Ochrona aktem notarialnym przed podatkiem od darowizn

Dziecko, które otrzymuje darowiznę od rodziców w formie aktu notarialnego, nie musi już zawiadamiać fiskusa, by skorzystać ze zwolnienia podatkowego

Publikacja: 10.09.2011 04:43

Pani Ewelina otrzymała od rodziców działkę, a umowę darowizny zawarto przed notariuszem. Pyta, czy warunkiem zwolnienia z podatku od spadków i darowizn będzie  zgłoszenie do urzędu skarbowego SD-Z2 (zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych).

Nie. Zgodnie z art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego, nie ma obowiązku złożenia zgłoszenia SD-Z2.

Inaczej będzie, gdy np. ktoś otrzyma od najbliższej rodziny darowiznę pieniężną, bez pośrednictwa notariusza.

Jeżeli przekroczy ona 9637 zł, należy powiadomić o tym urząd skarbowy, w przeciwnym razie zwolnienie przepadnie.

Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwolnione z daniny jest nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Muszą oni spełnić dwa warunki. Po pierwsze, zgłosić nabycie darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy. Po drugie, jeśli jej przedmiotem są pieniądze, musi ona być udokumentowana dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce