Starosta zrefunduje wydatki poniesione na przygotowanie zawodowe

Pracodawcy mają możliwość współpracy z osobami, które chcą zdobyć umiejętności zawodowe. Nie płacą im pensji, a to, co wydali na sprzęt i odzież roboczą, będą mogli odzyskać. Mogą także liczyć na premię z Funduszu Pracy

Publikacja: 26.04.2010 03:30

Starosta zrefunduje wydatki poniesione na przygotowanie zawodowe

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Obowiązujące przepisy dają bezrobotnym i osobom poszukującym pracy możliwość przygotowania zawodowego. Takie działania mają na celu uzyskanie kwalifikacji lub umiejętności zawodowych potwierdzonych określonymi dokumentami. Stanowi o tym art. 53a ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A80D4E91EAF7D607641153073A458C94?id=269029]ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.)[/link].

Przygotowanie zawodowe dorosłych odbywać się może w dwóch formach. Jedna to praktyczna nauka zawodu dorosłych. Ma ona za zadanie umożliwić przystąpienie do egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł zawodowy lub egzaminu czeladniczego. Druga natomiast to przyuczenie do pracy dorosłych mające na celu zdobycie wybranych kwalifikacji zawodowych lub umiejętności niezbędnych do wykonywania określonych zadań zawodowych właściwych dla zawodu występującego w klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy.

Czas takiej edukacji jest limitowany. [b]Praktyczna nauka zawodu dorosłych trwa od 12 do 18 miesięcy[/b]. Przyuczenie do pracy dorosłych jest krótsze. Trwa bowiem od trzech do sześciu miesięcy.

[srodtytul]Informacje z urzędu[/srodtytul]

Skąd pochodzą środki na przygotowanie zawodowe dorosłych? Z Funduszu Pracy. Przedsięwzięcie inicjuje i organizuje starosta. Roczne plany realizacji przygotowania zawodowego pracodawcy mogą znaleźć w urzędach pracy lub na stronach internetowych urzędu.

Co można wyczytać w takim planie? Mówi o tym § 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E966C53FAADFAD2AB9AF56C32E032932?id=308012]rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 7 kwietnia 2009 r. w sprawie przygotowania zawodowego dorosłych (DzU nr 61, poz. 502)[/link]. Zgodnie z nim plan powinien w szczególności zawierać prognozowaną liczbę tworzonych miejsc przygotowania zawodowego dorosłych i liczbę uczestników przygotowania w podziale na praktyczną naukę zawodu dorosłych i przyuczenie do pracy dorosłych. Powinien także podawać wysokość środków Funduszu Pracy na finansowanie przygotowania zawodowego dorosłych.

[b]Przygotowanie zawodowe dorosłych jest realizowane na podstawie umowy zawieranej między starostą a pracodawcą lub między starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową[/b] wpisaną do rejestru prowadzonego przez wojewódzki urząd pracy. Jednak nie wystarczy się stawić w urzędzie i poprosić o podpisanie umowy. Najpierw niezbędne jest sporządzenie przez zainteresowanego pracodawcę stosownego wniosku. Składa się go do właściwego powiatowego urzędu pracy.

[srodtytul]Podpisanie umowy[/srodtytul]

Starosta ma miesiąc na jego rozpatrzenie. O decyzji zawiadamia pracodawcę. On też kieruje osobę uprawnioną do odbycia przygotowania zawodowego dorosłych u pracodawcy.

Kolejnym krokiem jest uzgodnienie między starostą i wybranym pracodawcą szczegółowych warunków umowy w sprawie realizacji przygotowania zawodowego dorosłych.

Umowa zawiera wcześniej już podane we wniosku informacje, czyli m.in. formę przygotowania zawodowego dorosłych oraz nazwę zawodu, którego przygotowanie dotyczy, oraz datę jego rozpoczęcia i zakończenia, a także dane opiekuna uczestnika. Na czas realizacji programu pracodawca ma bowiem obowiązek wyznaczyć taką osobę. Będzie ona m.in. zlecała zadania praktyczne oraz organizowała zajęcia teoretyczne, udzielała wskazówek i niezbędnej pomocy.

W kontrakcie trzeba zamieścić rodzaj egzaminu i wskazać instytucję, która go przeprowadzi. Należy także określić należność dla instytucji szkoleniowej z tytułu kształcenia teoretycznego oraz wykaz wydatków, które może ponieść pracodawca w związku z realizacją przygotowania zawodowego.

Ponadto w umowie podaje się jeszcze inne elementy, których sam pracodawca nie zamieszczał we wniosku, czyli np. wysokość jednorazowej premii, którą może otrzymać pracodawca, czy też wymiar nieobecności na zajęciach przygotowania zawodowego dorosłych umożliwiający uczestnikowi realizację programu.

[srodtytul]Według programu[/srodtytul]

Realizacja przygotowania zawodowego odbywa się w oparciu o program, który jest załącznikiem do umowy zawieranej ze starostą. Pracodawca musi prowadzić dokumentację z jego realizacji. Wymiar czasu odbywania przygotowania zawodowego dorosłych nie może przekraczać 8 godzin zegarowych dziennie i 40 godzin zegarowych tygodniowo. Nabywanie umiejętności praktycznych obejmuje co najmniej 80 proc. czasu odbywania przygotowania zawodowego dorosłych i jest realizowane u pracodawcy.

[b]To pracodawca zapewnia warunki umożliwiające zdobywanie wiedzy teoretycznej, prowadząc kształcenie bezpośrednio u siebie lub kierując uczestnika do instytucji szkoleniowej wskazanej przez starostę.[/b] W tym drugim przypadku pracodawca musi udzielić uczestnikowi przygotowania czasu wolnego na uczestnictwo w zajęciach w wymiarze przewidzianym programem.

Pracodawca udziela też uczestnikowi przygotowania zawodowego dni wolnych w wymiarze dwóch dni za każde 30 dni kalendarzowych. A za ostatni miesiąc odbywania przygotowania zawodowego daje dni wolne przed upływem terminu zakończenia przygotowania. Uczestnikowi przygotowania zawodowego dorosłych przysługuje stypendium od starosty. Praktyczna nauka zawodu dorosłych kończy się egzaminem kwalifikacyjnym na tytuł zawodowy.

[srodtytul]Zwrot kosztów[/srodtytul]

Na wniosek pracodawcy starosta refunduje wydatki poniesione na uczestnika przygotowania zawodowego. Chodzi tu o wydatki określone w umowie. A w szczególności na materiały i surowce, eksploatację maszyn i urządzeń, odzież roboczą, posiłki regeneracyjne i inne środki niezbędne do realizacji programu w wymiarze do 2 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za każdy pełny miesiąc realizacji programu.

Ponadto pracodawcy, z którym starosta zawarł umowę, przysługuje jednorazowa premia po zakończeniu tej formy aktywizacji. Tak jest, jeżeli skierowany przez starostę uczestnik przygotowania zawodowego ukończył program praktycznej nauki zawodu dorosłych lub przyuczenia do pracy dorosłych i zdał egzamin. Aktualnie wysokość premii wynosi 416,80 zł za każdy pełny miesiąc programu zrealizowanego dla każdego skierowanego uczestnika, na podstawie umowy.

Premia jest przyznawana na wniosek. Trzeba go złożyć w terminie trzech miesięcy od dnia zdania egzaminu przez uczestnika.

[b]Uwaga![/b] Pomoc zgodnie z przepisami Komisji WE nie może zostać udzielona, jeżeli wartość tej pomocy brutto łącznie z wartością innej pomocy de minimis otrzymanej przez pracodawcę w okresie bieżącego roku kalendarzowego i dwóch poprzednich lat kalendarzowych spowodowałyby przekroczenie maksymalnej kwoty pomocy stanowiącej równowartość:

- 200 tys. euro – w przypadku pracodawcy wykonującego działalność gospodarczą,

- 100 tys. euro – w przypadku pracodawcy wykonującego działalność gospodarczą w sektorze transportu drogowego.

[ramka][b]Uwaga [/b]

W przypadku nieprzestrzegania warunków umowy przez pracodawcę starosta rozwiązuje ją ze skutkiem natychmiastowym. Uczestnik zostaje wtedy skierowany do innego pracodawcy w celu umożliwienia mu ukończenia programu przygotowania zawodowego.[/ramka]

[ramka][b]Kandydat na opiekuna [/b]

Od opiekunów uczestników przygotowania zawodowego dorosłych realizowanego w formie przyuczenia do pracy dorosłych jest wymagane posiadanie co najmniej:

- wykształcenia średniego;

- trzyletniego stażu pracy w zawodzie obejmującym zadania zawodowe, do realizacji których są wymagane umiejętności zdobywane w trakcie przyuczenia;

- rocznego doświadczenia w wykonywaniu zadań z zakresu nadzoru nad pracownikami, stażystami lub praktykantami.[/ramka]

Obowiązujące przepisy dają bezrobotnym i osobom poszukującym pracy możliwość przygotowania zawodowego. Takie działania mają na celu uzyskanie kwalifikacji lub umiejętności zawodowych potwierdzonych określonymi dokumentami. Stanowi o tym art. 53a ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A80D4E91EAF7D607641153073A458C94?id=269029]ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.)[/link].

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Ubezpieczenia i odszkodowania
Ten ubezpieczyciel dostał zakaz sprzedaży polis OC. Co to oznacza dla klientów?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej