Uchwała rady nadająca szkole imię to nie akt prawa miejscowego

Uchwała rady nadająca szkole imię nie jest aktem prawa miejscowego i dlatego nie podlega publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym

Publikacja: 25.04.2012 09:17

Uchwała rady nadająca szkole imię to nie akt prawa miejscowego

Uchwała rady nadająca szkole imię to nie akt prawa miejscowego

Foto: Fotorzepa, RP Radek Pasterski

Rada Miejska w Pułtusku podjęła uchwałę w sprawie nadania imienia jednemu z gimnazjów. Uchwałę tę uchylił jednak wojewoda. Stwierdził bowiem, że jej treść narusza w sposób istotny art. 13 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych.

W uchwale radni postanowili, że podlega ona ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym oraz że wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty publikacji.

– Zgodnie z art. 13 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych w wojewódzkim dzienniku urzędowym ogłasza się m.in. akty prawa miejscowego – wyjaśnia Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. – Uchwała podjęta przez pułtuskich radnych takiego charakteru nie ma. Akty prawa miejscowego są to bowiem akty o charakterze normatywnym określające reguły zachowania dotyczące generalnie oznaczonych kategorii podmiotów w abstrakcyjnie wskazanych sytuacjach, będące jednocześnie źródłem praw i obowiązków tych podmiotów – dodaje.

O tym, jaką nazwę będzie nosić szkoła, decydują radni w uchwale

Zdaniem wojewody uchwała nadająca szkole imię nie ustanawia norm o charakterze generalnym i abstrakcyjnym ani nie nakłada praw i obowiązków na członków wspólnoty samorządowej. W konsekwencji termin jej wejścia w życie nie może być uzależniony od ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

– Nie ma również przepisów szczególnych nakazujących ogłaszanie tego rodzaju uchwał w trybie ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych – wyjaśnia wojewoda Kozłowski.

Takie samo stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 20 stycznia 2010 r. Stwierdził, że pogląd, iż uchwała nadająca szkole imię jest aktem prawa miejscowego, jest nie do przyjęcia (sygn. IV SA/Wr  420/09).

sygnatura akt: LEX.O.4131. 5.2012.DR

Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?