W Australii trwa poszukiwanie radioaktywnej kapsuły. Do działań wkracza agencja jądrowa

Australijska agencja bezpieczeństwa jądrowego dołączyła do trwającego tydzień poszukiwania małej radioaktywnej kapsuły, która zaginęła na zachodzie kraju.

Publikacja: 31.01.2023 07:32

W Australii trwa poszukiwanie radioaktywnej kapsuły. Do działań wkracza agencja jądrowa

Foto: Steven Nairn/Wikimedia Commons/CC 3.0

Australijska Agencja Ochrony przed Promieniowaniem i Bezpieczeństwa Nuklearnego (ARPANSA) współpracuje z rządem Australii Zachodniej, aby zlokalizować kapsułę.

Kapsuła, która prawdopodobnie spadła z ciężarówki, była częścią miernika używanego do pomiaru gęstości rudy żelaza. Transport został zlecony specjalistycznej firmie. W poniedziałek wydano oświadczenie, w którym przeproszono za zgubienie przesyłki. 

"ARPANSA wysłała zespół ze specjalistycznym sprzętem wykrywającym zamontowanym na samochodach oraz przenośnym, aby wesprzeć przeszukiwanie trasy między regionem Pilbara a Perth" - poinformowano. Sprzęt wyjechał na trasę we wtorek.

Czytaj więcej

W Australii zgubiono radioaktywną kapsułę. Brak zauważono po dwóch tygodniach

Samochód transportowy pokonał łącznie ponad 1400 kilometrów - z Newman - małego miasta w odległym regionie Kimberley - do magazynu na północno-wschodnich przedmieściach Perth.

Poszukiwaniami kieruje stanowy Departament Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych wraz z ekspertami od promieniowania.

Australijska Organizacja ds. Nauki i Technologii Nuklearnej (ANSTO) również wysłała zespoły specjalistów oraz sprzęt do wykrywania i obrazowania, aby pomóc w poszukiwaniach.

Miernik został odebrany z terenu kopalni Rio Tinto w Gudai-Darri 12 stycznia. Kiedy rozpakowano go do kontroli 25 stycznia, okazało się, że przyrząd jest rozbity, brakuje jednej z czterech śrub mocujących.

Władze podejrzewają, że wibracje ciężarówki spowodowały poluzowanie się wkrętów, a radioaktywna kapsuła z miernika wypadła z opakowania, a następnie z luki w ciężarówce.

Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie