Papież na bardzo trudne czasy

Koptowie mają nowego przywódcę duchowego. Wyboru dokonał chłopiec, losując nazwisko papieża.

Publikacja: 05.11.2012 01:51

Nowym papieżem będzie biskup Tawadros (na ekranie, w czasie ogłaszania wyniku losowania)

Nowym papieżem będzie biskup Tawadros (na ekranie, w czasie ogłaszania wyniku losowania)

Foto: AP/Nasser Nasser

Dotychczasowy biskup Tawadros będzie stał na czele Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, największego z chrześcijańskich Kościołów Bliskiego Wschodu. Przypadnie mu trudna rola przewodzenia egipskim chrześcijanom w czasie, gdy w tym kraju władze mają islamiści z Bractwa Muzułmańskiego.

Jak wybory prezydenta

- Jesteśmy szczęśliwi. To świetnie zorganizowany człowiek, dobry w zarządzaniu i kwestiach duchowych. Odpowiednio mocny, by negocjować z rządem sprawy chrześcijan – mówi „Rz" Emad Sobhi, znany lekarz z Kairu, wierny Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego.

Jak dodaje dr Sobhi, po czterech miesiącach władzy wywodzącego się z Bractwa prezydenta Mohameda Mursiego wielu chrześcijan myśli o emigracji, czują się prześladowani.

– Wyborowi papieża towarzyszyły niezwykłe emocje, nie było takich, gdy papieżem w 1971 roku zostawał Szenuda III. Miałem wtedy dziesięć lat i obserwowałem to w Kairze – mówi „Rz" Ashraf Benyamin, egipski dyrygent, koptyjski katolik. – Przypominało to wybory prezydenckie, kandydaci przedstawiali swoje programy, opowiadali, co zrobią, gdy zostaną wybrani.

Programy przedstawiało pięciu kandydatów, spośród nich licząca ponad 2400 osób grupa duchownych i świeckich, wybrała 29 października trójkę, dwóch biskupów i mnicha. Dziśwc odbyła się loteria przy ołtarzu w katedrze Świętego Marka w Kairze.

Ascetyczna wspólnota

W kryształowej misie były trzy kule, w każdej złożony papier z nazwiskiem kandydata. Tak ważnego dla Koptów wyboru dokonał chłopiec, który przeszedł długą selekcję. Najpierw z całego kraju zgłoszono kilkuset kandydatów, z których do niedzieli wybrano 12. W ostatniej chwili spośród nich pełniący obowiązki papieża wybrał ministranta Biszoja Gergesa. Z zawiązanymi oczami wyciągnął z misy kulę z nazwiskiem Tawadrosa, 60-letniego biskupa pomocniczego jednej z diecezji. Jego oficjalny tytuł to papież Aleksandrii i patriarcha Stolicy Świętego Marka.

– Mianem Koptów określano niegdyś rdzenną ludność Egiptu, teraz pojęcie to odnosi się do chrześcijan egipskich – mówi „Rz" koptolożka Iwona Antoniak. – Ich religijność jest ascetyczna, nawiązuje w niemal niezmienionej formie do wspólnot pierwszych chrześcijan. Ściśle przestrzegane są posty, powszechne jest obrzezanie siedmio-, ośmioletnich chłopców.

Nie wszyscy Koptowie, których w 80-milionowym Egipcie jest od dziesięciu do kilkunastu milionów, są wyznawcami Kościoła ortodoksyjnego. Są wśród nich i katolicy, i protestanci, ale jest ich znacznie mniej.

Co zrobi Mursi

Koptyjski papież uchodzi za przywódcę duchowego wszystkich chrześcijan. Reprezentuje ich wobec władzy świeckiej. Poprzednik, Szenuda III, do ostatnich chwil popierał Hosniego Mubaraka, obalonego w lutym 2011 r. przez rewolucję, która wyniosła do władzy Bractwo Muzułmańskie. W otoczeniu Mubaraka nie było chrześcijan. Prezydent Mohamed Mursi wprowadził do swojej ekipy kilku Koptów, są jego asystentami i doradcami. Ale najwyraźniej był to pusty gest. Dziś, kilka godzin po wyborze ani Mursi, ani rząd nie złożyli gratulacji Tawadrosowi.

Emad Sobhi powątpiewał, czy prezydent pojawi się na inauguracji nowego papieża 18 listopada. Dziennik „Al Ahram" napisał wcześniej, że Mursi obiecał, iż pojawi się na inauguracji albo „złoży mu później wizytę".

Dotychczasowy biskup Tawadros będzie stał na czele Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, największego z chrześcijańskich Kościołów Bliskiego Wschodu. Przypadnie mu trudna rola przewodzenia egipskim chrześcijanom w czasie, gdy w tym kraju władze mają islamiści z Bractwa Muzułmańskiego.

Jak wybory prezydenta

Pozostało 91% artykułu
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1014
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1013
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1011
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1010
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1009
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska