Pracodawcy RP: gminy chcą monopolu na przetwarzanie odpadów

Samorządy chcą pozbawić prywatne firmy prawa udziału w przetargach na odbiór i zagospodarowanie śmieci – uważają Pracodawcy RP

Publikacja: 31.10.2012 11:29

Samorządowcy chcą mieć wybór, czy same będą odbierać odpady czy zlecić to firmie wyłonionej w przeta

Samorządowcy chcą mieć wybór, czy same będą odbierać odpady czy zlecić to firmie wyłonionej w przetargu

Foto: Fotorzepa, dp Dominik Pisarek

W lipcu ubiegłego roku Sejm uchwalił dużą nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która w sposób zasadniczy zmienia dotychczasowe zasady gospodarowania odpadami. Przede wszystkim po wejściu w życie nowych przepisów gminy będą zobowiązane do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości położonych na swoim terenie.

Zdaniem Pracodawców RP taka zmiana oznacza, iż po 22 latach wolnej konkurencji, Sejm dokonał rekomunalizacji branży gospodarki odpadami komunalnymi, uprzednio w większości sprywatyzowanej.

Organizacja przedsiębiorców zauważa, iż ustawodawca umożliwił przedsiębiorcom branie udziału w przetargach na odbiór i zagospodarowanie śmieci (wskazuje na to art. 6d., który stanowi, iż wójt, burmistrz lub prezydent miasta jest obowiązany zorganizować przetarg na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości), jednak gminy idą krok dalej: chcą pozbawić prywatne firmy tego prawa.

– Ostrzegaliśmy, że takie będą skutki zmian w ustawie. Przewidywaliśmy, że gminy zechcą zagarnąć gospodarkę odpadami dla siebie, eliminując z rynku podmioty prywatne – zauważył na spotkaniu z mediami Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. – Nie dziwi nas to podejście, ponieważ odpowiada logice: daj palec, a zabiorą ci rękę. Gminy chcą po prostu sięgnąć po całość „śmieciowego tortu", wartego ok. 5 mld zł rocznie – dodał.

Zgodnie z ustawą, na wprowadzenie nowego systemu – w tym na przygotowanie przetargów – gminy mają czas do 1 lipca 2013 r. Tymczasem jak informują Pracodawcy RP, zamiast organizować przetargi, cały swój wysiłek samorządy kierują na próbę ich likwidacji. – Minęło już półtora roku od wprowadzenia ustawy, a w kwestii przetargów, choć powinny być już ogłaszane, ciągle nic się nie dzieje – przypomniał doradca Prezydenta Pracodawców RP, mec. Marian Mazurek.

Dariusz Matlak ocenił, że działania gmin, polegające m.in. na aktywnym lobbingu wśród parlamentarzystów stanowi bardzo niedobry sygnał dla wszystkich aktualnych i przyszłych inwestorów. – Nie mają oni żadnej gwarancji bezpieczeństwa swoich inwestycji – powiedział.

Prawo w Polsce
Co dalej z pieniędzmi dla PiS? Minister finansów w prawnym potrzasku
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Zawody prawnicze
E-Doręczenia. Od 1 stycznia nowy obowiązek dla adwokatów, radców i doradców
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 zaczną się później niż ostatnio. Terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Sam wniosek o rentę wdowią nie wystarczy. Bez tego jej nie otrzymasz
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w styczniu 2025. Zmiany w harmonogramie
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay