Prawie jedna trzecia ankietowanych (30 procent) uważa, że „prawdopodobnie prawdziwe” (19 procent) lub „z pewnością prawdziwe” (11 procent) jest stwierdzenie, że świat kontrolują tajne mocarstwa. Jakie to mocarstwa? 16 procent ankietowanych odpowiedziało, że nie wie. 13 procent wskazało banki i instytucje finansowe, 12 procent wskazało służby bezpieczeństwa lub wywiadowcze, takie jak CIA czy Mosad, a 11 procent wskazało zamożne, prominentne rodziny, takie jak Rockefellerowie czy Rothschildowie.
Kluczowe znaczenie okazują się mieć edukacja i przynależność polityczna. Badacze odkryli, że wyborcy Alternatywy dla Niemiec (AfD) byli znacznie bardziej skłonni wierzyć w teorie spiskowe, niż wyborcy innych partii. Ponad połowa zwolenników AfD (56 proc.) wierzy w teorie spiskowe.
Wysoki odsetek osób wierzących w teorie spiskowe zanotowano wśród osób o najniższym poziomie wykształcenia, osób starszych oraz wśród migrantów.
Czynnikami, które nie miały wpływu na wiarę w teorie spiskowe, były natomiast płeć czy pochodzenie ze wschodnich lub zachodnich Niemiec.
Badanie wśród 3250 osób zostało przeprowadzone przez niemiecką Fundację Konrada Adenauera w ciągu pięciu miesięcy, od października 2019 r. do lutego 2020 r. Na wyniki badań nie miało więc wpływu rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa.