Bilans sylwestra na Filipinach: 191 rannych. Tylko

191 osób zostało rannych w czasie świętowania nadejścia 2018 roku na Filipinach. Choć liczba wydaje się duża, jest jednak aż o 77 proc. mniejsza od średniej liczby rannych w czasie nocy sylwestrowej w ostatnich pięciu latach - odnotowuje AFP.

Aktualizacja: 01.01.2018 07:03 Publikacja: 01.01.2018 06:45

Bilans sylwestra na Filipinach: 191 rannych. Tylko

Foto: AFP

Noc sylwestrowa tradycyjnie wiąże się na Filipinach z odpalaniem potężnych fajerwerków, a także oddawaniem strzałów na wiwat z broni palnej - stąd co roku wiele osób zostaje rannych w czasie zabawy. W ubiegłym roku bilans sylwestrowej zabawy był znacznie gorszy - rannych zostało 380 osób, jedna zginęła.

Mimo że Filipińczycy są w większości katolikami, hałaśliwe obchody Nowego Roku przywodzą na myśl tradycje chińskie, a także przesądy związane z czasami przedchrześcijańskimi, gdy wierzono, że robienie hałasu w noc sylwestrową odgania od ludzi złe duchy.

W tym roku ograniczenie liczby rannych ma być efektem zmiany w prawie, wprowadzone przez prezydenta Rodrigo Duterte, ograniczające możliwość używania fajerwerków w miejscach publicznych.

Francisco Duque stojący na czele filipińskiego Departamentu zdrowia podziękował prezydentowi Duterte za zmianę w przepisach, ale dodał, że Departament Zdrowia rekomenduje całkowity zakaz używania fajerwerków, co - jego zdaniem - pozwoliłoby obniżyć liczbę ofiar zabaw sylwestrowych do zera.

Zgodnie ze zmianą prawa, jaka weszła w życie w czerwcu, fajerwerki mogły być odpalane tylko na terenach, na których zgodę na to wydały lokalne władze.

Według danych przekazanych przez Duque w tym roku najwięcej osób ucierpiało w noc sylwestrową w Manili w wyniku odpalania nielegalnych petard "piccolo". Wśród rannych jest m.in. 11-miesięczne dziecko.

Duterte w 2016 roku mówił, że obrażenia spowodowane odpaleniem fajerwerków są "poważną kwestią" ze względu na dużą liczbę osób niepełnoletnich wśród ofiar. Jako burmistrz Davao Duterte w 2002 roku zakazał produkowania, sprzedawania, rozprowadzania i posiadania fajerwerków w mieście.

Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie