Kalifornia: Sąd uchylił zakaz posiadania broni szturmowej

Amerykański sędzia unieważnił w piątek obowiązujący od trzech dekad w Kalifornii zakaz posiadania broni szturmowej. Posunięcie to zostało szybko potępione przez gubernatora stanu Gavina Newsoma.

Aktualizacja: 05.06.2021 09:37 Publikacja: 05.06.2021 09:30

Kalifornia: Sąd uchylił zakaz posiadania broni szturmowej

Foto: Pixabay

W 94-stronicowej decyzji sędzia federalny Roger T Benitez określił kalifornijski zakaz posiadania broni szturmowej - obowiązujący od 1989 roku - jako niekonstytucyjny i bronił prawa Amerykanów do posiadania półautomatycznych karabinów.

"Podobnie jak scyzoryk armii szwajcarskiej, popularny karabin AR-15 jest doskonałym połączeniem broni do obrony domu i sprzętu do obrony ojczyzny" - napisał.

"Broń i amunicja w rękach kryminalistów, tyranów i terrorystów są niebezpieczne, broń w rękach praworządnych, odpowiedzialnych obywateli jest skuteczniejsza" - przekonywał.

Benitez powiedział, że da władzom 30 dni na odwołanie się od decyzji, o której gubernator Newson powiedział, że stanowi "bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego" i którą zapowiedział zaskarżyć.

"Nie wycofujemy się z tej walki i będziemy nadal naciskać na zdroworozsądkowe prawa dotyczące broni, które będą ratować życie" - powiedział w oświadczeniu.

Decyzja sądu zapada w momencie, gdy w Stanach Zjednoczonych wzrasta liczba przypadków przemocy z użyciem broni palnej. Nieco ponad tydzień temu niezadowolony, ciężko uzbrojony pracownik transportu publicznego w Kalifornii zastrzelił dziewięć osób.

Podczas przeszukania domu strzelca, który został podpalony na krótko przed atakiem, znaleziono 12 sztuk broni, około 22 000 sztuk amunicji i koktajle Mołotowa.

Masowe strzelaniny miały miejsce również na Florydzie, w Indianie, Kalifornii, Kolorado i Georgii. Wzrost przemocy w kraju prezydent Joe Biden nazwał "epidemią".

Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Społeczeństwo
Cła Donalda Trumpa. Wiadomo, czego spodziewają się Amerykanie