1 czerwca to Ogólnopolski Dzień bez Alkoholu. Święto ustanowiono uchwałą Sejmu RP 24 maja 2006 roku, ze względu na szczególną wymowę Międzynarodowego Dnia Dziecka.
Zgodnie z przyjętymi postanowieniami 1 czerwca zachęca się do „podjęcia wszelkich działań zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych oraz zmniejszenia dostępności do alkoholu”. Alkohol to substancja toksyczna, której działanie w organizmie zaczyna się już po kilku minutach od spożycia. Jej działanie niekorzystnie wpłynąć na większość organów ludzkiego ciała. Już jednorazowe nadużycie alkoholu może mieć niezwykle poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet spowodować śmierć.
Należy pamiętać, że spożywanie alkoholu – poza skutkami zdrowotnymi – niesie ze sobą też ryzyko wystąpienia konsekwencji zarówno społeczno-ekonomicznych, takich jak problemy małżeńskie i rodzinne, rozpad więzi, wzrost agresji wobec otoczenia, problemy ze znalezieniem i utrzymaniem pracy, problemy finansowe, jak i prawnych – na przykład odpowiedzialność karna za spowodowanie wypadku.
W 2021 roku szacowano, że około 6 proc. zgonów wśród ludzi poniżej 75 roku życia oraz 20 proc. poważnych chorób i urazów wymagających leczenia w szpitalu ma związek właśnie z alkoholem. To niezwykle istotne, aby być świadomym, jak substancja ta wpływa na organizm człowieka.
Czytaj więcej
Wartość eksportu whisky pierwszy raz w historii przekroczyła 6 mld funtów, co oznacza w ujęciu rocznym wzrost aż 37 proc. Po raz pierwszy najwięcej trunku trafiło do Azji, a nie do Europy. Jeśli chodzi o kraje, liderem są USA.