– Podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie będzie przebywać około 400 tys. osób. Można szacować, że znajdzie się wśród nich kilka albo kilkanaście tysięcy mniej lub bardziej akceptujących siebie gejów i lesbijek. Chcemy stworzyć przestrzeń, w której będą oni czuć się bezpiecznie i znajdą odpowiedzi na trapiące ich pytania – mówi „Rzeczpospolitej" Misza Czerniak, jeden z liderów grupy Wiara i Tęcza, która organizuje w Krakowie Przystań Pielgrzymów LGBT.
ŚDM w kawiarni
Wiara i Tęcza to grupa chrześcijan będących gejami, lesbijkami, osobami biseksualnymi i transpłciowymi. Uważają, że ich seksualność da się pogodzić z przynależnością do Kościoła oraz przyjmowaniem sakramentów. Organizacja istnieje od pięciu lat i ma grupy lokalne w dziesięciu miastach. Ale Przystań Pielgrzymów LGBT jest pierwszą tak dużą imprezą, którą zorganizuje. Działacze Wiary i Tęczy wzorują się na podobnym wydarzeniu, które miało miejsce podczas ŚDM w Kolonii w 2005 roku. – W niektórych spotkaniach uczestniczyło nawet 200 osób – opowiada Czerniak.
Miejscem Przystani Pielgrzymów LGBT będzie jedna z kawiarni na krakowskim Kazimierzu. Pielgrzymi będą mogli w niej słuchać wykładów: „Jak budować relacje LGBT po chrześcijańsku?", „Czym jest queerowy katolicki aktywizm?", a także „Jak czytać Biblię w queerowy sposób?".
– Queer to określenie nie tylko osób LGBT, ale w szerszym rozumieniu wszystkich wykluczanych. I właśnie do takich osób przyszedł Chrystus, a nie tylko do establishmentu – zauważa Misza Czerniak.
W programie są też warsztaty o Bożym Miłosierdziu, a także pokazy filmów o amerykańskich duchownych opiekujących się społecznością LGBT. Jednak najważniejszym elementem programu będą wydarzenia modlitewne i dwie Eucharystie, które ma odprawić ksiądz z zagranicy.