Na zlecenie Radia ZET IBRiS zapytał Polaków, "czy kobiety w Polsce są dyskryminowane". Pytanie to związane było z czterema obszarami: biznesem, miejscem pracy, polityką/życiem publicznym i życiem prywatnym.
Z sondażu wynika, że 45,7 proc. badanych dostrzega dyskryminację kobiet w polityce/życiu publicznym. Innego zdania jest 47,1 proc. 7,2 proc. Ankietowanych udzieliło odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć”. Zdaniem 41 proc. respondentów Polki są dyskryminowane także w miejscu pracy. Nie uważa tak 50,7 proc. osób, a zdania w tej sprawie nie ma 8,3 proc. pytanych.
Dyskryminację kobiet w biznesie dostrzega zaś 39,5 proc. badanych. 51,9 proc. respondentów uważa, że tak nie jest. 8,6 proc. nie ma natomiast zdania. 33,7 proc. Polaków uważa, że kobiety dyskryminowane są w życiu prywatnym. 50,6 proc. jest innego zdania, a 15,7 proc. nie potrafi udzielić odpowiedzi na to pytanie.
Czytaj więcej
Wśród 12 krajów europejskich, które wzięły udział w badaniu Mastercard, swoją niezależność finansową najwyżej oceniły Polki.
Badanie przeprowadzone dla Radia Zet wskazało także, że zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn jest zdania, że kobiety są dyskryminowane.