RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 16.03.2018 13:54 Publikacja: 16.03.2018 12:50
Agnieszka Warso-Buchanan
Foto: tv.rp.pl
Zakopane przegrało w Naczelnym Sądzie Administracyjnym z turystą, który nie chciał płacić za smog - o tym orzeczeniu w poniedziałkowej #RZECZoPRAWIE Anna Wojda rozmawiała z Agnieszką Warso-Buchanan, radcą prawnym Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
- To przełomowy wyrok. NSA stwierdził, że gmina nie może pobierać opłat miejscowych, jeśli nie są spełnione kryteria określone w ustawie. W tym konkretnym przypadku chodziło o normy czystości powietrza. Czyli władze gminy muszą najpierw sprawdzić jakość powietrza, a dopiero, jeśli są spełnione normy czystości, uchwalać opłatę klimatyczną. Opłata jest bowiem za coś. Gmina musi oferować czyste powietrze, jeśli zamierza pobierać opłatę. Jeśli jakość powietrza jest zła, nie ma mowy o ekwiwalentności, a co gorsza - nasze zdrowie jest zagrożone - wskazywała prawniczka.
Przyszły rok przyniesie podniesienie progów dochodowych w pomocy społecznej. Nadchodzące zmiany to efekt wejścia w życie rozporządzenia przyjętego przez Radę Ministrów w lipcu 2024. Ile wyniosą nowe progi dochodowe w 2025 roku? O ile wzrosną zasiłki?
Już od 2025 r. największe polskie przedsiębiorstwa będą zobligowane do publikowania raportów zrównoważonego rozwoju, w tym liczenia śladu węglowego. Docelowo obowiązek ten obejmie ok. 3,5 tys. firm. Bank Pekao S.A. przygotował rozwiązanie, które może pomóc w jego wypełnieniu, m.in. w obliczeniu emisji w zakresie 3.
Czy podział odziedziczonego przez rodzinę mieszkania trzeba opodatkować? Niekoniecznie. Dział spadku nie podlega pod ustawę o podatku od spadków i darowizn. Można też uniknąć PIT, bo w przepisach jest zwolnienie dla najbliższych.
Od stycznia wszystkie garaże w budynkach mieszkalnych, niezajęte na działalność gospodarczą, będą opodatkowane jednakową stawką podatku od nieruchomości. To korzystna zmiana dzięki której część właścicieli zapłaci podatek nawet dziesięciokrotnie niższy niż do tej pory.
Frankowicze wygrywają ponad 90 proc. spraw z bankami. Jednak wciąż nie brakuje wyzwań, w szczególności związanych z odblokowaniem sądowych wydziałów frankowych i przyspieszeniem postępowań.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Ulga dla pracujących seniorów to stosunkowo nowa ulga podatkowa skierowana do osób, które po osiągnięciu wieku emerytalnego nadal pracują. Dzięki niej część seniorów może nie płacić podatku dochodowego od osób fizycznych. W jaki sposób można z tego zwolnienia skorzystać? Kto jest do niego uprawniony? Jaki przychód jest nim objęty?
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Od Nowego Roku zużyta odzież, obuwie i tekstylia nie będą mogły trafiać do pojemników z odpadami zmieszanymi. W altankach śmietnikowych pojawią się nowe kosze, takie odpady będzie też można wrzucić do kontenerów organizacji charytatywnych lub oddać do PSZOK-u.
Większość mieszkańców ma pozytywne doświadczenia w załatwieniu spraw urzędowych. Gdyby coś mogli zmienić, to godziny ich urzędowania.
Na razie tylko Warszawa ma strefę czystego transportu, do której nie mogą wjeżdżać zbyt stare samochody. Od 2026 roku takie strefy będą jednak powstawać nie tylko w największych aglomeracjach ze złym powietrzem, ale także miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.
Lokalne władze starają się w tym roku raczej oszczędzać na świątecznym oświetleniu miast. Nie nadwyręży to miejskiej kasy, ale części mieszkańców się nie podoba.
Sztuczna inteligencja w służbie samorządu? Wyobraź sobie miasto, w którym po ciężkim dniu pracy wracasz do domu, a korki – po prostu zniknęły.
Województwo warmińsko-mazurskie, z ponad 200 km granicy z obwodem królewieckim, wymaga wsparcia, zwłaszcza w obecnej sytuacji geopolitycznej – mówi Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
Chociaż najważniejszym dla samorządowców wydarzeniem w 2024 roku były oczywiście wybory, to mijający rok był także czasem reform. I na pewno na tym się nie skończy.
Samorządy chcą ograniczyć ruch samochodowy w centrach średnich i małych miast, ale robią to chaotycznie. Pomimo ich działań liczba samochodów rośnie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas