USA wyślą Ukrainie zestawy rakietowe HIMARS

Wysocy rangą przedstawiciele administracji USA potwierdzili we wtorek, że USA wyślą Ukrainie zestawy artylerii rakietowej HIMARS, w ramach 11 pakietu pomocy militarnej dla walczącego z Rosją kraju.

Publikacja: 01.06.2022 05:03

Zestaw rakietowy HIMARS

Zestaw rakietowy HIMARS

Foto: AFP

arb

Przekazane Ukrainie zestawy HIMARS zostaną przekazane wraz z amunicją, która pozwoli Ukrainie razić cele na odległość ok. 80 km.

Zasięg przekazanej Ukrainie broni będzie znacznie mniejszy niż maksymalny zasięg broni rakietowej, którą dysponują Stany Zjednoczone - amerykańskie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet (MLRS) mogą być wyposażone w amunicję, która pozwala razić cele na odległość do 300 km. USA nie chciały jednak przekazać Ukrainie broni o tak dużym zasięgu z obawy o to, że zostałaby wykorzystana do rażenia celów głęboko na terytorium Rosji, co mogłoby doprowadzić do eskalacji konfliktu.

Czytaj więcej

Biden: Nie chcemy wojny z Rosją. Nie chcemy obalić Putina

Dotychczas USA przekazywały Ukrainie haubice M777 o zasięgu ok. 25 km. Żaden zestaw artyleryjski ani rakietowy, którym dysponuje obecnie Ukraina, nie ma zasięgu tak dalekiego, jak zestawy HIMARS, które mają teraz trafić do ukraińskiej armii.

Nowy pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy ma zostać oficjalnie ogłoszony w środę. W jego skład wejdą - oprócz zestawów HIMARS - również radary, dodatkowe ręczne zestawy przeciwpancerne Javelin, pociski artyleryjskie, śmigłowce, pojazdy taktyczne i części zamienne pozwalające Ukraińcom na naprawę już posiadanego sprzętu.

80 km

Taki zasięg będą miały przekazane Ukrainie zestawy rakietowe HIMARS

Przedstawiciele administracji USA podkreślali we wtorek, że USA "nie zachęcają, ani nie umożliwiają Ukrainie uderzeń na cele poza jej terytorium" i "nie chcą przedłużania wojny".

Strona amerykańska miała otrzymać od Ukraińców zapewnienie, że nie użyją przekazanych im zestawów artylerii rakietowej do atakowania celów w Rosji.

Przedstawiciele administracji USA przekonują, że nowe zestawy rakietowe wzmocnią pozycję Ukrainy w negocjacjach z Rosją.

Konflikty zbrojne
Wołodymyr Zełenski zmienia strategię. „Możemy negocjować z Putinem”
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Konflikty zbrojne
Zełenski ma dla Trumpa ofertę wartą miliardy. Jakie złoża Ukraina chce udostępnić USA?
Konflikty zbrojne
Koreańczycy na wojnie przeciw Ukrainie: odeszli, by powrócić
Konflikty zbrojne
Ukraińcy przesuwają 50 tys. żołnierzy do brygad frontowych
Konflikty zbrojne
Prezydent Rwandy nie wie, czy jego kraj najechał Kongo. „Wielu rzeczy nie wiem”