Antycyklon nadciąga nad Polskę. Będzie rządzić pogodą do połowy miesiąca

Październikowa pogoda była dla nas mocno łaskawa. Wszystko wskazuje na to, że listopad również będzie dość przyjemny, przynajmniej w pierwszej połowie. Według danych IMGW najbliższy tydzień ma być suchy, ale raczej chłodny.

Publikacja: 04.11.2024 15:57

Nadciągający antycyklon spowoduje spore zamglenie w wielu częściach kraju

Nadciągający antycyklon spowoduje spore zamglenie w wielu częściach kraju

Foto: Adobe Stock

IMGW podzielił się na swoim profilu w serwisie X prognozą długoterminową na pięć najbliższych tygodni, przygotowaną na podstawie operacyjnych danych prognostycznych Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody. Przedstawia ona anomalie średniej temperatury powietrza oraz anomalie sumy opadów atmosferycznych względem lat 1991-2020.

Pogoda na najbliższy tydzień pod znakiem antycyklonu

Wspomniane anomalie są ustalane na podstawie norm klimatycznych, które przedstawiają uśrednione warunki, jakie panowały w naszym kraju w latach 1991-2020. Dodatnia anomalia średniej temperatury powietrza świadczy o tym, że prognozowany tydzień będzie cieplejszy od średniej tygodniowej temperatury, jaka wystąpiła w tych samych tygodniach we wspomnianym trzydziestoletnim okresie. Z kolei anomalia ujemna oznacza, że prognozowany tydzień będzie chłodniejszy.

Z danych IMGW wynika, że w okresie od 4 do 10 listopada w znacznej części kraju (w centrum i na południu) będziemy mieć do czynienia z anomalią ujemną. W najbliższym tygodniu pogoda będzie kształtowana przez antycyklon, który nadciąga nad Europę. Pomimo groźnej nazwy, antycyklon nie jest niebezpiecznym zjawiskiem. Oznacza on po prostu wyż. Należy zatem spodziewać się dużej ilości chmur, niższej temperatury oraz mgieł. Te ostatnie będą szczególnie dotkliwe, bowiem mogą ograniczać widoczność nawet poniżej 100 metrów. W nocy pojawią się też lokalne przymrozki. Temperatury będą już typowo jesienne i wyniosą między 8 a 11 stopni Celsjusza w ciągu dnia.

Patrząc na anomalię sumy opadów atmosferycznych względem lat 1991-2020 prawdopodobnie wyniesie ona poniżej 100 proc. normy wieloletniej. Najbliższy tydzień będzie zatem bardziej suchy od średniej tygodniowej sumy opadów, jaka wystąpiła w tych samych tygodniach we wspomnianym trzydziestoletnim okresie.

Pogoda w listopadzie. Prognoza anomalii na kolejne cztery tygodnie

Według danych IMGW w kolejnych tygodniach w niektórych częściach kraju wystąpi dodatnia anomalia średniej temperatury, choć na znacznym obszarze Polski wskazania termometrów utrzymają się w normie. Oznacza to, że nie będą odbiegać od średnich tygodniowych temperatur, jakie wystąpiły w tych samych tygodniach w latach 1991-2020. W 46. tygodniu (od 11 do 17 listopada) anomalia dodatnia wystąpi w województwie zachodniopomorskim i pomorskim. W kolejnym, 47. tygodniu (od 18 do 24 listopada), utrzyma się już tylko w środkowej części wybrzeża. W ostatnim tygodniu miesiąca (od 25 listopada do 1 grudnia) dodatnie anomalie wystąpią nie tylko na północy kraju, ale również na południu. Jak zapowiada się pierwszy tydzień grudnia? Według prognoz IMGW można spodziewać się dodatnich anomalii w województwie pomorskim oraz podkarpackim.

Czytaj więcej

Jaka będzie zima 2024/2025? IMGW podał najnowsze prognozy

Co z opadami atmosferycznymi? Niestety wszystko wskazuje na to, że druga połowa listopada i początek grudnia mogą nas zaskoczyć. W okresie od 11 do 17 listopada w znacznej części kraju suma opadów atmosferycznych utrzyma się w normie (to tak zwany tydzień normalny). Anomalia poniżej 100 proc. normy wystąpi jedynie w województwie warmińsko-mazurskim oraz lubuskim. W kolejnych dwóch tygodniach (od 18 listopada do 1 grudnia) przewidywana jest anomalia sumy opadów atmosferycznych powyżej 100 proc. normy wieloletniej. Należy zatem spodziewać się, że prognozowane tygodnie będą bardziej mokre od średniej tygodniowej sumy opadów, jaka wystąpiła w tych samych tygodniach w latach 1991-2020. Prognozy dotyczą praktycznie całego kraju. Podobnie będzie w pierwszym tygodniu kolejnego miesiąca (od 2 do 8 grudnia). Norma utrzyma się jedynie w północnej Polsce. W prognozach IMGW nie jest określony rodzaj opadu, a zatem może to być zarówno śnieg, jak i deszcz.

Należy pamiętać, że prognozy długoterminowe są obarczone dużą niepewnością, co wynika m.in. z ryzyka wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych. Z tego względu ich charakter jest eksperymentalny.

IMGW podzielił się na swoim profilu w serwisie X prognozą długoterminową na pięć najbliższych tygodni, przygotowaną na podstawie operacyjnych danych prognostycznych Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody. Przedstawia ona anomalie średniej temperatury powietrza oraz anomalie sumy opadów atmosferycznych względem lat 1991-2020.

Pogoda na najbliższy tydzień pod znakiem antycyklonu

Pozostało 92% artykułu
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy wybraliby Kamalę Harris na prezydenta USA
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Społeczeństwo
Sondaż: Jak zwycięstwo Trumpa wpłynie na bezpieczeństwo Polski? Co sądzą Polacy?
Społeczeństwo
Porażka sądów w sprawie sprawcy wypadku na Trasie Łazienkowskiej
Społeczeństwo
Pod Gorzowem ktoś dał dzieciom cukierki nafaszerowane gwoździami. „Całą noc nie spałam”
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Społeczeństwo
Cmentarz Północny w Warszawie: Jak dojechać od 1 do 3 listopada 2024? Linie cmentarne, utrudnienia, mapa