Książę Karol rezygnuje z kąpieli

Brytyjski następca tronu wezwał rodaków do zaprzestania kąpieli w wannie w imię ochrony środowiska. Książę proponuje myć się pod prysznicem. Ale krótko, by nie zużywać zbyt dużo wody.

Publikacja: 23.08.2010 02:48

Książę Karol własnoręcznie pomaga przy budowie ekodomu

Książę Karol własnoręcznie pomaga przy budowie ekodomu

Foto: AP

Higieniczne pomysły księcia Karola to część jego „zielonego” programu – przypomina „The Daily Mail”. Oprócz rezygnacji z kąpieli w wannie syn Elżbiety II opracował jeszcze 19 podpowiedzi, które pomogą Brytyjczykom żyć bliżej i z poszanowaniem natury.

Wśród innych „zielonych” rad księcia Karola jest zwracanie uwagi na to, co wyrzucamy do śmieci. Chodzi o to, by niepotrzebnie nie tworzyć gór odpadków, ale nauczyć się wykorzystywać czy zjadać wszystko do końca.

Karol propaguje także używanie opakowań wielokrotnego użytku, jak mocne siatki i torby z naturalnych materiałów typu len czy bawełna. Radzi, by kupować napoje w szklanych opakowaniach, a nie plastikowych, które rozkładają się setki lat.

W tym roku, 8 września, następca brytyjskiego tronu otworzy po raz pierwszy do szerokiego zwiedzania ogrody rodziny królewskiej Clarence House. Odbędzie się to w ramach zainicjowanego przez księcia festiwalu poświęconego ochronie przyrody.

Sam książę zresztą daje przykład ekologicznego prowadzenia się. Wprawdzie nie zrezygnował z posiadania kilku limuzyn, ale każda jeździ na biopaliwie. Jaguar, audi i range rover spalają biodiesel z oleju roślinnego. A 40-letni aston martin – etanol z wina. W swoich czterech posiadłościach Karol zmniejszył emisję CO2 o 4 proc., a zużycie prądu o 22 proc.

Gorzej jest z innymi członkami rodziny królewskiej. Książę Edynburga – 89-letni małżonek królowej i ojciec Karola – jest miłośnikiem kąpieli w wannie i zażywa ich codziennie. Sara Ferguson, była szwagierka Karola, wiele razy opowiadała o kąpieli w lodzie, która poprawia jej codzienny nastrój. Książę Karol przekonywanie do ekologii musi więc zacząć od własnej rodziny.

Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie