Klimatolog z NASA: Pożegnajcie się z chłodnym latem. To ostatnie w waszym życiu

"To będzie najchłodniejsze lato w ciągu reszty waszego życia i nie można tego traktować jako memu. To powinno budzić prawdziwe przerażenie" – ostrzega Peter Kalmus, ekspert NASA.

Publikacja: 19.07.2023 10:35

Klimatolog z NASA: Pożegnajcie się z chłodnym latem. To ostatnie w waszym życiu

Foto: AdobeStock

adm

Ekspert NASA, klimatolog Peter Kalmus, ostrzega, że mimo padających rekordów temperatury, może być to ostatnie "tak chłodne" lato w naszym życiu. "Za waszego życia nie będzie już tak chłodnego lata jak obecne i nie należy tego traktować jako żartu. To jest przerażające" – podkreślił badacz zajmujący się zmianą klimatu.

Jak zaznaczył Kalmus, jeżeli chcemy, by temperatury przestały rosnąć, musimy zrezygnować z paliw kopalnych. "Większość ludzi wciąż nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa, w którym się znajdujemy. To będzie najchłodniejsze lato w ciągu reszty waszego życia i nie można tego traktować jako memu. To powinno budzić prawdziwe przerażenie. Jest tylko jedno wyjście z tych koszmarnych upałów – zakończyć eksploatację paliw kopalnych tak szybko, jak to tylko możliwe” - czytamy we wpisie, który opublikował ekspert na Twitterze.

Zmiany klimatu. Padają rekordy wysokich temperatur

Jak zaznaczył badacz, mimo że zawsze występować będą pewne wahania, to uśredniając trendy dotyczące wysokich temperatur wiele wskazuje na to, że przez wiele lat będzie to najchłodniejsze lato. "Jeśli społeczeństwo przejdzie w stan zagrożenia klimatycznego, możliwe, że planeta zacznie się ochładzać przed końcem stulecia" - podkreślił.

Czytaj więcej

Fala upałów w Europie: spodziewane są kolejne rekordowe temperatury

Z szacunków amerykańskiej Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery (NOAA) oraz Programu Copernicus Climate Change Service (C3S) wynika, że miniony czerwiec był najcieplejszym czerwcem od czasu rozpoczęcia pomiarów.

7 lipca był zaś najgorętszym dniem w historii pomiarów – średnia globalna temperatura wyniosła wówczas 17,23 st. Cel. Pobity został wówczas rekord ustanowiony dwa dni wcześniej – 5 lipca średnia wyniosła 17,18 st. Cel.

Społeczeństwo
Księżna Kate ogłosiła remisję choroby nowotworowej
Społeczeństwo
Włochy. Geje mogą się kształcić w seminariach rzymskokatolickich. Ale jest warunek
Społeczeństwo
W Teksasie zatrzymano najemnika z Grupy Wagnera. W plecaku miał dron
Społeczeństwo
Czad: Atak na pałac prezydencki. Atakowali „pijani uzbrojeni w maczety”
Społeczeństwo
Fin skrytykował Elona Muska w serwisie X. Niecenzuralna odpowiedź miliardera