IMGW podzielił się na swoim profilu w serwisie X prognozą długoterminową na pięć najbliższych tygodni, przygotowaną na podstawie operacyjnych danych prognostycznych Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody. Przedstawia ona anomalie średniej temperatury powietrza oraz anomalie sumy opadów atmosferycznych względem lat 1991-2020.
Pogoda na najbliższy tydzień pod znakiem antycyklonu
Wspomniane anomalie są ustalane na podstawie norm klimatycznych, które przedstawiają uśrednione warunki, jakie panowały w naszym kraju w latach 1991-2020. Dodatnia anomalia średniej temperatury powietrza świadczy o tym, że prognozowany tydzień będzie cieplejszy od średniej tygodniowej temperatury, jaka wystąpiła w tych samych tygodniach we wspomnianym trzydziestoletnim okresie. Z kolei anomalia ujemna oznacza, że prognozowany tydzień będzie chłodniejszy.
Z danych IMGW wynika, że w okresie od 4 do 10 listopada w znacznej części kraju (w centrum i na południu) będziemy mieć do czynienia z anomalią ujemną. W najbliższym tygodniu pogoda będzie kształtowana przez antycyklon, który nadciąga nad Europę. Pomimo groźnej nazwy, antycyklon nie jest niebezpiecznym zjawiskiem. Oznacza on po prostu wyż. Należy zatem spodziewać się dużej ilości chmur, niższej temperatury oraz mgieł. Te ostatnie będą szczególnie dotkliwe, bowiem mogą ograniczać widoczność nawet poniżej 100 metrów. W nocy pojawią się też lokalne przymrozki. Temperatury będą już typowo jesienne i wyniosą między 8 a 11 stopni Celsjusza w ciągu dnia.
Patrząc na anomalię sumy opadów atmosferycznych względem lat 1991-2020 prawdopodobnie wyniesie ona poniżej 100 proc. normy wieloletniej. Najbliższy tydzień będzie zatem bardziej suchy od średniej tygodniowej sumy opadów, jaka wystąpiła w tych samych tygodniach we wspomnianym trzydziestoletnim okresie.