Sondaż: 16,2 proc. ankietowanych zagłosowałoby przeciw Polsce w UE

W sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy jak zagłosowaliby respondenci, gdyby o obecności Polski w Unii Europejskiej decydowali dziś.

Publikacja: 19.09.2021 07:58

Zdecydowana większość respondentów w referendum opowiedziałaby się za obecnością Polski w UE

Chłopiec z flagami Polski i UE w ręku

Zdecydowana większość respondentów w referendum opowiedziałaby się za obecnością Polski w UE

Foto: Adobe Stock

arb

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku. O obecności Polski w UE - po zakończeniu długiego procesu negocjacyjnego - zadecydowali Polacy w dwudniowym referendum, które odbyło się 7-8 czerwca 2003 roku.

Za obecnością w UE zagłosowało wówczas 13 514 872 głosujących, co stanowiło 77,45 proc. wszystkich głosów ważnych oddanych w referendum.

Przeciw obecności Polski w UE zagłosowało 3 935 655 głosujących, co stanowiło 22,55 proc. wszystkich głosów ważnych oddanych w referendum.

Frekwencja w tamtym referendum wyniosła 58,85 proc. uprawnionych. Aby referendum było ważne, frekwencja musiała w nim wynieść ponad 50 proc. (gdyby była niższa o obecności Polski w UE zdecydowałby parlament).

70,2 proc.

Taki odsetek osób w wieku powyżej 50 lat zagłosowałby dziś za obecnością Polski w UE

Do grudnia 2020 roku Polska otrzymała z UE 190,8 mld euro, wpłacając w tym czasie do unijnej kasy 61,4 mld euro. Oznacza to, że "na czysto" zyskaliśmy ponad 129 mld euro - czyli ponad 592 mld zł. To więcej niż wyniosły roczne wydatki budżetu Polski w 2020 roku (505 mld zł).

W ostatnim czasie PiS przyjął uchwałę o tym, że partia ta "wiąże przyszłość Polski z przynależnością do Unii Europejskiej". Było to pokłosie eurosceptycznych wypowiedzi m.in. wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego i posła PiS Marka Suskiego, po których opozycja zaczęła ostrzegać przed polexitem, do którego może doprowadzić Prawo i Sprawiedliwość.

Czytaj więcej

Rzeczniczka PiS: Wykluczamy możliwość polexitu. Przyjęto uchwałę

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy jak zagłosowaliby w referendum ws. obecności Polski w UE, gdyby odbyło się ono dziś.

64,5 proc. ankietowanych zagłosowałoby w takiej sytuacji za obecnością Polski w Unii.

16,2 proc. opowiedziałoby się przeciw takiej obecności.

7,2 proc. deklaruje, że nie wzięłoby udziału w głosowaniu.

12,1 proc. respondentów nie wie, jak zagłosowaliby w takim referendum.

. Za pozostaniem we Wspólnocie zagłosowałoby 7 na 10 osób, które skończyły 50 lat i niewiele niższy odsetek respondentów z wyższym wykształceniem (68%). Z uwagi na wielkość miejsca zamieszkania za obecnością w Unii najczęściej zagłosowaliby mieszkańcy największych miast (69%). Przeciwko obecności w Unii częściej opowiedzieliby się mężczyźni (20 %) niż kobiety (13%) - komentuje wyniki badania Adrian Wróblewski, dyrektor działu analiz w SW Research.

Metodologia badania:

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 14.09-15.09.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Społeczeństwo
Sondaż: Jednoznaczna opinia Polaków ws. relokacji imigrantów
Społeczeństwo
Sprawdzą wszystkie karty szczepień. „Z systemu mogło zniknąć kilkaset tysięcy dzieci”
Społeczeństwo
Marian Turski nie żyje. Był Świadkiem wobec całego świata
Społeczeństwo
Zmarł Marian Turski, wybitny historyk i dziennikarz. Miał 98 lat
Społeczeństwo
Wiosna nie da na siebie czekać? Najnowsza pogoda długoterminowa IMGW od marca do czerwca
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce