Facebook zagrożeniem dla demokracji? "Wyciska każdą kroplę zysku"

Robert Hannigan, były szef brytyjskiej służby specjalnej GCHQ, stwierdził w rozmowie z BBC, że Facebook, bez rygorystycznych regulacji, mógłby stać się zagrożeniem dla demokracji.

Aktualizacja: 07.12.2018 12:53 Publikacja: 07.12.2018 12:48

Facebook zagrożeniem dla demokracji? "Wyciska każdą kroplę zysku"

Foto: 123RF

adm

Robert Hannigan, były szef GCHQ, brytyjskiej służby specjalnej zajmującej się zbieraniem i oceną informacji pochodzących z rozpoznania promieniowania elektromagnetycznego wykorzystywanego w telekomunikacji, powiedział BBC, że gigant mediów społecznościowych był kiedyś bardziej zainteresowany czerpaniem zysków z danych użytkowników, niż ochroną prywatności.

Czytaj także: Facebook wykrył groźną lukę. Hakerzy mogli włamać się do 50 mln kont

 

 

 

- To nie jest rodzaj organizacji charytatywnej świadczącej bezpłatne usługi, to bardzo trudny międzynarodowy biznes, a te duże firmy technologiczne są zasadniczo największymi globalnymi reklamodawcami na świecie, tam zarabiają miliardy - poiedział Hannigan. - W zamian za usługi, które uznasz za przydatne, biorą twoje dane i wyciskają z niego każdą kroplę zysku - dodał. Zapytany, czy Facebook jest zagrożeniem dla demokracji, Hannigan powiedział, że „potencjalnie tak”, ale dzięki rygorystycznym regulacjom i kontroli, tak się nie dzieje. - Ale te wielkie firmy, szczególnie tam, gdzie istnieją monopole, nie mogą się szczerze zreformować same  - zaznaczył. 

W październiku Facebook przyznał, że luka w oprogramowaniu, o której poinformowano dwa tygodnie wcześniej, spowodowała naruszenie zasad bezpieczeństwa w przypadku 30 mln osób. Hakerzy uzyskali dostęp do prywatnych informacji na temat zaatakowanych, w tym wyznawanej religii, dat i miejsc urodzenia, wykształcenia i pracy a nawet ostatnich wyszukiwań na danym urządzeniu. 

Społeczeństwo
Długoterminowa prognoza pogody od lutego do maja. IMGW przewiduje sporo anomalii
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Społeczeństwo
Sondaż: Jak zmieniło się nastawienie do Ukraińców? Wiemy, co uważają Polacy
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy chcą powrotu kontroli na granicach w UE
Społeczeństwo
Zmiana czasu na letni 2025. Kiedy przestawiamy zegarki?
Społeczeństwo
Niemcy zmieniają prawo, migranci zostaną w Polsce