Wszyscy obywatele, którym upływa termin ważności dowodu osobistego mogą zgłaszać się do właściwych urzędów gminy, aby złożyć wnioski o wydanie nowego dokumentu tożsamości. O wymianę dowodu osobistego należy wystąpić nie później niż na 30 dni przed upływem terminu ważności dowodu.
Przypomnijmy, iż od 2010 roku dowody osobiste wydawane są z określonym terminem ważności. Każdy posiadacz dowodu osobistego może sam sprawdzić kiedy upływa ten termin – jest on wskazany w prawym dolnym rogu dokumentu. Jedynie osoby, które złożyły wniosek po ukończeniu 65 roku życia, otrzymują dowody osobiste na czas „nieoznaczony".
Aktualny wzór dowodu osobistego został określony rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 listopada 2000 r. i obowiązuje od 1 stycznia 2001 r. Dokument ma postać wielowarstwowej karty, zawierającej podstawowe informacje o jej posiadaczu, dacie wydania, organie wydającym i terminie ważności. Dowód osobisty jest jednocześnie dokumentem uprawniającym obywateli polskich do przekraczania granic państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej oraz państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.
Na podstawie art. 34 ustawy z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U.06.139.993) obywatele Polski są obowiązane posiadać taki dokument od ukończenia 18 roku życia lub od ukończenia 15 roku życia, jeżeli pozostają w stosunku pracy lub nie zamieszkują wspólnie z rodzicami lub opiekunami. Na wniosek rodziców lub opiekunów dowód osobisty może być wydany osobie, która nie ukończyła 13 roku życia.
Dowód osobisty jest ważny 10 lat od daty jego wydania. Wyjątek stanowią dowody wydane osobom, które nie ukończyły 18 roku życia. Wówczas dokument ważny jest 5 lat od daty jego wydania. W przypadku osób, które ukończyły 65 rok życia dokument ten jest ważny na czas nieoznaczony, jeżeli osoby takie zwróciły się o wydanie dowodu osobistego z takim terminem ważności.