Białoruska agencja cytuje Kurdów. "Chcemy do Niemiec, dla naszych dzieci"

Białoruska agencja informacyjna BiełTA cytuje imigrantów przebywających w magazynie, w pobliżu przejścia granicznego Kuźnica-Bruzgi. Rozmówcy agencji przekonują, że nie chcą wracać do Kurdystanu i nadal chcą przedostać się do Niemiec.

Publikacja: 25.11.2021 09:33

Imigranci w pobliżu przejścia granicznego w Bruzgach

Imigranci w pobliżu przejścia granicznego w Bruzgach

Foto: PAP/EPA

arb

- Nie chcemy wracać do domu z przyczyn bezpieczeństwa - mówi kobieta z Kurdystanu, z którą rozmawiała BiełTA.

Białoruska agencja wylicza, że imigranci znajdują się w pobliżu przejścia granicznego Kuźnica-Bruzgi od 18 dni. Obecnie koczują w magazynie w pobliżu granicy.

Rozmówczyni agencji, kobieta z Kurdystanu, która przebywa na Białorusi z mężem i dwójką dzieci w wieku 5 i 7 lat ma nadzieję na przedostanie się do Niemiec.

- Chcemy zrobić to dla przyszłości naszych dzieci. W Kurdystanie nie jest bezpiecznie. Działa mafia, nie ma porządku, nie ma pracy - mówi kobieta.

Czytaj więcej

Straż Graniczna: Na granicy ten sam scenariusz - agresja, rzucanie kamieniami

BiełTA przekonuje, że imigranci w centrum w Bruzgach otrzymują "codziennie gorące posiłki i żywność", a także "pomoc humanitarną w postaci ciepłych ubrań i zabawek dla dzieci, mogą też liczyć na opiekę medyczną". Jednocześnie agencja podaje, że imigranci najczęściej skarżą się na przeziębienia i inne choroby związane z wychłodzeniem w czasie pobytu na granicy, pod gołym niebem.  

Od rana 8 listopada polskie władze alarmowały, że rozpoczyna się największa jak dotąd próba sforsowania siłą polskiej granicy, w związku ze zmierzaniem w stronę granicy tysięcy imigrantów. Grupy imigrantów miały być sformowane przez białoruskie władze, choć z pojawiających się później doniesień wynikało, że marsz na granicę był oddolną inicjatywą imigrantów. W poniedziałek po południu doszło do siłowych prób przekroczenia polskiej granicy, udaremnionych jednak przez polskie siły bezpieczeństwa.

430

Tylu obywateli Iraku wróciło do ojczyzny 18 listopada, część z nich wróciło do irackiego Kurdystanu

Według informacji Radia Białystok z wieczora, 9 listopada, dwie kilkudziesięcioosobowe grupy imigrantów siłowo sforsowały granicę Polski. Informacje te potwierdził szef MON, Mariusz Błaszczak. W kolejnych dniach takie próby organizowane przez grupy od kilkudziesięciu do nawet kilkuset osób były podejmowane regularnie.

W związku z sytuacją w rejonie przygranicznym stan wyjątkowy na swojej granicy z Białorusią wprowadziła, 9 listopada, Litwa.

Na granicy Polski z Białorusią od 2 września obowiązuje stan wyjątkowy w związku ze zwiększoną presją migracyjną na granicę Polski na tym jej fragmencie. Presja ma być efektem wojny hybrydowej prowadzonej przez władze Białorusi, które sprowadzają na terytorium swojego kraju imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, a następnie ułatwiają im przedostanie się na granicę z Polską, a także granice z Litwą i Łotwą. Działania te są odpowiedzią reżimu w Mińsku na sankcje nałożone na Białoruś przez UE.

W związku z sytuacją na granicy rząd podjął decyzję o budowie wysokiej na 5,5 metra zapory na granicy. Zapora ma powstać do połowy 2022 roku. 12 listopada decyzję o budowie ogrodzenia na granicy z Białorusią podjęła Łotwa. Z kolei Ukraina, w związku z kryzysem migracyjnym, skierowała na swoją granicę z Białorusią 8,5 tysiąca dodatkowych żołnierzy i funkcjonariuszy straży granicznej.

Polski rząd podjął też działania dyplomatyczne w krajach, z których pochodzą imigranci docierający do Polski. W ich wyniku m.in. w Iraku zamknięto konsulaty Białorusi w Bagdadzie i Irbilu. Ponadto po rozmowach prowadzonych ze stroną turecką, wobec groźby unijnych sankcji, którymi mogłyby zostać objęte linie lotnicze Turkish Airlines, biletów na samoloty latające z tureckich lotnisk do Mińska, nie tylko linii Turkish Airlines, ale i białoruskiej Belavii, nie mogą już kupować obywatele Iraku, Syrii i Jemenu.

15 listopada imigranci koczujący w pobliżu zamkniętego przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej przenieśli się w bezpośrednie sąsiedztwo przejścia. 16 listopada grupa ok. 100 agresywnych imigrantów zaatakowało ogrodzenie i polskich funkcjonariuszy, rzucając w nich kamieniami, butelkami i granatami hukowymi. Atak trwał kilka godzin, kilku polskich policjantów, a także funkcjonariuszka Straży Granicznej i żołnierz zostali ranni.

18 listopada grupa ok. 430 imigrantów przebywających w ostatnich tygodniach na Białorusi, wróciła do Iraku na pokładzie samolotu wysłanego przez iracki MSZ. Tego samego dnia szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że na granicy Polski pojawi się kompania brytyjskich wojsk inżynieryjnych.

Dwie rozmowy z Aleksandrem Łukaszenką o kryzysie na granicy Polski z Białorusią przeprowadziła Angela Merkel. Strona białoruska twierdzi, że przedstawiła propozycję, by Unia Europejska przyjęła 2 tys. imigrantów z Białorusi, w zamian za co Białoruś odeśle 5 tys. imigrantów do ich ojczyzn. Możliwość przyjęcia 2 tys. imigrantów z Białorusi odrzuciły Niemcy.

Społeczeństwo
Migranci nie rezygnują z planów dostania się do USA. Decydują się na trudniejsze sposoby
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Społeczeństwo
Jeden Kanadyjczyk zarabia na groźbach Donalda Trumpa
Społeczeństwo
Donald Trump ułaskawia działaczy antyaborcyjnych
Społeczeństwo
Miliony Ukraińców chcą wyjechać. Kto odbuduje zrujnowany wojną kraj?
Materiał Promocyjny
7 powodów, dla których warto przejść na Małą Księgowość
Społeczeństwo
Sondaż w USA. Czy Amerykanie rzeczywiście chcieliby deportacji wszystkich nielegalnych migrantów?
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku