Uratowali sarnę, pod którą załamał się lód

Niecodzienna akcja ratunkowa strażaków z Rzeszowa. Ratowali sarnę, która wpadła do Wisłoka, bo załamał się pod nią lód. Wszystko dobrze się skończyło.

Publikacja: 22.01.2022 16:33

Niecodzienna akcja ratunkowa strażaków z Rzeszowa. Ratowali sarnę, która wpadła do Wisłoka, bo załam

Niecodzienna akcja ratunkowa strażaków z Rzeszowa. Ratowali sarnę, która wpadła do Wisłoka, bo załamał się pod nią lód.

Foto: FB/Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie

- Trzy zastępy strażaków z Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie zostały zadysponowane w okolice przystani kajakowej na rzece Wisłok, by pomóc sarnie, pod którą załamał się lód - podała dziś w mediach społecznościowych Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie.

Zwierzę było uwięzione około 10 metrów od brzegu. - Strażacy, przy użyciu sani lodowych ewakuowali sarenkę na brzeg i zabezpieczyli przed utratą ciepła  – podali strażacy. Sarną zaopiekował się wezwany na miejsce lekarz weterynarii.

To nie pierwsza tego typu akcja w tym roku. Na początku stycznia w Pobiedziskach w Wielkopolsce na zbiorniku wodnym na Łowisku Pstrąg pod psem zarwał się lód. Zwierzę wbiegło na cienki lód za sarną. Początkowo psa próbował ratować właściciel, później wezwał fachową pomoc. Kiedy strażacy pojawili się na miejscu, pies znajdował się około 10 metrów od brzegu, a jego właściciel był już na lądzie.

- Dzięki szybkiej reakcji właściciela czworonoga oraz naszych strażaków, psa udało się uratować i przekazać w ręce właściciela dzielnie czekającego przy brzegu – chwalili się druhowie ze  Straży Pożarnej w Pobiedziskach.

Apelowali, też by podczas takich sytuacji, samemu nie podejmować prób ratowania, a wezwać odpowiednie służby ratunkowe. Strażacy podkreślają, że z lodem nie ma żartów. - Wydostanie się z wody, gdy załamie się pod nami lód, jest bardzo trudne – mówią ratownicy. Co robić w takiej sytuacji? - Trzeba oprzeć się plecami o krawędź przerębla, podeprzeć nogami z drugiej strony i powolutku wysuwać się na plecach – radzą.

A jeśli zobaczymy kogoś tonącego? Co wówczas robić?- Podajmy mu cokolwiek - szal, gałąź, pasek - i wyciągajmy, nie podchodząc za blisko. I oczywiście dzwońmy na 112 – radzą strażacy.

Społeczeństwo
Co 16. dziecko, które rodzi się w Polsce, jest cudzoziemcem. Chodzi o komfort życia?
Społeczeństwo
Niemcy: Polka i jej syn z zarzutami za przemyt migrantów
Społeczeństwo
Młody kierowca upilnuje 17-latka na drodze? Wątpliwe, sam lubi przycisnąć gaz
Społeczeństwo
Czy oprawcy z KL Dachau wciąż żyją? IPN zakończył śledztwo
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Społeczeństwo
Załamanie pogody: W tych miejscach dziś i jutro spadnie śnieg. IMGW ostrzega