Przecięte ogrodzenie zbiornika wody, podejrzenia o sabotaż i zamknięta baza wojskowa

Badania przeprowadzone w Mechernich na zachodzie Niemiec, wykazały, że woda w kranach nie jest skażona biologicznie ani chemicznie. W czwartek odkryto przecięte ogrodzenie przy zbiorniku wody pitnej dla tego miasta oraz pobliskiej bazy wojskowej.

Publikacja: 16.08.2024 14:43

Żołnierze Bundeswehry

Żołnierze Bundeswehry

Foto: Adobe Stock

Ostrzeżenie, skierowane do mieszkańców, wystosowały władze miasta Mechernich, położonego w pobliżu Bonn.

W Mechernich obawiano się sabotażu w punkcie zaopatrzenia w wodę

Równolegle z badaniami przydatności wody do spożycia prowadzone było przez policję, żandarmerię wojskową i agencję wywiadu dochodzenie w sprawie prawdopodobnego sabotażu w punkcie zaopatrzenia w wodę. Ostrzeżenie dotyczyło 10 tys. osób i dotyczyło również pobliskiej bazy Bundeswehry Kolonia-Wahn. 

Czytaj więcej

Niemcy zamykają bazę wojskową. Jest zalecenie dla tysięcy żołnierzy

Rzecznik miasta, cytowany przez agencję dpa, poinformował, że obywatele mogą ponownie używać wody do kąpieli i mycia, woda powinna być jednak przegotowana przed wypiciem. Wyjaśnił przy tym, że możliwość skażenia bakteryjnego będzie dalej badana, a wyniki mogą być dostępne dopiero po weekendzie. Stąd prośba o gotowanie wody pitnej.

Dzień wcześniej podobna sytuacja w bazie Kolonia-Bonn

Dzień wcześniej inny obiekt Bundeswehry, baza sił powietrznych w pobliżu lotniska Kolonia-Bonn, został zamknięty na kilka godzin z powodu „nieprawidłowych wartości wody” wykrytych w dostawach. 

Z medialnych doniesień wynikało, że również tam odkryto dziurę w ogrodzeniu bazy wojskowej, co skłoniło służby do rozważenia, czy nie doszło do przestępstwa. Rzecznik Dowództwa Terytorialnego w Berlinie zapewniał, że sprawa jest traktowana niezwykle poważnie. Z kolei rzecznik zamkniętej jednostki odmawiał podania szczegółów. Z ustaleń dpa wynikało jednak, że żołnierze i pracownicy bazy wojskowej – w sumie 5500 osób – zostali ostrzeżeni przed spożywaniem wody z kranów. Niemieckie władze mają prowadzić dochodzenie w sprawie możliwego aktu sabotażu

Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie