Aktualizacja: 29.08.2021 14:37 Publikacja: 29.08.2021 14:37
Foto: Materiały prasowe
Słynne nowojorskie wieżowce World Trade Center oddane do użytku w 1970 roku miały być reprezentacyjną budowlą mocarstwa uczestniczącego w wyścigu podbijania kosmosu. Oba budynki miały wysokość 110 pięter, co dawało im wówczas status najwyższych na świecie.
Wśród problemów, z którymi musiał zmierzyć się główny architekt Minori Yamasaki, były m.in. silne wiatry wiejące w Nowym Jorku, a także konieczność nowatorskiego rozmieszczenia wind, które nie pochłaniałoby zbyt wielkiej powierzchni budowli. WTC wznoszono bardzo szybko – trzy piętra co dwa tygodnie. Budynki przetrwały pierwszy atak terrorystyczny na wieżowce 26 lutego 1993 roku. 11 września 2001 roku było inaczej.
Przebieg dramatycznych wydarzeń zrekonstruowała ekipa National Geographic współpracując z nowojorskim „9/11 Memorial & Museum”, które gromadzi relacje z feralnego dnia. Twórcy serii w ciągu 3 lat przeprowadzili wywiady z 54 osobami przez łącznie 235 godzin i przejrzeli ponad 951 godzin materiałów archiwalnych.
Tragiczne w skutkach ataki terrorystyczne przeprowadzono we wtorkowy poranek za pomocą uprowadzonych samolotów pasażerskich. Katastrofy miały miejsce w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Pensylwanii. Filmowcy skoncentrowali się na tych pierwszych, kiedy o 8.46 samolot wbił się w pierwszą z wież World Trade Center. Ludzie zaczynali dzień, śpieszyli się do swoich obowiązków. Na wstępie autorzy informują, że wydarzenia zostaną zaprezentowane „od uderzenia pierwszego samolotu po ostatnich ocalałych, uratowanych z gruzów. Z perspektywy tych, którzy widzieli, cierpieli i przeżyli”. Z pomocą materiałów archiwalnych i zdjęć uchwyconych przez dziennikarzy i przechodniów, dokonano rekonstrukcji wydarzeń niemal minuta po minucie - zaczynając od momentu, gdy straż pożarna Nowego Jorku (FDNY) i nowojorska policja (NYPD) zostały po raz pierwszy wezwane na miejsce World Trade Center.
- Droga zajęła nam całą wieczność. Nie mogłem zapanować nad myślami. To było przerażające. Naprawdę – pamięta strażak z 20-letnim wówczas stażem.
Mimo upływu wielu lat wspomnienia nadal są pełne emocji.
W filmie są relacje ocalonych, którym udało się opuścić wieżowce przed zawaleniem i tych, którzy ich ratowali - ryzykując życiem i łamiąc procedury. Uwięzieni w płonącym, walącym się budynku dzwonili do przyjaciół, krewnych, ukochanych. Nie wszystkim udało się wydostać ze śmiertelnej pułapki…
Polska premiera pierwszego dokumentu 6-odcinkowego cyklu „11 września: dzień z życia Ameryki” (odbędzie się równolegle z premierą w USA) w niedzielę 29 sierpnia o 20. w National Geographic. Następne Następne odcinki emitowane będą przez trzy kolejne dni także o godz. 20.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA chcą umorzyć Ukrainie 4,65 mld dolarów długu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Amerykanie przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej wart 275 mln dolarów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Po 1000 dniach rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie Rosjanie kontrolują ok. 18 proc. terytorium sąsiedniego państwa.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 17 na 18 listopada rosyjska obrona przeciwlotnicza strącała drony lecące w stronę Moskwy.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Funkcjonariusze FBI zatrzymali mężczyznę z Florydy i postawili mu zarzut zamiaru przeprowadzenia zamachu bombowego przed gmachem giełdy papierów wartościowych w Nowym Jorku. Agenci zeznali, że podejrzany mówił, iż czuje się „jak bin Laden”.
Postępy w negocjacjach na temat zawieszenia broni w Libanie nie oznaczają końca działań wojennych w regionie.
Izrael zbombardował dzielnicę Ras al-Nabaa w centrum Bejrutu. Przed atakiem na profilu rzecznika izraelskiej armii w serwisie X nie pojawił się komunikat z nakazem ewakuacji dla mieszkańców tej gęsto zaludnionej dzielnicy - informuje Reuters.
Przed brazylijskim Sądem Najwyższym w powietrze przy użyciu niesionego przez siebie ładunku wybuchowego wysadził się mężczyzna, który wcześniej próbował wejść do budynku sądu - podają brazylijskie władze. Incydent wzbudza obawy o bezpieczeństwo w czasie zbliżającego się szczytu G20, który ma odbyć się w Brazylii.
Delegacja nieuznawanego na arenie międzynarodowej rządu talibów uczestniczą w charakterze obserwatora w rozmowach na szczycie klimatycznym COP29 w Baku, po raz pierwszy od przejęcia władzy w 2021 roku. Afganistan znajduje się w czołówce krajów najbardziej dotkniętych konsekwencjami pogłębiającego się kryzysu klimatycznego na świecie.
Wysadzenie tysięcy pagerów Hezbollahu czy zabicie arcywroga w samym sercu Teheranu – w ostatnim czasie izraelskie służby udowodniły swoją skuteczność. Tyle że takie zabójstwa zaspokajają potrzebę zemsty, ale strategicznej sytuacji Izraela nie poprawiają.
Federalna Prokuratura Generalna Niemiec poinformowała o zatrzymaniu w Saksonii i w Polsce ośmiu osób, podejrzewanych o udział w skrajnie prawicowej organizacji terrorystycznej. Przywódcę grupy zatrzymano w Zgorzelcu w Polsce.
Na dworcach kolejowych, w terminalach cargo oraz w pociągach rozpoczęły się testy urządzenia, które wykrywa nawet śladowe ilości materiałów wybuchowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas