Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 27.03.2016 13:19 Publikacja: 27.03.2016 13:19
Foto: Deutsche Welle
Dokumenty z archiwum wymagały odkwaszenia. To bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Całość archiwum podzielona jest na teczki wykonane ze specjalnego kartonu. Zdigitalizowane zbiory są ponadto dostępne w internecie. - Stworzyliśmy stronę internetową pmk-niemcy.eu z danymi o dipisach: chrzest, ślub, pogrzeb lub konwersja. Informacje te znajdują się w zakładce „archiwum” – mówi ks. rektor Budyń.
Foto: Deutsche Welle
Geneza powstania archiwum jest niepodzielnie związana z historią organizacji życia religijnego dla Polaków przebywających po 1945 roku na terenie Niemiec. W lipcu 1945 roku ustanowiono polską Kurię Biskupią. Do niej należało zwracać się ze wszystkimi sprawami urzędowymi. Tam odsyłano odpisy zarejestrowanych ślubów, chrztów i zgonów w placówkach duszpasterskich. Tak powstało archiwum.
Foto: Deutsche Welle
Przykład mapki cmentarza cywilnego obozu Fallingbostel położonego między Hanowerem a Hamburgiem. Tam był jeden z obozów polskich dipisów. Na cmentarzu była też kwatera polska.
Foto: Deutsche Welle
Comiesięczne sprawozdania z obozów dipisów informowały, czym zajmowali się mężczyźni i kobiety, co robiły dzieci w szkole i poza szkołą, jakie kursy w obozach organizowano, np. kursy szoferskie. - Tam się odbywały przygotowywania do życia. Takich obozów było b. dużo - mówi ks. rektor Budyń. Zbiory archiwalne są prawdziwą kopalnią wiedzy o życiu polskich dipisów w Niemczech.
Foto: Deutsche Welle
Archiwum interesują się pojedyncze osoby. Ks. Budyń otrzymuje zapytania o dokumenty dziadków czy rodziców. Im więcej danych biograficznych, tym łatwiej jest odszukać kogoś. - Każdy człowiek ma u nas swoją stronę – mówi ks. rektor. Na zdjęciu dokumentacja Polaków studiujących w Niemczech w latach 50-tych. Trwają prace nad dokumentacją polskiego szkolnictwa w latach 1945-49 i 80-tych.
Foto: Deutsche Welle
Kurią Biskupią dla Polaków kierował początkowo ks. Franciszek Jedwabski, a potem ks. Franciszek Lubowiecki. Duchowni ci byli przedstawicielami na Niemcy przebywającego w Rzymie ks. bp. Józefa Gawliny, który ustanowił Kurię na zlecenia papieża Piusa XII. Działała ona do 1975 roku. Na zdjęciu ks. Lubowiecki w Heilbronie w 1948r. z dipisami z polskiej kompanii wartowniczej.
Foto: Deutsche Welle
Pamiątka dla ks. Lubowieckiego od polskich oficerów i szeregowych z polskiej kompanii wartowniczej z Butzbach koło Frankfurtu nad Menem.
Foto: Deutsche Welle
Koszary polskiej kompanii wartowniczej w Butzbach - 1948 rok.
Foto: Deutsche Welle
Boże Ciało w 1946 roku w obozie dipisów Hannower Münden. Po II wojnie światowej znalazło się na terenie Niemiec ok. 1,5-2 mln Polaków. Zostali tam przywiezieni na roboty przymusowe i do obozów. Tysiące z nich nie mogło wracać do Polski z racji utracenia ziem na wschodzie Polski, inni z obawy przed komunistami. W latach 1945-55 zostali umieszczeni w obozach alianckich, mając status bezpaństwowca.
Foto: Deutsche Welle
Szkoła powszechna w Hannover Münden. W archiwum Polskiej Misji Katolickiej w Hanowerze znajduje się ok. 5 tys. zdjęć z lat 1945-49 z życia polskich dipisów, ogółem 10 tys. ze zdjęciami do lat 70-tych. Zdjęcia te są już zeskanowane i opisane. Ks. Stanisław Budyń planuje publikację dokumentującą rozwój polskiego szkolnictwa po wojnie w Niemczech.
Foto: Deutsche Welle
Kuria Biskupia dla Polaków wydawała własny periodyk „Wiadomości Urzędowe Biskupa Ordynariusza”. Ukazywał się nieregularnie i stanowił łącznik pomiędzy Kurią i księżmi w terenie, którzy otaczali Polaków przebywających na terenie Niemiec opieką duszpasterską. Na zdjęciu pierwszy numer wychodzącego w Monachium „Posłańca Serca Jezusowego”
Foto: Deutsche Welle
Pod opieką Kurii Biskupiej dla Polaków, która mieściła się najpierw we Freimannie koło Monachium, a od września 1945 roku we Frankfurcie nad Menem, ukazywały się dwa czasopisma katolickie: ”Polska Chrystusowa” wydawana w Darmstadt i „Słowo Polskie” wydawane w Freimannie, przemianowane później na „Słowo Katolickie”.
Foto: Deutsche Welle
Zabawne rysunki ilustrujące pracę zespołu redagującego czasopismo „Słowo Polskie”.
Foto: Deutsche Welle
Każdej niedzieli msza św. w j. polskim odprawiana jest w 165 kościołach, a w dalszych 148 raz lub dwa razy w miesiącu. We Mszach św. udział bierze od 85-120 tysięcy wiernych. W 2014 r. udzielono: chrztów - 1984, bierzmowania -1095, ślubów kościelnych – 445, wystawienie licencji do ślubu za granicą – 433. Istnieje obecnie 70 placówek Polskiej Misji Katolickiej.
Foto: Deutsche Welle
W Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech pracuje 120 kapłanów. Uczą religii, prowadzą grupy ewangelizacyjne i poradnictwo rodzinne. W „Chrześcijańskim Centrum Krzewienia Kultury i Języka Polskiego” przy wielu misjach odbywa się nauka języka polskiego. W Radach Parafialnych w ośrodkach działają chóry, zespoły pieśni i tańca, biblioteki. Misje współpracują z wieloma organizacjami polonijnymi.
Foto: Deutsche Welle
Uratowałem przed zniszczeniam cząstkę polskiej historii - mówi w rozmowie z DW ks. rektor Stanisław Budyń. Od roku 2002 jako delegat Konferencji Episkopatu Niemiec koordynuje on działalność polskiego duszpasterstwa w 70 placówkach. W Polskiej Misji Katolickiej w Hanowerze ks. Budyń stworzył w czasie swego urzędowania unikatowe archiwum polskiej obecności w Niemczech. Geneza powstania zbiorów jest niepodzielnie związana z historią organizacji życia religijnego dla Polaków przebywających po 1945 roku na terenie Niemiec.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, tym razem o wartości 500 mln dolarów.
Szwajcaria chce zmodernizować swoją sieć starzejących się schronów nuklearnych. Już teraz system przygotowany jest na to, by w przypadku globalnego konfliktu, schronienie w takich bunkrach znalazł każdy mieszkaniec kraju.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
Muzeum Gazowni Warszawskiej to niezwykła przestrzeń, gdzie przeszłość i przyszłość przenikają się, tworząc inspirujące środowisko dla wydarzeń biznesowych i konferencji. Zlokalizowane w zabytkowym budynku dawnej aparatowni i tłoczni gazu, Muzeum zostało starannie odrestaurowane, aby oddać ducha epoki, zachowując jednocześnie pełną funkcjonalność nowoczesnej przestrzeni.
Ponad 250 tysięcy firm, zatrudniających ponad 6 milionów ludzi, wypracowuje dzięki turystyce 11 procent PKB Niemiec. Domagają się uwagi polityków i realizowania ich postulatów.
15 miliardów euro wydali w tym roku Niemcy na wycieczki zorganizowane. To rekordowa wartość. Ale nie wszystkie wartości napawają optymizmem touroperatorów.
Ministerstwo Infrastruktury nie wyklucza, że przyspieszy budowę Drogi Czerwonej, która jest kluczowa do rozwoju portu i miasta Gdyni.
W Kielcach na Białogonie doszło do awarii magistrali wodociągowej. Zasila ona ponad 60 proc. mieszkańców wodą z głównego ujęcia w tej części miasta.
Niezidentyfikowane dotąd drony zaobserwowano nad wrażliwymi obiektami przemysłowymi w Niemczech i amerykańską bazą wojskową w Ramstein w Nadrenii-Palatynacie.
W każdą sobotę grudnia i sylwestrowy wieczór warszawiacy mają okazję podziwiać zimowo-świąteczną stolicę z pokładu łodzi.
Czy wojsko naprawiło straty poniesione przez mieszkańców kilku wsi koło Malborka, nad którymi z wielką prędkością przeleciał samolot bojowy MiG-29? Są poważne wątpliwości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas