Aktualizacja: 24.01.2020 12:22 Publikacja: 24.01.2020 12:12
Foto: Wikimedia Commons, Domena Publiczna
Skorpiony coraz częściej dostosowują się do miejskiego życia w Brazylii. Wraz z nadejściem lata władze zmuszone zostały do podjęcia walki z tymi stawonogami.
Eksperci uważają, że za dwunastokrotny wzrost liczby ukąszeń i przypadków zgonów w Brazylii w latach 2000-2018 od jadu skorpiona, odpowiedzialna jest ”żywiołowa ekspansja” miast. Buduje się w nich domy oraz osiedla na terenach, które nie są przygotowane do takiej zabudowy, co sprawia, że pojawiają się w nich karaluchy, pająki, czy inne owady, które są pokarmem skorpionów. - Całe Sao Paulo jest zajęte przez robale - powiedział w rozmowie z agencją EFE biolog Denis Cândido, który od ponad 30 lat pracuje w Butantan Institute, ośrodku badawczym przygotowującym antidotum na jad skorpionów. - Wysokie temperatury i wilgotność powietrza zwiększają aktywność skorpionów, które przyciągane są przez swoją ofiarę - karaluchy, świerszcze i pająki - i podróżują w poszukiwaniu nowych miejsc schronienia - dodał. Mężczyzna podkreślił także, że warunki te stymulują reprodukcję skorpiona. - Tym bardziej, że żółty skorpion, najbardziej śmiercionośny w Brazylii, jest partenogenetyczny, co oznacza, że ??samica tego gatunku może rozmnażać się bez samca - dodał.
Andrzej Stróżny, były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego z grupą byłych agentów założył stowarzyszenie reklamujące się jako „niezależni w służbie dla Polski”. Czy to podwaliny pod BBN?
„Czy Europa bez pomocy USA jest w stanie Pani/Pana zdaniem udzielić Ukrainie pomocy wystarczającej do stawiania oporu Rosji?” - takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
Ekspercka komisja opiniuje planowane zakupy zabytkowych obiektów do muzeów, które podlegają Ministerstwu Kultury. Dotychczas pozwoliła na zakup 41 obiektów, ale nie bezwarunkowo.
Ośrodek Karta, który powstał w czasach PRL, apeluje o kupowanie swoich wydawnictw. To może pomóc przetrwać tej zasłużonej dla Polski instytucji.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
„Jak ocenia Pani/Pan decyzję USA o zgodzie na atakowanie amerykańską bronią celów w głębi Rosji przez Ukrainę?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Policja ujawniła nowe informacje w sprawie incydentu, do którego doszło w sobotę na warszawskiej Pradze. "Policjant, z którego broni padł strzał, służbę w policji pełnił od ponad roku, ukończył niezbędne szkolenie i pozytywnie zdał egzaminy" – podkreślono, odnosząc się do sprawy funkcjonariusza, który śmiertelnie postrzelił kolegę podczas interwencji.
Media donoszą o pojawieniu się w Portugalii pochodzącego z Azji komara tygrysiego. Jego ukąszenie może być groźne dla ludzi i zwierząt.
Żądanie alimentów od byłego partnera sąd może ocenić jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego - tłumaczy adwokatka Maria Sankowska-Borman z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.
Wybitna indywidualność wśród wykonawców muzyki dawnej, Francuz Alexis Kossenko, został oskarżony przez studentów i muzyków o niedozwolone zachowania. Artysta rezygnuje z występów, nie pojawi się też na grudniowych koncertach w Warszawie.
Przedłuża się śledztwo w sprawie polskiego statku "Jawor", na którym na początku października marynarze znaleźli prawie pół tony kokainy. Brazylijscy śledczy utajnili swoje działania i dopatrują się powiązań załogi z przestępcami, którzy chcieli przeszmuglować narkotyki do Europy - wynika z ustaleń RMF FM.
„Nowy świat na Marsie” Roberta Zubrina należy czytać wraz z wcześniejszą książką „Czas Marsa”, która ukazała się w połowie lat 90. A to w celu odnotowania zmian, jakie nastąpiły w astronautyce w ciągu ostatnich 30 lat.
„Abalone Go” to podróżna wersja klasycznej gry logicznej.
Poezja Zdzisława Lipińskiego jest zdyscyplinowana i skondensowana. Bardziej uwydatnia ciszę, przeciwwagę dla rozgadanej kultury masowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas