IPN likwiduje sowiecki pomnik. Prezes z problematyczną ochroną

Instytut Pamięci Narodowej usunął kolejny komunistyczny pomnik. Z tego powodu Rosja ściga prezesa IPN. Ten w czasie wyjazdów zagranicznych ma ochronę, której zasadność kwestionuje NIK.

Publikacja: 23.07.2024 04:30

Doktor Karol Nawrocki, prezes IPN

Doktor Karol Nawrocki, prezes IPN

Foto: Archiwum IPN

Koparka powaliła, a młot rozkruszył pomnik Kombatantów RP w Nowogardzie, który wcześniej nazywany był pomnikiem Braterstwa Broni. Jest to już 41. monumentem zdemontowany w ramach dekomunizacji, o co zaapelował do samorządów prezes IPN Karol Nawrocki. W tym miejscu powstanie fontanna – zapowiedział burmistrz Michał Wiatr.

Obiekt został zbudowany przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika Wdzięczności w Nowogardzie. Jak przypomina IPN z inicjatywą wyszli członkowie powiatowego komitetu Frontu Jedności Narodu. Pomnik Braterstwa Broni odsłonięto 7 listopada 1972 r. w 55. rocznicę wybuchu rewolucji październikowej. Na cokole zostali umieszczeni dwaj średniowieczni rycerze oraz czerwonoarmista z gwiazdą na hełmie i żołnierz Ludowego Wojska Polskiego. W 1992 r. pomnik został wyremontowany, a w 1995 r. przemianowany na pomnik Kombatantów III RP. Z hełmu czerwonoarmisty skuto gwiazdę.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Społeczeństwo
Genetycy poszukują bliskich ofiar zbrodni UPA w Puźnikach
Historia Polski
Ratowali Żydów i zostali zamordowani przez Niemców. Poszukuje ich IPN
Historia
Czesław Lasik: zapomniany agent wywiadu
Historia Polski
Bunt w Kwidzynie. Strażnicy więzienni oskarżeni o pobicie internowanych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Społeczeństwo
Komisja decyduje, który zabytek można kupić do muzeum