Gdy w kolejnym kraju Europy Zachodniej dochodzi do zamachu tzw. samotnego wilka, zastanawiam się, dlaczego takich zdarzeń nie odnotowujemy w Polsce?
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie odpowiada bezpośrednio za ochronę antyterrorystyczną, najlepszej odpowiedzi powinno udzielić Centrum Antyterrorystyczne ABW.
Stał pan na czele takiego centrum. Czy zatem to efekt braku zaplecza, wynik kontroli środowisk radykalnych, a może przekonanie, że medialnie silniejsze pole rażenia pojawia się w sytuacji, gdy zamach ma miejsce w Europie Zachodniej?
Wpływa na to wiele czynników. Ja nigdy nie powiem, że Polska jest absolutnie bezpieczna przed różnymi zagrożeniami. Jest bezpieczna na ten moment, na tę minutę. Warto przypomnieć, że stopnie alarmowe A, B, C, D nie uwzględniają sytuacji, gdy mamy stopień „zero”, czyli stan pełnego bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo to nie stan, lecz proces.
Pytam o to także, bo Rządowe Centrum Bezpieczeństwa dokonuje m.in. oceny ryzyka zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa.
To prawda. Mogę powiedzieć tylko tyle, że służby specjalne działają prewencyjnie, ale efekty ich działania, ze względu na specyficzny charakter, są niejawne.
Czytaj więcej
Na Morzu Bałtyckim mamy do czynienia z aktami terrorystycznymi. Trwa wojna hybrydowa – mówi wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich.
Na terenie Polski w ostatnich miesiącach obserwowaliśmy spektakularne podpalenia różnych obiektów. Prokuratura niektóre takie przypadki przypisała osobom działającym na zlecenie rosyjskich lub białoruskich służb specjalnych. Ale mniej widowiskowe są np. uszkodzenia światłowodów, do których też dochodziło. Czy infrastruktura krytyczna – myślę o zakładach energetycznych, paliwowych, wodociągach, infrastrukturze komunikacyjnej – jest bezpieczna?
Z perspektywy RCB ochrona infrastruktury krytycznej to absolutny priorytet, jeżeli mówimy o bezpieczeństwie państwa. Pracujemy z wieloma instytucjami publicznymi i prywatnymi, aby stale podnosić poziom bezpieczeństwa tych obiektów. Czy można powiedzieć, że jesteśmy w pełni bezpieczni? W dzisiejszym świecie nie ma systemów, które byłyby odporne na każde zagrożenie. Mimo to Polska konsekwentnie wzmacnia swoje zdolności, zarówno w zakresie prewencji, jak i reagowania. Na przykład incydenty takie jak uszkodzenia światłowodów są analizowane w kontekście potencjalnych działań hybrydowych, a odpowiednie służby na bieżąco oceniają, czy za nimi mogą stać obce służby.