Aktualizacja: 13.02.2017 20:16 Publikacja: 12.02.2017 18:54
Roman Polko, były dowódca jednostki specjalnej GROM
Foto: Rzeczpospolita, Dominik Pisarek
Rzeczpospolita: Każda z kompanii Wojsk Obrony Terytorialnej będzie miała swój profil. W zależności od miejsca stacjonowania będą to specjalizacje miejskie, górskie, wodne i ogólne. Ma to sens?
Roman Polko: Zdecydowanie tak. Żołnierze będą dostosowani i odpowiednio wyposażeni do prowadzenia działań w danym terenie. Ale trzeba zakupić dla nich nowoczesny sprzęt, a nie zrzuty z Wojsk Lądowych, jak niektórzy proponują. Dowódca WOT, gen. Wiesław Kukuła, w przeszłości oficer Wojsk Specjalnych, na wielu płaszczyznach wręcz wyprzedza profesjonalne, regularne jednostki. Niektórzy stawiają mu to jako zarzut. A on odpowiada: „No bo myśmy nie wiedzieli, że tego się nie da zrobić". Poczucie elitarności, które wpływa na morale, w przypadku WOT jest od początku dobrze kształtowane.
Radykalny spadek przemytu zza wschodniej granicy. Powód? Grupy przestępcze przestawiły się na przerzut migrantów, bo ten bardziej im się opłaca.
Zaledwie 19 funkcjonariuszy straciło w ubiegłym roku świadczenie emerytalne w efekcie skazującego wyroku. Jeszcze w 2017 r. takich osób było ponad trzy razy tyle.
W Służbie Kontrwywiadu Wojskowego jest dokument, który przestrzegał przed używaniem Pegasusa do działań kontrwywiadowczych z powodu ryzyka wycieku za granicę. Mimo to SKW z systemu korzystała i zapłaciła za to ponad 10 mln zł.
Wabik na Telegramie w postaci pracy wolontariusza. Potem żądanie współpracy i groźby – tak w macki rosyjskiej FSB wpadł młody Kanadyjczyk. Jak 17-letni Laken P. został szpiegiem i wylądował przed prokuratorem w Warszawie?
Trzech dyrektorów w Służbie Ochrony Państwa, w zarządach ochronnych premiera, prezydenta i ochrony specjalnej, straciło stanowiska – ustaliła „Rzeczpospolita”.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Pozew w trybie wyborczym przeciwko posłowi Polski 2050 Sławomirowi Ćwikowi złożył kandydat Konfederacji w wyborach prezydenckich Sławomir Mentzen. To pierwszy taki przypadek podczas tej kampanii prezydenckiej
Trzeba bronić strefy Schengen. Uszczelniać trzeba zewnętrzne granice Unii a nie wewnętrzne. Nie jesteśmy jako Polska gotowi na przyjęcie euro i nie ma takich planów – mówi Rafał Trzaskowski, kandydat KO na prezydenta Polski w dużym wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.
Po dziewięciu latach do Platformy Obywatelskiej ponownie zapisał się były wicemarszałek Sejmu i działacz opozycji demokratycznej Stefan Niesiołowski. Razem z nim do nowego koła w Łodzi wstąpili: były wiceminister skarbu w rządzie Leszka Millera Józef Woźniakowski oraz była wiceprezydent Łodzi Agnieszka Nowak.
Nie powstanie zwarty pas fortyfikacji przy wschodniej granicy, za to zostaną stworzone warunki do budowy umocnień. Nie ma się co spodziewać fajerwerków.
Podczas spotkania z wyborcami w Augustowie Karol Nawrocki – popierany przez PiS kandydat na prezydenta – zapowiedział doprowadzenie do obniżenia cen energii elektrycznej o 33 proc. w ciągu stu dni od objęcia przez siebie urzędu.
Gospodarka amerykańska przestała spełniać oczekiwania zwykłych ludzi – z tego wziął się Donald Trump. Ludzie uważają, że od niego bierze się całe zło, tymczasem on jest skutkiem zła – w wymiarze społecznym, politycznych, gospodarczym – które powstało wcześniej - mówi „Rzeczpospolitej” dr hab. Włodzimierz Batóg, profesor w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.
Szef MSWiA Tomasz Siemoniak oraz minister sprawiedliwości Adam Bodnar przygotowują „plan dalszych zdecydowanych reakcji na przestępczość obcokrajowców w Polsce”. Sprawa dotyczy „szczególnie przestępczości zorganizowanej i w agresywnych formach”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas