Finlandia: Obywatele chcą, by ich kraj mógł używać min przeciwpiechotnych

Fiński parlament zajmie się obywatelską inicjatywą ustawodawczą, której istotą jest wycofanie się z Finlandii traktatu ottawskiego - konwencji o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych.

Publikacja: 19.12.2024 10:06

Miny przeciwpiechotne są używane m.in. na Ukrainie

Miny przeciwpiechotne są używane m.in. na Ukrainie

Foto: Press service of the 24th mechanized brigade named after King Danylo / AFP

arb

Pod projektem, który przedstawiono 6 grudnia, w dniu święta niepodległości Finlandii, wymagane 50 tysięcy podpisów zebrano w ciągu zaledwie czterech dni. Teraz parlament ma obowiązek zająć się projektem.

Autorzy inicjatywy ws. wycofania się Finlandii z traktatu ottawskiego: Miny przeciwpiechotne wykorzystamy tylko przeciw wrogom

Autorzy projektu podkreślają, że jego celem jest skłonienie parlamentu do podjęcia działań niezbędnych do wycofania się Finlandii z traktatu ottawskiego. Parlament prawdopodobnie zajmie się projektem na początku 2025 roku.

Na początku 2025 roku Ministerstwo Obrony Finlandii ma zakończyć analizę co do tego, czy Finlandia potrzebuje stosowania min przeciwpiechotnych. W ubiegły piątek prezydent Finlandii Alexander Stubb i członkowie Komitetu ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa omawiali wyniki innego studium resortu obrony, które dotyczyło zwiększenia możliwości fińskiej armii. W studium tym weryfikowano znaczenie min przeciwpiechotnych dla obronności Finlandii w przypadku różnego rodzaju zagrożeń dla bezpieczeństwa kraju.

Czytaj więcej

Michał Dworczyk: Polska musi mieć miny. Bez nich nie można się bronić

W czwartek z tym ostatnim studium ma zapoznać się parlament.

Admirał Juhani Kaskeala, były głównodowodzący fińskich Sił Zbrojnych oraz jeden z inicjatorów inicjatywy obywatelskiej ws. wycofania się z traktatu ottawskiego, odrzuca argumenty przeciw stosowaniu min przeciwpiechotnych jako przestarzałej broni defensywnej.

- Wierzę, że nowe wersje min przeciwpiechotnych mają przyszłość. Nowe miny przeciwpiechotne mają mechanizm samozniszczenia. Mogą być skuteczniej kontrolowane (co do tego) jak długo są aktywne i stwarzają zagrożenie dla najeźdźcy - podkreślił.

Kaskeala przekonuje, że miny będą wykorzystywane tylko przeciw najeźdźcom. - Finlandia broni swojej granicy i ktokolwiek przekroczy granicę z wrogą intencją, ten wejdzie na minę, nie będą to Finowie – zapewnił.

Finlandia, jako suwerenne państwo, może wycofać się z traktatu ottawskiego w ciągu sześciu miesięcy, jeśli wyrazi taką wolę, bez łamania prawa międzynarodowego

Autorzy inicjatywy ws. wycofania Finlandii z traktatu ottawskiego

Finlandia ma wycofać się z traktatu ottawskiego ze względu na „zmianę sytuacji geopolitycznej”

Henri Vanhanen, ekspert ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, który jest autorem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej ws. traktatu ottawskiego podkreśla, że miny przeciwpiechotne nie mają zwiększać napięcia, ale służyć jako narzędzie odstraszania. Jak dodał, stosowanie mechanizmów odstraszania „redukuje prawdopodobieństwo zagrożenia militarnego”.

Popierający inicjatywę podkreślają, że ze względu na agresywne działania Rosji, z którą Finlandia graniczy na lądzie na odcinku ponad 1 350 km, kraj potrzebuje środków do wzmocnienia swoich zdolności obronnych.

W uzasadnieniu projektu czytamy, że gdy Finlandia przystępowała w 2012 roku do traktatu ottawskiego, „geopolityczna sytuacja była całkowicie inna” niż obecnie. „Finlandia, jako suwerenne państwo, może wycofać się z traktatu ottawskiego w ciągu sześciu miesięcy, jeśli wyrazi taką wolę, bez łamania prawa międzynarodowego” - argumentują autorzy inicjatywy.

W ubiegłym miesiącu prezydent Stubb zapowiedział, że Finlandia rozważy ponowne wprowadzenie do swojego arsenału min przeciwpiechotnych.

Stroną traktatu ottawskiego jest m.in. Polska. W ostatnich tygodniach o konwencji tej mówiło się w naszym kraju m.in. ze względu na pytanie, jakie jeden z dziennikarzy zadał o ten traktat kandydatowi na prezydenta, prezesowi IPN Karolowi Nawrockiemu. Nawrocki nie odpowiedział, jaką ma opinię w temacie konwencji.

Społeczeństwo
Niemcy: Ostatnie Pokolenie zmienia nazwę. „Blokady na drogach nie są już naszym celem”
Społeczeństwo
Turyści trafili do szpitala na Fidżi. Minister zapewnia, że alkohol w kurorcie nie był skażony
Społeczeństwo
Złapali zabójcę generała Kiriłłowa. To fatalna wiadomość dla milionów imigrantów w Rosji
Społeczeństwo
Podcast „Rzecz w tym”. Anas Adi: Syria będzie krajem demokratycznym i tolerancyjnym
Społeczeństwo
USA wyjaśniają zagadkę tajemniczych dronów. To m.in. gwiazdy
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10