Najnowsze informacje z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Dmytro Kułeba przekonuje, że Rosja będzie prowadzić wojnę do momentu, w którym będzie o krok od porażki.
Podsumowanie dnia
- Minister spraw zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kułeba, oskarżył NATO o to, że "nie robi dosłownie nic", by zatrzymać Rosję.
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy stwierdziło, że plan Moskwy, by uprościć proces przyznawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom ukraińskich regionów okupowanych przez Rosję, narusza prawo międzynarodowe.
- Rosjanie rozpoczęli nowe ataki na miasta we wschodniej Ukrainie. Siewierodonieck jest coraz bardziej zagrożone całkowitym okrążeniem.
- Policja z Lisiczańska chowają znalezione ciała w masowych grobach. W jednym z nich pochowano około 150 osób.
- Rosyjski parlament przegłosowali przyjęcie nowej ustawy, która zniesie ograniczenia wiekowe dla żołnierzy kontraktowych.
- Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Niebenzia powiedział, że w najbliższych dniach Moskwę odwiedzi wysoki rangą urzędnik Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby omówić kwestię wznowienia eksportu nawozów. Podkreślił, że rozmowy nie są związane ze wznowieniem dostaw ukraińskiego zboża.
- Dwaj domniemani bojownicy Grupy Wagnera z Białorusi zostali oskarżeni o mordowanie cywilów w pobliżu Kijowa, co czyni ich pierwszymi międzynarodowymi najemnikami, którym postawiono zarzuty zbrodni wojennych na Ukrainie
- Wiceminister spraw zagranicznych Rosji, Andriej Rudenko, powiedział, że Moskwa jest gotowa zapewnić korytarz humanitarny dla statków przewożących żywność, aby mogły opuścić Ukrainę, w zamian za zniesienie niektórych sankcji.
- Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała, że włoski plan pokojowy dla Ukrainy to "teoretyzowanie z pozycji fotela". Jednocześnie przyznała, że nie widziała dokumentu.
- - Szwecja nie finansuje ani nie uzbraja organizacji terrorystycznych - powiedziała premier Magdalena Andersson w odpowiedzi na tureckie zarzuty, że kraj jest siedliskiem grup terrorystycznych.
Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji. Więcej informacji od rana na rp.pl
Lokalna policja pochowała 150 osób w jednym masowym grobie
Ukraińska policja zbiera ciała zmarłych, by pochować je w masowych grobach. Gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj powiedział, że w jednym zbiorowym grobie pochowano około 150 osób.
Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy, powiedział, że rosyjska "armia odnosi pewne sukcesy taktyczne, które mogą przerodzić się w sukcesy operacyjne w kierunku Łysyczańska i Siewierodoniecka".
Główna droga wyjazdowa z Siewierodoniecka była ostrzeliwana, ale pomoc humanitarna wciąż docierała do miasta - przekazał Hajdaj.
Zełenski: Powiedzcie zwykłym Ukraińcom, że mamy oddać ich ziemię Rosji
- Musimy zrobić wszystko, co możliwe, aby świat nabrał trwałego nawyku uwzględniania Ukrainy. Aby interesy Ukraińców nie pokrywały się z interesami tych, którzy spieszą się na kolejne spotkanie z dyktatorem - powiedział prezydent Zełenski.
Czytaj więcej
- Za wszystkimi geopolitycznymi spekulacjami tych, którzy radzą Ukrainie, aby oddała coś Rosji, "wielcy geopolitycy" nigdy nie chcą widzieć zwykłych ludzi. Zwykłych Ukraińców. Milionów tych, którzy mieszkają na terytorium, które proponują wymienić za iluzję pokoju - powiedział w środę prezydent Zełenski.
Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii wezwie Zachód do doprowadzenia do przegranej Putina na Ukrainie
Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss uda się w czwartek do Bośni i Hercegowiny, gdzie w przemówieniu do Sił Zbrojnych Bośni i Hercegowiny wezwie zachodnich partnerów Wielkiej Brytanii do zapewnienia, że prezydent Rosji Władimir Putin przegra na Ukrainie.
Truss będzie również ostrzegać przed ustępstwami wobec rosyjskiego prezydenta - zapowiedziano.
Duda: do wojny by nie doszło, gdyby w przeszłości posłuchano prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Czytaj więcej
- Ciekawe, czy w czasie II wojny światowej ktoś mówił o tym, że Hitlerowi trzeba dać zachować twarz i jednak trzeba przyhamować - mówił prezydent Andrzej Duda.
Kułeba: Rosja zgodzi się na zawieszenie broni tylko po to, by uciec przed porażką
- Zgadzamy się, że zawieszenie broni jest konieczne, ale daję wam stuprocentową gwarancję, że kiedy Rosja zgodzi się na zawieszenie broni, to będzie to moment, w którym będzie o krok od porażki w wojnie - uważa szef MSZ Ukrainy.
Czytaj więcej
- Rosja jest obecnie skoncentrowana na wojnie i zgodzi się na zawieszenie broni tylko wtedy, gdy będzie o krok od porażki w wojnie z Ukrainą - uważa szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.
Turcja utrzymuje stanowisko. Czeka na reakcje Finlandii i Szwecji
Czytaj więcej
W rozmowach z delegacjami obu państw nordyckich Turcja oświadczyła, że proces przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO nie posunie się naprzód, jeśli kraje te nie zareagują na obawy Ankary dotyczące bezpieczeństwa.
Zełenski popiera zniesienie ruchu bezwizowego dla Rosjan
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zarządził w środę zniesienie ruchu bezwizowego dla obywateli Rosji, powołując się na konieczność poprawy bezpieczeństwa granic w związku z inwazją Moskwy.
Ukraina zabiega o niemieckie bojowe wozy piechoty i czołgi
- Kijów stara się o zakup niemieckich bojowych wozów piechoty Marder, a także czołgów Leopard, ale jak dotąd nie poczynił większych postępów w rozmowach z rządem w Berlinie - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba.
- Coś, co wydaje nam się wykonalne, to pojazdy opancerzone Marder, a naszym marzeniem są oczywiście niemieckie czołgi Leopard - powiedział na konferencji prasowej przy okazji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
- Ale nie jesteśmy nawet blisko - dodał.
Stany Zjednoczone informują o nałożeniu sankcji na wspieraną przez Moskwę sieć przemytu irańskiej ropy
Waszyngton nałożył sankcje na to, co określił jako wspieraną przez Rosję sieć przemytu ropy naftowej i prania brudnych pieniędzy dla irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.
Kadyrow oczekuje przeprosin od Polski
Czytaj więcej
Przywódca Czeczenów Ramzan Kadyrow grozi Polsce w związku z oblaniem farbą rosyjskiego ambasadora Siergieja Andriejewa.
Ukraina udostępniła nagranie wideo przedstawiające dwa zniszczone rosyjskie czołgi
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy udostępnił materiał filmowy, na którym widać dwa rosyjskie czołgi zniszczone podczas walk w obwodzie ługańskim.
Putin w moskiewskim szpitalu odwiedził rannych żołnierzy
Czytaj więcej
Prezydent Władimir Putin odwiedził w środę rannych żołnierzy i ogłosił szereg nowych środków opieki społecznej i świadczeń wojskowych.
Amerykanie chcą bankructwa Rosji
Rząd w Waszyngtonie zabronił inwestorom amerykańskim przyjmowania spłaty rosyjskich obligacji, odsetek oraz dywidend.
Czytaj więcej
Rząd USA zabronił inwestorom amerykańskim przyjmowania spłaty rosyjskich obligacji, odsetek oraz dywidend. Chce w ten sposób wymusić plajtę państwa Putina.
Rosyjscy hakerzy mieszają w Wielkiej Brytanii
Na specjalnej stronie pojawiły się mejle "spiskujących" działaczy probrexitowych. Google twierdzi, że to sprawka Rosjan.
Czytaj więcej
Nowa strona internetowa, która opublikowała e-maile kilku czołowych orędowników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, jest powiązana z rosyjskimi hakerami – twierdzi pracownik Google ds. cyberbezpieczeństwa oraz były szefa brytyjskiego wywiadu zagranicznego.
Ukraina: Rosja wykorzystała 60 procent swoich zapasów broni precyzyjnej
Szwajcaria może przekazać władzom w Kijowie majątek bliskiego współpracownika Janukowycza
Czytaj więcej
Rząd Szwajcarii poinformował w środę, że rozpocznie postępowanie w celu konfiskaty ponad 100 mln franków w aktywach bliskiego współpracownika byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.
Rosja blokuje platformę edukacyjną za informacje o wojnie
Strona Znanija nie jest już dostępna dla Rosjan.
Czytaj więcej
Władze zablokowały dostęp do serwisu Znanija, należącego do platformy edukacyjnej Brainly. Powodem były treści o wojnie w Ukrainie
Amerykański sanitariusz: Ostrzał Siewierodoniecka jest nieustanny
Dallas Anthony Casey jest amerykańskim medykiem, który od ponad dwóch miesięcy jest wolontariuszem na Ukrainie. Pełni różne funkcje, w tym prowadzi szkolenia medyczne dla sił ukraińskich.
Obecnie przebywa w Dnieprze po powrocie z Siewierodoniecka, gdzie pomagał w ewakuacji mieszkańców.
- Ostrzał miasta jest ciągły - mówił w rozmowie z BBC. - Nigdy nie było, by ustawał. Jechaliśmy drogą w jedno miejsce i widzieliśmy, że jakiś budynek został trafiony. Zatrzymywaliśmy się, wbiegaliśmy do budynku i sprawdzaliśmy, czy da się kogoś uratować - przekazał.
- Dwa dni temu jedna z wolontariuszek została ranna, gdy chodziła od drzwi do drzwi. Straciła dolną połowę nogi i dużo krwi, zanim udało nam się do niej dotrzeć. Musieliśmy przeprowadzić reanimację, ale bezskutecznie - dodał.
Państwa NATO zwracają uwagę na rosnące wpływy Rosji w Afryce
Wielka Brytania i Hiszpania postrzegają to jako zagrożenie dla południowej flanki sojuszu.
Czytaj więcej
Rozszerzające się wpływy Rosji i jej aktywność w Afryce stanowią niepokojące zagrożenie dla bezpieczeństwa krajów NATO, podobnie jak inwazja na Ukrainę, i muszą zostać omówione przez sojusz - oświadczyli w środę ministrowie obrony Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.
Rosyjski rubel coraz mocniejszy
Rosjanie znów chcą spłacać zadłużenie we własnej walucie.
Czytaj więcej
Rosjanie za wszelką cenę chcą uniknąć niewypłacalności. Po tym, jak wygasła możliwość obsługiwania długu w dolarach, które mają zgromadzone na zagranicznych kontach, teraz chcą spłacać wierzycieli w rublach — informują TASS i Bloomberg.
Podolak: Zamrożenie konfliktu to czas dla agresora na poprawę błędów
- Nie może być mowy o zamrożeniu konfliktu. Po pierwsze, każde zamrożenie to wojna odłożona w czasie. Większa, bardziej krwawa i lepiej przygotowana ze strony agresora, który będzie analizował błędy, zwalniał i zatrzymywał generałów, a na ich miejsce wstawiał bojowników z doświadczeniem dzisiejszej wojny - uważa doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
Czytaj więcej
Nikt na świecie nie jest zainteresowany przedłużającą się wojną. Nikt nie jest zainteresowany kryzysem żywnościowym. Ale dziś najkrótszą drogą do zakończenia wojny jest broń, sankcje i pomoc finansowa dla Ukrainy - uważa Mychajło Podolak.
Rosyjskie bombowce wykorzystywane na froncie. Szukają Ukraińskiej obrony
Czytaj więcej
Rosjanie wykorzystują bombowce strategiczne, by wykrywać systemy obronne Ukrainy. O sytuacji na froncie poinformował rzecznik Ministerstwa Obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk.
Nike nie przedłuży umowy w Rosji. Znika z rynku
Amerykańska firma Nike poinformowała, że nie przedłuży umów ze swoim największym franczyzobiorcą w Rosji - Inventive Retail Group. Oznacza to, że firma znika z rosyjskiego rynku.
Czytaj więcej
Amerykański producent odzieży sportowej Nike nie przedłużył umów ze swoim największym franczyzobiorcą w Rosji, poinformował dziennik „Wiedomosti”, zaznaczając, że to jednak z ostatnich dużych firm amerykańskich, która opuszcza rosyjski rynek wkroczenia sił rosyjskich na Ukrainę.
Roman Abramowicz może latać już tylko po Rosji i Białorusi
Amerykanie nałożyli sankcje na samolot rosyjskiego oligarchy.
Czytaj więcej
Departament Stanu USA nałożył sankcje na Boeinga 787 należącego do rosyjskiego oligarchy, Romana Abramowicza. Serwisowanie, a nawet tankowanie tej maszyny będzie oznaczało pogwałcenie US Export Administration Regulations (EAR).
Rosjanie nie planują wymiany Medwedczuka na ukraińskich żołnierzy
Czytaj więcej
Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Andriej Rudenko powiedział, że możliwość wymiany ukraińskiego deputowanego Wiktora Medwedczuka na ukraińskich wojskowych nie jest brana pod uwagę.
Parlamentarzystka z Ukrainy komentuje niemiecką pomoc
- Ta dyskusja o czołgach jest po prostu upokarzająca. To stawia pytanie, po czyjej stronie tak naprawdę stoją Niemcy - mówi ukraińska parlamentarzystka z partii Sługa Ludu.
Czytaj więcej
Kraje zachodnie, takie jak Niemcy, muszą przezwyciężyć niechęć do dostarczania Ukrainie nowoczesnej broni, ponieważ Kijów ryzykuje, że w wojnie z Rosją zabraknie mu zapasów - powiedziała ukraińska parlamentarzystka Anastazja Radina.
Wallace wzywa Rosję do odblokowania eksportu zboża
Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace wezwał Rosję, by pozwoliła Ukrainie eksportować zboże, aby pomóc krajom, w których jego niedobór może wywołać głód.
- Rosja musi postąpić właściwie - powiedział Wallace dziennikarzom w Madrycie, gdzie spotkał się z hiszpańską minister obrony Margaritą Robles.
Jak donosi agencja Reutera, odrzucił on pomysł zniesienia sankcji wobec Rosji w zamian za uwolnienie zboża, ale z zadowoleniem przyjął sugestie, że inne kraje basenu Morza Czarnego mogłyby eskortować ukraińskie transporty zboża.
Ukraina: Port w Mariupolu nie działa normalnie
Rosyjski resort obrony podawał, że port w Mariupolu funkcjonuje normalnie, a rozminowanie i demilitaryzacja terenu zostały zakończone. Doniesieniom tym zaprzecza doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. W mediach społecznościowych napisał on, że w mieście nie ma dostaw energii elektrycznej, niezbędnych do wznowienia przeładunku, a w wodach leży zatopiony statek Meotida, który uniemożliwia wpłynięcie do portu dużym jednostkom.
Wysłanniczka RE z wizytą w Polsce
Specjalna wysłanniczka sekretarz generalnej Rady Europy ds. migracji i uchodźców (SRGS) Leyla Kayacik od 30 maja do 3 czerwca będzie przebywać z wizytą w Polsce, zajmie się tematem ochrony uchodźców z Ukrainy - poinformowały służby prasowe Rady Europy. W Polsce Kayacik ma odwiedzić ośrodki dla uchodźców oraz odbyć spotkania z przedstawicielami centralnych i lokalnych władz, odpowiednich organizacji międzynarodowych, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz organizacji pozarządowych.
Serhij Haidai: Obwód ługański nie jest odcięty
Gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że nie jest prawdą, jakoby Rosjanie odcięli obwód ługański od Ukrainy po zablokowaniu drogi Lisiczańsk-Bachmut. "Obwód ługański nie jest odcięty! Droga Lisiczańsk-Bachmut nie jest blokowana. Mamy dostęp do Lisiczańska i Siewierodoniecka. Po południu media zaczęły szerzyć informację, że rosyjscy okupanci odcięli 'drogę życia'. To nieprawda. Droga jest ostrzeliwana, ale nawet dziś zdołaliśmy dostarczyć nią pomoc humanitarną. O 13 ruch po drodze był możliwy" - napisał Haidai.
Zacharowa: Znamy włoski plan pokojowy z mediów. Jest słabo powiązany z rzeczywistością
Przed kilkoma dniami włoski minister spraw zagranicznych, Luigi Di Mayo, miał zaprezentować sekretarzowi generalnemu ONZ, Antonio Guterresowi, czteroetapowy plan pokojowy dla Ukrainy obejmujący zawieszenie broni, przyjęcie przez Ukrainę statusu państwa neutralnego, rozwiązanie sporów terytorialnych dotyczących Krymu i Donbasu oraz nowego paktu na rzecz europejskiego bezpieczeństwa.
Czytaj więcej
Włoski MSZ nie przekazał stronie rosyjskiej swojego planu, który mówi o tym jak doprowadzić do pokoju na Ukrainie - oświadczyła rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa.
Kułeba: Kto chce znieść sankcje wobec Rosji niech najpierw odwiedzi groby ukraińskich dzieci
Dmytro Kułeba, szef MSZ Ukrainy, napisał na Twitterze, że "Rosja szantażuje świat domagając się zniesienia sankcji w zamian za odblokowanie eksportu żywności z Ukrainy". "Każdy zagraniczny polityk lub urzędnik, który myśli o zaakceptowaniu tej gry, powinien najpierw odwiedzić groby zabitych ukraińskich dzieci i porozmawiać z ich rodzicami" - napisał Kułeba.
Rosja uderzy w anglojęzyczne media
Moskwa pracuje obecnie nad środkami wymierzonymi w anglojęzyczne media w odpowiedzi na "nieprzyjazne działania" zagranicznych rządów wobec rosyjskich mediów - zapowiedziała rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa. Zacharowa zapowiedziała, że Rosja przygotowuje środki wymierzone w "anglosaskie media".
Niemiecki sprzęt nie dla Ukrainy
O podarowaniu żadnych czołgów (niem. Kampfpanzer) czy bojowych wozów piechoty (Schützenpanzer) zachodniej konstrukcji i produkcji Ukrainie nie ma mowy - mówi Siemtje Möller, sekretarz stanu w niemieckim Federalnym Ministerstwie Obrony.
Czytaj więcej
Niemieckie media skomentowały słowa sekretarz stanu w niemieckim Federalnym Ministerstwie Obrony Siemtje Möller, która powiedziała, że Niemcy nie dostarczą Ukrainie ani czołgów Leopard 1, ani bojowych wozów piechoty Marder. Gdyż, na mocy ustaleń poczynionych wewnątrz NATO, Ukraina nie będzie zaopatrywana w czołgi i bojowe wozy piechoty zachodniej produkcji, a wyłącznie w modele wschodniej proweniencji.
Premier Szwecji: Nie uzbrajamy, ani nie finansujemy organizacji terrorystycznych
Magdalena Andersson mówiła o tym na konferencji prasowej w Sztokholmie, na której odpowiadała na zarzuty Turcji, która blokuje starania Szwecji i Finlandii o członkostwo w NATO, zarzucając Szwecji, że ta jest "wylęgarnią" organizacji terrorystycznych.
Rosjanie ostrzelali Mikołajów przy użyciu zestawu rakietowego Tornado-S
"Wieczorem 24 maja Mikołajów był celem kolejnego uderzenia artyleryjskiego przeprowadzonego z użyciem zestawu Tornado-S. Poważnie uszkodzony został wieżowiec na przedmieściach miasta. Jedna osoba jest ranna" - pisze mikołajowska administracja obwodowa na swoim profilu na Facebooku.
Marks&Spencer ostatecznie wychodzi z Rosji
Brytyjski koncern Marks&Spencer już w marcu wstrzymał dostawy do Rosji, ale sklepy pod jego marką nadal działały na terytorium Federacji Rosyjskiej. Detalista wynegocjował wreszcie możliwość całkowitego wycofania swojej marki z Rosji.
Czytaj więcej
Detalista z Wielkiej Brytanii wynegocjował wreszcie możliwość wycofania swojej marki z Rosji.
Unia i USA wydały oświadczenie ws. odejścia od rosyjskiego gazu i ropy
Unia i Stany Zjednoczone wspólnie będą działać na rzecz szybkiego uniezależnienia się Wspólnoty od rosyjskich surowców energetycznych. Ważnym krokiem w tym kierunku jest wydzierżawienie przez Finlandię pływającego terminalu LNG.
Czytaj więcej
Unia i Stany Zjednoczone wspólnie będą działać na rzecz szybkiego uniezależnienia się Wspólnoty od rosyjskich surowców energetycznych. Ważnym krokiem w tym kierunku jest wydzierżawienie przez Finlandię pływającego terminalu LNG.
Rakiety spadają na miasto w obwodzie donieckim
Rankiem doszło do ataku rakietowego na Pokrowsk, miasto w obwodzie donieckim. Na miasto spadły dwie rakiety, rannych jest czterech cywilów, którzy trafili do szpitala. Rakiety uszkodziły też elementy infrastruktury - poinformował gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. "Rosjanie nadal uderzają na miasta położone daleko od linii frontu. Chcą zabić tylu cywilów, ilu mogą i siać panikę. Dlatego ewakuacja jest obecnie jedynym właściwym wyborem! Ewakuacja ratuje życie!" - dodał Kyryłenko.
Ministerstwo obrony Rosji informuje o ataku z morza na cele na Ukrainie
"Załoga fregaty z Floty Czarnomorskiej z wód Morza Czarnego przeprowadziła atak rakietowy z użyciem trzech pocisków Kalibr przeciwko celom lądowym (na Ukrainie)" - głosi komunikat resortu obrony Rosji. Wcześniej władze ukraińskie informowały o ataku rakietowym z użyciem pocisków manewrujących na Zaporoże.
Premier Słowacji: Handlowaliśmy naszymi wartościami za tani gaz i ropę przez zbyt długi czas
- Chodzenie na kompromis z Putinem wywołało wojnę na Ukrainie,. Agresywną wojnę, podczas której giną ludzie - dodał.
Czytaj więcej
Premier Słowacji, Eduard Heger, w czasie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos mówił, że "jeśli Ukraina upadnie, Słowacja będzie następna".
Rosjanie uszkodzili i zniszczyli 3 700 budynków w obwodzie czernihowskim
- W wyniku ostrzału i bombardowania, 3 700 budynków zostało uszkodzonych i zniszczonych. 3 400 z nich to budynki mieszkalne. Tak jest, wróg mierzył w domy - oświadczył gubernator obwodu czernihowskiego, Wiaczesław Czaus. Gubernator dodał, że w obwodzie wciąż trwa szacowanie strat. Jak mówił są straty bezpośrednie i pośrednie, a te ostatnie wciąż muszą być oszacowane. Chodzi o koszty związane z nieosiągniętymi zyskami oraz zamknięciem gospodarki w związku z wojną.
Putin upraszcza procedurę przyznawania obywatelstwa mieszkańcom dwóch obwodów Ukrainy
Dekret stanowi poprawkę do dekretu prezydenta z 2019 roku, który umożliwia ubieganie się o obywatelstwo Rosji, w uproszczony sposób, osobom stale zamieszkującym terytoria separatystycznych, samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji, Władimir Putin, podpisał dekret, który umożliwia mieszkańcom obwodów zaporoskiego i chersońskiego ubiegać się o rosyjskie obywatelstwo w uproszczony sposób.
KE chce, by naruszanie sankcji było przestępstwem zagrożonym konfiskatą mienia
- Sankcje UE muszą być respektowane, a ci, którzy próbują je obejść muszą być ukarani - oświadczyła wiceprzewodnicząca KE Věra Jourová.
Czytaj więcej
Komisja Europejska proponuje przepisy dotyczące konfiskaty majątków osób i podmiotów obchodzących sankcje na Rosję. "Nie pozwolimy oligarchom bogacić się na rosyjskiej machinie wojennej. Ich aktywa powinny zostać skonfiskowane – i być może później wykorzystane do odbudowy Ukrainy" - oświadczyła szefowa KE Ursula von der Leyen.
Dowództwo Operacyjne "Południe": Zdobycie Odessy pozostaje priorytetem dla Rosjan
Stojąca na czele centrum prasowego ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe", Natalia Humeniuk oświadczyła, że Odessa pozostaje "wśród priorytetów pożądanych przez Rosjan do zajęcia, ale jest równie pożądana przez pokojowych mieszkańców". - Wróg jest już świadom, że porażki jego okrętów to nie chimera, to coś absolutnie możliwego - stwierdziła Humeniuk w czasie konferencji prasowej. Jednocześnie szefowa centrum prasowego Dowództwa mówiła, że okręty uzbrojone w rakiety na Morzu Czarnym nadal zagrażają nie tylko południowej Ukrainie, ale też całemu jej terytorium, które znajduje się w zasięgu rakiet.
Witek i Grodzki spotkali się z wiceprzewodniczącą Rady Najwyższej Ukrainy
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkali się dziś z przebywającą z wizytą w Warszawie wiceprzewodniczącą Rady Najwyższej Ukrainy Ołeną Kondratiuk.
Chiny: Wspólny patrol z Rosją bez związku z obecną sytuacją międzynarodową
"Działania te nie są wymierzone w stronę trzecią i nie mają związku z obecną sytuacją międzynarodową i regionalną" - tak Ministerstwo Obrony Chin odniosło się do wspólnego lotu chińskich i rosyjskich bombowców strategicznych.
Czytaj więcej
Ministerstwo Obrony Chin odniosło się do wspólnego patrolu rosyjskich i chińskich bombowców strategicznych przekazując, że celem ćwiczeń było wzmocnienie współpracy sił powietrznych obu państw.
Korea Południowa zerwała kontrakt z Novatekiem
Kolejne problemy arktycznej inwestycji gazowego Novateku. Koreańska stocznia wypowiedziała kontrakt na budowę trzech gazowców dla nowych zakładów skraplania gazu w rosyjskiej Arktyce. Powód: brak zapłaty i sankcje.
Czytaj więcej
Kolejne problemy arktycznej inwestycji gazowego Novateku. Koreańska stocznia wypowiedziała kontrakt na budowę trzech gazowców dla nowych zakładów skraplania gazu w rosyjskiej Arktyce. Powód: brak zapłaty i sankcje.
Obwód charkowski. W wyniku wielogodzinnego ostrzału wsi zginął mężczyzna
53-letni mężczyzna zginął w wyniku nocnego ostrzału we wsi Udy w obwodzie charkowskim - poinformował szef władz rejonu zołocziwskiego Wiktor Kowałenko. Według tego źródła, ciągłe ataki artyleryjskie trwały na tym terenie od północy do 5:00. Kowałenko podał, że mężczyzna ukrywał się w piwnicy swego domu. Jeden z pocisków uderzył w dom 53-latka, wybuchł pożar, a mężczyzna nie zdołał wydostać się z przysypanej piwnicy. Wieś Udy znajduje się w pobliżu granicy Ukrainy z Rosją. Według władz rejonu, przed wojną mieszkało w niej ponad 1200 osób, większość uciekła z powodu działań zbrojnych.
Rosja: Port w Mariupolu działa normalnie
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że port w Mariupolu działa normalnie. - Rozminowanie i demilitaryzacja portu zostały zakończone - oświadczył rzecznik resortu gen. Igor Konaszenkow. Mariupol (miasto w obwodzie donieckim Ukrainy) był oblężony przez wojska rosyjskie od początku marca. W ostatnim czasie broń złożyli ostatni obrońcy miasta, przebywający na terenie zakładów Azowstal.
Marks & Spencer wycofuje się z rosyjskiego rynku
Brytyjska sieć handlowa Marks & Spencer wycofuje się z Rosji w świetle inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. W opublikowanym w środę raporcie rocznym firma zaznaczyła, że w związku z inwazją 3 marca wstrzymała dostawy do Rosji. "Później podjęliśmy decyzję o całkowitym wyjściu z naszej rosyjskiej franczyzy" - czytamy w cytowanym przez CNN fragmencie raportu.
Litwa przekaże Ukrainie kilkadziesiąt pojazdów wojskowych
Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Litewskiej poinformowało, że przygotowywany jest kolejny transport pomocy dla Ukrainy. Litwa ma przekazać Ukrainie 20 transporterów opancerzonych M113, 10 ciężarówek wojskowych oraz 10 pojazdów saperskich.
Po raz pierwszy od dwóch lat Emiraty wysłały ropę do Europy
Zjednoczone Emiraty Arabskie w obliczu odrzucenia przez Europę rosyjskiej ropy, po raz pierwszy od 2020 roku wysłały tam tankowiec z paliwem. Pisze o tym Bloomberg, powołując się na dane śledzenia statków. Tankowiec nazywa się „Moscow Spirit”, według agencji przewozi około 1 miliona baryłek ropy.
Czytaj więcej
Wbrew nazwie, tankowiec nie transportuje ropy rosyjskiej, ale arabską. Po raz pierwszy od dwóch lat Zjednoczone Emiraty Arabskie wysłały do Europy milion baryłek swojej ropy.
Wiceszef MSZ Rosji: Nie wiemy które kraje stworzą międzynarodowy trybunał sądzący obrońców Mariupola
Andriej Rudenko, wiceszef MSZ Rosji stwierdził, że Moskwa "nie wie reprezentanci których państw wejdą w skład międzynarodowego trybunału", który ma powstać na terenie separatystycznej, samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej istniejącej na terytorium ukraińskiego Donbasu. - Słyszałem oświadczenie (Denisa) Puszylina (przywódcy separatystów - red.) o utworzeniu międzynarodowego trybunału, ale nie wiem jeszcze kto weźmie w nim udział - powiedział Rudenko.
Wicepremier Kowalczyk: Drożyzna jest efektem wojny
- Lepiej drożej zapłacić za paliwo czy żywność, niż być w sytuacji, w jakiej jest Ukraina. Tutaj naprawdę ponosimy te koszty faktycznie, ale sądzę, że to są nieporównywalne koszty z ewentualnymi kosztami wojny - powiedział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.
Czytaj więcej
Nie zapowiada się, by w najbliższym czasie żywność w Polsce taniała - stwierdził wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. W rozmowie z Polskim Radiem przyznał, że ceny "bardzo mocno" wzrosły i mogą być jeszcze wyższe.
Doradca mera Mariupola: W mieście panuje całkowita ciemność. Jedyne światła to światła rosyjskich patroli
Petro Andriuszczenko mówił też, że proces pochowku zmarłych jest skomplikowany, ponieważ Rosjanie nalegają, by ekshumowane i wydobyte spod gruzów ciała trafiały do kostnic, a bliscy zmarłego, którzy chcą odebrać jego ciało, muszą zgodzić się na nagranie materiału wideo, w którym poinformują, że zmarły zginął w wyniku działań ukraińskiej armii.
Czytaj więcej
Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola, w rozmowie z CNN szacował, że liczba cywilnych ofiar walk o Mariupol wyniosła co najmniej 22 tysiące.
Doradca mera Mariupola w rozmowie z CNN: W mieście zginęło ok. 22 tys. osób
Szacunki dotyczące strat cywilnych w Mariupolu przedstawił w rozmowie z CNN Petro Andriuszczenko.
O 1 w nocy Rosjanie ostrzelali miejscowość Krasnopole w obwodzie sumskim
Dmytro Żywicki, gubernator obwodu sumskiego na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że o pierwszej w nocy Rosjanie dokonali ataku rakietowego na Krasnopole. Ataku dokonał samolot operujący w rosyjskiej przestrzeni powietrznej - wynika z informacji przekazanych przez Żywickiego.
Wiceszef MSZ Rosji: Za wcześnie na rosyjską bazę w obwodzie chersońskim
Dzień wcześniej prośbę o stworzenie takiej bazy zapowiedziały kolaboracyjne władze obwodu chersońskiego, powołane przez Rosjan.
Czytaj więcej
Powołana przez Rosję, kolaboracyjna administracja obwodu chersońskiego, zwróci się do Moskwy z prośbą o stworzenie rosyjskiej bazy wojskowej na terytorium częściowo okupowanego przez Rosję obwodu - informuje rosyjska agencja informacyjna RIA.
Gubernator obwodu lwowskiego: Dwa alarmy powietrzne w nocy
Maksym Kozicki, gubernator obwodu lwowskiego poinformował, że w nocy na terenie obwodu ogłoszono dwa alarmy powietrzne, w tym jeden wywołany "odpaleniem rakiet z wód Morza Czarnego". Kozicki dodał, że "groźba nie zmaterializowała się". "W obwodzie lwowskim panuje spokój" - dodał.
Soros: W lipcu Rosja będzie musiała zacząć sprzedawać gaz Europie
George Soros w czasie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos mówił, że Putin magazynował gaz, zamiast przesyłać go do Europy, doprowadzając do deficytu na rynku. Ale - jak dodał - w rosyjskich magazynach na gaz miejsce skończy się w lipcu i Rosja może nie mieć innego wyboru, niż sprzedawać gaz Europie, która jest jej jedynym rynkiem zbytu.
Czytaj więcej
Amerykański miliarder i inwestor, George Soros, ostrzegł, że "cywilizacja może nie przetrwać" rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jego zdaniem atak Rosji na Ukrainę może być "początkiem III wojny światowej".
Rosjanie przeprowadzili w nocy atak rakietowy na Kramatorsk
O ataku rakietowym na miasto w obwodzie donieckim poinformował mer miasta, Ołeksandr Gonczarenko. "Przyjaciele, rozumiem jak ciężko jest wam poza swoim rodzinnym miastem. Ale wróg się zbliża. Niebezpieczeństwo nie jest gdzieś tam, ale - tutaj! Jest za wcześnie, by wracać, niezależnie od tego jak ciężko wam było (opuścić Kramatorsk - red.)" - napisał Gonczarenko na Facebooku. Mer miasta dodał, że w wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego nie było żadnych ofiar cywilnych.
WTO będzie się starać o odblokowanie ukraińskich portów
jak podała ukraińska wicepremier, Julia Swyrydenko, Światowa Organizacja Handlu zamierza działać w kierunku odblokowania ukraińskich portów, blokowanych przez rosyjskie okręty działające na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim, "dla dobra światowego bezpieczeństwa żywnościowego".
Czytaj więcej
Pierwsza ukraińska wicepremier, Julia Swyrydenko oświadczyła po spotkaniu z dyrektor generalną Światowej Organizacji Handlu, Ngozi Okondji-Ivealą, że odblokowanie ukraińskich portów znajdzie się na agendzie Światowej Organizacji Handlu jako jedna z najważniejszych kwestii związanych z sytuacją na Ukrainie.
Ambasador separatystów w Moskwie: Siewierodonieck i Lisiczańsk "praktycznie odcięte od dostaw"
Rodion Mirosznik, ambasador samozwańczej, separatystycznej, nieuznawanej przez społeczność międzynarodową Ługańskiej Republiki Ludowej w Moskwie oświadczył, że rosyjska armia i milicja separatystów przejęła kontrolę nad częścią drogi Lisiczańsk-Bachmut i praktycznie "odcięły od dostaw" Siewierodonieck i Lisiczańsk. "Część strategicznej drogi Lisiczańsk-Artiomowsk (Rosjanie używają na określenie miasta Bachmut nazwy funkcjonującej w latach 1924-2016 - red.) znajduje się pod pełną kontrolą lądową sił sojuszniczych. Ukraińskie jednostki praktycznie nie mogą się po niej poruszać" - napisał Mirosznik na swoim kanale w serwisie Telegram.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 29 450 żołnierzy, 1 305 czołgów, 3 213 pojazdów opancerzonych, 606 zestawów artyleryjskich, 201 wyrzutni rakiet, 93 zestawy przeciwlotnicze, 206 samolotów, 170 śmigłowców, 491 bezzałogowych statków powietrznych, 112 pocisków manewrujących, 2 218 pojazdów (w tym cystern), 13 jednostek nawodnych, 44 jednostki sprzętu specjalnego.
Atak rakietowy na Zaporoże. Zginęła kobieta, są ranni
Zaporoska obwodowa administracja wojskowa poinformowała, że nad ranem wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na Zaporoże. Według tego źródła, nad miasto nadleciały cztery pociski manewrujące - jeden został zestrzelony przez obronę przeciwlotniczą, trzy spadły na miasto. Według doniesień, trafione zostało m.in. centrum handlowe, uszkodzonych zostało kilkadziesiąt budynków. Według władz obwodowych, zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne.
W Polsce stan wyjątkowy jak na Węgrzech? Fogiel: Nie
We wtorek premier Węgier Viktor Orbán poinformował w mediach społecznościowych o wprowadzeniu na terytorium kraju stanu wyjątkowego. - Węgierski rząd przejmie uprawnienia nadzwyczajne, aby móc szybciej reagować na wyzwania spowodowane wojną na sąsiedniej Ukrainie - oświadczył. Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel został w Radiu Zet zapytany, czy polskiej władzy "też chodzą takie pomysły po głowie, żeby wprowadzać stan wyjątkowy". - Nie, nie chodzą - odparł. - Takie pomysły nikomu po głowie nie chodzą, można spać spokojnie - zadeklarował poseł PiS.
Obchody w Hiroszimie. Rosja bez zaproszenia
Ambasador Rosji w Japonii, Michaił Gałuzin, poinformował w mediach społecznościowych, że władze Hiroszimy zapowiedziały, iż nie zapraszają przedstawicieli Rosji na uroczystość upamiętniającą ofiary bomby atomowej, która co roku odbywa się 6 sierpnia. Bomba o nazwie "Little Boy" została zrzucona na Hiroszimę przez wojsko amerykańskie 6 sierpnia 1945 roku.
Prokuratura: Na Ukrainie zginęło 238 dzieci
Od 24 lutego w wyniku agresji zbrojnej Rosji na Ukrainie zginęło co najmniej 238 dzieci, a ponad 433 zostały ranne - podały służby prasowe Prokuratury Generalnej Ukrainy.
Brytyjski resort obrony: Walki na Ukrainie już wywarły presję na ceny zboża
Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie podaje, że od początku wojny "nie zauważono znaczącej aktywności statków handlowych" w rejonie Odessy. "Utrzymująca się rosyjska blokada kluczowych portów na Morzu Czarnym odstrasza komercyjne statki od działania w tym rejonie" - odnotowuje brytyjskie Ministerstwo Obrony. W raporcie czytamy, że alternatywne szlaki handlowe nie są w stanie zastąpić morskiej drogi transportu zboża, w związku z czym "znaczące zapasy ukraińskiego zboża pozostają w magazynach i nie mogą być wyeksportowane".
Ukraiński Sztab Generalny: Rosja formuje jednostki rezerwowe
"W celu prowadzenia działań zbrojnych i uzupełnienia znacznych strat w ludziach i sprzęcie na Ukrainie, rosyjscy okupanci formują jednostki rezerwowe w Południowym Okręgu Wojskowym" - podaje ukraiński Sztab Generalny.
Czytaj więcej
Rosjanie "zwiększają intensywność wykorzystania lotnictwa do wsparcia ofensywy lądowej. W związku z kończącymi się zapasami precyzyjnych systemów uzbrojenia, Rosjanie szukają innych sposobów niszczenia infrastruktury krytycznej i wojskowej na Ukrainie" - podaje Sztab Generalny armii Ukrainy w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na frontach.
Żołnierz ukraińskiej Gwardii Narodowej zestrzelił drugi rosyjski samolot w ciągu miesiąca
Na profilu ukraińskiej Gwardii Narodowej na Facebooku czytamy, że 23 maja, w czasie misji bojowej, ukraiński żołnierz po raz drugi w ciągu miesiąca zestrzelił rosyjski samolot - tym razem był to Su-25. Do zestrzelenia rosyjskiego samolotu bojowego doszło nad obwodem zaporoskim.
Rosjanie prowadzą tajną operację specjalną: "oczyszczają" krążownik Moskwa
14 kwietnia krążownik Moskwa, okręt flagowy Floty Czarnomorskiej, został trafiony dwoma pociskami przeciwokrętowymi Neptun i - w wyniku doznanych uszkodzeń - zatonął. Strona rosyjska utrzymywała, że na pokładzie okrętu doszło do wybuchu amunicji, a jednostka zatonęła w czasie burzy, gdy była holowana do portu.
Czytaj więcej
Rosyjska armia prowadzi specjalną operację, której celem jest wydobycie ciał poległych marynarzy oraz sprzętu z pokładu zatopionego przez Ukraińców krążownika Moskwa - informuje ukraiński wywiad.
Rosjanie nad ranem dokonali ataku rakietowego na Zaporoże
O 5:13 rano rosjanie wystrzelili cztery pociski manewrujące w kierunku Zaporoża - informuje zaporoska administracja obwodowa na swoim kanale w serwisie Telegram. Jeden z pocisków został zestrzelony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.
Orban wetem wobec embarga na rosyjską ropę podtrzymuje strumień pieniędzy dla Rosji
Premier Węgier może sobie na to pozwolić, bo stoi za nim Warszawa - pisze w "Rzeczpospolitej" Anna Słojewska.
Czytaj więcej
Viktor Orbán wprowadził stan wyjątkowy. Powodem jest wojna w Ukrainie. Umożliwi mu to zarządzanie za pomocą dekretów. Wetem wobec embarga na rosyjską ropę węgierski premier podtrzymuje strumień pieniędzy dla reżimu Putina. Może sobie na to pozwolić, bo stoi za nim Warszawa.
Dowództwo Operacyjne "Południe": Rosjanie chcą wcielać do armii Ukraińców
Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje, że "władze okupacyjne i rosyjska armia próbują zmusić mieszkańców do współpracy i zaakceptowania okupacji". "Kolejne dostępne dane wskazują, że chcą oni zmobilizować Ukraińców na okupowanych terenach obwodu chersońskiego, by ci wzięli udział w wojnie przeciw Ukrainie" - głosi raport.
Czytaj więcej
Rosjanie zamierzają wcielać do swojej armii mężczyzn mieszkających w okupowanym obwodzie chersońskim - informuje Dowództwo Operacyjne "Południe" na swoim profilu na Facebooku.
W walkach z Rosjanami w Mariupolu zginął ukraiński mistrz świata w tajskim boksie
W niedzielę w walkach z Rosjanami poległ też Ołeh Prudki, były bokserski mistrz Ukrainy w wadze lekkiej.
Czytaj więcej
W walkach na Ukrainie zginęli Ołeh Prudki i Ołeksij Janin, dwaj utytułowani ukraińscy bokserzy - informuje CNN.
Rzecznik resortu obrony Ukrainy: Los kraju decyduje się właśnie na froncie wschodnim
Obecnie działania rosyjskiej armii skupiają się na zajęciu Siewierodoniecka i Lisiczańska, dwóch ostatnich dużych miast w obwodzie ługańskim, które kontrolują ukraińskie wojska. Miasta znajdują się na dwóch brzegach Dońca Siewierskiego. Rosjanie nacierają na miasta z trzech stron, próbując je okrążyć.
Czytaj więcej
We wtorek rosyjskie wojska prowadziły szturm, którego celem jest okrążenie ukraińskich sił broniących dwóch miast położonych na Dońcem Siewierskim - Siewierodoniecka i Lisiczańska.
Chiny przekonują, że konieczne jest zawieszenie broni, by zapewnić eksport zboża
- W obecnej sytuacji międzynarodowa społeczność powinna wspierać zawieszenie broni (na Ukrainie) tak szybko, jak to możliwe, by stworzyć korytarz dla eksportu zboża z Rosji i Ukrainy - powiedział szef MSZ Chin, Wang Yi, w czasie rozmowy za pośrednictwem łącza wideo z szefową niemieckiego MSZ, Annaleną Baerbock.
Czytaj więcej
Szef MSZ Chin, Wang Yi stwierdził, że w obecnej sytuacji, konieczne jest stworzenie specjalnego korytarza tak szybko, jak jest to możliwe, by zapewnić bezpieczny eksport zboża z Rosji i Ukrainy.
Rosyjski resort obrony informuje o rozminowaniu portu w Mariupolu
Z komunikatu resortu obrony Rosji wynika, że miny zostały usunięte z terenu portu i otaczających go wód. Rosja uzyskała pełną kontrolę nad Mariupolem w ubiegłym tygodniu, po tym jak broń złożyli ukraińscy żołnierze broniący zakładów Azowstal. Mariupol był oblężony przez Rosjan od 2 marca.
Zełenski: Ukraina wznowi rozmowy z Rosją, gdy Rosja wycofa swoje wojska
Wołodymyr Zełenski w wywiadzie udzielonym japońskiemu nadawcy NHK stwierdził, że Ukraina wznowi rozmowy z Rosją, gdy rosyjscy żołnierze zostaną wycofani na pozycje, które zajmowali przed 24 lutego. - Dla każdego Ukraińca zwycięstwo oznacza odzyskanie utraconych terytoriów. Wierzymy, że Krym i Donbas są naszymi ziemiami. Dziś odzyskujemy teren środkami militarnymi. Postępujemy absolutnie słusznie. Walczymy za siebie. Chciałbym, abyśmy osiągnęli co najmniej granice z 24 lutego, a potem zaoferowali, że usiądziemy do stołu negocjacyjnego jeszcze raz i zgodzili się na pokój, koniec wojny i powrót naszych ziem - powiedział prezydent Ukrainy.
W ciągu doby ukraińska armia odparła w Donbasie dziewięć ataków Rosjan
Informację taką podało na swoim profilu na Facebooku Dowództwo Operacji Sił Połączonych. W czasie odpierania rosyjskich ataków zniszczono trzy rosyjskie czołgi, osiem systemów artyleryjskich, 18 bojowych wozów piechoty, jeden specjalny pojazd opancerzony i jeden inny pojazd. Jednostki obrony przeciwlotniczej zestrzeliły nad Donbasem sześć bezzałogowych statków powietrznych Orlan-10 i jeden bezzałogowy statek powietrzny ZALA. Rosjanie ostrzelali w ciągu doby 39 miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim, zabijając 14 cywilów i raniąc 15. W czasie ostrzału uszkodzono ponad 60 obiektów infrastruktury cywilnej, w tym 50 domów mieszkalnych, szpital, dwie fabryki, stację kolejową, centrum handlowe, posterunek policji, biuro prokuratora i podstację elektryczną.