Od 12 lutego można otwierać kina, teatry, filharmonie i grać z połową widowni. Warunkowo, bo po dwóch tygodniach może nastąpić zamknięcie.
– Prosiliśmy władze o powiadomienie nas o dacie otwarcia kin z czterotygodniowym wyprzedzeniem, ta decyzja nas zaskoczyła. Nie otworzymy się – mówi szef kinowej sieci „Helios" Tomasz Jagiełło.
Multipleksy mają ogromny problem. Gdy kina obejmuje lockdown, są zwolnione z opłat za czynsz. Od 12 lutego będą musiały go płacić, otworzą się czy nie. Koszty rozruchu są olbrzymie, a brak nowego repertuaru wróży klęskę.
Gdzie są aktorzy
Otworzą się małe sale. – Ruszą 192 kina. Korzystamy z pomocy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF), jesteśmy zobligowani do otwarcia – mówi Marlena Gabryszewska, szefowa Sieci Kin Studyjnych. – To dobry moment: brzydka pogoda, walentynki i brak konkurencji ze strony restauracji.
– Czekamy na decyzje – mówi Kinga Zych, UIP Polska. Ma świetne oscarowe tytuły, lecz ich premiery są też zależne od sytuacji w Ameryce, gdzie większość kin jest zamknięta. Inna firma dysponuje ciekawymi tytułami zagranicznymi, ale nie wprowadzi żadnego. Nie wiadomo, czy widzowie pójdą do kin, czy za dwa tygodnie wszystko znowu się zamknie.