1 czerwca: Nie tylko Dzień Dziecka, ale i Ogólnopolski Dzień bez Alkoholu

Komitet Obrony Dzieci i Młodzieży przed Patologiami Społecznymi przypomina, że 1 czerwca przypada nie tylko Dzień Dziecka, ale i Ogólnopolski Dzień bez Alkoholu. „Jednym z najbardziej wartościowych prezentów, jakie wielu rodziców mogłoby w tym dniu ofiarować swoim dzieciom jest trzeźwa wspólna zabawa, spacer lub rozmowa” – podkreślono.

Publikacja: 30.05.2023 09:44

1 czerwca: Nie tylko Dzień Dziecka, ale i Ogólnopolski Dzień bez Alkoholu

Foto: AdobeStock

adm

1 czerwca to Ogólnopolski Dzień bez Alkoholu. Święto ustanowiono uchwałą Sejmu RP 24 maja 2006 roku, ze względu na szczególną wymowę Międzynarodowego Dnia Dziecka.

Zgodnie z przyjętymi postanowieniami 1 czerwca zachęca się do „podjęcia wszelkich działań zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych oraz zmniejszenia dostępności do alkoholu”. Alkohol to substancja toksyczna, której działanie w organizmie zaczyna się już po kilku minutach od spożycia. Jej działanie niekorzystnie wpłynąć na większość organów ludzkiego ciała. Już jednorazowe nadużycie alkoholu może mieć niezwykle poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet spowodować śmierć.

Należy pamiętać, że spożywanie alkoholu – poza skutkami zdrowotnymi – niesie ze sobą też ryzyko wystąpienia konsekwencji zarówno społeczno-ekonomicznych, takich jak problemy małżeńskie i rodzinne, rozpad więzi, wzrost agresji wobec otoczenia, problemy ze znalezieniem i utrzymaniem pracy, problemy finansowe, jak i prawnych – na przykład odpowiedzialność karna za spowodowanie wypadku.

W 2021 roku szacowano, że około 6 proc. zgonów wśród ludzi poniżej 75 roku życia oraz 20 proc. poważnych chorób i urazów wymagających leczenia w szpitalu ma związek właśnie z alkoholem. To niezwykle istotne, aby być świadomym, jak substancja ta wpływa na organizm człowieka.

Czytaj więcej

Wojny, kryzysy, inflacja. Tymczasem świat głębiej zagląda do szklanki z trunkiem

Nie pijmy alkoholu w Dzień Dziecka

Komitet Obrony Dzieci i Młodzieży przed Patologiami Społecznymi wzywa wszystkich Polaków do „wielkiego wysiłku na rzecz zdecydowanej poprawy sytuacji w tym zakresie”. Jak zaznaczono, w ostatnich latach mamy do czynienia z coraz większą promocją alkoholu „poprzez agresywną jego reklamę oraz lansowanie obyczaju picia w przekazach medialnych”. Zauważono również, że działania na rzecz ograniczenia picia alkoholu są wyśmiewane, a najczęściej przemilczane. „Nasze władze, w szczególności samorządowe, nie przeciwdziałają skutecznie patologiom alkoholowym. Najczęściej nie reaguje się też w odpowiedni sposób na picie alkoholu przez dzieci i młodzież” – czytamy.

Czytaj więcej

Nocny Kraków bez alkoholu w sklepach. Radni wprowadzają prohibicję

Zdaniem Komitetu Obrony Dzieci i Młodzieży przed Patologiami Społecznymi, uchwała sejmowa dotycząca Dnia Dziecka jako dnia bez alkoholu, niestety nie jest realizowana. „Uczyńmy więc 1 czerwca dniem świątecznym – również pod względem wolności od alkoholu. Trzeba naszym dzieciom, w tym dniu, oprócz materialnych podarków, w szczególny sposób ofiarować swoją miłość, życzliwość, troskę i solidarność” – zaapelowano. „Dzieci nie mogą w ogóle pić alkoholu - my dorośli darujmy im więc w tym dniu (i nie tylko w tym) naszą abstynencję” – dodano.

Komitetu Obrony Dzieci i Młodzieży przed Patologiami Społecznymi wyraża przekonanie, że podjęcie wspólnych działań, przyczyni się do pięknego i trzeźwego przebiegu tegorocznego Dnia Dziecka. 

Społeczeństwo
Koniec ocieplenia już pewny. Powrót zimy w najnowszej prognozie pogody IMGW
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Społeczeństwo
WOŚP gra po raz 33. Komu w tym roku pomoże fundacja Jerzego Owsiaka?
Społeczeństwo
Sondaż: Czy świat po objęciu prezydentury przez Trumpa będzie mniej bezpieczny?
Społeczeństwo
Gigantyczny pomnik Maryi ma powstać pod Toruniem. Przewyższy Jezusa ze Świebodzina
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Społeczeństwo
Polonia w USA wierzy w łaskę Donalda Trumpa i nie chce wracać do kraju
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku