Pod projektem, który przedstawiono 6 grudnia, w dniu święta niepodległości Finlandii, wymagane 50 tysięcy podpisów zebrano w ciągu zaledwie czterech dni. Teraz parlament ma obowiązek zająć się projektem.
Autorzy inicjatywy ws. wycofania się Finlandii z traktatu ottawskiego: Miny przeciwpiechotne wykorzystamy tylko przeciw wrogom
Autorzy projektu podkreślają, że jego celem jest skłonienie parlamentu do podjęcia działań niezbędnych do wycofania się Finlandii z traktatu ottawskiego. Parlament prawdopodobnie zajmie się projektem na początku 2025 roku.
Na początku 2025 roku Ministerstwo Obrony Finlandii ma zakończyć analizę co do tego, czy Finlandia potrzebuje stosowania min przeciwpiechotnych. W ubiegły piątek prezydent Finlandii Alexander Stubb i członkowie Komitetu ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa omawiali wyniki innego studium resortu obrony, które dotyczyło zwiększenia możliwości fińskiej armii. W studium tym weryfikowano znaczenie min przeciwpiechotnych dla obronności Finlandii w przypadku różnego rodzaju zagrożeń dla bezpieczeństwa kraju.
Czytaj więcej
Polska powinna wypowiedzieć konwencję o zakazie min przeciwpiechotnych, wyprodukować odpowiednią liczbę min i przygotować się do ich rozmieszczenia w razie zagrożenia wojną - przekonuje poseł PiS Michał Dworczyk.
W czwartek z tym ostatnim studium ma zapoznać się parlament.