli do naszego kraju. Chcemy odblokować nasze miasta. Aby to osiągnąć musimy mieć amunicję o zasięgu sięgającym 100 km - mówił prezydent Ukrainy.
Czytaj więcej
Ukraina traci obecnie od 60 do 100 żołnierzy dziennie - mówił prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w wywiadzie jakiego udzielił serwisowi Newsmax. Wywiad wyemitowano we wtorek.
W administracji USA trwa debata na temat tego czy zająć aktywa banku centralnego Rosji
"NYT" pisze, że ostateczna decyzja ws. zajęcia lub niezajmowania rosyjskich aktywów jeszcze nie zapadła, a dyskusja na ten temat trwa. Jeden z przedstawicieli administracji mówi, że zajęcie środków Rosji w celu sfinansowania odbudowy Ukrainy byłoby precedensem, który mógłby podważyć status USA jako najbezpieczniejszego miejsca do lokowania aktywów - co wywołuje niepokój amerykańskiej administracji.
Czytaj więcej
W USA istnieje opór przeciwko zajęciu aktywów rosyjskich i przekazaniu ich Ukrainie, która miałaby wykorzystać m.in. rezerwy banku centralnego Rosji w celu sfinansowania odbudowy kraju - pisze "New York Times".
Częścią 11 pakietu pomocy wojskowej USA dla Ukrainy będą zestawy rakietowe HIMARS
Strona amerykańska miała otrzymać od Ukraińców zapewnienie, że nie użyją przekazanych im zestawów artylerii rakietowej do atakowania celów w Rosji.
Czytaj więcej
Wysocy rangą przedstawiciele administracji USA potwierdzili we wtorek, że USA wyślą Ukrainie zestawy artylerii rakietowej HIMARS, w ramach 11 pakietu pomocy militarnej dla walczącego z Rosją kraju.
Joe Biden pisze na łamach "New York Times", że USA nie chcą wojny NATO z Rosją
Biden zapewnił, że USA "nie zachęcają, ani nie umożliwiają Ukrainie uderzeń na cele poza jej granicami". "Nie chcemy przedłużać wojny tylko po to, by wywołać cierpienie Rosji" - napisał.
Czytaj więcej
W artykule opublikowanym na łamach "New York Times" prezydent USA, Joe Biden ogłosił, że USA dostarczą Ukrainie "zaawansowane systemy rakietowe i amunicję", które pozwolą "bardziej precyzyjnie razić kluczowe cele na polu bitwy na Ukrainie".
W Donbasie ukraińska armia odparła dziewięć ataków wroga
W czasie odpierania rosyjskich ataków Ukraińcy zniszczyli dwa czołgi, 13 zestawów artyleryjskich, osiem bojowych wozów piechoty i sześć innych pojazdów - wynika z komunikatu Dowództwa Operacji Sil Połączonych umieszczonego na Facebooku. We wtorek wieczorem walki trwały jeszcze w czterech miejscach na terenie Donbasu. Rosjanie ostrzelali w ciągu doby ponad 20 miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim - w wyniku ostrzału zginęły trzy osoby, uszkodzonych zostało 45 budynków cywilnych, w tym 41 budynków mieszkalnych.
Na południu Ukrainy Rosjanie zostali zepchnięci do granic obwodu chersońskiego
Prezydent Wołodymyr Zełenski podkreśla, że ukraińskie jednostki walczą na południu z Rosjanami "pomimo że rosyjska armia ma znacząco przewagę jeśli chodzi o sprzęt i liczebność" oddziałów na tym froncie. We wtorek w Chersoniu, okupowanym przez Rosjan od marca, nie działał internet i telefonia komórkowa. Władze Ukrainy oskarżają Rosję o zakłócenie łączności w mieście.
Gubernator obwodu ługańskiego: Większość Siewierodoniecka pod kontrolą Rosjan
Serhij Haidai podkreślił jednak, że miasto "nie jest otoczone". Z jego słów wynika, że niemal cała infrastruktura krytyczna w mieście została zniszczona, a 60 proc. budynków mieszkalnych jest zniszczonych do tego stopnia, że będą musiały zostać zburzone. Haidai stwierdził też, że prowadzony przez Rosjan ostrzał sprawia, że mieszkańcom miasta nie można dostarczyć pomocy, ani nie można ich ewakuować.