Statystyczny Polak wypił w 2014 r. 9,4 litra czystego spirytusu, czyli o 0,27 litra mniej niż rok wcześniej. Taka informacja znalazła się w opracowanym w Ministerstwie Zdrowia sprawozdaniu z profilaktyki alkoholowej w ubiegłym roku.
Eksperci podkreślają, że dane z różnych lat trudno ze sobą porównywać. W 2014 r. poszła w górę akcyza na alkohol, więc w 2013 r. kupowano go na zapas. – Zamiast o spadku spożycia możemy raczej mówić o spowolnieniu wieloletniego trendu wzrostowego – mówi Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Jednak w przygotowywanym co roku sprawozdaniu poprawiło się też kilka innych wskaźników, co może sugerować, że Polska zaczęła sobie radzić z alkoholizmem. To pierwszy tak optymistyczny dokument od lat.
Autorzy zauważają, że w strukturze spożycia zwiększył się udział piwa i wina względem wódki. Może to oznaczać, że Polacy rzadziej się upijają. W dodatku nietrzeźwi powodują mniej wypadków drogowych. W 2014 r. było ich 1878, a rok wcześniej 2165.
Rzadziej alkohol pije młodzież. W 2014 r. do sięgnięcia po trunki choć raz w ciągu życia przyznawało się 42,6 proc. uczniów w wieku 11–15 lat, a w 2010 r. takich osób było aż 52,3 proc. Z raportu wynika, że poprawiły się nawet wskaźniki dotyczące leczenia osób uzależnionych.