W kontrowersyjnym eksperymencie, który przeprowadzili badacze ze Stanów Zjednoczonych i Chin, naukowcy stworzyli małpie embriony, które zawierają ludzkie komórki. Eksperci chcą dzięki tym badaniom uzyskać nowe informacje na temat biologii rozwoju i ewolucji oraz doprowadzić do hodowania narządów do przeszczepów.
Ludzkie komórki macierzyste zostały wprowadzone do embrionów makaków jawajskich, i byli w stanie hodować je przez okres 19 dni, uważnie obserwując ich rozwój.
W przeszłości wytwarzano już chimery, czyli organizmy powstałe z komórek różniących się genetycznie. Ludzkie komórki macierzyste wszczepiano do embrionów owiec i świń. Naukowiec, który przewodził obecnym badaniom, prof. Juan Carlos Izpisua Belmonte z Salk Institute w USA, w 2017 roku pomógł stworzyć pierwszą hybrydę człowiek-świnia.
Jak podkreślił prof. Carlos, „praca ta może utorować drogę do rozwiązania problemu poważnego niedoboru narządów do przeszczepów, a także pomóc lepiej zrozumieć wczesny rozwój człowieka, postęp choroby i starzenie się”. - Te chimeryczne podejścia mogą być naprawdę bardzo przydatne do postępu w badaniach biomedycznych nie tylko na najwcześniejszym etapie życia, ale także na jego ostatnich etapach - zaznaczył.
Naukowiec dodaje również, że badanie to było zgodne z aktualnymi wytycznymi etycznymi i prawnymi. - Ostatecznie prowadzimy te badania, aby zrozumieć i poprawić zdrowie ludzi - podkreślił.