Zapora przed obcymi plemionami

Edward Haliżak, politolog, dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW

Publikacja: 17.12.2012 23:02

Rz: Dobiega końca budowa muru wzdłuż granicy Grecji z Turcją. W ten sposób Grecja chce powstrzymać falę nielegalnych imigrantów. Czy mur rzeczywiście będzie w stanie spełnić swoją rolę?

Edward Haliżak: Budowa murów ma historyczną tradycję, która związana jest z potrzebą zabezpieczenia się przed napływem obcych plemion. Mistrzami w tej dziedzinie byli Chińczycy, którzy są twórcami sławnego Wielkiego Muru Chińskiego. Problem z przepływem ludności istniał zawsze. Barbarzyńcy na przykład chcieli się dostać do Chin, bo tam żyło się lepiej. Podobnie jest dzisiaj, kiedy pogłębiły się różnice między państwami. Polityka kontroli imigracji zawiodła. Dlatego pojawiła się potrzeba ochrony, a jej przejawem stają się mury.

Podobnie jest na granicy USA z Meksykiem. Czy naprawdę nie ma innych możliwości kontroli napływu imigrantów?

Mur, który oddziela USA od Meksyku, jest specyficzny, bo został zbudowany pomiędzy państwami należącymi do Północnoamerykańskiej Strefy Wolnego Handlu. Ta umowa zakłada wręcz zniesienie granic.

Po co w takim razie mur?

Powstał on przede wszystkim po to, żeby chronić USA przed przemytem narkotyków z Meksyku. Dodatkowo jest też zabezpieczeniem przed napływam nielegalnej, taniej siły roboczej, którą Amerykanie chętnie zatrudniają w swoich domach i firmach. Z kolei władze USA chętniej przyjęłyby imigrantów z Azji.

Dlaczego?

Władze USA boją się, że ich kraj stanie się latynoamerykański z dominującym językiem hiszpańskim. Azjaci są zaś uważani za bardziej pracowitych i lepiej wykształconych od Latynosów. Zdaniem rządu Stanów Zjednoczonych te azjatyckie cechy można dobrze wykorzystać dla rozwoju gospodarki oraz przemysłu.

Mur berliński został zbudowany w zupełnie innym celu niż te budowane współcześnie...

To była linia frontu między Wschodem a Zachodem. Mur berliński stał się symbolem podziału między komunizmem a zachodnią demokracją i wolnością. Dodatkowo dzielił jedno państwo.

—rozmawiała Matylda Młocka

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1161
Świat
Jędrzej Bielecki: Blackout w Hiszpanii - najprawdopodobniej zawiniło państwo
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1160
Świat
Indie – Pakistan: Przygotowania do wojny o wodę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1157