Po Brexicie nowi Polacy

Ambasadę w Londynie szturmują chętni na polski paszport.

Aktualizacja: 15.07.2016 11:28 Publikacja: 14.07.2016 19:35

Po Brexicie nowi Polacy

Foto: Fotorzepa, Kuba Krzysiak

Brytyjczycy zrobią wiele, by w razie wyjścia z Unii Europejskiej zachować unijny paszport. Ci, którzy mają polskie korzenie lub w jakikolwiek inny sposób są związani z naszym krajem, rozpoczynają starania o obywatelstwo.

Od 24 czerwca, czyli ogłoszenia wyników brytyjskiego referendum, do 11 lipca tego roku wpłynęło w tej sprawie ponad 350 zapytań – podało „Rzeczpospolitej" Ministerstwo Spraw Zagranicznych. To ogromny wzrost, zważywszy, że dotychczas w ciągu całego roku rozpatrywano ok. 20 wniosków o nadanie obywatelstwa i ok. 85 o jego poświadczenie (to drugie dotyczy osób o polskich korzeniach).

Ambasada RP w Londynie jest kolejnym miejscem, które szturmują przerażeni Brexitem Brytyjczycy. Kilka dni temu media w Brukseli doniosły o tym, że pracownicy unijnych instytucji masowo zaczęli składać wnioski o belgijskie obywatelstwo. Z kolei w Szwecji liczba wniosków o obywatelstwo wzrosła o 500 proc.

– Niedawno zwrócił się do mnie przedsiębiorca o polskich korzeniach z pytaniem, w jaki sposób uzyskać polskie obywatelstwo. Jeśli rzeczywiście dojdzie do wystąpienia z Unii, to działalność brytyjskich przedsiębiorców w Polsce będzie zależała od rządu. A ten może ustalić niekorzystne dla nich zasady. Wolą działać zawczasu – mówi Michael Dembiński z Polsko-Brytyjskiej Izby Handlowej.

MSZ podaje, że o paszport starają się przeważnie kolejne pokolenia potomków emigrantów, którzy osiedlili się w Wielkiej Brytanii po II wojnie światowej, oraz obywatele brytyjscy – współmałżonkowie Polaków. Zdarzają się jednak zapytania od osób, których nie łączy pokrewieństwo lub powinowactwo z obywatelami polskimi.

– Obywatelstwo najłatwiej dostać tym, którzy są jakoś z Polską związani. Jeśli Brytyjczyków łączą z naszym krajem więzy krwi, mogą starać się o nie na drodze administracyjnej. To dość szybka procedura, bo paszport można uzyskać już w ciągu pół roku – mówi Agnieszka Kosowicz z Fundacji Polskie Forum Migracyjne.

Dobrym sposobem jest też znalezienie u nas współmałżonka, bo to także uprawnia do otrzymania obywatelstwa w dość krótkim czasie. – Dla osób bez związków z Polską jest to chyba najprostsza metoda uzyskania paszportu – mówi Kosowicz.

Jednak Michael Dembiński aż takim optymistą nie jest. – Jeśli nie ma się szczęścia, obywatelstwa się nie dostanie, bo każdy urzędnik na swój sposób interpretuje przepisy – mówi.

Procedura uzyskania obywatelstwa wymaga zebrania wielu dokumentów i uzyskania zaświadczenia o znajomości języka, ale nie trzeba zdawać już żadnego testu ze znajomości historii czy kultury polskiej. – Niedogodnością jest jednak to, że egzaminy nadające certyfikat językowy odbywają się bardzo nieregularnie i w dodatku trzeba za nie płacić – tłumaczy Kosowicz.

To jednak i tak łatwiejsze niż np. staranie się o obywatelstwo w Belgii. Po ostatnim zaostrzeniu przepisów obywatelami tego kraju mogą zostać ci, którzy wykażą, że są zintegrowani z tamtejszym społeczeństwem.

Jest jeszcze jedna ścieżka. Z prośbą o nadanie obywatelstwa można się zwrócić do prezydenta. Procedura trwa około trzech lat.

Jak na wnioski obywateli Wielkiej Brytanii będzie teraz patrzył Andrzej Duda? – Kancelaria Prezydenta będzie się przyglądać wnioskom o nadanie obywatelstwa ze szczególną uwagą – odpowiedział na nasze pytanie Marek Magierowski, rzecznik głowy państwa.

Jacek Kucharczyk, szef Instytutu Spraw Publicznych, radzi, by na starających się o paszport spojrzeć życzliwym okiem: – Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ma nie tylko znaczenie polityczne, ale także pociąga za sobą dużo ludzkich dramatów i życiowych problemów. Nie można karać ludzi, zwłaszcza tych, którzy mają polskie korzenie, za nieodpowiedzialną politykę rządu Camerona.

Społeczeństwo
Nawet 27 stopni w majówkę. Ale w weekend pogoda się zmieni
Społeczeństwo
Sondaż „Rzeczpospolitej”: Kto ucieknie z kraju, gdy wybuchnie wojna
Społeczeństwo
Sondaż: Jak Polacy oceniają pontyfikat papieża Franciszka?
Społeczeństwo
Państwo w państwie. Miliony za śmieci na koszt mieszkańców gminy.
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Społeczeństwo
Kruche imperium „Królowej Zakopanego”