Piwo nad Nilem Białym

W Sudanie – państwie, którego 70 proc. ludności to muzułmanie – niebawem, po 25 latach przerwy, rozpocznie się produkcja piwa.

Publikacja: 16.12.2008 01:58

Gwarantuje to porozumienie pokojowe z 2005 roku, które zakończyło wojnę domową, zagwarantowało chrześcijańskiemu południu kraju częściową autonomię i otworzyło rynek na import piwa. Dotąd jednak przywożono je głównie z Ugandy. Teraz w Sudanie powstaną miejscowe browary, które kosztem 37 mln dolarów wybuduje koncern SABMiller – na zaproszenie półautonomicznego świeckiego rządu rezydującego w głównym ośrodku Południa w Dżubie.

Firma SABMiller jest strategicznym inwestorem działającej w Polsce Kompanii Piwowarskiej. Jest jednak mało prawdopodobne, aby Sudańczycy mieli szansę skosztowania produkowanego przez tę firmę tyskiego, lecha czy dojlidów. – Koncentrujemy się na rynkach, gdzie obecna jest polska mniejszość i to właśnie nasi rodacy przebywający poza granicami Polski są głównymi odbiorcami naszego eksportu – informuje Paweł Kwiatkowski, dyrektor ds. korporacyjnych Kompanii Piwowarskiej.

Cień szansy na polskie piwo nad Nilem Białym i Błękitnym jednak pozostaje. Bo – jak ujawnia Kwiatkowski – niektórzy hurtownicy, którzy współpracują z Kompanią, eksportują złocisty napój wedle własnego uznania, poza kontrolą producenta. – Jeśli któryś z nich uzna, że Sudan to dla niego dobry rynek, nasze marki będą tam obecne – mówi dyrektor.

Dla południowego Sudanu budowa browarów ma bardzo duże znaczenie. Po pierwsze, ma pobudzić ekonomicznie region. Po drugie, polepszyć jakość życia miejscowej ludności.

Nie chodzi jednak o dostęp do świeżego piwa, ale do czystej, bezpiecznej wody z Nilu, którą zapewnią inwestycje producentów chmielowego napoju.

Natomiast Samson Kwadże, minister rolnictwa w rządzie południowego Sudanu, decyzję o wybudowaniu browaru i możliwości spożywania jego produktów przedstawia jako poważne przesłanie polityczne. – To dowód, że w jednym państwie mogą współegzystować dwa systemy – mówi.

Kto mógłby przypuszczać, że dowodem na zgodę pomiędzy chrześcijanami i muzułmanami będzie butelka zimnego piwa?

Społeczeństwo
Zadowolony jak Rosjanin w czwartym roku wojny
Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy